Спецможливості
Архів

Ось так захищають молочні залози свиноматок

01.11.2010
1194
Ось так захищають молочні залози  свиноматок фото, ілюстрація

Тільки здорові молочні залози можуть забезпечити протягом усього періоду вигодовування молоком хорошу молочну продуктивність. Журнал "Топ аграр" (top agrar) розповість, як уникнути пошкоджень, лікувати й доглядати молочні залози свиноматок.

Тільки здорові молочні залози можуть забезпечити протягом усього періоду вигодовування молоком хорошу молочну продуктивність. Журнал "Топ аграр" (top agrar) розповість, як уникнути пошкоджень, лікувати й доглядати молочні залози свиноматок.

Кількість живих новонароджених поросят останнім часом стабільно зростає. Відповідно, зростають і вимоги до молочних залоз та продуктивності свиноматок. У переважній більшості молодих свиноматок постачають із 14-ма або більше сосками, що є хорошою початковою базою. Збереження функціональності тканини залоз і сосків упродовж усього часу вигодовування залежить від багатьох чинників.
При цьому вироблення молока має бути рівномірно стимульоване для всіх сосків. Для того щоб віддача молока йшла через усі соски, за потреби, до молодих свиноматок підсаджують сильніших поросят з інших опоросів. Тут слід з самого початку уникати пошкоджень сосків. Найменшої подряпини, защемлення або порізу достатньо для того, щоб бактерії проникли у всю молочну систему і пошкодили її.

Укуси та порізи
Сучасні дослідження саксонського науково-практичного центру Кьолліч показали, що в переважній більшості випадків пошкодження сосків відбувається в приміщеннях для опоросу. Тут виділяють два різних види пошкоджень.
Кривава шкірка на кінчику сосків виникає внаслідок сильного фізичного навантаження під час смоктання, особливо за великого опоросу. У цьому разі старші свиноматки зазнають більше ушкоджень, ніж молоді, а передні соски, багаті на молоко, більше ушкоджуються, ніж задні.
Для вирішення цієї проблеми особливу увагу слід звертати на те, щоб свиноматки споживали максимальну кількість корму. Цим самим вони напряму збільшують кількість вироблюваного молока. Крім того, поросятам, починаючи з другого тижня життя, потрібно додавати прикорми. Вчасно слід обрізати й кутні зуби поросятам, що зменшить ризик ушкодження свиноматок.
У разі зменшення молочної продуктивності між поросятами, що звикли до значного вагового приросту, спостерігаються випадки так званого раннього канібалізму. Якщо на сосках або на молочних залозах з'являються серйозні поранення, поросят треба негайно забрати від свиноматки.
Від порізів, задирання чи зрізання цілого соска страждають однаковою мірою як молоді, так і дорослі свиноматки. Такі поранення виникають, за дослідженнями Кьолліча, внаслідок прямого контакту сосків з підлогою свинарника. Під час лежання соски затискаються між щілинами підлоги загону й можуть бути поранені, коли свиноматка встає чи перевертається на бік. У цьому разі п'ятий і шостий ряди сосків пошкоджуються сильніше за передні чи задні. Це залежить від анатомії - саме в цій ділянці соски мають найтісніший контакт з підлогою. Підвищений ризик можливий якраз після відлучення поросят, коли молочні залози ще не змінили форми після вигодовування.

Особливу увагу треба приділяти пологим переходам на підлозі
Небезпека поранення тварин залежить, насамперед, від кількості щілин, їхньої якості, а також якості перегородок. Наприклад, сталеві трикутні профілі особливо популярні під час вигодовування завдяки їхній чистоті. Але значна кількість щілин та їхні гострі канти є найбільшою небезпекою для сосків.
Часто в загонах для поросят використовують поєднання бетону, чавуну та пластмаси. Хоча переходи не скрізь зроблено плавними. Нерідко бувають перепади висоти, щілини, що спричиняють пошкодження молочних залоз. Саме тому під свиноматкою не треба встановлювати багато елементів. Кожний матеріал має свої переваги та недоліки.
q  Чавун ефективно відводить тепло від свиноматки й забезпечує міцність конструкції. На краях можуть бути гострі кути, що підвищують ризик ушкодження тварин, особливо в разі використання дешевих імпортних матеріалів. Та й точність виготовлення не завжди висока.
q  Пластмаса, зазвичай, не забезпечує високої надійності конструкції. Проте небезпека поранення внаслідок більшої точності виготовлення зменшується. До того ж, загартовані пластмасові поверхні, такі як гума, впливають на чутливу шкіру сосків.
Велике значення тут має тип розміщення щілин.
За поздовжнього розміщення щілин ризик пошкоджень сосків невеликий, оскільки свиноматки стоять паралельно до нижніх балок. З погляду здорового вигодовування молоком, а також забезпечення молочної продуктивності така конструкція має серйозні переваги.
Проте це призводить до збільшення площ утримання тварин,  особливо коли гніздо поросят потребує оптимального розміщення. Для нинішніх, переважно жирних, свиноматок загони для поросят мають бути завдовжки 2,50-2,60 м і завширшки 1,9 метра.
Для діагонального розміщення ширина станка може бути на 10 см коротшою, що дає змогу краще розмістити гніздо поросят у самому загоні. Саме це і є підставою для того, що багато фермерів надає перевагу такому типу конструкції. Однак і тут є недолік: через діагональне розміщення свиноматок до нижніх балок можливий підвищений ризик поранень сосків.
Запас стійкості на підлогах із пластмаси залежить, за даними досліджень Кьолліча, від того, чи правильно за висотою й шириною встановлено захисний ящик для поросят. Ящик розміщують індивідуально для кожної групи тварин на ширину від
50 до 70 см, довжину - від 1,4 до 2 м і на висоту понад 1,1 м. Свиноматка має додатково опиратися під час вставання.

Миття свиноматок і нанесення йоду на соски за допомогою розпилення
Здорова поверхня шкіри захищає тварину від негативного впливу хвороботворних мікробів. Тому фахівці рекомендують регулярно доглядати за молочними залозами, особливо в період опоросу. Правильний догляд починається з миття тварин перед переведенням до пологового відділення. Ідеально для цього придатна "свиномамчина" душова. В крайньому разі їх можна помити і в опоросному відділенні.
Щетину спершу слід попередньо розмочити. Важливо працювати із сильно зниженим тиском води і теплою водою.
Для підвищення ефективності дії води можна застосовувати засіб для миття тварин, який не подразнює шкіри. Засіб треба розчинити у воді не менш як за 5 хв до початку миття. Процес рекомендовано розпочинати зі спини тварини, що сприятиме звиканню свиноматок до струменю води очищувача високого тиску. Потім миють боки, живіт і голову.
Після переведення свиноматок у відділення для опоросу потрібно перевірити, чи не ушкоджені молочні залози. Як додатковий засіб догляду можливо використовувати розчин йоду, розпилюючи його на соски, найкраще за допомогою ранцевого розпилювача. Йод сприяє заживленню поранень і вбиває стрептококи. Найкраще для цього рекомендовано використання якісного ПВП-йоду (ПВП - полівінілпіролідон). Ваш ветеринарний лікар запропонує потрібні препарати.
Найпростіше наносити розчин йоду, коли свиноматки стоять біля корита. Слід особливу увагу звертати на те, щоб рідина не потрапляла на підлогу, це може стати причиною підвищеної небезпеки ковзання. Використовуйте лише розпилювач, призначений для таких цілей, щоб уникнути попадання інших хімікатів на шкіру тварин.

Гострі поранення
треба негайно лікувати
Перед переведенням тварин соски потрібно ще раз обробити розчином йоду, оскільки в цей період пружні наповнені тканини особливо чутливі до поранень. Щоб унеможливити появу запальних процесів, гострі пошкодження негайно обробляйте відповідними засобами. Своєчасна реакція сприяє зникненню симптомів, тому що шкіра й тканини молочних залоз мають дуже високий потенціал заживання.
Порізи й задертості найкраще лікувати інгібіторами (наприклад, фінадин чи метакан) і антибіотиками (пеніцилін, амоксилін). Додатково можна обробити ділянку поранення розчином йоду.
Аналогічні засоби застосовують і після укусів поросят. У цьому разі потрібно максимально швидко усунути причину. Для цього можна вдатися до збільшення раціону годування свиноматок і підвищення молочної продуктивності. А ще - поросятам треба одразу ж запровадити прикорм. У кожному разі поросят слід якомога швидше відлучити від матері або підселити до іншої свиноматки, що сприятиме загоєнню ран.

Висновок. Поранення можуть надовго пошкодити тканини молочних залоз свиноматок. Тому дуже важливо максимально зменшити ризики поранень у клітках і регулярно доглядати за молочними залозами.
Для уникнення порізів і задирань елементи підлоги під тваринами мають бути максимально точно підігнані один до одного, а також без щілин. За поздовжнього розміщення тварин перевагу надають підлозі з чавунних решіток, а за діагонального - полімерній.
До регулярних заходів догляду належить ретельне миття перед переведенням свиноматок до кліток із поросятами, контроль пошкоджень і оброблення тварин розчином йоду. Усі пошкодження тканин молочних залоз мають бути негайно оброблені інгібіторами й антибіотиками.

Інтерв'ю
Ще 2021 року Міністерство у справах ветеранів України розпочало роботу з підготовки Стратегії розвитку ветеранського бізнесу до 2030 року (mva.gov.ua). Успішний ветеран-підприємець, який активно розвиває власну справу, свою громаду та... Подробнее
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее

1
0