Спецможливості
Новини

Перші результати зниженого ПДВ: «скрутки» скоротилися на 23%

28.05.2021
1030
Перші результати зниженого ПДВ: «скрутки» скоротилися на 23% фото, ілюстрація

Знижена ставка ПДВ на агросировину в Україні діє третій місяць і, всупереч прогнозам скептиків, економічного колапсу не сталося. Навпаки: податкові надходження зростають, польові роботи йдуть за графіком, а в Кабміні задумалися про те, щоб розширити нову ставку на всю сільгосппродукцію.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.ua.

Нагадаємо, 1 березня набрав чинності закон №3656, згідно з яким ПДВ на деякі види агросировини знизився з 20% до 14%. Зокрема, на велику рогату худобу, свиней, молоко, цукровий буряк, пшеницю, жито, ячмінь, овес, кукурудзу, соєві боби, насіння льону, рапсу, соняшнику.

І хоча над проєктом працювали депутати трьох фракцій, його підтримав аграрний комітет, Мінфін, фіскальна служба і профільні асоціації, у нього знайшлися і опоненти. Вони побоювалися, що такий крок ударить по прибутковій частині бюджету і створить нерівні умови на ринку.

Але цілі закону полягали в зворотному: збільшити надходження за рахунок боротьби зі «скрутками» ПДВ і детінізації виробництва.

За найскромнішими оцінками, 40% ринку зерна знаходиться в тіні. Цей сегмент не платить податки і за рахунок махінацій з податковими накладними відшкодовують собі з держбюджету липовий ПДВ. За такою схемою щороку розкрадаються мільярди. Якщо раніше трейдерам відшкодовувалося з бюджету 20% ПДВ, то тепер 14%. Це скорочує корупційні ризики для держскарбниці. Були прецеденти, коли за півтора роки 42 експортери зерна заявили до відшкодування 32,2 млрд грн. Це більше, ніж всі виробники перерахували до держбюджету. Знижена ставка усуне такий перекіс і знизить прибутковість «скруток».

Зниження ставки до 14% разом з активізацією податкової та фіскальної служб зіграло в плюс. Так, у першому кварталі надходження ПДВ зросло в 1,5 рази. Без фактичного зростання економіки до бюджету додатково поступило 18 млрд грн податків. Об'єктивнішу картину покаже другий квартал, але й у першому прогнозованого просідання по ПДВ, як бачимо, не виникло. Що справді важливо, так це скорочення щомісячного об'єму «скрученого» ПДВ за підсумками I кварталу на 23% порівняно з жовтнем-груднем 2020 року.

При цьому зниження ПДВ дало фермерам можливість менше витрачати на передоплату за продукцію в період посівної та відраховувати до бюджету менші суми податку. Для тих підприємців, які працюють легально, не стало проблемою і негативне значення ПДВ. 

«Хвилюються ті, хто «прокручує» схеми з ПДВ», — говорить Ольга Богданова.

А оскільки ставка на агросировину в 14% не передбачає перерахунок вхідного ПДВ, обіцяних складнощів із адмініструванням теж не відбулося.

На ринку нововведення зустріли в цілому позитивно. Це перший компенсатор, який галузь отримала після хворобливої відміни спецрежиму ПДВ у 2017 році. Як пояснює заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов, у результаті зниження ставки у виробників вивільнялося більше грошей на розвиток. За його оцінкою, для фермера, який продає продукцію з 1000 га, це додаткові 120 тис. грн доходу на рік.

Виходячи з перших місяців дії зниженої ставки в Україні і позитивного європейського досвіду, Міністерство аграрної політики виступило з ініціативою встановити 14% ПДВ на всі види сільськогосподарської продукції без винятку.

 

Інтерв'ю
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька
Компанія ДП «ТАК» (на ринку — з 2013 р.), яка входила до складу групи компаній «ТАК», знана в Україні як надійний дистрибутор і співорганізатор «Битви Агротитанів».  Віднедавна ДП «ТАК» відокремилася від групи компаній «ТАК» і стала... Подробнее

1
0