Спецможливості
Новини

Запилення джмелями може збільшити врожайність на 30%, прибуток - на 20%

22.06.2017
4175
Запилення джмелями може збільшити врожайність на 30%, прибуток - на 20% фото, ілюстрація

На відміну від бджіл, джміль не вимирають так масово. Ця та інші особливості робить комаху більш ефективним обпилювачем, ніж бджола. Особливо для ягідних культур, плодових і для теплиць. Наприклад, запилення джмелями малини в кооперативі "Київський" дало в минулому році прибавку врожайності на рівні 30% і підвищило прибуток на 20%, розповів виконавчий директор "Живий країни" Богдан Мазніцький в інтерв'ю propozitsiya.com.

За його словами, джміль вилітає "на роботу" вже при температурі 7-8°С, тоді як бджола - тільки при 12°С, і, на відміну від бджоли, працює і в хмарну погоду. А на томаті альтернативи шмелю взагалі немає: квітка цієї рослини не накопичує нектар, отже, для бджоли зовсім не цікава.

Застосування комах в теплиці дозволяє вирощувати бджолозапильні гібриди огірків, які відчутно смачніше самозапильних. До того ж, як виявилося, для огірків джмелі значно кращі запилювачі, ніж бджоли.

Ця комаха набагато цікавіша, ніж бджола, для садівників завдяки тому, що літає і в прохолодну, і в хмарну погоду. Дуже цінний джміль і для виробників таких прибуткових культур, як лохина (бджола її майже не запилює) або гарбуз, квітка якої цвіте всього кілька годин і якщо в цей час спостерігається несприятлива для польоту бджіл погода, то без джмеля так і залишається пустоцвітом.

Особливо велике значення має якість запилення для гарбуза - голонасінні, олійного напрямку, яка в основному і вирощується на експорт. У цьому випадку від запилення залежить кількість насіння.

Як стверджує Б. Мазніцький, необхідні джмелі і для такої прибуткової культури, як соняшник.

"Синергічне запилення - і бджоли, і джмелі, і осмії - на соняшнику, за результатами досліджень, проведених в Європі, підвищує врожайність олійної культури на 100-500%", - пояснює він.

Джміль краще бджоли ще й тим, що він волохатий (на нього більше чіпляється пилку), не відволікається на нектар, неперебірливий (тоді як бджола, знайшовши поруч кращий медонос, перемикається на нього), літає досить далеко і прилітає на квітку саме тоді, коли їй потрібен запильник.

Для теплиць потрібно 6 вуликів з джмелями на гектар, для початку - хоча б по 3-4, для ягідних плантацій - по 6-12, а на плантаціях лохини деякі встановлює і по 15 вуликів/га.

Більше інформації - в статті.

Інтерв'ю
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про
Ольга Насонова, ресторанний експерт, концептолог і аналітик
В Європі та Америці вже давно цінується все, що відрізняється від масового продукту в маркетах, так званий hand made, до якого відносяться в тому числі і продукти, вирощені на приватних фермерських

1
0