Спецможливості
Новини

Олексій Костусєв: зростання цін на хліб зупинено

02.09.2008
641
Олексій Костусєв:  зростання цін на хліб зупинено фото, ілюстрація

За даними офіційної статистики, для 25% українців хліб досі є основним харчовим продуктом. Тому зростання у червні в ряді регіонів цін на хлібну продукцію cпричинило гостру реакцію Антимонопольного комітету України.

За даними офіційної статистики, для 25% українців хліб досі є основним харчовим продуктом. Тому зростання у червні в ряді регіонів цін на хлібну продукцію cпричинило гостру реакцію Антимонопольного комітету України.

Ситуацію ускладнює та обставина, що у 13 областях України ринки хліба монополізовано (національне законодавство визнає підприємця монополістом, якщо він посідає частку ринку у 35% і більше).
У ході перевірок фахівці комітету побачили в діях виробників хлібопродукції ознаки цінової змови та зловживання монопольним становищем на ринку.
За інформацією голови комітету Олексія Костусєва, АМК виявив ознаки порушення конкурентного законодавства в 10 областях. Для оперативного врегулювання ситуації комітет розробив для підприємств відповідні рекомендації.
За рекомендаціями АМК вартість масових “соціальних” сортів хліба у сімох регіонах знижено до попереднього рівня. 
“Підвищення цін на хліб зупинено практично по всій країні. Ціни повернулися до рівня, що був до 1 червня”, — сказав Олексій Костусєв.
Голова АМК назвав кілька причин подорожчання хлібної продукції в регіонах.
1. Змова ряду хлібопекарских і борошномельних підприємств. Згадаймо найперший епізод “хлібної епопеї”: 8 червня шість хлібокомбінатів у Дніпропетровську разом підняли ціну хліба на 20 коп. за буханець.
АМК вимагає організувати продаж борошна в регіонах, де хлібний ринок монополізовано, лише на конкурсних засадах. Як зауважує Олексій Костусєв, “монополіст “накручує” ціни на кожному етапі виробництва, а тоді бідкається, що його рентабельність мінімальна.”
2. Психологічною основою і формальною причиною підвищення цін на хліб стали розмови про посуху та неврожай. Хоча, доки хліб печуть з торішнього борошна, такі розмови залишаються голими спекуляціями.
3. Виробники пояснювали зростання цін на свою хлібопродукцію збільшенням вартості енергоносіїв, зарплати, орендної плати тощо. Проте, зауважив Олексій Костусєв, перевірки хлібокомбінатів засвідчують, що резерви є в усіх і ніхто з них не працює “на останніх копійках”.
4. Непрямий вплив на хлібні ціни спричинила також нестабільна політична обстановка в країні. Деякі бізнесмени, вважає Олексій Костусєв, “скористалися політичною нестабільністю в державі” для отримання додаткових прибутків.
5. АМК також перевіряє сигнали, що надходять від виробників хліба, про підвищення торговельних націнок на його соціальні види у великих торговельних мережах.
Реагуючи на рекомендації АМК, деякі підприємства почали виробництво нових, більш дешевих, “соціальних” сортів хліба. Щоправда, на запитання “Пропозиції” щодо якості такої хлібопродукції Олексій Костусєв відповісти не зміг — мовляв, не в компетенції АМК її контролювати.
Але ж для економії коштів виробник може додавати до рецептури хліба дешеві низькосортні компоненти на зразок картопляного борошна, і тоді постраждають інтереси споживачів...
На переконання голови АМК, врахувати інтереси і виробників, і споживачів хлібної продукції може система дотування випуску “соціального хліба”. За його словами, хлібопеки просять закладати в Держбюджет дотації обсягом 300 млн грн на рік. Кошти на дотації, вважає Олексій Костусєв, необхідно передбачати також у місцевих бюджетах — так щороку роблять, наприклад, в Одесі.
Щороку по жнивах у керівництва деяких областей виникає спокуса перекрити їх кордони для запобігання вивезення зерна. Але такі дії місцевих чиновників суперечать вимогам законів України “Про захист економічної конкуренції”, “Про зерно та ринок зерна в Україні”, “Про державну підтримку сільського господарства в Україні”. І практично щороку Антимонопольний комітет змушений стримувати адміністративний шал зернових “сепаратистів”.
— Україна, — підкреслює Олексій Костусєв, — це єдина країна з єдиним ринком. І коли ставлять перепони його функціонуванню — це ненормально.
За словами голови АМК, “деякі губернатори бачать себе в своїх областях феодальними володарями”. В таких випадках комітет змушений втручатися. Ось нещодавно АМК надав рекомендації Сумській ОДА, де намагалися вводити заборону на вивіз зерна за межі області. Разом з тим, голова АМК вітає рішення уряду про обмеження експорту зерна з України. “Своє зерно вивезти за кордон, щоб потім купувати чуже вдвічі дорожче? Я б назвав такий уряд дурним”, — підкреслив він.

Сергій Пономарьов

Фото надане прес-службою АМКУ

Інтерв'ю
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее

1
0