Спецможливості
Статті

Олена Стретович: «Від світу банківських чисел я поринула у царину органіки. І зрозуміла: це моє!»

11.02.2015
1010
Олена Стретович: «Від світу банківських чисел  я поринула у царину органіки.  І зрозуміла: це моє!» фото, ілюстрація

Погодьтеся, не кожному чоловікові, а тим паче жінці під силу одночасно посадити сад біля щойно збудованого будинку, бути керівником нового заводу й опікуватися новонародженим малям. Та ба, — більше! — залишатись чарівною жінкою. Наша сьогоднішня героїня — директорка органічного молочного заводу Олена Стретович — довела, що це цілком можливо…

Погодьтеся, не кожному чоловікові, а тим паче жінці під силу одночасно посадити сад біля щойно збудованого будинку, бути керівником нового заводу й опікуватися новонародженим малям. Та ба, — більше! — залишатись чарівною жінкою. Наша сьогоднішня героїня — директорка органічного молочного заводу Олена Стретович — довела, що це цілком можливо…

Н. Капустянська
n.kapustyanskay@univest-media.com

У містечку Баранівка, що на Житомирщині, по вулиці Дзержинського є будівля, яка привертає увагу як його мешканців, так і гостей. Зелені кольори у поєднанні із помаранчевими та назва «Organik milk» на фасаді вказують на те, що тут виробляється органічне молоко. Поруч вітерець тріпоче чотири прапори, один із яких — із зображенням зеленого листочка, що символізує органіку. Неподалік заводу «припарковано» з десяток велосипедів — звичний се­­лищно-містечковий транспорт, яким працівники добираються на роботу. Тут усе «дихає» екологічністю...
Важко повірити, що ще два роки тому на місці красеня-заводу стояв напівзабутий, напіврозвалений хлібозавод… А сьогодні тут, замість жалюгідних руїн, функціонує завод органічних молочних продуктів, який перший(!) у країні отримав «органічний» сертифікат. Це один із небагатьох в Україні заводів із повним циклом органічного молочного виробництва.
Пані Олено, як Вашій команді вдалося за дев’ять місяців відбудувати завод і запустити в дію виробництво? Як усе починалось?
— Як починалось? Нині це — ніби сон… Коли отримала запрошення на роботу, я вже була у відпустці із догляду за дитиною. До цього понад дванадцять років працювала у житомирській дирекції Райффайзен Банку Аваль, спершу касиром, останні п’ять років — заступником директора. У цьому банку обслуговувалась компанія «Галекс Агро», яка займалась органічним рослинництвом і тваринництвом. Якось у розмові керівник цієї компанії Олександр Ющенко обмовився, що на молочних комплексах, розміщених у Новоград-Во­лин­ському ра­­йоні, виробляється молоко високої якості, і що він має ідею створення заводу з переробки органічної молочної сировини. Якість молока визнали і європейські колеги.
Ця ідея мені дуже сподобалась і я прийняла запрошення допомогти у створенні такого підприємства. Тим паче, що все потрібне для виготовлення органічної продукції — було: сертифіковані відповідно до органічного землеробства і тваринництва земля та поголів’я. У стратегію діяльності цього заводу закладали ідею не тільки прибутку, а й, насамперед, збереження землі. Олександр Ющенко добре знався на аграрному бізнесі, а ще коли він відвідав світову виставку органічної продукції, що проходила у Німеччині, то й поготів загорівся ідеєю створення такого виробництва. Не гаючи часу, поїхали за досвідом у Європу — до Швейцарії. Почали співпрацювати із швейцарським Дослідним інститутом органічного сільського господарства (ФіБЛ). У цієї міжнародної організації й перейняли досвід ведення органічного сільського господарства та менеджменту відповідного виду діяльності у тваринництві.

Обирали породу корів за якими принципами?
— Перш за все, ми вибрали ту породу, яка найбільше придатна для ведення органічного виробництва. Вибір випав на породу корів м’ясо-молочного напряму — симентал, яку завезли із Чехії. Корови такої породи менше хворіють і добре адаптовані до наших кліматичних умов. Загалом чеську селекцію симентал вважають однією із найкращих у світі.
За такими самими критеріями ми вибрали і породу свиней мангалиця, яку завезли з Угорщини.

То у вашому господарстві й органічні свині з’явились?
— Після переробки молока залишається сироватка, то треба ж її кудись дівати. Тому й вирішили завести свиней породи мангалиця, які є напівдикими, напівсвійськими. Тепер сироватку згодовуємо свиням.

Ви в Україні отримали сертифікат на молочну органічну продукцію. Наскільки складно було цього досягти та які висувались вимоги?
— Справді, щоб отримати статус виробника органічної продукції, треба пройти довгий шлях. Насамперед треба мати органічну землю, не обробляти її ані пестицидами, ані гербіцидами. Звіс­но, без застосування міндобрив врожаї менші, але цілком пристойні. На сьогодні у нас 10 тис. га органічної землі.
 Є певні вимоги і критерії щодо утримання поголів’я. Скажімо, корови ма­­ють вільно випасатись майже цілий рік. Отак вони і «мігрують» — від ферми до пасовиська і назад. А на фермі їх чекають годівниці зі збалансованим кормом. У нас своя кормова база: сінаж, силос, ячмінь, овес, кукурудза і навіть боби. Щоправда, органічну макуху закупляємо в інших компаніях, попри те, що вона втричі дорожча. І ще одна вимога — не лікувати корів антибіотиками. Якщо і є випадки захворювання, то таку хвору корову ми ізолюємо від основного стада. Якщо це, скажімо, мастит, то лікуємо мазями, які містять фітопрепарати. Але ми і вибирали таку породу корів, які хворіють рідко.

Пані Олено, по­­вер­німося ще до відповідного документа, який дає пра­во на виробництво ор­­ганіч­ної продукції. Який орган видавав вам такий сертифікат? І де — в Україні чи за кор­доном?
— Сертифікат ми отримали в Україні від української сертифікаційної компанії — «Органік стандарт» згідно з вимогами, викладеними у Поста­нові Ради (ЄС) №834/2007 та №889/2008, яка вклю­­чена в офіційний перелік сертифікаційних ор­­ганів, визнаних у Євро­пейському Союзі та Швейцарії.

Як контролюється якість молока та молочної продукції? Адже, як відомо, до органічної продукції підвищені вимоги.
— Справді, до неї дуже підвищені вимоги. Ще однією умовою отримання сертифіката на право виробництва органічної продукції була наявність якісного обладнання, на якому слід переробляти лише органічну продукцію. У нас дуже вартісне обладнання, доставлене з Ізраїлю. Особ­ливі ви­­моги і до якості молока: у ньому має бути певна кількість бактерій і певна кількість соматичних клітин. На наших фермах, — а їх на сьогодні три, — є свої лабораторії. Таким чином, молоко до заводу доставляється вже перевіреним на якість. Але і на заводі є дві лабораторії: фізико-хімічна та мікробіологічна.
Тому у якості своєї продукції ми впевнені. Тест-аналіз нашої сировини проводили і за кордоном, і скажу чесно: показники відмінні! Зелений листочок, який є на сертифікаті, дає нам «зелене світло» у світ органіки. На відміну від деяких господарств, які вважають себе виробниками екологічного молока, а по суті такими не є, ми кажемо з усією відповідальністю: у нас справді органічна продукція. Сьогодні багато дискусій щодо молока, яке надходить від домашніх господарств. Хіба можна її назвати екологічною продукцією? Яка безпека такого молока? Як воно доставляється: їде дядько на возі, а позаду теліпаються три молочних відра… Не треба довго гадати: що у ньому є…

Пам’ятаєте перший продукт, який вийшов із конвеєра?
— Після дев’яти місяців відбудови заводу вже 15 травня 2014 р. ми дегустували власну продукцію. Таких високих смакових якостей з першого разу ми й не очікували, особливо сметани і ряжанки. Це були 99% успіху! Я навіть запитала технолога, у чому сек­­рет? Та все просто: хіба можна з органічного молока виготовити погану продукцію?! Особливий смак нашій продукції  додає термостатний спосіб ви­­готовлення. Кисло­мо­лоч­­на продукція сквашується безпосередньо в пляшках та баночках у термостатній камері за температури  +40°С протягом 10 год.
 Після цього я ще більше захопилась органікою… Звідтоді жодного разу не пошкодувала, що від світу банківських цифр я поринула у царину органіки. Я остаточно зрозуміла: це моє!
Який на сьогодні у вас асортимент молочної продукції? Чи маєте плани його розширювати?
— Ми працюємо на споживача. Ще раз акцентую увагу: наша продукція — екологічна. На сьогодні виробляємо молоко м’якої пастеризації жирністю 2,5 і 3,5%; кефір термостатний та резервуарний — 2,5 та 1; сметану термостатну та резервуарну — 15 і 20; ряжанку термостатну та резервуарну — 4; м’які сири (творог) — 9 і 0,2, бринзу — 45; масло вершкове — 82,6%.
Наразі у нашому холодильному агрегаті дозрівають тверді сири, які виготовлені лише із молока і закваски. Сьогодні виробляємо тільки йо­­гурт 0,5%-ї жирності, без добавок. Тому хочемо доповнити йо­­гур­товий ряд різними органічними добавками. Скажімо, з додаванням натуральної малини. З цією метою навесні навіть збираємось висадити власний малинник. Взагалі, у планах — запустити нову молочну лінію із виробництва творогу і кефіру для дитячого харчування. Але це не все: маємо ще й органічне м’ясо, то чому б не виготовити й органічну ковбасу?!

Відомо, що органічна продукція, не маючи ніяких консервантів, швидше псується. Який термін придатності органічних молочних продуктів?
— Завдяки високим показникам чи­­стоти нашої сировині про­­­дукція може зберігатись довго. Це тому, що сучасне об­­ладнання на на­­ших фермах не дає можливості по­­трап­­ляти в молоко бактеріям з повітря чи з інших предметів. Ми його пастеризуємо при 76°С, щоб зберегти максимальну кількість корисних речовин, а термін придатності зазначаємо 7 діб, а  кисломолочної продукції — 14. 
Сьогодні, коли ринок насичений неякісною молочною продукцією, у  свідомості споживача сформувалась думка про те, що коли терміни придатності великі, у складі присутні консерванти, стабілізатори тощо, або молоко пройшло ультрапастеризацію чи стерилізацію. Зазви­чай так і є.
Проте не з нашим продуктом! Зрозумійте нарешті, що органічна продукція — це про­­­дукція не «для багатих людей», як часто доводиться чути, а для людей, які турбуються про своє здоров’я та розуміють, що ліпше купити пляшку якісного молока (хай і дорожчого), аніж бігти в аптеку за ліками від шлунку. Не варто «економити» на власному здоров’ї!

Куди доставляєте власну молочну продукцію?
— У Київ, Одесу, Житомир, Вінницю та Львів. Шукаємо свого споживача і в інших регіонах. Нашу продукцію бажають ку­пляти європейці, але з нашою доставкою.

Олено, хочеться дізнатись і про упаковку ваших продуктів. Чи екологічні пляшки? І де Ви їх замовляєте?
— Продукція розфасовується в ПЕТ-тару, яка призначена для зберігання  харчових продуктів і має всі сертифікати відповідності. Закуповуємо в Україні та в Європі. Інколи споживач задає питання, чому ми таку продукцію не фасуємо у скло? Для цього немає необхідності, адже показники чистоти у такій тарі значно вищі.
Ми закуповуємо преформи, з яких самі видуваємо необхідні пляшки та банки, температура видуву — 200°C, отже, тара стерильна і відразу потрапляє на лінії розливу. До речі, деякі позиції нашої тари коштують дорожче, ніж скло.

Цікаво, чи готує ке­­­­­рівник органічного господарства із влас­­­­­ної мо­­лочної продукції?
— Авжеж. Го­­­­­тую. Пе­­ре­важ­­­­­но запіканки, а з молока — смач­­­­ню­чі ка­­­­­­­­­­­­­­­­ші синові.

Бліц-опи­ту­ван­ня

Пані Олено, як Вам вдається бути й успішною, і водночас такою жіночною та чарівною?
— З юності я ставлю перед собою ціль і йду до неї. Йти вперед і досягати — таке моє життєве кредо. Я прийшла працювати у банк касиром, вивчила фінансову справу, менеджмент, маркетинг, здобула дві освіти (філологічну і фінансову), й моя кар’єра стрімко пішла вгору.
Кілька слів про сім’ю.
— Радію, бо маю трьох прекрасних мужчин: чоловіка та двох синів. Старшому синові Олександру 16 років, меншому Ярославу — 1 рік і 4 місяці.

Чим займаєтесь у вільний час?
— У мене його просто немає. Багато часу забирає робота: будівництво заводу, налагодження виробництва. Все це потребує неабиякої уваги, контролю… Звісно, коли з’являється вільний час, то присвячую його своїй родині, дітям. Знаєте, приходиш виснажений додому, а назустріч біжить маленьке янголятко та викрикує: «Мамо!»… Заради таких хвилин готова все віддати!..
Також люблю подорожувати, мене вабить шум моря. Люблю стояти і дивитись вдалечінь, де море збігається з небом. Неповторна краса! Дуже закохана в рідний Житомирський край, де народилась і де нині проживаю.

Відчувається, що Ви маєте романтичну душу. А якій музиці віддаєте перевагу?
— Класичній, яку зазвичай слухаю у машині. Із естради — люблю італійських співаків, французький шансон.

Водите машину?
— Так, і роблю це залюбки. Маю 8 років стажу.

То Ви вже досвідчений водій! А як щодо поезії…Чи вдається викроїти вільну хвилину на перечитування улюблених книжок?
— Читаю із задоволенням, навіть тоді, коли дуже стомлена. Досить часто перечитую Тараса Шевченка, зокрема «Катерину» та «Наймичку».
...«Кохайтеся, чорнобриві,
Та не з москалями,
Бо москалі — чужі люде,
Роблять лихо з вами...»
Поза всяким сумнівом, нікому не потрібно доводити очевидної істини: історія життя Великого Кобзаря становить частину історії нашої Батьківщини. Особливо це відчувається сьогодні, коли ми, українці, виборюємо своє право бути  вільними та незалежними.

Це Ви правильно сказали… До речі, дуже гарно цитуєте. Здається таке враження, що десь навчалися акторській майстерності.
— Ну, до цього мені далеко (сміється)… Але ще навчаючись у школі, дійсно, мріяла про акторську кар’єру, брала активну участь у художній самодіяльності. А візит до театру взагалі для мене був дуже серйозною подією. Звісно, часи спливають, ми змінюємося, робимо кар’єру, працюємо, виховуємо дітей… а мрія стати «великою акторкою» залишилася тільки мрією...
Ви справляєте враження цілеспрямованої людини.
— Насправді, так воно і є… Йти вперед і перемагати, ставити мету та досягати — саме таку «установку» даю собі та іншим.

Що б змінили у собі?
— Чесно кажучи, не вмію сприймати критику, а інколи це дуже корисно.

Ви недавно заселились у власний будинок. Отже, синів народили, будинок збудовано, тепер справа за деревами…
— І за фруктовими у першу чергу (посміхається). До речі, вишні, черешні, груші вже посаджено. Кажу чоловікові — давай посадимо ялинки, а він з гумором відповідає, що вже треба дбати про онуків, щоб коли смакували яблуками, то згадували  турботливого діда.

Тримаєте домашніх улюбленців?
— Хотілося б… Але усі домашні улюбленці потребують догляду. Може, у майбутньому...

А які Ваші улюблені квіти?
— Дуже люблю польові квіти, особливо волошки, ромашки, маки. Взагалі подобаються яскраві кольори, тому завжди чекаю на весну. Ця пора року для мене, наче ковток свіжої джерельної води.

То, може, і зелений колір — улюблений?
— Ну, звісно! Недавно вичитала, що зелений колір, як правило, — полюбляють життєлюби та оптимісти. Я ЛЮБЛЮ це життя!

Хто Ви за знаком Зодіаку?
— Терези.

Про що мрієте?
— Мрію постійно. Отак і намріяла у житті все, про що розповіла.

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Тиждень тому президент Зеленський підписав закон, який назвали законом про земельну децентралізацію. Сайт «Пропозиція» вирішив поцікавитися у завідувача кафедри землевпорядного проєктування НУБіП (колишня УСГА), доктора економічних наук... Подробнее

1
0