Спецможливості
Статті

Остання їжа для мух… або Як позбутися мух на фермі

14.06.2013
4014
Остання їжа для мух…  або Як позбутися мух на фермі фото, ілюстрація

У тваринництві мухи не лише становлять загрозу інфекційного зараження, але й спричинюють зниження надоїв та приростів у тварин, що перебувають у постійному стресі через укуси комах, а також призводять до погіршення санітарної якості продукції тваринництва, псування кормів, поширення збудників інвазійних захворювань. За високого рівня чисельності мух молочна продуктивність корів знижується на 15–35%, приріст ваги тварин на відгодівлі — на 10–12%. Тому керівник виробництва, незалежно від виду господарської діяльності, має бути зацікавлений у відсутності цих комах, а за їхньої появи — бити тривогу.

У тваринництві мухи не лише становлять загрозу інфекційного зараження, але й спричинюють зниження надоїв та приростів у тварин, що перебувають у постійному стресі через укуси комах, а також призводять до погіршення санітарної якості продукції тваринництва, псування кормів, поширення збудників інвазійних захворювань. За високого рівня чисельності мух молочна продуктивність корів знижується на 15–35%, приріст ваги тварин на відгодівлі — на 10–12%. Тому керівник виробництва, незалежно від виду господарської діяльності, має бути зацікавлений у відсутності цих комах, а за їхньої появи — бити тривогу.

C. Логойда,
канд. с.-г. наук, комерційний менеджер,
«Байєр Енвайронментал Сайєнс» (Bayer ES)

Санітарний та епідемічний стан господарства значною мірою залежить від правильної організації профілактичних заходів. Останнім часом усе частіше звучать не досить приємні відгуки про недостатню ефективність епідеміологічних заходів санітарних служб щодо синантропних комах та мікроорганізмів. І це пов’язано не тільки з санітарними порушеннями на об’єкті, що призводять до подальшого активного виплоджування комах. Тут також має місце факт їхньої адаптації та розвитку резистентної (стійкої) популяції до раніше використовуваних інсектицидних препаратів. Тож проблема вибору ефективного засобу стає дедалі актуальнішою.

Біологічні особливості мух
Найбільше шкодять тваринництву і дошкуляють людині мухи з трьох родин: Muscidae, Sarcophogidae та Calliphoridae, що відрізняються морфологічними та екологічними властивостями.
Мухи дуже активні і впродовж дня постійно змінюють місця живлення та відкладання яєць на субстратах органічного походження (продукти харчування та переробки, їхні відходи та відходи тваринного походження тощо). Із слиною, на лапках, хоботку та інших частинах тіла вони переносять мікроорганізми, зокрема збудників небезпечних інфекційних хвороб (кишкові інфекції, дизентерія, тиф, холера, сальмонельоз, кокцидіоз, бруцельоз, туберкульоз та ін.).
Як відомо, існування багатьох синантропних комах тісно пов’язане з людиною, з її господарюванням і побутом, особливо це стосується кімнатної мухи, що асоціюється з чимось гидким, брудним, антисанітарією.
 
Ефективний інсектицид
Упродовж XX ст. у світі з’явилася велика кількість інсектицидів для контролю чисельності синантропних комах, що завдають шкоди сільськогосподарському виробництву, переробній промисловості та побуту.
На ринку нині представлено великий арсенал інсектицидних препаратів. Якісний засіб має відповідати не тільки високим показникам біологічної ефективності, але також і санітарно-гігієнічним нормам, зокрема щодо відсутності негативного впливу на навколишнє середовище.
Наприклад, компанія «Байєр» розробила інсектицидну принаду контактно-кишкової дії Квік-Байт®-спрей для контролю чисельності синантропних комах, зокрема мух (кімнатна муха, кімнатна мала муха, синя м’ясна, зелена м’ясна, види дрозофіл та ін.), та підтримання санітарної гігієни у сільському господарстві, побуті, переробній промисловості.
Основними перевагами препарату є його високоатрактивна формуляція, що позначається швидкою дією, довготривалим контролем, зменшенням площ, що потребують обробки, та витрат робочої суспензії. Препарат справляє залишкову захисну дію протягом шести-восьми тижнів, і двох-чотирьох обробок достатньо для контролю чисельності мух упродовж сезону. Ефективний проти резистентних популяцій комах, стійких до фосфорорганічних препаратів, піретроїдів і карбамідів.
Інсектицидний засіб включає запатентовану технологію приваблення мух, зокрема статевий атрактант мух (Muscalur) та смакову добавку (сирний ароматизатор) для заохочення поїдання ними принади. Для уникнення споживання препарату нецільовими об’єктами формуляція містить у собі гіркоту (Bitrex®). За результатами ідентифікації оцінки ризику для здоров’я населення, засіб віднесено до класу малонебезпечних речовин (4 клас небезпечності згідно із ДСанПіН 8.8.1.002-98).
Препарат можна широко застосовувати: всередині та поблизу житлових приміщень, на тваринницьких комплексах, у харчовій та переробній індустрії (м’ясокомбінати, заводи з переробки с.-г. продукції), на продуктових ринках, сміттєзвалищах.

Дезінсекція за правилами
Боротьбу з мухами, особливо у приміщеннях для утримання тварин, проводять на початку травня (профілактична дезінсекція) для знищення мух, які перезимували. Влітку, коли чисельність мух у тваринницьких приміщеннях і прилеглих територіях ферм досягає критичного рівня, обробки проводять частіше (з інтервалом 14 днів). За належного санітарного стану приміщень для утримання тварин та прилеглих територій, тобто за умови відсутності постійних резервацій розмноження мух, буває достатньо однієї обробки препаратом на місяць. Восени обробку проводять з метою зменшення кількості зимуючих особин.
Інсектицидний засіб Квік-Байт®-спрей застосовують у формі водної суспензії шляхом обприскування або нанесенням мазків на поверхню картонних смужок або поліетиленових стрічок чи інших пристосувань — спеціальні «годівниці» (там, де аерозольне обприскування заборонено).
Для приготування робочої суспензії гранули розчиняють із розрахунку 250 г на 2 л води кімнатної температури, ретельно перемішуючи протягом 5 хв. Зазначений обсяг приготованої суспензії розрахований для обробки 100 м2 наземної площі. Перед обробкою визначають площу, яку потрібно обробити інсектицидом, для приготування оптимальної кількості робочої суспензії.
У тваринницьких приміщеннях інсектициди використовують з великою обережністю. Дезінсекцію робочою суспензією проводять шляхом вибіркового обприскування не менше 30% площі стін, підлоги та стелі. Обприскують поверхні у місцях найбільшого скупчення комах (теплі сонячні стіни, віконні рами, підвіконня, двері, опори, частини загородок, труби, плафони світильників тощо).
З метою запобігання контакту тварин з інсектицидом стіни у свинарниках обробляють на висоті понад 1,5 м, на фермах великої рогатої худоби — вище ніж 2 м від підлоги.
Обприскування поверхонь робочою суспензією проводять за допомогою обприскувачів, які забезпечують формування гідроаерозолю (ручні, ранцеві).
У місцях, недоступних для обприскування або де нанесення інсектициду небажане, розкладають або розвішують картонні смужки чи поліетиленові стрічки, попередньо оброблені суспензією інсектициду. Для приготування робочої суспензії розчиняють 250 г гранул інсектициду Квік-Байт®-спрей у 200 мл води кімнатної температури і ретельно перемішують для одержання однорідної суспензії (для нанесення препарату на картонні смужки або поліетиленові стрічки використовують малярні щітки).

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Як ми вже писали, органічна продукція в цілому залишається досить вузькою нішею аграрного ринку. Значною мірою – через ризикованість вирощування і збуту. Однак є ніші, де органічна продукція впевнено знаходить збут, принаймні на зовнішніх... Подробнее

1
0