Спецможливості
Статті

передумови майбутнього врожаю цукрових буряків:якість насіння, виконання передпосівного обробітку грунту та сівби (повна версія)

05.06.2008
852
передумови майбутнього врожаю цукрових буряків:якість насіння, виконання передпосівного обробітку грунту та сівби  (повна версія) фото, ілюстрація
Збільшення урожайності цукрових буряків досягається насамперед завдяки комплексу агробіологічних та агротехнічних заходів і використанню технічних засобів.

Сівба — одна з відповідальних операцій технології виробництва цукрових буряків.
Для висівання цукрових буряків використовують насіння, розділене на дві посівні фракції — 3,5–4,5 та 4,5–5,5 мм. Посівні якості насіння регламентовані державним стандартом України ДСТУ 3226-95 “Насіння однонасінних цукрових буряків. Посівні якості. Технічні умови”, в якому встановлено норми не меншої якості для звичайного та дражованого насіння за схожістю, одноростковістю, вирівняністю, чистотою, наявністю насіння інших рослин (у тому числі бур’янів) та за вологістю (таблиця).
Норма за схожістю визначає розрахункову норму висіву. Норма за одноростковістю передбачає в гнізді наявність не більше однієї рослини, що визначає стан посіву. Норма за вирівняністю встановлює відповідність насіння фракційним розмірам. Відповідність вирівняності насіння вимогам норми важлива для сівалок механічного типу. Вона впливає на заповнення комірок висівних дисків і на пошкодження насіння висівним апаратом. Під час сівби пневматичними сівалками вирівняність насіння впливає на процес присмоктування його до отворів на висівному диску. Це впливає на норму висіву (в лунку може потрапляти більше однієї насінини). Вимоги за чистотою насіння встановлюють допустимі норми щодо засміченості його насінням бур’янів і сторонніми домішками механічного та рослинного походження. Засміченість насінням бур’янів призводить до відхилення норми висіву та до висівання насіння бур’янів, а механічна — до поломок висівних апаратів. Вимоги до вологості насіння встановлюють норми щодо забезпечення якості збереження насіння в процесі зберігання та можливості його висівання існуючими типами сівалок. Вологе насіння в бункерах сівалок злипається, утворюються затори, порушується нормальний хід виконання технологічного процесу висіву сівалками.


Одним із основних чинників підвищення врожайності буряків є поліпшення рівномірності розміщення рослин у рядку. Відомо, що поліпшення рівномірності розміщення рослин вздовж рядка (за коефіцієнтом варіації інтервалів) на 1% збільшує врожайність коренеплодів мінімум на 0,12 т/га. При цьому збільшується і їх цукристість. Також відомо, що зменшення коефіцієнта варіації інтервалів у межах 100–70% — малоефективне, а менше 25% — недоцільне. Найбільша ефективність зменшення коефіцієнта варіації розміщення інтервалів спостерігається в межах 70–30%.
На підставі багаторічних спостережень і випробувань різноманітних конструкцій сівалок встановлено, що рівномірність розміщення рослин уздовж рядка великою мірою залежить від конструкції сівалки та якості її виготовлення, а також від типу, фракції та польової схожості насіння, норми висіву та швидкості руху сівалки.
Вимоги до якості проведення передпосівної підготовки грунту до сівби та до полів, на яких висівають цукрові буряки, регламентовано ГОСТ 26711-89 “Сеялки тракторные. Общие технические требования”. Згідно з ними, кут нахилу поверхні поля не повинен перевищувати 8°, поверхневий шар грунту перед сівбою треба вирівняти і розпушити згідно з агротехнічними вимогами до відповідної зони. Грунт на глибину загортання насіння повинен бути дрібногрудкуватим, ваговий склад грудочок від 1 до 10 мм має бути не менше 50%. Велике каміння та грудки завбільшки 30 мм і більше неприпустимі. Поверхневий шар грунту потрібно очистити від бур’янів, пожнивних і солом’яних решток, висоту гребенів і глибину борозен витримувати на рівні 20 мм. Вологість грунту в зоні загортання насіння — не більша 15–25% для глибини 0–5 см і 18–30% для глибини 5–10 см. Твердість розпушеного шару за передпосівного обробітку грунту має бути не більшою 0,5–1,5 кг/см2 для глибини 0–5 см і 1,5–4,5 кг/см2 для глибини 5–10 см.
Враховуючи такі умови роботи, чинну НТД, результати наукових досліджень і випробування техніки, сучасні вимоги до сівалок для висіву насіння цукрових буряків повинні бути такими.


Продуктивність за годину основного часу має бути не менше 2,9/4.4* га, робоча швидкість — не менше 5,4 км/год, а транспортна — не більше 20. Ширина основних міжрядь — 45 ± 1см, стикових — 44–49. Кількість рядків, які одночасно засівають, — 12/18 шт. Норма висіву насіння — 4–14 шт./пог.м. Відхилення від заданої норми висіву — не більше 2%. Кількість ступенів регулювання норм — не менше 10. Норма висіву мінеральних добрив — 50–500 кг/га. Відхилення від заданої норми висіву — не більше 5%. Кількість ступенів регулювання норм — не менше 10. Глибина загортання насіння — 20–60 мм, а добрив — 60–100. Кількість насіння, загорнутого на задану глибину ± 10 мм — 95%. Пошкодження насіння — не більше 0,2%, а оболонки драже — не більше 1,0. Нестійкість загального висіву насіння — не більше 2%, а добрив — не більше 5. Нерівномірність висіву насіння між окремими апаратами — не більше 2%, а добрив — не більше 5%. Коефіцієнт варіації інтервалів розміщення насіння вздовж рядка для дражованого насіння — не більше 40%, а для звичайного — не більше 45%. Коефіцієнт надійності виконання технологічного процесу — 0,98, а коефіцієнт використання змінного часу — не менше 0,75. Питома витрата палива — не більше 2,4/2,7 кг/га. Напрацювання на відмову повинно становити не менше 50 год, а коефіцієнт готовності — не менше 0,98. Питома сумарна оперативна трудомісткість усунення відмов має бути не більше 0,04 люд.год/год. Середньозмінний оперативний час ТО — не більше 0,2 год. Питома сумарна оперативна трудомісткість ТО — не більше 0,04 люд.год/год. Конструкційна маса має бути не більше 1150/2500 ± 3% кг, а питома конструкційна маса — не більше 210/310 кг/м. Оперативна трудомісткість монтажу — 1,0/1,5 люд.год, а оперативна трудомісткість переведення з транспортного положення в робоче і навпаки — не більше 0,20/0,30 люд.год. Дорожній просвіт має становити не менше 300 мм. Сівалки повинен обслуговувати один тракторист, витрати праці при цьому мають бути не більші, ніж 0,33/0,22 люд.год/га. Термін експлуатації сівалок — 8 років. Сівалки повинні відповідати вимогам ДСТУ 2189–93 “Машини сільськогосподарські навісні та причіпні. Загальні вимоги безпеки”, мати автоматичну систему навішування на енергетичний засіб, зручність очищення (наявність люків для очищення насіннєвих камер і бункерів від насіння та добрив), простоту та зручність заміни висівних дисків, мати можливість переобладнання для висівання з технологічною колією (18-рядкова сівалка). Сівалки обов’язково повинні бути оснащені системою автоматичного контролю висіву насіння, добрив, обліку часу роботи та посівної площі, реєстрації робочої швидкості й норми висіву із збереженням одержаної інформації з можливістю подальшого її перенесення в комп’ютерну мережу, пристроєм транспортування по дорогах загального призначення, а також (на бажання замовника) слідопокажчиком. Сівалки можуть бути обладнані пристроєм для внесення мінеральних добрив, орієнтаторами для проведення наступних обробітків та іншим обладнанням.
Отже, якість насіння і виконання передпосівного обробітку грунту та вчасне висівання цукрових буряків сівалками, технічний рівень яких відповідає сучасним вимогам, — це передумови майбутнього високого врожаю солодких коренів.


П. Войтюк,
інженер-механік

Інтерв'ю
Рейдерство – стихійний термін, що дослівно означає «недружнє захоплення активів». В аграрній сфері найчастіше використовуються підроблені документи, а часто — в купі із тупою грубою силою. Чому рейдерство набуло такого поширення в Україні... Подробнее
Corteva Agriscience щорічно інвестує в наукові розробки близько 1 млрд доларів США. Компанія працює в понад 140 країнах світу, маючи майже 100 виробничих комплексів та понад 150 науково-дослідницьких центрів. В Україні Corteva виробляє... Подробнее

1
0