Спецможливості
Техніка та обладнання

Обладнання для проведення монтажу-демонтажу шин та балансування коліс

05.09.2008
3687
Обладнання для проведення монтажу-демонтажу шин  та балансування коліс фото, ілюстрація

Аналіз свідчить, що за весь термін служби автотранспорту спрацьовується кілька комплектів шин, вартість яких становить близько 30% вартості нового автомобіля.

Стенд шиномонтажний для легкових автомобілів КС-302

Аналіз свідчить, що за весь термін служби автотранспорту спрацьовується кілька комплектів шин, вартість яких становить близько 30% вартості нового автомобіля.

Шини є важливим і дорогим елементом конструкції автомобілів, тракторів та сучасної сільськогосподарської техніки. Пневматична шина — це гумово-тканинна оболонка, наповнена стисненим повітрям. Шину встановлюють на обід, і разом з ним і диском вона утворює автомобільне колесо. Шини слугують для створення надійного зчеплення коліс із поверхнею доріг, пом’якшення ударів та поштовхів, які сприймаються колесами в процесі руху.
Відомо, що, залежно від конструктивних особливостей шин, витрата палива автомобіля може змінюватися в межах 4–7%, а недотримання параметрів технічного стану шин в умовах експлуатації призводить до збільшення ймовірності дорожньо-транспортних пригод. Досвід використання автомобільного транспорту свідчить, що лише в 40–60% шин вантажних автомобілів тиск повітря відповідає нормам, наведеним у Правилах експлуатації шин, і рекомендаціям заводів-виробників.
Аналіз свідчить, що, залежно від призначення машини, її конструкції та умов експлуатації, витрати на придбання, обслуговування й ремонт шин становлять 6–17% собівартості ремонтно-профілактичних робіт. Роботи, пов’язані з монтажем-демонтажем шин, їхнім обслуговуванням і ремонтом (накачуванням, балансуванням, відновленням герметичності тощо) становлять близько 1% загальної трудомісткості робіт із капітального ремонту автомобілів, колісних тракторів і комбайнів.
Довговічність коліс і шин сільськогосподарської техніки залежить від дотримання правил експлуатації, в яких обумовлено використання, обслуговування та зберігання шин. В умовах ремонтних майстерень, гаражів, пунктів технічного обслуговування та шиномонтажних дільниць технічне обслуговування й ремонт шин доцільно проводити згідно з планово-попереджувальною системою або ж за результатами діагностування. Для забезпечення працездатності шин потрібне вчасне та якісне проведення таких заходів: зовнішній огляд шин і ведення обліку їх роботи, очищення, контроль тиску повітря, ремонт пошкоджених

Стенд шиномонтажний для легкових автомобілів S-403

камер і незначних пошкоджень покришки, монтаж-демонтаж, балансування. Розбирання та складання шин пов’язані зі значною трудомісткістю робіт і потребою в складному ремонтно-технологічному обладнанні. Монтаж і демонтаж шини з ободом проводять переважно в разі пошкодження камери або ж для заміни шини, яка вичерпала свій призначений ресурс. Для проведення цих робіт і промисловість випускає, і ремонтні підприємства виготовляють різноманітні стенди, пристосування та оснащення. До промислових зразків для обслуговування шин легкових автомобілів належать стенди моделей ГАРО-1102, Ш-501М, Ш-514, які тривалий час використовують на станціях технічного обслуговування та автотранспортних підприємствах. Вони оснащені натискними пневматичними пристосуваннями й створюють зусилля 2000–3000 Н для поступового відтиснення бортів шини по колу обода.
Серед сучасного обладнання для монтажу-демонтажу шин легкових автомобілів можна згадати стенди КС-302, УШ-1А, SICE S-403, S-390. Так, шиномонтажний стенд КС-302 (рис. 1а) призначений для монтажу й демонтажу камерних і безкамерних шин легкових автомобілів із розміром коліс від 10 до 18 дюймів. Потужність двигуна для приводу стенду становить 0,55 кВт. Тиск повітря в пневматичній системі підтримується в межах 0,8–1,2 МПа. Стенд призначено для роботи за температури навколишнього повітря від 10 до 35°С. Характерна конструктивна особливість цього обладнання — чотирикулачковий поворотний стіл, що забезпечує чітке центрування диска колеса. Стенд УШ-1А (рис. 1б) має сучасну конструкцію, широкий діапазон режимів роботи й призначений для монтажу й демонтажу шин легкових автомобілів із посадковим діаметром 12–18 дюймів. Тиск повітря живлення — 4–6 кгс/см2, продуктивність — 20 шин/год, напруга — 380 В, 750 Вт, розмір — 1100 х 720 х 1700 мм, маса — 300 кг.
Технічну характеристику стендів S-403, S-390 наведено в табл. 1.
Для розбирання та складання шин вантажних автомобілів можна взяти традиційне обладнання автотранспортних підприємств — стенди Ш-509, Ш-513. Вони оснащені натискними гідравлічними пристосуваннями, які створюють зусилля до 250 кН для одночасного відтискання бортів шини по всьому колу обода. Зазначені стенди широко використовують упродовж останніх десятиріч, і часто-густо вони перебувають у граничному стані.

Заслуговують на увагу напівавтоматичні стенди монтажу та демонтажу шин на диски легкових, легких вантажних автомобілів

 Стенди шиномонтажні для вантажних автомобілів

імотоциклів: Corghi Jolly; Corghi Artiglio 2001/2010; Corghi Artiglio 2019/Basic; S 412. Вони практичні та універсальні у використанні. Робочий діапазон стендів моделей Corghi, відповідно, — 13–21, 11–22 і 13–22 дюйми за натягування зсередини, а стенду S 412 — до 22 дюймів.
Названі вище стенди Corghi можуть бути оснащені додатковими захватами для коліс 8–19 дюймів. Технічні характеристики стендів наведено в таблиці 3.
Щодо тракторів, комбайнів, машин та обладнання сільськогосподарського виробництва, то в ремонтних майстернях нині можна побачити традиційне обладнання для проведення шиномонтажних робіт, таке як: ПИМ-746, призначене для монтажу й демонтажу шин передніх і задніх коліс тракторів; пристрій ОРГ-1468-01-0.80А для обслуговування задніх коліс зернозбиральних комбайнів; стенд ОР-6334 для монтажу й демонтажу шин коліс трактора Т-150К; стенд ОПР-1372; стенд НВІАТ для розбирання та складання шин передніх коліс тракторів класу до 30 кН і легкових автомобілів; пристосування ОРГ-8923 для обслуговування шин із глибоким ободом. Значна частина цього обладнання морально та фізично застаріла й потребує оновлення.
Так, пристосування з механічним приводом ПИМ-746 призначене для монтажу й демонтажу шин передніх і задніх коліс тракторів. Його випускають у двох модифікаціях: стаціонарні — для майстерень і переносні — для пунктів технічного обслуговування та машинних дворів. Пристосування може бути використане для монтажу й демонтажу шин коліс автомобілів, а також для відтискання бортів покришок від ободів коліс комбайнів та інших сільськогосподарських машин.
Стенд С-31-17 складається: з рами, на якій вмонтовано вантажно-підйомний пристрій; платформи; монтажно-демонтажного механізму; механізму відривання бортів; мотора редуктора; електродвигуна; пульта та механізму приводу колеса.
Останнім часом серед сучасного шиномонтажного обладнання можна побачити й вітчизняні стенди: “Оріон М”, “Атаман”, “Сіріус”. Так, електропневматичний напівавтомат “Оріон М” можна використовувати для монтажу й демонтажу шин і камер на диски діаметром 11–21 дюйм і завширшки 3,5–9 дюймів. Верстати моделей “Атаман” і “Сіріус” працюють у режимі напівавтоматів і призначені для монтажу та демонтажу шин із посадковим діаметром 12–22 дюйми.
За відсутності серійних стендів демонтаж і монтаж шин доводиться виконувати з використанням різноманітних підручних засобів і пристосувань. При цьому часто пошкоджуються не лише камери, а й бічні сторони шин, що призводить до втрати їхньої працездатності. У безкамерних шин дуже часто пошкоджується шар гуми на бортах, який забезпечує їхню герметизацію. Тому періодично треба перевіряти манометром тиск у шинах коліс і, за потреби, доводити його до норми. Задля підвищення терміну служби слід запобігати потраплянню на шини бензину, дизельного палива та олив. У разі потрапляння цих рідин на шини їх слід насухо протерти.
Доцільно пам’ятати, що для усунення коливань коліс, зменшення вібрації та спрацювання підвісок легкових, швидкісних вантажних автомобілів і автобусів потрібно проводити балансування шин і дисків. До того ж, операцію з дисками слід проводити не лише під час ремонту, а й у процесі експлуатації під час технічного та сезонного обслуговування.
В автогаражах ще працюють стаціонарні (К-121, FMR-5) та пересувні стенди (К-125, EWK-15V), які використовують на шиномонтажних дільницях понад 15–25 років.
Нині існує широка гама стендів для балансування коліс легкових і вантажних автомобілів, автобусів. Для балансування коліс легкових і міні-вантажних автомобілів, мікроавтобусів можна використовувати стенди фірми CORGHI. Балансувальні стенди ЕМ-43М/ЕМ-43HS — недорогі, з ручним блокуванням і введенням параметрів перевірки — дають змогу балансувати колеса діаметром від 870 до 1110 мм, завширшки 400 мм і масою до 65 кг. Складніші стенди серії ЕМ-6040/ЕМ-7340 використовують не лише на шиномонтажних пунктах, а й у спеціалізованих магазинах і сервісних пунктах. Автоматичний стенд ЕМ-7340 забезпечує широкий вибір програм балансування, включаючи програми розподілу балансувальних тягарів. Крім того, великі сервісні підприємства та спеціалізовані центри з продажу дисків і шин оснащують високопродуктивними стендами класу ЕМ-8040/ЕМ-8070, для яких час визначення дисбалансу становить 5,5 с. Для вказаних стендів максимальний діаметр колеса становить 925 мм, ширина — 510 міліметрів.
 Для балансування коліс легкових автомобілів можуть бути використані також стенди С 366, С 99-01, С 701, С 702. Вони забезпечують балансування коліс масою до 65 кг і діаметром диска 10–22 дюйми. Для швидкого й точного балансування коліс вантажних автомобілів масою до 200 кг та діаметром диска 10–26 дюймів пропонується стенд С388.
Часто на шиномонтажних пунктах можна побачити стенди для коліс легкових і вантажних автомобілів з приводом від електродвигуна фірми Bosch B200, В303 тощо.
Для балансування шин із дисками вантажних і легкових автомобілів можна використати стенди моделей ТЕСО (Італія). Для обслуговування коліс із діаметром дисків 7–23 дюйми і масою до 65 кг використовують стенди з електроприводом — ТЕСО 62, ТЕСО 64, ТЕСО 74, ТЕСО 84 — та потужністю, відповідно, 0,2; 0,25; 0,25 і 0,35 кВт. Щоб усунути дисбаланс коліс вантажних автомобілів з діаметром дисків 12–28 дюймів, можна використати стенди ТЕСО 91, ТЕСО 93, які оснащено пневмопідйомниками. Названі вище стенди можна оснастити пристроями для балансування коліс автомобілів ГАЗель, “Таврія”, “бичок”.
Для балансування всіх типів коліс із діаметром дисків 8–24 дюйми і масою до 65 кг можна використати також стенди з електроприводом моделей Trommelberg CB 1920 та Trommelberg CB 1950 (Німеччина).
В Україні промисловість випускає вітчизняні стенди моделей МБК (табл. 4) для балансування коліс легкових і вантажних автомобілів. Слід зазначити, що стенди для балансування коліс вантажних автомобілів можуть бути оснащені візками-ліфтами (на замовлення).
Щоб подовжити пробіг шин, потрібно систематично й детально оглядати їх, визначати характер спрацювання, давати повний аналіз причин, які призводять до відхилень у роботі. 

А. Новицький,
С. Карабиньош,
доценти НАУ

Інтерв'ю
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее
Уявити розвиток будь-якого бізнесу без активного впровадження інформаційних технологій сьогодні неможливо. Вирощування сільськогосподарської продукції на відміну від промислових процесів вкрай чутливо до багатьох непередбачуваних факторів... Подробнее

1
0