Спецможливості
Агрохімія

Особливості протруєння насіння ярих культур перед посівом

03.03.2017
10173
Особливості протруєння насіння ярих культур перед посівом фото, ілюстрація

Підготування насіннєвого матеріалу є одним із основних завдань, які доводиться вирішувати виробникам рослинної продукції для отримання високих показників урожайності сільськогосподарських культур. 

Насіння, доведене до посівних кондицій, може мати як внутрішню, так і зовнішню інфекцію, тому його обробка захисними та стимулювальними препаратами є обов'язковим заходом інтенсивної технології в рослинництві. Сучасні хімічні препарати одночасно із значною токсичністю для збудників хвороб і шкідників також виявляють стимулювальну дію на насіння, підвищують його схожість та енергію проростання, а отже, й врожайність сільськогосподарських культур. Як свідчать наукові дослідження та передовий досвід, урожайність зернових культур, завдяки протруюванню насіння перед посадкою, підвищується на 15-20%, цукрових буряків - на 5-10, кукурудзи - на 7-12%. Часто протруєння насіннєвого матеріалу перед посівом - єдиний спосіб ефективно обмежити розвиток деяких хвороб та шкідників.

Протруювання насіння перед посівом. Під час протруювання насіння потрібно дотримуватися рекомендованих норм використання препаратів. Підвищення норм витрати пестицидів негативно впливає на схожість насіння, а надмірне зменшення їх призводить до зниження ефективності обробки та утворення резистентних (стійких проти фунгіцидів) форм збудників грибних захворювань.
Основний спосіб протруювання посівного матеріалу - обробка суспензіями препаратів з нормою витрати води 10-15 л/т насіння. Останніми роками розроблено й широко впроваджено варіант цієї технології - інкрустація насіння. Різниться вона зі звичайним напівсухим протруюванням тим, що в робочу рідину (суспензію) додають клеїльні речовини. Водорозчинні полімери створюють пухку капсулу й утримують при протруюванні насіння перед посадкою діючу речовину протруйників.

Насіння можна протруювати безпосередньо перед висіванням і завчасно. Строки протруювання залежать від властивостей препарату та технології підготування насіння до хімічної обробки. Контактні фунгіциди для протруєння ефективні проти збудників хвороб, що містяться на поверхні насіння, тому обробляти ними бажано за два-три тижні до сівби. Триваліший контакт із патогеном забезпечить кращий ефект від протруєння. Препарати системної дії використовують, передусім, для того, щоб ще в зародку знищити збудників хвороб, які містяться в середині насінини, в грунті та на рослинних рештках. Протруєння насіння такими препаратами бажано проводити за кілька днів до посівної.

У разі культивування ярих зернових колосових культур на ранніх етапах їхнього розвитку найбільш поширеними та шкодочиними хворобами є сажкові, кореневі гнилі, плямистості листя та пліснявіння насіння. 

Останнім часом сільськогосподарські виробники дедалі частіше протруєння насіння перед посадкою фунгіцидами, доповнюють застосуванням інсектицидів, стимуляторів росту та мікроелементів. 

Протруювання насіння зернобобових культур

Протруювання насіння перед посівом. Серед зернобобових культур у нашій країні найпоширенішими є горох та соя, і cаме вони вже з початку проростання насіння уражуються низкою збудників хвороб та пошкоджуються шкідниками. До найбільш поширених і шкодочинних хвороб гороху та сої, що уражують рослини на ранніх етапах розвитку, можна зарахувати кореневі гнилі, аскохітоз, пероноспороз, пліснявіння насіння.(протруювання насіння перед посадкою)

Кореневі гнилі зафіксовано на всій території вирощування культур. Вони проявляються загниванням корінців і сім'ядолей, іноді спостерігається потемніння точки росту, після чого такі рослини зазвичай гинуть. Найхарактернішим для аскохітозу є утворення плямистості з крапковим спороношенням у вигляді пікнід. За дифузного ураження рослин пероноспорозом на сім'ядолях і, особливо, на листках з'являються хлоротичні плями, що охоплюють усю пластинку або її частину біля основи. При такому ураженні рослини, як водиться, врожаю насіння не дають. Розвиток цих хвороб з високою ефективністю можуть контролювати деякі фунгіциди для протруювання насіння перед посадкою.

Інкрустація насіння соняшнику

Соняшник - основна технічна культура зони Степу України, але сучасна селекція надала виробництву сорти та гібриди, які можна успішно вирощувати в зоні Лісостепу й навіть у південних районах Полісся. Високий рівень рентабельності цієї культури спокушає сільськогосподарських виробників до значних порушень правил сівозміни, що призводить до спалахів розвитку шкідливих організмів і, відповідно, до потреби контролювати їх шляхом протруєння перед посадкою.

Рослини соняшнику в Україні пошкоджує близько 60 видів шкідників та уражує понад 25 видів збудників хвороб. Особливо уразливі рослини цієї культури саме на перших етапах розвитку, що в черговий раз підтверджує актуальність протруєння насіннєвого матеріалу. Серед шкідників сходів соняшнику найпоширенішими є: дротяники (личинки коваликів), несправжні дротяники (личинки чорнишів), степовий цвіркун, довгоносики (південний сірий, чорний буряковий та сірий), кравчик, коник шкідливий, личинки підгризаючих совок.

Протруювання насіння соняшнику. На сьогодні, завдяки фунгіцидам для протруєння насіння, з високою технічною ефективністю можна контролювати такі хвороби: фомоз, пероноспороз, сіру та білу гнилі, пліснявіння насіння, вертицильоз, борошнисту росу. Ці шкідливі організми соняшнику поширені в усіх кліматичних зонах України, але в одних умовах вони з'являються систематично, в інших - періодично. Тож украй важливо, вибираючи засоби захисту, знати спектр їхньої дії та користуватися методами сезонного прогнозу.

Протруювання насіння кукурудзи

У кукурудзосійних зонах посіви культури на зерно займають 12-20%, а іноді близько 80% площ польової сівозміни. Таке насичення агроценозу призводить до значного розвитку як моно-, так і поліфагів, а також вузькоспеціалізованих збудників хвороб, які можуть спричинити значні втрати продуктивності рослин та зниження якості врожаю. Протруєння насіння кукурудзи (табл. 5) в таких умовах вирощування є важливим технологічним заходом в обмеженні розвитку низки шкідливих організмів: дротяники та несправжні дротяники, шведська муха, західний кукурудзяний жук, пліснявіння насіння, кореневі й стеблові гнилі, нігроспоріоз, гельмінтоспоріоз листя, летюча та пухирчаста сажки...
Отже, правильний вибір протруйника - це врахування не стільки потреби протруєння як агрозаходу, скільки дані фітоекспертизи насіннєвого матеріалу, прогноз фітосанітарного стану в агроценозі та спектр дії препарату, що дає змогу надійно захистити насіння й молоді паростки від насіннєвої, грунтової інфекції та збудників хвороб рослини, які передаються з насінням.

Ефективність засобів захисту рослин, які використовують для знезараження насіннєвого матеріалу, значною мірою залежить від його якості (без домішок, оптимальна натура, калібрування), протруйника (препаративна форма, наявність прилипачів, спектр дії...), технології протруєння насіння (вручну, бетонозмішувачем, сучасними машинами).

Машини для протруювання насіння

Використовуючи бетонозмішувачі для нанесення захисних засобів на насіння, неможливо отримати високу якість протруєння. Значно ефективніші спеціалізовані машини, серед яких найпоширеніші: ПСШ-5, ПС-10А, "Мобітокс", КПС-10, КПС-20, КПС-40, ПСШ-5, ПС-10А, СТ 2-10, СТ 5-25.

"Мобітокс" - це самопересувні автоматичні установки, які мають аспіраційну систему очищення повітря, механізми самоходу, завантаження та вивантаження насіння, дозатори насіння й робочої рідини.

Комплекси обладнання для протруювання та інкрустації насіння перед посадкою КПС-10 (КПС-20, КПС-40) використовують на насіннєвих заводах та великих сільськогосподарських підприємствах для обробки посівного матеріалу зернових, зернобобових і деяких технічних культур.

До сучасніших машин належать СТ50, СТ 100, СТ 200 (фірма "Петкус"), СС 50 (фірма "Кімбрія"). У них поєднано точне зважування насіннєвого матеріалу, нормативне дозування хімічного препарату, однорідність його розподілу на поверхні насіння, що забезпечує якість протруєння не менше 94 відсотків.

В.А. Глим'язний,
канд. с.-г. наук
Д.Т. Гентош,
канд. с.-г. наук
О.В. Башта,
наук. співробітник 

Інтерв'ю
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.
Президент УАВК Микола Пономаренко
На ринку картоплі зараз — ажіотаж, якого не траплялося майже 10 років. Споживачі занепокоєні неврожаєм і закуповуються картоплею на сезон — цілими мішками. Виробники (перш за все городники) нарікають на неврожай. Відтак Україна вперше за... Подробнее

1
0