Спецможливості
Новини

Площі посівів під сою зростуть попри скасування експортного ПДВ

08.05.2018
1276
Площі посівів під сою зростуть попри скасування експортного ПДВ фото, ілюстрація

Зростання посівів сої порівняно з торішним показником не свідчить про відсутність негативних наслідків від прийняття «олійних правок», які передбачають скасування відшкодування ПДВ у разі експорту сої та ріпаку, а є наслідком специфіки вирощування олійних культур, пише propozitsiya.com із посиланням на Всеукраїнську аграрну раду (ВАР).

Керівник ТОВ «Лебідь-Агро» Денис Сергієнко член ВАР, заявив: «Нещодавно фактично виконуючий обов’язки міністра аграрної політики і продовольства України Максим Мартинюк заявив, що станом на 4 травня вітчизняні аграрії посіяли сої на площі 661,9 тис. га, тоді як на аналогічну дату минулого року засіяно було 636 тис. га, що нібито свідчить про відсутність негативних наслідків від прийняття «олійних правок»,які передбачають невідшкодування ПДВ у разі експорту сої та ріпаку. Хотілося б розділити оптимізм Максима Петровича, але деякі деталі специфіки вирощування сої та інших культур заважають це зробити», - написав аграрій.

За словами Сергієнко, справа в тому, що сільгоспвиробники планують структуру посівів і сівозміну заздалегідь, і роблять це не випадково. Крім того, щоб зберегти рентабельність на прийнятному рівні, сою не можна замінити на будь-яку культуру. Наприклад, ранні зернові в останні роки не давали фермеру заробити. Доступними альтернативами є, наприклад, соняшник та кукурудза. Ось тут, власне, і виникають проблеми.

Фахівець зазначив, що здебільшого під кукурудзу та соняшник аграрії готують площі восени, вносячи мінеральні добрива під основний обробіток. До того ж сою багато хто сіє під мінімальну або нульову технологію. «Соєві поправки» були прийняті в грудні 2017 року, коли фермери вже фізично не мали змогу підготувати площі під просапні культури та довнести потрібні обсяги добрив у мерзлий ґрунт.

Крім того, Сергієнко додав, що якісний посівний матеріал також доводиться замовляти і купувати заздалегідь, багато хто це зробив ще восени 2017 року. Відповідно, у них залишалась тільки одна можливість - посіяти зарезервовані та частково передоплачені обсяги насінневої сої і сподіватися, що ВРУ все ж зможе скасувати норми про невідшкодування ПДВ при експорті олійних.

Тож за прогнозами Сергієнко, очікувати скорочення посівних площ під соєю ми можемо в 2019-му, а не цьогоріч. Однак скорочення обсягів валового врожаю за офіційною статистикою ми можемо очікувати вже в 2018-му. Причина цьому —  у фермерів нема стимулу продавати зібрану сою легально, адже в будь-якому разі ціна не буде містити в собі відшкодування ПДВ експортерам, відповідно, різниця між цінами по перерахунку та готівкою скоротиться.

Проте, подивимося, яким, за офіційною статистикою, буде валовий збір сої цьогоріч за підсумками, а також які площі будуть закладені під сою 2019 року.

Ключові слова: Соя, урожай, экспортный НДС

Інтерв'ю
Corteva Agriscience щорічно інвестує в наукові розробки близько 1 млрд доларів США. Компанія працює в понад 140 країнах світу, маючи майже 100 виробничих комплексів та понад 150 науково-дослідницьких центрів. В Україні Corteva виробляє... Подробнее
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою

1
0