Спецможливості
Статті

Озима пшениця. Прогноз пІд урожай’2007

15.08.2008
604
Озима пшениця. Прогноз пІд урожай’2007 фото, ілюстрація

Аналіз агрометеорологічних умов осінньо-зимового періоду з урахуванням їхнього довготермінового прогнозу на весняно-літній період для озимої пшениці може становити, в цілому по Україні, 1,12, що на 12% вище за багаторічні значення.

Сівба озимої пшениці в осінній період 2006 року розпочалася дещо пізніше проти аналогічного періоду 2005 року. Станом на 5 вересня було засіяно лише близько 40 тис. га пшениці, а на кінець декади — 243 тис. га, тоді як 2005 року, відповідно, 243 та 610 тис. га. Під урожай 2007 року масова сівба озимої пшениці розпочалася в другій декаді вересня і до кінця місяця тривала досить високими темпами (за цей період було засіяно близько 4 млн га).

Аналіз агрометеорологічних умов осінньо-зимового періоду з урахуванням їхнього довготермінового прогнозу на весняно-літній період для озимої пшениці може становити, в цілому по Україні, 1,12, що на 12% вище за багаторічні значення.

Темпи сівби та стан посівів
Сівба озимої пшениці в осінній період 2006 року розпочалася дещо пізніше проти аналогічного періоду 2005 року. Станом на 5 вересня було засіяно лише близько 40 тис. га пшениці, а на кінець декади — 243 тис. га, тоді як 2005 року, відповідно, 243 та 610 тис. га. Під урожай 2007 року масова сівба озимої пшениці розпочалася в другій декаді вересня і до кінця місяця тривала досить високими темпами (за цей період було засіяно близько 4 млн га).
Попри дещо пізніший початок сівби, нетипові агрометеорологічні умови грудня-січня, теплу осінь — все це спричинило переростання й загущення посівів озимої пшениці на значних площах. Розрахункові дані, що базуються на строках сівби та агрометеорологічних умовах осіньо-зимового періоду, свідчать, що в поточному році станом на 20 січня 740 тис. га (12,6 %) озимої пшениці характеризуються як перерослі та загущені. Рослини даної групи посівів значно перевищують оптимальну для цього періоду висоту, загущені (6–9 стебел на рослину), сформували вторинну кореневу систему та перебувають наприкінці третього — початку четвертого етапів органогенезу (на деяких площах зафіксовано формування нижнього вузла соломини), що характерно для весняного періоду.
Основну частку в поточному році займають посіви озимої пшениці з добрим (4045 тис. га — 69%) та задовільним (703 тис. га — 12%) станом розвитку. Тривалий період осінньої вегетації рослин озимої пшениці значно знизив (проти звичайного) частку недорозвинених посівів, яка становила на 20 січня лише 6%, або 355 тис. га. Рослини цієї групи перебувають у фазі    третього листка, або на початку кущіння, і, внаслідок тривалого періоду сівба — сходи, вони частково зріджені.
Подальші умови перезимівлі озимої пшениці, навіть з урахуванням кількох хвиль холоду (остання п’ятиденка січня — перші та останні п’ятиденки лютого), значного пошкодження та загибелі рослин озимої пшениці на кінець зимівлі не викликали. Тож площа підсівання та пересівання озимої пшениці в поточному році прогнозується в межах 4–6% або 250–350 тис. га.
У цілому, враховуючи умови, що склалися в зимовий період та очікуються, до негативних чинників перезимівлі озимих можна зарахувати:
q значне виснаження посівів і втрату ними поживних речовин;
q масове поширення і високу активність мишоподібних гризунів;
q добре збереження шкідників і збудників хвороб рослин.

Прогноз розвитку
Враховуючи тривалий період осінньої вегетації рослин озимої пшениці, значний розвиток вегетативної маси та втрату поживних речовин, особливу увагу під час догляду за посівами в ранньовесняний період слід звернути на підживлення. Перерослі та перерозвинені посіви найбільш гостро відчуватимуть дефіцит елементів живлення, однак для запобігання їхньому переростанню під час ранньовесняного підживлення азотними добривами дози потрібно знизити, а основну частку перенести на друге підживлення в період трубкування. Водночас ефективним агротехнічним заходом для даної групи посівів в умовах поточного року буде боронування.
У квітні передбачається дещо підвищений температурний режим, що може спричинити на кінець місяця незначне зниження загального індексу оцінки агрометеорологічних умов для вегетації озимої пшениці до 1,12. Протягом травня, найвірогідніше, може зберегтися незначна тенденція зниження індексу оцінки для умов вегетації озимої пшениці. Незважаючи на прогнозований помірний температурний режим цього місяця, рослини, враховуючи значний розвиток вегетативної маси, можуть відчувати дефіцит вологи. Внаслідок цього в більшості областей Степу й Лісостепу індекс оцінки агрометеорологічних умов може знизитися на 3–5%, тоді як на Поліссі він частково підвищиться.
Помірний температурний режим, що очікується в червні та близька до норми кількість опадів сприятимуть формуванню зерна і підвищенню індексу оцінки агрометеорологічних умов вегетації до 1,13, що на два пункти вище, ніж у травні. Однак можлива позитивна теплова аномалія липня негативно позначиться на масі зерна. Індекс оцінки агрометеорологічних умов вегетаційного періоду в поточному році очікується, в цілому по Україні, 1,12. У степових областях він може становити 1,01–1,17, лісостепових та на Поліссі — 1,04–1,20.

Прогноз
врожайності
За сорокарічний період (1966–2006) середня врожайність озимої пшениці, в цілому по Україні, становила 29,0 ц/га, а її коливання за роками сягали 26,3 ц (від 14,6 ц/га в 2003 році до 40,9 ц/га в 1989). Максимального рівня продуктивності цієї культури досягли в 1987–1990 роках, коли середня продуктивність пшениці була 37,3 ц/га. Однак із 1991 року, внаслідок економічних та інших причин, фіксували зниження загальної тенденції врожайності озимої пшениці. За одинадцятирічний період (1991–2001 роки) середній рівень продуктивності пшениці знизився на 11,8 ц/га, тобто середньорічний спад врожайності становив 1,07 ц/га.
2001 року тенденція спаду середнього рівня врожайності озимої пшениці призупинилася, й розпочалося повільне її зростання. Так, за останні п’ять років (2002–2006 роки) середній рівень продуктивності культури збільшився на 2,0 ц/га, якщо порівняти з 2001 роком. Річний рівень зростання становив 0,4 ц/га. За умови збереження такої тенденції середній рівень урожайності озимої пшениці за період 2007–2010 роки може зрости в 2010 році до 32,7 ц/га, тобто наблизитись до рівня 1986 або 1993 років.
У 2007 році очікується, що загальна тенденція продуктивності озимої пшениці становитиме 29,0 ц/га. Аналіз агрометеорологічних умов осінньо-зимового періоду, з урахуванням їхнього довготермінового прогнозу на весняно-літній період із вірогідністю 75–80%, свідчить, що рівень оцінки їхньої сприятливості для озимої пшениці може становити, в цілому по Україні, 1,12, що на 12% вище за багаторічні значення, або на 21% вище за торішній показник. Виходячи з цього та з урахуванням прогнозу загальної тенденції продуктивності, в 2007 році врожайність озимої пшениці, в цілому по Україні, може становити 30–32 ц/га (табл. 2), що на 4,7–6,7 ц/га більше, ніж торік, або на 1–3 ц/га вище за її багаторічний рівень.

Ю.Тараріко,
заввідділом агроресурсів,
д-р с.-г. наук
Р. Сайдак,
завлаб агрокліматичних ресурсів 
Ю.Сорока,
завлаб агроекосистем, Інститут гідротехніки і меліорації УААН

Інтерв'ю
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее

1
0