Спецможливості
Технології

Павловнія або як я відкрила свій бізнес в Україні

06.05.2019
70465
Павловнія або як я відкрила свій бізнес в Україні фото, ілюстрація

На території нашої країни це дерево є новим, однак його вже активно вирощують і використовують в країнах Європи та Східної Азії. До України це дерево приїхало з Іспанії. Українські підприємці звернули увагу на вигідність вирощування дерева та високу адаптацію до кліматичних умов. Запозиченим європейським бізнес досвідом відтепер можуть похвалитись і на Вінниччині. Унікальність павловнії в тому, що це дерево дуже швидко росте. За шість років його висота може сягати 67 метрів. Листя дерева використовують на корм худобі, а деревина чудово підходить для мебелів. Відомо, що павловнія знайшла своє застосування в альтернативній енергетиці. Деякі різновиди дерева мають багато цвіту, а тривалість цвітіння сягає 8 тижнів, тому сади з павловнії є дуже популярні серед європейських виробників меду. У промисловості кожні 5–6 років дерево обрізають під корінь і наступного року на цьому самому місці виростає новесенький паросток. Так павловнія відростає шість разів. Екологи зауважують, що ця порода дерева може стати порятунком у питанні вирубки лісів.

 

“Адамове дерево”, про яке кажуть, що воно вигідне, як нафта

“Для мене це є своєрідним експериментом, результати вражають, якщо так піде і далі то буду розвивати цю справу”, - коментує жмеринчанка Оксана Сітарська.

Екзотичне для України дерево — павловнія - поступово завойовує вітчизняний ринок. Ще 10 років тому більшість представників аграрного сектору не вірили в прибутковість вирощування деревини.

На сьогодні найбільша плантація павловнії знаходиться на Київщині. Проте досвід окремих підприємців, які ризикнули вкласти кошти в інноваційний вид бізнесу доводить, що так зване “алюмінієве дерево” є вигідним капіталовкладенням. Одна з плантацій павловнії на Вінниччині виросла посеред маленького містечка.

Жмеринчанка, яка два роки тому придбала 40 дерев на свою першу плантацію, зізнається, що має наміри найближчими роками збільшити свій бізнес проект. Свої інвестиції вважає експериментом, але хоче спробувати вирощувати дерева на відкритому ґрунті.

 

Український клімат ідеально сприятливий для павловнії

В Україні для бізнес потреб використовують клони, які виводяться в спеціальних лабораторіях в Іспанії.

За допомогою наукових досліджень було створено окремий вид павловнії — Paulownia Clone In Vitro 112 R, який є стійким до морозів та шкідників.

Саме на цьому різновиді “алюмінієвого дерева” зупинила свій вибір Оксана Сітарська.

Досить незвичне за властивостями та виглядом дерево пані Оксана наважилась вирощувати після курсів ландшафтного дизайну. Почувши про це дерево, вона довго вивчала інформацію в Інтернеті, відвідувала виставки та консультувалася на різних форумах. Зацікавило пані Оксану те, що дерево може адаптуватись до нашого клімату, в зимовий період витримує температуру до - 27°С, а в літній до +45°С. Дерево вимогливе хіба що до рівня вологості ґрунту. Зробивши власні висновки, пані Оксана знайшла представників іспанської компанії, які займаються продажем саджанців павловнії у Києві.

 

Відкриття бізнесу, або як вирощували павловнієвий гай

Висаджувати саджанці можна лише навесні. Паростки на вигляд дуже ніжні, зі слів Оксани, схожі на огірок. Дерево має велике стебло і тонкий ніжний стовбур. Але за належного догляду дерева досить швидко ростуть і стають міцнішими.

рН грунту має знаходитись у межах від 5 до 9. Глибина залягання підземних вод має становити не менше 2 м. Висадка на схилах можлива за їх крутизни не більше 30°.

На плантації в Жмеринці дерева павловнії висаджені щільно, за схемою 4х4 м, відповідно, на гектар виходить 600 чи трохи більше дерев.

Як уже зазначалося вище, ґрунт має бути вологим, дерево має міцну кореневу систему, тому добре вбирає вологу.

Перший рік є тестовим. В цей період дерева приживаються, а по його завершенню, наступної після висадки весни, деревцям роблять зріз під корінь. Це треба для того, щоб нові паростки виростали сильнішими.

Другий зріз відбувається за шість років. Тоді вже дерево зрізають на сировину. Темпи росту господиню вразили: за рік дерева виросли до двох метрів, а одне, яке знаходиться біля стоку дощових вод, — на три метри.

Третій і подальші зрізи виконуються тільки навесні: кожні 3 роки, якщо дерево вирощується на енергетичні цілі, і кожні 5 років – якщо для виробництва меблів.

Якщо дерево взимку було пошкоджене морозами, слід обрізати всю пошкоджену частину.

Полив інших дерев здійснюється поки що власноруч раз на 4 дні. Є рекомендації стосовно удобрення ґрунту органо-мінеральними добривами, проте господиня ще не має такого досвіду і планує спробувати удобрити плантацію цьогоріч. Хоча й без добрив наразі дерева ростуть добре. Зараз товщина стовбура становить від 5 до 10 см, листя минулого року було здоровим, стовбур рівний та гладенький. Азотні монодобрива не рекомендуються, бо вони знижують морозостійкість дерева.

“На відміну від інших дерев у господарстві, павловнія має міцний імунітет до шкідників. В зимовий період дерева не утеплювались, і про те, як вони пережили цьогорічні морози, говорити важко, бо весна лише розпочалася. Однак шквальні вітри павловнія витримала добре, бо це дерево порівняно гнучке. Тож можу сказати, що моя плантація росте в комфортних умовах”, — зауважує пані Оксана.

 

Чому підприємці, попри ризики, вкладають у новий вид бізнесу чималі кошти?

“Коефіцієнт згоряння даної деревини є дуже високим. Зараз бізнес говорить про розвиток альтернативної енергетики, і в країнах Європи ця деревина стала ключовим елементом у розвитку цієї галузі. Крім того українські столярні цехи вже готові працювати із цим видом деревини, а закордонні партнери готові її скуповувати за високими цінами. Особисто ми плануємо за 5 років вирощену деревину спробувати застосувати для власних потреб, ми вже говорили із місцевими меблярами”, — розповідає Оксана Сітарська.

Ціна на стандартні колоди (товщиною 35-45 см і довжиною 20 м) зараз становить $100-120 за кубометр.

Зважаючи, що дерева ростуть у місті, умови для їх вирощування є порівняно м'якими. На відкритому місці більш сильними вітри, нижча температура грунту, тому й умови для росту будуть іншими. За два роки пані Оксана готова поділитись власним бізнес досвідом з нової плантації та порівняти результати.

 
Любов Завальнюк

Інтерв'ю
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.
Керівник сектору продажів ГК "БІОНОРМА" Мирослава Мазур
Нещодавно в Києві пройшла виставка «АгроВесна-2019», в якій взяв участь провідний вітчизняний виробник біопрепаратів — група компаній «БІОНОРМА». Про масштаби участі у виставці, її результати та також про те, що викликало найбільший... Подробнее

1
0