Спецвозможности
Статьи

Під час посухи вирощуємо нут

01.11.2010
723
Під час посухи вирощуємо нут фото, иллюстрация

Щоб успішно обробляти сільгоспкультури, аграрії навчилися управлятися з грунтом, післяжнивними рештками й поживними речовинами, бур'янами, хворобами та шкідниками, сільгосптехнікою і персоналом.

Але, як і раніше, непередбачуваними залишаються погодні умови. Несподівано аномальна спека у весняно-літній період цього року несприятливо позначилася на землеробстві й змусила всіх сільгоспвиробників переглянути своє ставлення до альтернативних методів землеробства. І якщо за традиційною технологією аграрії одержали в середньому по 24-27 ц/га зернових, то з полів, які не піддавали механічній обробці, - по 35-55 ц з гектара.
Як ще аграрії можуть мінімізувати ризики, спричинені погодними умовами? Щоб не зазнати серйозних збитків, хлібороб уводить у сівозміну посухостійкі й водночас економічно вигідні культури. Оптимальною культурою в таких умовах є нут, або баранячий горох, як його називають у народі.
Нут вважають культурою унікальною і цінною як для хлібороба, так і для грунту. Корисний він і для споживача.
Недарма з грецької мови це слово  українською перекладають як "сила", "міць".
За його стійкість до посухи й здатність накопичувати азот нут цінують і в "Агро-Союзі", землі якого розкинулися в степовій зоні. Проблему нестачі вологи тут вирішують завдяки технології безорного землеробства й нині проводять досліди на полях, вивчаючи на практиці особливості вирощування, захисту й збирання не вимогливого до вологи нуту. Про результати, яких уже досягли рільники "Агро-Союзу", розповів Сергій Моторин, агроном з наукової роботи Департаменту рослинництва Корпорації "Агро-Союз".
Сергію, скажіть, будь ласка, чому останнім часом нут такий популярний серед хліборобів?
- Думаю, кожен помітив, як за останні два роки різко змінилися кліматичні умови на користь стрімкого підвищення температури у весняно-літній період. І якщо аграрії не навчаться вирощувати врожай у таких умовах, то наслідки можуть бути непередбачуваними. А нут якраз і має унікальні властивості й дає високі врожаї навіть у посушливих зонах землеробства. Хочу додати, що нут як зернобобова культура насичує грунт азотом, що так потрібний для вирощування культур за нульовою технологією. До того ж, попит і ціна на нього вищі, ніж на сою або горох.
А де використовують цю унікальну культуру?
- Головне призначення нуту - продовольче. Але його широко використовують і як сировину для консервної та харчової промисловості. Солому нуту можна згодовувати великій рогатій худобі та свиням після попереднього подрібнення й перемішування із соломою злакових.
У яких умовах росте нут?
- Баранячий горох любить світло, тепло й може давати високі врожаї в посушливих районах на відміну від інших зернобобових. Нут не вимогливий до грунтів і в сівозміні може займати будь-яке місце.
І все-таки, після якої культури нут висівати найкраще?
- Попередник для нуту не має особливого значення. Основна умова для висіву культури така: щоб поле було з низьким рівнем засміченості і без багаторічних коренепаросткових бур'янів. А нут, своєю чергою, є оптимальним попередником для озимих хлібів. Ще краще, якщо в сівозміні нут буде між озимою пшеницею: озима пшениця - нут - озима пшениця.
Які строки оптимальні для висівання цієї культури?
- Це морозостійка культура, тож сіяти її можна рано і у вологий грунт. Ми, наприклад, висівали в першій декаді квітня. Під час посівної додавали 100 кг/га у фізичній вазі нітроамофоски. А в фазі розгалуження підживлювали КАС-32 у нормі 80 л/га (100 кг/га).
Чи потрібна спеціальна техніка для обробітку нуту?
- Для вирощування нуту спеціальної техніки не треба, можна сіяти сівалкою для зернових. А якщо в господарстві є універсальна сівалка, то введення в сівозміну цієї зернобобової культури не буде проблематичним. Ми висівали по стерні пшениці монодисковою сівалкою "Агро-Союз Turbosem II", агрегатованою з трактором Case MX310. Норма висіву - 100 кг на гектар.
Сергію, а як нут протистоїть різним хворобам та шкідникам? І як ви боретеся з бур'янами?
- Як ми пересвідчилися на практиці, нут дуже стійкий проти багатьох шкідників і хвороб. Широколистий нут сміливо можна сіяти як фітосанітар для боротьби з однорічними й багаторічними злаковими бур'янами. Але ми, відповідно до технології, насіння перед висівом обов'язково обробляли препаратом Директор на основі солі гліфосату від корпорації "Агро-Союз" у нормі 2 л/га. А в фазі вегетації розгалуження обробили фунгіцидом (0,7 л/га), інсектицидом (0,5 л/га) і внесли мікродобрива - 1 л на гектар.
Як визначити, що нут уже дозрів?
- Нут готовий до збирання, коли збиральна вологість зерна сягає 14-16%. До речі, нут дозріває пізніше, ніж пшениця та ячмінь, отже, не треба одночасно збирати зернові й нут. А це дає можливість ефективно використати збиральну техніку. Але навіть якщо ви не встигаєте вчасно зібрати цю культуру, це не критично, бо в разі перестоювання на корені нут не вилягає й не обсипається. Ми збирали нут комбайнами Case 5088.
Яка потенційна врожайність нуту, й скільки з гектара збираєте ви?
- За високої агротехніки можна одержувати майже 20 ц/га нуту. Але цього року ми зібрали лише 18 ц/га. І це хороший показник. Навряд чи мали б ми таку врожайність сої за цьогорічних погодних умов.
Які недоліки цієї культури?
- Оскільки нут стійкий до повітряних і грунтових посух, то, відповідно, надмірну вологість він витримує погано. Водночас насінню нуту для старту води потрібно більше, ніж насінню інших зернобобових культур.
Які рекомендації ви можете дати тим, хто вирішив зайнятися виробництвом цієї "потужної" культури?
- Найперше, треба вивчити в деталях усю інформацію про особливості нуту й технологію його вирощування. І, звичайно ж, звертайтеся за консультацією до аграріїв, у яких уже є успішний досвід вирощування цієї невибагливої культури.
Бажаю всім сприятливої погоди
й високих урожаїв.

Ганна Каплун,
журналіст

Интервью
vitaliy skotsyk
20 сентября планируется начать всеукраинскую забастовку аграриев. О ее причинах и требованиях аграриев рассказал один из инициаторов, председатель Аграрной партии Украины Виталий Скоцик.  
Николай Сафонов
Потенциал роста органического сегмента велик, его доля может достигнуть 5-10%. Но пока что в Украине на него приходится это менее 0,1% от общего потребления продуктов питания. И произойти это может в ближайшие 5-10 лет. Многое зависит от... Подробнее

1
0