Спецможливості
Огляди продукції

Панорама аграрних ринків від Agritel

23.07.2018
2781
Панорама аграрних ринків від Agritel фото, ілюстрація

Французька компанія Agritel, яка спеціалізується на аналізі аграрних ринків у різних країнах світу, 20 липня провела в Києві черговий семінар «Панорама аграрних ринків», на який запросила трейдерів та сільгоспвиробників. Редакції сайту «Пропозиція» вдалося побувати на семінарі, і найцікавіші моменти, пов’язані з ціновою ситуацією та її прогнозом, ми повідомляємо нашим читачам.

 

Глобальні фактори

Перш ніж аналізувати ситуацію на ринках основних зернових та олійних культур, фахівці компанії Agritel розповіли про глобальні фактори, які впливають на ринок сільгосппродукції. Таких факторів три: курс долара, ціна нафти і сезонність. Як пояснили аналітики Agritel, чим міцніший долар, тим нижчі ціни на товарних ринках, зокрема, сільгосппродукції. Зараз долар зміцнюється і, як очікується, буде зміцнюватись і далі. А це завжди призводило до зниження біржових цін.

Ціни на нафту донині зростали, і, як відзначають аналітики Agritel, це надало підтримку цінам на кукурудзу та олійні. Однак зараз США нарощують виробництво нафти, запускають зупинені свердловини, і вже вийшли на 2 місце в світі за обсягом видобутку після Росії. Тож попри прогнози щодо зниження обсягів експорту нафти Іраном внаслідок нових санкцій з боку США, на кінець 2018 – початок 2019 р. р. очікується збільшення запасів нафти. Таким чином, найближчим часом очікується стабілізація світових цін на нафту, а на 2020 р. ціна бареля прогнозується не вище $60. Подібні тенденції сприятимуть зниженню цін на сільгосппродукцію.

Крім того, внаслідок американо-китайської торгової війни зростає нестабільність на ринках пшениці, кукурудзи та сої.

 

Пшениця

На щастя для сільгоспвиробників, в СНД та Європі очікується зниження врожаю порівняно з минулим роком, проблему надлишку товару на ринку буде подолано, а це сприятиме зростанню цін.

Як усі й очікували, Росія не зможе повторити свого торішнього рекорду. Цього року фахівці компанії Agritel вперше оглянули посіви пшениці в Росії. Проїхавшись на початку червня по Краснодарському, Ставропольському краях на Ростовській обл., що входять до провідних виробників зернових у Росії, аналітики Agritel прийшли до висновку, що через посуху врожай озимої пшениці знизиться на 19% порівняно з минулим роком – до 50 млн т. Збір ярої пшениці знизиться, за прогнозами Agritel, на 28% - до 17,3 млн т через скорочення площ внаслідок затяжних холодів у Сибіру, які заважали сіяти. Відповідно, загальний урожай пшениці прогнозується Agritel на рівні 67,3 млн т, російським аграрним міністерством – на рівні 64 млн т, а провідними російськими аналітичними організаціями (наприклад, ІКАР) – на рівні 69-70 млн т порівняно з 85,9 млн т торік. Відповідно, експорт, на думку фахівців Agritel, скоротиться з 41 млн т в попередньому сезоні до 32,5 млн т у новому.

В Україні станом на 19-20 липня врожайність пшениці була на 13% нижчою, ніж торік, і теж через посуху. Огляд посівів, здійснений фахівцями Agritel у середині червня, показав, що погіршення врожаю слід очікувати переважно на Півдні, найбільше в Херсонській і Миколаївській областях, потім в Одеській. Трохи гірша, ніж торік, урожайність має бути в Харківській і Запорізькій областях, а в центральних – навіть краща. В цілому, на думку фахівців Agritel, валовий збір пшениці знизиться на 5% порівняно з минулим роком – до 24,7 млн т. Зокрема, станом на 19 липня пшеницю було зібрано на 61% площ, середня врожайність з яких становила 31,4 ц/га. Також фахівці Agritel відзначають, що дощі під час жнив погіршили якість пшениці.

Експорт цієї культури прогнозується на рівні понад 15 млн т, що на 1,5 млн т менше, ніж попереднього сезону.

Загалом в Україні й Росії пропозиція пшениці, на думку аналітиків Agritel, знизиться на 18 млн т, а експорт на 10 млн т. Натомість у Казахстані прогнозується навіть незначне збільшення експорту.

В Євросоюзі Agritel прогнозує валовий збір пшениці на рівні 141 млн т, що на 10 млн т менше, ніж торік, експорт – на рівні 21,5 млн т, а запаси на кінець останнього сезону – 10 млн т порівняно з 13 млн т рік тому. Зокрема, валовий збір пшениці знизиться в усіх країнах-експортерах та найбільших виробниках, за винятком Іспанії.

Натомість у Канаді валовий збір пшениці зросте на 2 млн т завдяки збільшенню площ. В Австралії урожай пшениці прогнозується на рівні минулого року. Головна ж надія світового зернового ринку – США, де врожай, за прогнозами Agritel, перевищить очікування і складе 52-53 млн т. Крім того, в цій країні накопичилися великі перехідні запаси пшениці, тому експортувати вона зможе 30 млн т.

Таким чином, експорт пшениці основними світовими її виробниками буде на рівні минулого року: зниження експорту Росією, Україною та ЄС буде компенсовано за рахунок збільшення поставок зі США, Аргентини і меншою мірою – Канади. Разом з тим запаси в основних країнах-експортерах знизяться з 70 до 52 млн т, що надасть підтримку цінам.

Ціни, наприклад, у Франції вже досягли 3-річного максимуму. На європейських біржах пшениця коштує 188 євро/т, а грудневі ф’ючерси – 190 євро/т.

Зростання цін почалося і в Україні: наприклад, в Одесі вони досягли $180 за тонну на умовах СРТ. Щоправда, з початком жнив у Центрі та на Заході почнеться сезонне зниження цін, яке триватиме до вересня включно. Але це буде тимчасове зниження, яке зміниться зростанням.

«Зараз якщо й продавати пшеницю, то тільки, щоб виручити кошти на матеріально-технічні ресурси для сівби озимини. Та й то добрива ми не рекомендуємо зараз купувати – згодом вони подешевшають», - говорить консультант компанії Agritel Вікторія Блажко.

Також вона відзначила зростання розриву в ціні між фуражною та продовольчою пшеницею: перша за місяць подорожчала на $3-4 за тонну, друга – за $9.

 

Кукурудза

Останнім часом погода змусила прогнозувати невелике зниження валового збору кукурудзи у США, що спричинило зростання цін після їхнього спаду, викликаного торговою війною з Китаєм. Внаслідок останньої компанія Agritel прогнозує суттєве зниження експорту кукурудзи зі США і зростання запасів до щонайменше 45 млн т. Через це американська кукурудза зараз дешевша за українську: відповідно $160 і $170-180 за тонну.

Натомість у Китаї запаси за рік знизилися з 80 до 60 млн т. Та й у світі в цілому запаси теж зменшилися – зі 193 до 155 млн т. «Баланс світового ринку буде напружений, хоча й не настільки, як по пшениці», - підсумовує Вікторія Блажко.

З України за минулий сільськогосподарський маркетинговий рік, який закінчується 1 липня, експортовано 17,7 млн т, тоді як у сезоні 2016/17 – 20 млн т. З початку липня ц. р. експортовано ще 344 тис. т.

Валовий збір кукурудзи в нинішньому році Agritel прогнозує поки що на рівні 28 млн т. Ціни на кукурудзу нового врожаю знижуються: якщо на початку сезону вартість на умовах СРТ Одеса становила $180 за тонну, то в останньому кварталі року прогнозується на рівні $168. Та після Нового року тенденція зміниться зростанням цін.

 

Ячмінь

«Баланс по цій культурі дуже напружений і на світовому ринку, і на українському, тож вона зараз – лідер за темпами зростання цін», - говорить Вікторія Блажко. Так, лише за 1 день – з 19 по 20 липня – ринкові ціни піднялися на долар за тонну, а за місяць – на $19 за тонну.

Це пов’язано з тим, що Китай почав закуповувати ячмінь у великих обсягах: за минулий сезон – 8,2 млн т, а в цьому сезоні, за прогнозами Agritel, Піднебесна вперше за багато років відбере статус найбільшого в світі імпортера ячменю у Саудівської Аравії, і закупить 9,5 млн т.

Разом з тим в основних країнах-виробниках ячменю очікується зниження валового збору на 6 млн т, причому найбільше – в Україні (на 7% за рахунок скорочення площ) та Росії (на 19%). Проблеми з ячменем, особливо з яровим та пивоварним, спостерігаються і в країнах ЄС.

В Україні, за словами Вікторії …, ситуація з озимим ячменем непогана, а от урожайність ярового на чверть нижча, ніж торік. Тому цьогорічний урожай ячменю Agritel прогнозує на рівні не більше 7,5 млн т, тоді як торік його зібрали 8,8 млн т.

Експорт прогнозується на рівні 3,5 млн т. І він уже в розпалі: з початку сезону станом на 20 липня експортовано вже 270 тис. т, а найближчим часом буде експортовано ще 400 тис. т, вантажаться великі судна до Китаю.

 

Соя

У США очікується хороший урожай. Разом з тим торгова війна з Китаєм ставить під загрозу експорт до цієї країни, тому ціна на Чиказькій біржі продовжує падати. З червня знижується ціна на соєву олію й на європейському ринку. Натомість завдяки попиту з боку Китаю росте в ціні бразильська соя. Інші ж світові імпортери переключаються на американську сою, оскільки вона вже на $60 за тонну дешевша за бразильську. Та ще й запаси сої у США побили історичний рекорд, досягши 18,7 млн т.

Водночас Agritel прогнозує, що соя не коштуватиме дешевше $330 за тонну. Хоч і впаде на українському ринку ближче до початку сезону. Ціну підтримуватиме те, що на найближчі 3 місяці існуючих запасів переробникам трохи не вистачить.

Валовий збір сої в Україні Agritel прогнозує на рівні 3,64 млн т за рахунок зниження площ, експорт – на рівні 2 млн т, також очікуючи збільшення обсягів переробки.

 

Ріпак

Ціни на ріпакову олію на європейському ринку стабільні. Валовий збір у ЄС, як прогнозує Agritel, знизиться до 20 млн т порівняно з 22 млн т торік. Зокрема, знизиться врожай в Німеччині (на півмільйона тонн) та Франції. Однак перехідні запаси збільшаться з 1 до 2,1 млн т. Тож ринок не очікує дефіциту ріпаку, і обсяги імпорту в ЄС Agritel прогнозує на рівні минулого сезону.

Натомість у Канаді за рахунок зростання площ на 550 тис. га валовий збір ріпаку досягне історичного рекорду – 21 млн т. Завдяки цьому канадський ріпак подешевшав настільки, що імпортерам з ЄС вигідніше везти його звідти, ніж з країн Євросоюзу. Загалом пропозиція ріпаку трьома основними виробниками (Канада, Австралія та Україна) зросте на 500 тис. т.

В Україні зібрано вже 87% ріпаку, середня врожайність наразі 25,4 ц/га, тоді як торік було 27,6 ц/га (і 26,6 ц/га за результатами сезону). За рахунок збільшення площ на 170 тис. га Agritel прогнозує валовий збір ріпаку в Україні на рівні 2,5 млн т, а експорт – 2,3 млн т. При цьому до жовтня (часу, до якого Україна вже експортує основну масу врожаю ріпаку) ціна на європейському ринку знижуватиметься, а згодом – стабілізується.

 

Соняшник

В цьому році в Україні обсяги переробки трохи зменшилися (приблизно на 10%) через проблеми зі збутом. Крім того. Скоротився і експорт соняшникового шроту. В 4 кварталі у зв’язку з сезоном збирання ціни на соняшник на європейському ринку знизяться на $20 за тонну, але відновляться майже до нинішнього рівня до 3 кварталу наступного року. Обсяги виробництва культури в Україні очікуються на рівні 14,3 млн т завдяки кращій урожайності.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

За матеріалами семінару «Панорама аграрних ринків», проведеного в Києві компанією Agritel

Інтерв'ю
Органічне землеробство в поєднанні з бджолозапиленням - новий перспективний тренд у сільському господарстві. Не відстають від світових тенденцій і українські аграрії. Компанія "Агроінвест Холдинг" ризикнула і запустила пілотний проект з... Подробнее
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее

1
0