Спецможливості
Техніка та обладнання

Огляд пропозицій на ринку тракторів виробництва України та країн СНД

25.06.2009
1668
Огляд пропозицій на ринку тракторів виробництва України та країн СНД фото, ілюстрація

Упродовж останніх років в Україні спостерігається тенденція до відчутного зменшення випуску вітчизняної сільгосптехніки. Однією з причин цього явища є низька купівельна спроможність сільгоспвиробників. Зменшення технічного оснащення сільськогосподарських підприємств спричиняє зростання навантаження на техніку, зокрема на енергетичні засоби.

Упродовж останніх років в Україні спостерігається тенденція до відчутного зменшення випуску вітчизняної сільгосптехніки. Однією з причин цього явища є низька купівельна спроможність сільгоспвиробників. Зменшення технічного оснащення сільськогосподарських підприємств спричиняє зростання навантаження на техніку, зокрема на енергетичні засоби.

За підрахунками науковців, для оптимального технічного забезпечення АПК України потрібно приблизно 5-7 тис. надпотужних тракторів (із потужністю двигунів 300-450 к. с.), 40-45 тис. потужних і середньопотужних (160-280 к. с.), 55-70 тис. тракторів потужністю 80-140 кінських сил.
Проведений протягом останнього часу аналіз техніко-експлуатаційних показників використання техніки свідчить, що навантаження на основні машини в сільськогосподарських підприємствах України протягом останніх років удвічі більші проти 1990 року. Це призводить до порушення агротехнічних і технологічних строків виконання польових робіт і, як наслідок, до втрат продукції. Як приклад можна навести той факт, що зернові в 2005-2007 роках збирали понад 30 днів, замість допустимих семи-десяти, через що втрачали щороку близько 4 млн т зерна.
Незадовільним є й технічний стан машин. Це підтверджується тим, що річний наробіток більшості з них у 3,5-4,6 раза нижчий, а трудомісткість технічного обслуговування техніки в 2,5-4,7 раза вища порівняно із зарубіжними аналогами. Приблизно 25% наявної в господарствах техніки не задіяно в польових роботах через некомплектність. Виробництво сільгосптехніки в Україні не забезпечує потреб її користувачів, а якість нової техніки доволі низька.
Наразі в Україні немає надійних тракторів власного виробництва. Трактори провідних світових компаній, які працюють на наших полях, досить дорогі, й придбати їх можуть лише заможні сільськогосподарські підприємства. Тому, попри всі негаразди, слід розширювати та вдосконалювати власне виробництво тракторів, які були б за ціною доступні вітчизняним аграріям, тим паче що матеріальна база й досвід виготовлення тракторів в Україні є.
Первісток українського тракторобудування ВАТ "Харківський тракторний завод" - найбільше та єдине в Україні та країнах СНД підприємство з виробництва уніфікованих гусеничних і колісних сільськогосподарських тракторів загального призначення, універсально-просапних, тракторів малої потужності та малогабаритних тракторів.
Продукція заводу призначена для задоволення потреб сільського господарства під час виконання енергоємних робіт у рослинництві, на транспорті, навантажувально-розвантажувальних роботах народного господарства та інших галузей.
У нових умовах формування економічних відносин на селі першочергове значення має поєднання високої якості, надійності машин і прийнятної ціни. Щоб відповідати цим вимогам, ВАТ "ХТЗ" істотно модернізувало серійні моделі колісних тракторів Т-150К і гусеничних - Т-150, розробило й налагодило виробництво серії принципово нових моделей орно-просапних тракторів і тракторів загального призначення. Широковідомі Т-150К і Т-150, основні елементи яких у процесі тривалого виробництва успішно відпрацьовані конструктивно й технологічно, доповнили трактори Т-150К-09 і Т-150-09 з двигунами ЯМЗ-236Д3, що можуть бути оснащені бульдозерним обладнанням. Водночас із основним призначенням (як сільськогосподарський трактор) їх можна використовувати на різних дорожніх і будівельних роботах, під час заготівлі кормів, вони можуть виконувати транспортні роботи.
Враховуючи зрослі вимоги споживачів, ВАТ "ХТЗ" створило сімейство енергонасичених тракторів загального призначення серії ХТЗ-170 у конструкціях яких особливу увагу приділено розробці надійних трансмісій, створенню умов для роботи трактористів, використанню двигунів з урахуванням наявності виробничої та ремонтної бази у споживачів.
На тракторах моделі ХТЗ-17021 встановлено двигун німецької фірми "Дойц АГ", на ХТЗ-17221 - двигун ЯМЗ-236Д ВАТ "Автодизель", м. Ярославль (Росія).
Трактори сімейства ХТЗ-170, якщо порівнювати з аналогами виробництва країн СНД, мають вищу (близько 30%) продуктивність і зниження погектарної витрати палива до 25%. Двоциліндрова гідронавісна система й потужний двигун дають можливість агрегатувати різноманітні широкозахватні навісні та причіпні сільськогосподарські машини. Використання новітніх технологій обробітку грунту та висівання культур, у тому числі і з залученням тракторів виробництва ВАТ "ХТЗ", порівняно з традиційною, дає змогу знизити прямі експлуатаційні витрати до 70, а витрати праці - до 65 відсотків.
Створено й виготовляють інтегральні орно-просапні трактори сімейства ХТЗ-160. Ці трактори виконують не лише операції основного обробітку грунту, тобто роботу тракторів загального призначення, а й міжрядний обробіток та збирання сільгоспкультур (картоплі, кукурудзи, сої, цукрових буряків, соняшнику тощо). На тракторах моделі ХТЗ-16331 встановлено двигуни КамАЗ-740 ВАТ "КамАЗ-Дизель", м. Набережні Челни (Росія), а трактори ХТЗ-16131 оснащують двигунами німецької фірми "Дойц АГ".
Трактори ХТЗ адаптовано для агрегатування із сільськогосподарськими машинами, які виготовляють підприємства України й Росії та закордонні фірми. Широко застосовують трактори марки ХТЗ у різноманітних розробках під час проектування інфраструктури промислових комплексів, підприємств, різних виробництв, використовують як транспортні засоби. Для фермерських господарств ВАТ "ХТЗ" виготовляє універсальні колісні трактори ХТЗ-3510 та ХТЗ-3521 потужністю 34 кінські сили.
Технічні характеристики тракторів виробництва ВАТ "Харківський тракторний завод" наведено у таблицях 1, 2, 3.
Після ВАТ "ХТЗ" за обсягами виготовлених тракторів слід відзначити ВО "Південний машинобудівний завод", продукція якого відома під маркою ЮМЗ. Перший трактор ЮМЗ-6 власної конструкції на Південному машинобудівному заводі виготовили тільки в 1971 р. До того існував режим суворої секретності, й трактори виготовляли під маркою "Білорусь", хоча вони дещо різнилися з тракторами Мінського тракторного заводу.
У 70-ті роки минулого століття трактори ЮМЗ вважали кращими серед універсально-просапних тракторів, які виготовляли в колишньому СРСР. Вони мали високий моторесурс, тому що основні їхні агрегати виробляли на підприємствах оборонного комплексу з високим рівнем технологічної дисципліни. Зокрема, двигуни Д-65Н виготовляв Рибінський авіаційний завод, муфту зчеплення - Кіровський завод стрілецького озброєння тощо.
Універсально-просапні трактори ЮМЗ-6Л/ -6М для сівби, міжрядного обробітку просапних культур, збирання, а також для виконання транспортних операцій виготовляли до 1979 року. Ця наймасовіша серія тракторів ЮМЗ була виготовлена тиражем понад мільйон машин, а за популярністю вона конкурувала з тракторами Мінського тракторного заводу.
Після модернізації, в 1985 році, коли було розпочато виробництво тракторів ЮМЗ-611Л і ЮМЗ-611М, усі моделі серії ЮМЗ-6 (Л, М, АКЛ, АКМ, АЛ, АМ) почали випускати з новим облицюванням та комфортабельними кабінами.
У 1986 році серію ЮМЗ-611 доповнили новими повнопривідними модифікаціями - ЮМЗ-611КЛН та ЮМЗ-611КЛМ. Але у масове виробництво ці трактори через низку причин не запустили.
На початку 90-х років було модернізовано трактори шостої серії. З'явилися моделі ЮМЗ-6СТЛ, ЮМЗ-615, ЮМЗ-650 (4x2) та ЮМЗ-652 (4x4) з модернізованою кабіною. Крім того, було розпочато випуск тракторів серії ЮМЗ-800 та ЮМЗ-8080 із потужнішими двигунами РМ-80, Д-245.4, Д-243С-359, Deutz BFM1013-E, IVECO 8045/25.850.
ВО "Південний машинобудівний завод" і сьогодні вдосконалює свою продукцію. Підтвердженням цьому є виготовлення абсолютно нових тракторів серії "Дніпро", яка складається поки що з трьох моделей: ЮМЗ-8085 (4х2, тяговий клас 1,4), ЮМЗ-8285 (4х4, тяговий клас 1,4) та ЮМЗ-10280 (4х4, тяговий клас 2), а також виробництво тракторів уже відомих марок: ЮМЗ-8040.2 і ЮМЗ-8240, технічні характеристики яких наведено в табл. 4.
Заслуговують на увагу вітчизняні енергонасичені трактори п'ятого тягового класу "Коваль" серії 5000, виробництво яких розпочато в Україні у 2005 році. Трактори "Коваль" серії 5000 - це результат плідної співпраці українських фахівців і їхніх російських колег (закрите акціонерне товариство "Петербургский тракторный завод", м. Санкт-Петербург, Росія).
Трактори "Коваль" серії 5000 виготовляють у трьох модифікаціях: "Коваль-5300", "Коваль-5350" і "Коваль-5390". Усі три моделі трактора мають однакову конструкцію й різняться між собою переважно маркою та потужністю двигуна. Трактори мають доволі високий технічний рівень, передусім завдяки добрій якості виготовлення, відпрацьованій конструкції основних вузлів, раціональному розміщенню органів керування на робочому місці оператора та обладнанню кабіни засобами нормалізації мікроклімату. Основні технічні характеристики тракторів "Коваль" наведено в табл. 5.
Трактори "Коваль" серії 5000 обладнано чотиритактними восьмициліндровими дизельними двигунами рідинного охолодження з безпосереднім упорскуванням пального й турбонаддувом. На двигунах передбачено електростартерний пуск і систему передпускового підігрівання. У двигунів доволі високі експлуатаційні показники. Зокрема, вони мають питому витрату пального на рівні 154-180 г/к.с..год, яка дещо поступається кращим світовим зразкам, але менша, ніж у більшості вітчизняних двигунів. За коефіцієнтом запасу крутного моменту, який становить 36%, ці двигуни - на рівні кращих зразків. Завдяки такому високому показнику трактори можуть долати короткочасні перевантаження без перемикання передач і досягати вищих, порівняно з іншими двигунами, значень потужності під час роботи на часткових режимах (режим неповного подання палива).
Трактори "Коваль" обладнано надійною та зручною в роботі багатоступінчастою 16-швидкісною чотирирежимною коробкою передач, яка забезпечує 16 передач переднього ходу і вісім заднього. Коробка передач оснащена шестернями постійного зчеплення і гідропідтискними муфтами, що забезпечує перемикання режимів і гідравлічне перемикання передач без зупинки трактора й без розривання потоку потужності в межах кожного режиму. Трансмісія трактора обладнана напівжорсткою муфтою зчеплення з гумовими елементами.
В одному картері змонтовано редуктор приводу масляних насосів гідросистем управління поворотом і навісного пристрою. Перемикання режимів та увімкнення заднього моста на тракторах "Коваль" виконує електрогідравлічна система керування. Тиск оливи в гідросистемі коробки передач за частоти обертання колінчастого вала двигуна в межах від 750 об./хв до номінальної частоти підтримується на рівні 0,8-1,16 МПа.
Головна передача являє собою одноступінчастий редуктор, який складається з пари конічних шестерень із круговими зубами. Кінцевою передачею є однорядний планетарний редуктор із циліндричними шестернями.
Трактори обладнано роздільно-агрегатною гідронавісною системою з триточковим навісним пристроєм, призначеним для приєднання до трактора навісних і напівнавісних сільськогосподарських машин і знарядь, регулювання їх у робочому та переведення в транспортне положення. На тракторах встановлено чотирисекційний гідравлічний розподільник виробництва німецької фірми Bosch із дистанційним тросовим керуванням.
Механізм повороту тракторів "Коваль" являє собою шарнірно з'єднану раму з гідроциліндрами двобічної дії та об'ємним гідроприводом із керуючим і робочим контурами. Поворот трактора здійснюється гідрооб'ємним кермовим механізмом за допомогою двох гідроциліндрів кутовим зміщенням двох напіврам: однієї до другої.
Трактори обладнано робочими та стоянковими гальмами. Для керування гальмами трактора та причепа, всмоктування повітря під час буксування другого трактора, накачування шин на тракторах передбачено двоконтурну пневматичну систему. Тиск у пневмосистемі, який перебуває в межах 0,53-0,75 МПа, створює двоциліндровий поршневий компресор.
Комфорт і зручність роботи механізатору забезпечує герметична двомісна кабіна із захисним каркасом, системою кондиціювання, вентиляції та підігрівання повітря. Всередині кабіну опоряджено термошумоізоляційним матеріалом і обладнано двома сидіннями. Сидіння оператора підресорене, регулюється переміщенням у поздовжньому напрямі за висотою та кутом нахилу спинки. Кермова колонка має п'ять фіксованих положень за кутом нахилу: номінальне - під кутом 25° до горизонту, три положення - нижче через кожні 5° від номінального в разі нахилу в бік сидіння водія, і одне положення - в разі нахилу "від себе". Мікроклімат у кабіні та зручності в розміщенні робочого місця оператора сприяють комфортній роботі протягом усього трудового дня.
Останнім часом ЗАТ "Петербургский тракторный завод" розпочало виготовлення багатофункціональних повнопривідних тракторів K 3180 ATM.
Трактор оснащено шестициліндровим дизельним двигуном з безпосереднім упорскуванням палива, турбонаддувом і системою охолоджування повітря, яке подається до циліндрів. У стандартному виконанні трактори комплектують двигунами Мінського моторного заводу серії Д-260, а в спеціальному виконанні - двигунами Deutz BF6M2012C. Основні технічні параметри тракторів K 3180 ATM наведено в табл. 6.
Завдяки використанню на двигунах турбонаддуву, підвищується об'ємний к. к. д. циліндрів. Так досягається вища продуктивність двигуна за економної витрати палива. Характерною особливістю двигунів Д-260 є невисока витрата палива та очищені вихлопні гази.
Коробка передач K 3180 ATM має три режими (LL - уповільнений; М - середній; Н - прискорений) і чотири передачі. Усі режими та передачі синхронізовані, крім режиму LL.
Передбачено наявність триступінчастої передачі, яка перемикається під навантаженням - Delta PowerShift. Перемикання відбувається кнопками, які розміщені на важелі перемикання передач. Отже, коробка передач має в цілому 36 передач уперед і 36 - назад.
У коробці передач трактора K 3180 ATM є синхронізована передача заднього ходу. Особливо ефективним є використання цієї передачі під час роботи з фронтальним навантажувачем.
Задній міст конструктивно об'єднано з коробкою передач. Механізм блокування диференціала заднього моста має електрогідравлічне керування. У разі натискання на педаль гальма блокування диференціала автоматично вимикаються. За вмикання блокування на панелі приладів загоряється відповідний індикатор. Повний привід здійснюється через карданний вал від коробки передач до переднього моста. Вмикання та вимикання повного приводу здійснюється електрогідравлічним приводом. Під час зупинки двигуна повний привід залишається увімкненим. Крім того, під час гальмування повний привід автоматично вмикається для гальмування передніх коліс.
Передній міст тракторів K 3180 ATM оснащено автоматичними диференціальними гальмами та автоматичним блокуванням диференціалу. Сухе однодискове зчеплення керується за допомогою педалі з гідравлічним приводом. Передбачено торсіонні амортизатори, які використовують для гасіння коливань і зниження шуму.
Швидкість обертів ВВП (540 або 1000 об./хв) встановлюють за допомогою важеля. Після встановлення потрібної частоти обертів вмикання та вимикання ВВП здійснюють тумблером. Хвостовик вала легко можна замінити. Додаткова комплектація переднім ВВП передбачає встановлення переднього навісного пристрою. Номінальна частота обертів переднього ВВП - 1000 об. за хвилину.
Багатодискові гальма мокрого типу розміщено на задньому мосту між диференціалом і кінцевими передачами. Керування роботою гальм здійснюють гальмівними педалями з гідравлічним підсилювачем. Під час натискання обох педалей автоматично вмикається режим повного приводу для гальмування передніх коліс. Зблоковані педалі застосовують для їзди дорогами, а розблоковані - для роботи в полі. Стоянкові гальма з механічним керуванням діють аналогічно зблокованим педалям.
Трактори K 3180 ATM оснащено гідростатичною системою кермового керування. Обертання кермового колеса передається на передній міст за допомогою тиску оливи в гідравлічній системі. Це значно полегшує керування машиною. За непрацюючого двигуна кермове керування трактором потребує докладання більшого зусилля для повороту кермового колеса.
Гідравлічна система трактора має контури низького та високого тиску. Обидва вони оснащені насосами. Продуктивність насоса контура низького тиску становить 30 л/хв за обертів двигуна 2200 об./хв. Продуктивність насоса контура високого тиску становить 80 л/хв за 2200 об./хв за умови, що немає гідродинамічного тиску, який забезпечує ефективне використання гідросистеми навісного обладнання.
Контуром високого тиску керується:

  • система кермового управління;
  • гідравлічна система навісного обладнання.

Контуром низького тиску керується:

  • коробка передач Power Shift;
  • повний привід;
  • ВВП;
  • механізм блокування диференціалу;
  • система змащення трансмісії.

Усі моделі цієї серії оснащено однаковими електронними системами керування навісним пристроєм з функцією Auto-Control B (ACB). У стандартному виконанні трактори K 3180 ATM оснащено чотирисекційним гідророзподільником. Дві секції керуються джойстиком, а дві - окремими важелями. Всі секції двобічної дії.
Добре знане своїми тракторами в країнах СНД і за її межами виробниче об'єднання "Мінський тракторний завод". За понад 60 років на заводі було виготовлено понад 3 млн тракторів, які працюють на полях майже 100 країн світу. На сьогодні замовникам пропонують 62 моделі тракторів більш як у 100 варіантах комплектації для роботи в найрізноманітніших кліматичних та експлуатаційних умовах. Нові моделі тракторів МТЗ "Білорусь" широко агрегатуються з різноманітними сільгоспмашинами. Майже всі моделі тракторів МТЗ мають міжнародні сертифікати, які підтверджують їхню відповідність стандартам Євросоюзу.
На сьогодні розроблено та поставлено на серійне виробництво трактор МТЗ-220, потужність двигуна якого становить 220 к. с. і МТЗ-2522 потужністю 250 к. с. Освоєно також випуск трактора "Білорусь-1221" потужністю 130 к. с. Спроектовано та створено гусеничний трактор моделі "Білорусь-1802".
З допомогою Мінського тракторного заводу та за його ліцензією ТОВ "Укравтозапчастина" виготовляє добре відомі в Україні трактори тягового класу 1,4 МТЗ-80 і МТЗ-82. Крім зазначених моделей тракторів, ТОВ "Укравтозапчастина" налагодило виготовлення тракторів власного виробництва "Кий" серії 2000.
Трактори "Кий-2040" належать до тягового класу 0,9; "Кий-2090" - до класу 1,4; "Кий-2120" та "Кий-2150" - до класу 2; "Кий-2165" - до класу 3. Трактори "Кий" серії 2000 успішно витримали державні приймальні випробування, їх рекомендовано для виробництва.
Нещодавно ТОВ "Українська агротехнічна компанія сільськогосподарського машинобудування" освоїла виробництво тракторів ТЯ-200 "Ярило". Їх комплектують двигунами німецької фірми "Дойц АГ" (BF6M1013ЕС і BFM1013Е) або двигунами російського виробництва (КамАЗ-740.02-180). Завдяки встановленим на тракторі вузлам та агрегатам виробництва відомих зарубіжних фірм, трактори ТЯ-200 "Ярило" за технічними та експлуатаційними параметрами можна прирівняти до європейських аналогів.

В. Марченко,
канд. техн. наук, доцент,
ст. науковий співробітник
ТОВ "СУРВП "ДОН-ЛАН"
С. Томашевський,
директор ТОВ "УкрАгромаш"

Інтерв'ю
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее

1
0