Спецможливості
Техніка та обладнання

Простий інструмент для отримання бажаного результату

17.12.2019
1517
Простий інструмент для отримання бажаного результату фото, ілюстрація

Технологія смугового обробітку ґрунту Strip-till привертає все більшу увагу вітчизняних аграріїв. Її експансія в Україні розпочалася з агрегатів для виконання смугового обробітку під висівання просапних культур, таких як кукурудза, соняшник тощо. Проте сьогодні за цією технологією в господарствах висівають всі без винятку найпоширеніші сільськогосподарські культури.

 

 

 

 

 

 

Пшениця, соя, ріпак, ячмінь, кукурудза, соняшник, сорго, гірчиця, нут — усі ці культури можна висівати за технологією Strip-till: лише одним висівним комплексом за один прохід полем. На ринку України вже є виробники таких сільськогосподарських агрегатів, проте одним із першопрохідців у польовому освоєнні цієї технології, який, власне, й задав тон виробництву йому подібних, став висівний комплекс Pro-Till від компанії Mzuri.

Олександр Ярошенко«Інтерес до цих машин із кожним роком відчутно посилюється. І що характерно, першочергово ці сівалки користувалися (та й нині користуються) попитом у господарствах південних регіонів України, де збереження польових ресурсів, а особливо вологи, стоїть на першому місці. Сьогодні ж цим агрегатом активно цікавляться фермерські господарства з центральних і північних регіонів. Адже зміни клімату в бік потепління та посилення посух із кожним роком проявляються все сильніше. А відтак потрібен надійний інструмент, який забезпечить стабільність у роботі, дасть змогу щороку отримувати високі показники як урожайності, так і рентабельності», — говорить Олександр Ярошенко, директор компанії «Мзурі Тех», яка є офіційним дилером компанії Mzuri в Україні та входить до складу B.T.A. Group.

 

Унікальність техніки, яку використовують за цієї технології, полягає в тому, що вона замінює широку лінійку сільськогосподарського обладнання, потрібного для проведення основного й передвисівного обробітків ґрунту та сівби.

Залежно від глибини розпушення та стану ґрунту, на його обробіток, унесення мінеральних добрив, висівання й прикочування посівів (усе це виконують за один прохід) витрачається від 12 до 16 л/га дизпалива. Це стало можливим завдяки тому, що цей агрегат обробляє лише 30% поля. Крім того, ми маємо змогу вносити основну норму мінеральних добрив безпосередньо в рядок, під насіння, на всю глибину обробітку. А це також значна економія, адже за однакового ефекту, порівняно із суцільним унесенням, ми маємо змогу зменшити мінімум на 30% норму їхнього застосування.

Для аграріїв, які роблять ставку на вирощування ріпаку, такі агрегати та технологія, які пропонує компанія Mzuri, взагалі незамінні. Адже, попри можливість роботи в несприятливих умовах, які зазвичай припадають на період висівання цієї культури, вони ще й дають змогу отримати 100%-ві сходи.

Нещодавно новинкою в технічному арсеналі Mzuri було впровадження адаптерів точного висіву Xzact, призначених для точного дозування насіння просапних культур. Сьогодні ж на запити фермерів у компанії розробили та виготовили спеціальну висівну приставку для сівби просапних культур із уже встановленими адаптерами. «Нова приставка шляхом нехитрих маніпуляцій дає змогу швидко, в межах 10–15 хвилин, преналаштувати сівалку із зернового варіанта на сівалку для точного висівання. Раніше за потреби сівби просапних культур операторові потрібно було змінювати робочі органи низки технологічних систем. І зазвичай уже на цьому етапі допускалися критичні помилки, пов’язані з так званим людським фактором, які значно впливають на якість висівання. Створена компанією приставка (так звана рама) дає змогу значно спростили переналаштування сівалки й водночас повністю уникнути небажаного впливу людини на роботу механізмів. Адже ця рама має власну електропроводку, турбіну, розподільні та дозувальні механізми тощо», — говорить пан Олександр.

Для точного дозування насіння просапних культур виробник комплектує свої сівалки висівними апаратами Precision Planting. Як і за попереднього виконання, розробник цих апаратів вирішив залишити систему централізованого подавання насіння до висівних органів. Адже ця система дає змогу значно підвищити продуктивність роботи агрегатів. Щоправда, на самих висівних апаратах також передбачено встановлення бункерів для насіння, які за потреби також можна використовувати. Наприклад, виробник у цей спосіб рекомендує висівати насіння соняшнику, адже в такому разі значно зменшується ступінь його травмування.

Також слід сказати, що нові сівалки оснащуватимуть новими турбінами, сошниками, що дає змогу точніше та рівномірніше подавати насіння та закладати його в посівне ложе незалежно від поточного стану ґрунту. Зміни також відбулися в конструкції передніх дисків для збільшення якості прорізання рослинних решток. Відтепер вони мають механізм повороту та можливість регулювання притискного зусилля.

 

«В основі змін — підвищення ефективності, надійності та довговічності агрегатів. Усі значно навантажені вузли було додатково посилено, що дає змогу висівати і в посушливих умовах. Агрегат відмінно себе зарекомендував за сівби всіх сільськогосподарських культур. Проте максимальне навантаження на робочі органи відбувається під час висіву ріпаку та озимої пшениці, які, як ми знаємо, висівають наприкінці літа — на початку осені, коли верхній шар ґрунту вже дуже твердий», — коментує Олександр.

Також у компанії вирішили подбати про збільшення продуктивності агрегатів у цілому, коли збільшити робочу швидкість уже неможливо (адже це не відповідатиме умовам виконання технологічних операцій із обробітку ґрунту та висівання). Тому виробник вирішив піти іншим шляхом, а саме: зменшити час простою агрегатів, який потрібен для проведення технічного обслуговування машин. Для цього всі нові висівні комплекси оснащують системою автоматичного мащення рухомих елементів.

«Кожне поле, кожен квадратний метр — це індивідуальний проєкт, який, відповідно, потребує до себе індивідуального підходу. Саме сівалка Pro-Till дає змогу це зробити. Адже одна з особливостей висівного комплексу — це точне дотримання встановлених робочих параметрів щодо глибини обробітку ґрунту кожним робочим органом і можливість копіювання рельєфу поля кожним висівним сошником під час висівання як зернових, так і просапних культур. Для цього комплекс має більше, порівняно з іншими агрегатами, рухомих частин та вузлів, які можна налаштовувати індивідуально», — пояснює Олександр.

Сьогодні на ринку України компанія пропонує машини із шириною захвату 3, 4 та 6 м, які можуть висівати як просапні, так і зернові культури. Також слід сказати, що наразі ведуться розробки сівалок із шириною захвату 8 м і більше. Адже агросектор України представлений різними типами господарств із різною площею земельного банку. Тому всі сівалки, незалежно від ширини захвату, користуються великою популярністю.

«Попри відносно невелику ширину захвату, ці машини характеризуються високою змінною та добовою продуктивністю, особливо на невеликих полях і ділянках неправильної форми, на яких ці висівні комплекси — як риба у воді. Наприклад, технічні можливості шестиметрової сівалки дають змогу досягати продуктивності близько 100 га/добу.

Принагідно слід зауважити, що одночасно з висіванням відбувається повноцінний обробіток ґрунту на глибину до 25 см із одночасним унесенням мінеральних добрив на всю глибину, а не поверхневий, як пропонують виробники більшості ґрунтообробних комплексів. Проте не всі можуть використати ці можливості. Як правило, продуктивність обмежується логістикою підвезення насіння та добрив», — говорить Олександр.

Технологія Pro-Till від компанії Mzuri. В основі успіху вирощування сільськогосподарських культур — використання якісного насіння, добрив, системи захисту та наявність вологи. Керувати опадами впродовж вегетаційного сезону людство ще не навчилося. Тому на величину вологи в ґрунті можна впливати лише опосередковано — шляхом проведення технологічних операцій із ґрунтообробітку, які дають змогу покращити процес її накопичення в осінньо-зимовий період та забезпечити бережне використання впродовж вегетаційного періоду агрокультур.

Rezult — агрегат для мінімального поверхневого ґрунтообробіткуТому для отримання ефективного результату компанія, окрім універсального висівного комплексу, рекомендує та пропонує аграріям використовувати агрегат для мінімального поверхневого ґрунтообробітку Rezult. «Rezult — це унікальна машина з робочими органами дискового та пружинного типу. Таке поєднання робочих органів дає змогу прорізати під прямим кутом наявні на полі рослинні рештки та до того ж рівномірно розподілити їх поверхнею ґрунту. При цьому за допомогою пружинної борони агрегат додатково виконує обробіток ґрунту на глибину до 2 см, чого достатньо для порушення капілярного ґрунтового шару і, відповідно, для закриття вологи після збирання культури-попередника та провокування проростання насіння падалиці й бур’янів», — інформує пан Олександр.

 

Агрегат відмінно працює з усіма типами рослинних решток незалежно від їхнього розміру. У компанії наголошують, що є випадки, коли цей агрегат повністю справлявся навіть із розподіленням неподрібнених валків соломи пшениці. Ще один важливий нюанс технології — можливість виконання хімічної обробки гербіцидом суцільної дії для знищення рослин падалиці та бур’янів.

«Ця технологія об’єднала технологію інтенсивної підготовки ґрунту, розпушення та нульову технологію, яка передбачає мінімальний вплив на ґрунт і дає змогу ефективно використовувати позитивні моменти як першої, так і другої системи ґрунтообробітку. Наприклад, завдяки розпушенню, ми знижуємо залежність від сівозміни, якої не уникнути за нульової технології, коли потрібно чітко дотримувати вимог щодо сівозміни. Натомість за використання пропонованої технології розпушення ґрунту відбувається завдяки впливу різних кореневих систем висіяних культур. Одне слово — це простий ефективний інструмент для отримання бажаного результату.

Тому успіх технології Pro-Till від компанії Mzuri — це не тільки використання універсального багатоопераційного агрегату. У нашому випадку — це комплекс технологічних заходів, які дають змогу: максимально рівномірно розподілити рослинні рештки поверхнею поля і зберегти їх там як мульчу; виконати ґрунтообробіток невеликих смуг із одночасним унесенням добрив; провести висівання в оброблені смуги», — говорить Олександр.

Торік за допомогою висівного комплексу Pro-Till група компаній BTA Group спільно із компанією BASF та низкою великих господарств у різних областях України заклали низку демонстраційних ділянок із вирощування різних сільськогосподарських культур, на яких отримали відмінні результати. «Завдяки цій технології, ми отримали відмінні сходи на всіх демонстраційних ділянках незалежно від регіону України. водночас на сусідніх полях, де використовували інші ґрунтообробні технології, були з цим проблеми», — говорить Олександр.

 

Марек Ружняк, директор і власник компанії Mzuri:

— Компанія поставляє продукцію на ринки 20 країн світу, зокрема й України, де наразі вже працює понад сто одиниць техніки Mzuri. Ці машини є в кожній області, що свідчить про універсальність і пристосованість агрегатів до різних умов роботи.

Основні потужності виробництва зосереджені в Англії. Завод, звідки й походять машини, працює за нашою ліцензією, і з 2020 року виготовлену продукцію поставлятиме тільки на ринок Англії. Водночас у Польщі активно продовжується будівництво нового заводу, і на сьогодні з його конвеєра вже зійшло 40 одиниць техніки. До речі, в січні 2020 року планується відкриття польового центра з випробування техніки компанії.

Україна — специфічний ринок, який потребує особливого підходу до роботи та використання техніки. Дилерська мережа в Україні представлена групою компаній BTA Group, яка, своєю чергою, активно розвиває власну мережу представництв на вcій території країни.

Сьогодні, завдяки нашим дилерам в Україні, ми маємо власний склад запасних частин, що значно спрощує та пришвидшує реагування сервісних бригад компанії.

Придбати техніку можна як за умови повної передоплати, так і в кредит. Наразі є програми співпраці з банками ПУМБ, «Креді Агріколь» та Ощадбанком.

 

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

Ключові слова: MZURI, Agritechnica-2019

Інтерв'ю
Російська агресія вдарила по всій вітчизняній аграрній сфері – від фермерів до агрохолдингів. Про те, як великі агрокомпанії справляються з проблемами, які навалилися на сільгоспвиробників нинішньої весни, і ще й примудряються допомагати... Подробнее
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0