Спецможливості
Статті

Перехід телят на твердий корм

03.07.2014
3489
Перехід телят  на твердий корм  фото, ілюстрація

Дуже важливо стимулювати розвиток передшлунків телят. Адже у новонарод­женого теляти більша частина шлунково-кишкового тракту розвинена неповністю: у перші дні життя працює лише сичуг,а рубець іще зовсім не розвинений. Він починає розвиватися, коли теля переходить на споживання комбікорму і сіна.

Дуже важливо стимулювати розвиток передшлунків телят. Адже у новонарод­женого теляти більша частина шлунково-кишкового тракту розвинена неповністю: у перші дні життя працює лише сичуг,а рубець іще зовсім не розвинений. Він починає розвиватися, коли теля переходить на споживання комбікорму і сіна.

О. Бабенко,
координатор проекту soft-agro.com

Процес розвитку передшлунків – це складна система. Так, механічна стимуляція (перш за все — грубими кормами) значно впливає на розвиток мускулатури шлунків, яка відповідає за рухи скорочення. Товщина ворсинок рубця, за даними Spreng та ін., залежить від віку тварини. Розвиток довжини ворсинок, навпаки, більшою мірою залежить від складу жирних кислот, що утворюються внаслідок перетравлювання вуглеводів.

Значення твердих кормів
у травленні телят
Оскільки у перші дні життя передшлунки тільки-но починають заселятися бактеріями, поступово розвивається флора кишечника і утворюються найважливіші ензими для перетравлення поживних речовин, у достатній кількості поживні речовини й енергію теля здатне отримувати лише з молока або ЗНМ. Рослинні протеїни поки не можуть перетравлюватися, та й кількість комбікорму і грубого корму, які теля споживає у цей період, настільки незначна, що ніяк не позначається на забезпеченні організму енергією і поживними речовинами.
Дослідження різних рівнів забезпечення телят кормами (Kunz, Steinhfel, Hammon та ін.) показують, що споживання концентратів у тварин, обмежених у годівлі, починається на 10 днів раніше, ніж у телят, яких годують уволю. На 50-й день життя в «обмежених» телят споживання комбікорму перевищує 0,4 кг/добу. До цього віку поступово збільшується роль рослинної енергії та протеїну в забезпеченні організму енергією і поживними речовинами. Телята, які отримують молоко вволю, наздоганяють своїх побратимів до настання 60–70-денного віку. Але вже через короткий час вони споживають уже більше комбікорму і з більшою метаболічною продуктивністю.
Окрім комбікорму, який стимулює розвиток ворсинок рубця шляхом їхнього подразнення леткими жирними кислотами, що утворюються під час травлення, дуже великий вплив має сіно. Воно стимулює розвиток м’язів шлунків теляти. Крім того, сіно сприяє зниженню показників рН рубця, оскільки занадто висока кислотність шкодить бактеріям, що містяться в ньому.

Особливості
згодовування комбікорму
Як і у разі із годівлею маленьких поросят, щоб телята охоче споживали корм, спочатку потрібно показати їм, що це – корм, що його можна їсти. Тому з самого початку – із четвертого-п’ятого днів, після кожної годівлі потрібно вкладати кілька гранул комбікорму в рот тварини. Це дуже важливо робити щоразу після годівлі й, особливо, – якщо телята отримують молоко вволю.
Комбікорм пропонують телятам ма­­ленькими порціями й обов’язково — свіжоприготований. Останній чинник має велике значення, оскільки, перебуваючи довгий час у годівниці, комбікорм насичується запахом стійла і для телят стає не таким привабливим, тож важливо від початку підгодовування не відбити в них охоти до його споживання.
Коли теля з’їдає близько 1 кг комбікорму на добу, можна поступово знижувати кількість молока. Якщо теля відлучити від молока в цей момент повністю, то утвориться різка нестача поживних речовин (1 кг комбікорму містить 11 МДж обмінної енергії, а потреба теляти — 25–30 МДж). Пов­ністю припиняють випоювання телят молоком тоді, коли вони споживають 2 кг комбікорму на добу.

Сухий повнозмішаний раціон
Окрім комбікорму, телятам потрібне сіно — воно стимулює розвиток м’язів передшлунків, а також знижує кислотність у рубці. Без сіна неможлива нормальна робота рубця.
Але якщо просто насипати сіно у годівницю – дуже складно відслідкувати, чи споживає його теля і в якій кількості. Для розв’язання цієї проблеми було знайдено простий і досить дієвий спосіб: сіно або солому сильно подрібнюють (2–3 см) і змішують із комбікормом. Цю сумішку називають сухим повнозмішаним раціоном для телят.
Останні дослідження свідчать, що саме цей спосіб дає найкращі результати. Він дає змогу уникнути вибіркового споживання телятами лише комбікорму. Та й контролювати кількість спожитих кормів таким чином значно зручніше.
Приготувати сухий повнозмішаний раціон для телят доволі просто: якісне сіно або солому подрібнюють до часток 2–3 см, завантажують у кормозмішувач (попередньо очищений від залишків силосу). Для зв’язування пилу і приклеювання дрібних часток комбікорму до сіна додають рослинну олію і/або мелясу та ретельно перемішують. Після цього завантажують компоненти комбікорму і ще раз ретельно перемішують.
Для такої сумішки беруть 20–35% якісного сіна або 10–15% якісної соломи плюс комбікорм (табл. 4).
Оскільки у повнозмішаному раціоні для телят немає вологих компонентів, він може зберігатися впродовж чо­­ти­рьох-шести тижнів.
До 10-тижневого віку на 1 голову має припадати близько 70 кг сухого сирого протеїну, тобто кормосуміші у кількості 1000 кг буде достатньо десь на 14 телят. На деяких підприємствах повнозмішаний раціон для телят продовжують використовувати до 4-мі­­сяч­­ного віку.
Через два тижні після того, як телята перестали отримувати молоко, зазвичай до раціону починають вводити силос і сінаж, а кількість сухого повнозмішаного раціону обмежують до 2 кг/гол./добу.

Інтерв'ю
Жнивна кампанія в Україні на стадії завершення. За прогнозами Україна має зібрати врожаю всіх сільськогосподарських культур в межах 70 млн тонн. Жнива на сході та півдні завершуються, захід України внаслідок дощів дещо із затримками збирає... Подробнее
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее

1
0