Спецможливості
Інтерв'ю

Досвід «Вітамінної коробки»: як запустити новий бізнес під час карантину

05.03.2021
6704
Досвід «Вітамінної коробки»: як запустити новий бізнес під час карантину фото, ілюстрація

Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому проєкту — «Вітамінна коробка», який почався з реалізації кінцевим споживачам наборів свіжих продуктів (зелені, овочів, фруктів). Після того, як проєкт пропрацював рік, сайт «Пропозиція» вирішив, що вже можна робити певні висновки, і попросив засновницю проєкту розповісти про перші результати його роботи.

 

 

Як Вам вдалося так швидко «впіймати хвилю» торгівлі шляхом доставки кінцевому покупцю, яка так розквітла під час карантину?

Насправді ідея виникла у мене ще до поширення світом коронавірусу. Подібні проєкти ще раніше працювали в найбільш розвинутих країнах, але у нас ринок іще не був готовий.

І, скажу відразу, я не ставила за мету «впіймати хвилю». Це була вимушена реакція на карантин, на рішення про закриття закладів харчування, які були важливими клієнтами для мого підприємства «УкрАп», що спеціалізується на вирощуванні та збуті часнику. І коли оголосили локдаун, то це змусило хвилюватися щодо того, скільки триватиме карантин, скільки закладів харчування зможуть відкритися після нього і чи будуть у людей гроші, щоб їх відвідувати.

Додам, що прямі продажі продуктів через Інтернет — це ніяк не та золота жила, якою здається з першого погляду. Інтернет-торгівля зараз — це не «блакитний океан», а «червоний». Сьогодні в Інтернеті можна замовити свіжі зелень або овочі в роздрібних мережах, у численних дрібних виробників, передусім органічних, і т. і.

 

Тоді на що Ви робили ставку?

«Вітамінна коробка» формується не за принципом Інтернет-магазину, а з різним наповненням — щоб людина могла спробувати всього потроху. Хоча водночас ми надаємо споживачу альтернативу — самому формувати замовлення, як у звичайному Інтернет-магазині.

Тому протягом сезону склад «Вітамінної коробки» регулярно змінюється по мірі того, як одні культури достигають, а інші відходять. Влітку склад коробки змінювався кожні 10 днів. Взимку, звичайно, рідше. А з часом асортимент був розширений за рахунок крафтових продуктів — олії, пастили, чипсів, горіхів, меду, конфітюрів і багатьох інших, які не купиш ні на розкладці, ні в супермаркеті.

Наші свіжі овочі та фрукти — це не просто огірки чи груші. Це продукт від локального (як правило) виробника, з яким ми знайомимо нашого споживача. Ми не просто продаємо продукцію того чи іншого виробника — ми розповідаємо про нього, допомагаємо розробляти бренд, етикетку, упаковку, налагоджувати логістику, особливо холодну.

Ми ретельно відбираємо таких партнерів, які пишаються своїм продуктом, виробляють якісні та смачні продукти і мають документацію. Вимагаємо, щоб на продукті було чиєсь ім’я — якщо не власника, то хоча б господарства. Перед тим, як включити продукт до «Вітамінної коробки», я перевіряю його сама, наскільки він смачний, зручний для споживання, як зберігається, наскільки зрозумілий для споживача.

Бо, наприклад, присилають медовий десерт, а, постоявши пару тижнів, він розшаровується на найдешевший соняшниковий мед і якусь підозрілу субстанцію, яку й визначити важко без хімічного аналізу. Або споживачі прочитають в Інтернеті про корисні властивості спаржі або ревеню, замовлять, а потім думають, що з ними робити. Тому довелося разом зі спаржею додавати до коробки сухий часник, олію і рецепт приготування продукту.

Важлива складова проєкту — доставка. По Києву і області — кур’єром, бо проєкт “Вітамінної коробки» — з розряду «людина до людини», а не просто інтернет-торгівля продукцією. Так зручніше для споживача, це дає змогу виконати доставку в зручний для нього час. Звичайно, якщо замовляють з інших куточків України, доводиться відправляти «Новою поштою».

 

Зі скількома виробниками Ви працюєте і за яких умов ви їх відсіюєте?

За рік проєкт устиг попрацювати з більш ніж трьома сотнями виробників. Відсіюються ті, хто не хоче постійно працювати «по-білому» — через юрособу або хоча б ФОП, за безготівковим розрахунком, супроводжуючи продукцію документами, а також ті, у кого погіршується якість. З власної ініціативи припинило співробітництво з нами зовсім небагато партнерів — великі виробники, для яких ми не відігравали особливої ролі як канал збуту.

 

А звідки ці виробники?

Переважно локальні. Наприклад, салати, броколі, цвітна капуста, картопля, морква, низка інших овочів, зокрема, тепличних, яблука, сік, органічні гриби і багато іншого надходять із господарств Київської області. З Мелітопольського регіону беремо зелень. Досить багато продукції, особливо ранньої, а також баштанні, купуємо в південних областях.

 

Як вдається забезпечити свіжість продукції?

Звичайно ж, маємо холодильник. Але цього мало. Доводиться вчити виробників, як і коли збирати ягоду, щоб вона якомога довше зберігала свіжість, коли класти в холодильник зелень і як правильно організовувати її логістику. Виявилося, що тут є нюанси. Так, зелень вимагає зберігання за температури 4–6°С і підтримання вологості. Далі, якщо зелень зібрати і відразу покласти в холодильник, то потім можна організовувати холодний логістичний ланцюжок. Якщо ж продукцію поклали в холодильник через деякий час після збирання, то краще такий ланцюжок не влаштовувати, бо через перепади температури продукція втрачає товарний вигляд. А навесні, коли ще не жарко, потреби в холодній логістиці немає — якщо беремо партію, яка розійдеться за 2–3 дні.

 

У який строк розраховуєтеся з виробниками?

Розраховуємося за наступною схемою: беремо партію товару — розпродуємо — розраховуємось. Ніколи не беремо нової партії, не розрахувавшись за стару. Оскільки продукти в «Вітамінній коробці» обов’язково мусять бути свіжими, то в сезон беремо партії овочів або зелені, які можуть розійтися за 2–3 дні. Крафтові продукти беремо оптовими партіями, які розходяться довше — від тижня до місяця.

При цьому ми не торгуємося з виробниками жорстко, не намагаємося сторгувати їх до мінімуму. Але й не беремо продуктів, за які просять нереальну для споживача суму. Наприклад, якщо нам пропонують крафтові сири по 1000 грн/кг, так і хочеться спитати у виробника: а ви самі скільки б їх купили за такою ціною?

 

Хто основна аудиторія проєкту?

Цікаво те, що виділити цільову аудиторію неможливо. Багато хто замовляє «Вітамінну коробку» як подарунок. Чимало серед покупців прихильників здорового способу життя. Часто купують іноземці, корпоративні клієнти. Буває, замовляють звичайні люди, які щоразу намагаються скуштувати щось нове. Є серед постійних клієнтів чоловіки, які закуповують продукти на велику родину. Так що особливість проєкту ще й у тому, що мотиви покупок дуже різні.

 

Яка продуктивність роботи кур’єра?

В середньому від 10 до 15 коробок за день, працюючи в спокійному режимі. Бувало, що вдавалося розвезти 30 коробок — коли кур’єр працював з 9-ї ранку до пізнього вечора і коли машин на шляхах було мало.

 

Які труднощі виникли в процесі розвитку проєкту?

Довелося стикнутися з багатьма проблемами, яких не знайдеш у жодній книжці, бо це треба пережити. Передусім людський фактор — у ньому корінь більшості проблем, з якими ми стикаємося. Є такі, які на запитання «Чому ми повинні продавати саме ваш продукт?» відповідають: «Мені сказали, що ви нам допоможете». Але ж ми не благодійна організація, а комерційний проєкт.

Бракує культури ділового співробітництва. Наприклад, присилають лист із асортиментом у 80 позицій, а коли я починаю запитувати одне, друге, третє, виявляється, що того немає, і того немає, а те тільки під замовлення. Краще тоді вже мати 10 позицій. Але всі в наявності.

Багато людей хочуть вирощувати продукцію або виробляти продукти, але не намагаються створити досконалий продукт і якомога зручніше для споживача його подати. Немає «розкрути» продукту, роз’яснення, що з нього можна приготувати, немає етикеток, не вказують строк і умови зберігання, упаковка рветься в процесі транспортування. Дехто не відпускає товар на реалізацію, вимагає тільки передоплату. Тому маємо труднощі з деякими асортиментними групами. Наприклад, важко було знайти зручну для споживача пастилу, адже це в першу чергу перекус, який споживають на ходу, тож він повинен випускатися невеликими порціями, які зручно взяти однією рукою і можна швидко з’їсти. Складно було знайти не смердючий і лежкий сир за прийнятну для споживача ціну. Не легше знайти хороший медовий десерт.

Кур’єри — окреме питання. Всі починають добре, але місяців через три ентузіазм згасає: починають запізнюватися, не виходити на роботу — мовляв, втомився, і т. і. Доводиться з’ясовувати, чи не їсть він яблука з коробки. Словом, проблем з персоналом вистачає.

 

Як Ви надалі збираєтеся розвивати проєкт?

Зараз готується розширення асортименту за рахунок круп, каш, борошна (досягнуто домовленості з ТМ Зерновіта), конопляних продуктів, молочної продукції, сирів і м’ясних продуктів. Одночасно шукаємо інвестора, щоб розвивати бізнес, зокрема, організовувати франшизну мережу в інших містах, удосконалювати упаковку, консалтинг, «розкрутку» постачальників. І постійно запрошуємо локальних виробників до співпраці, щоб разом робити локальні продукти відомими, якісними і смачними.

 

Розмовляв Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее

1
0