Спецможливості
Статті

Олександр Похваленко: «Зрозуміло, щоб очікувати від свинопоголів’я високого рівня продуктивності, тварин слід правильно годувати. І цьому треба всім нам учитися!»

12.10.2015
950
Олександр Похваленко:  «Зрозуміло, щоб очікувати від свинопоголів’я високого рівня продуктивності, тварин слід правильно годувати. І цьому треба всім нам учитися!» фото, ілюстрація

Українці пишаються своєю терплячістю та здатністю виживати за будь-яких неспри­ятливих умов. Саме такою філософією досить часто керуються і в процесі годівлі свинопоголів’я, буцімто і так зійде…

Українці пишаються своєю терплячістю та здатністю виживати за будь-яких неспри­ятливих умов. Саме такою філософією досить часто керуються і в процесі годівлі свинопоголів’я, буцімто і так зійде…

Л. Крюкова
l.kryukova@univest-media.com

Звісно, жарти жартами, але, як відомо, в кожному жарті є частка правди… Думаємо, кожен погодиться, що годівля правильними раціонами має (і неодмінно буде) давати прибуток. Про те, як правильно збалансувати годівлю свиней на фермі, якщо хочете отримати прибуток, які технологічні особливості слід враховувати під час складання раціонів для поросних свиноматок і тварин перехідного періоду та які «кормові» компанії зарекомендували себе «на відмінно» за якістю та ефективністю роботи з виробниками, поговоримо із фахівцями компанії ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» — директором Олек­санд­ром Похваленко та провідним лікарем Ігорем Мардаром.

Пане Олександре, як давно ТОВ «Фрідом Фарм Бекон» працює з компанією «Райт Френк»? І чому саме з нею?
— Свинарством займаємось із 2001 року, а з компанією «Райт Френк» працюємо з 2002-го. Можна сказати, що від початку ця компанія супроводжує нас у свинарському бізнесі. Знаєте, за ці 14 років роботи багато чого прийшлося пережити: були і злети, і падіння прибутковості свинарства, мінялись напрями та пріоритети в годівлі, але наші колеги з «Райт Френку» завжди перебували, як то кажуть, на «хвилі сучасності», точ­ніше — були на крок попереду.
Наприклад, коли в Україні ще не було свиней породи п’єтрен, ми із фахівцями цієї компанії вже вивчали специфіку годівлі цих тварин та їхнього потомства. Щорічні виїзди на навчання у Велику Британію та Ірлан­дію стали безцінним досвідом для наших спеціалістів. Там ми відвідували ферми, комбікормові заводи, забійні пункти, слухали лекції передових консультантів, а потім приїздили на батьківщину та застосовували цей досвід у своїх господарствах.

По яких продуктах співпрацюєте?
­— У 2003 році наша компанія з допомогою «Райт Френк» завезла із Пів­нічної Ірландії поголів’я свиней двох порід — великої білої та ландрас, які й стали основою стад компанії ТОВ «Фрідом Фарм Бекон». Зрозуміло, щоб очікувати від свино­по­го­лів’я високого рівня продуктивності, тварин слід «правильно» годувати. І цьому треба всім нам учитися! А хто ж краще може на­­годувати ірландських свиней, як не британці? (сміється)… І це справді так!
 Отже, ми застосовували раціони для всіх статевовікових груп на основі преміксів «Райт Френк». Не маючи своїх потужностей, міксували вже готові комбікорми на Апосто­лів­ському комбікормовому заводі. У 2004 році ці корми були просто дивом, прямо-таки проривом у вітчизняному кормовиробництві — навіть свині української селекції почали виростати за шість місяців (замість десяти). «Злі язики» в той час говорили, що це все — біоактивні речовини (БАР — гормони, стимулятори росту), але ми розуміли, що названі вище БАР заборонені у Великій Британії та Євросоюзі, тож вони ніяким чином не можуть попасти в премікси.

Чи використовували продукцію інших компаній?
— Звісно. Протягом багатьох років було проведено десятки дослідів із різними раціонами багатьох кормових підприємств. Скажу чесно, навряд чи сьогодні на ринку України знайдеться кормова компанія, продукти якої не тестувались на поголів’ї ТОВ «Фрідом Фарм Бекон». Частину раціонів (престартер, фінішер) використовуємо від інших компаній, але такі раціони, як гравер, стартер для поросних і лактуючих свиноматок, залишаються за компанією «Райт Френк».

Інтерв'ю
Про глобальне потепління говорять уже кілька десятиліть. Які конкретні практичні наслідки від нього вже відчуло сільське господарство України і на що ще очікувати розповідає найавторитетніший в
Загальновизнані стандарти безпеки якості харчових продуктів - це мова, якою розмовляють імпортери, міжнародні торговельні мережі і закупівельники. Україна поки що тільки на шляху формування культури

1
0