Спецможливості
Техніка та обладнання

Обладнання для очищення та видалення забруднень деталей сільгосптехніки

03.03.2010
3278
Обладнання для очищення та видалення забруднень деталей сільгосптехніки  фото, ілюстрація

Видалення забруднень і миття є чи не найважливішими операціями в технологічному процесі ремонту сільськогосподарської техніки і комбайнів, тракторів і автомобілів.

Видалення забруднень і миття є чи не найважливішими операціями в технологічному процесі ремонту сільськогосподарської техніки і комбайнів, тракторів і автомобілів.

Миття автомобілів є прибутковим видом послуг. Статистичний аналіз свідчить, що за останні 5 років в Україні парк вантажних автомобілів збільшився в 2,5 раза, легкових автомобілів - більше ніж удесятеро, автобусів - майже вчетверо, тракторів для сільського і лісового господарства - на 30%. З огляду на це зросла потреба і в сучасних технологіях та обладнанні для видалення певного виду забруднень, митті та очищенні систем та механізмів машин, складових і деталей. Складність у вирішенні поставлених завдань полягає ще й у тому, що в АПК використовують велику кількість машин та обладнання, які під час роботи зазнають різноманітних видів забруднень. Відповідно, потребують детального вивчення, обгрунтування технологій їхнього очищення.
Нині у більшості регіонів України відзначається низька забезпеченість сервісних підприємств і ремонтних майстерень ремонтно-технологічним обладнанням (включаючи мийне), відсутність сучасних мийних станцій і мийного обладнання, недосконалість технологій, низька забезпеченість матеріалами.
Водночас аналіз свідчить, що світові та європейські лідери не стоять на місці, а розвивають свої дослідження в напрямі розробки перспективних мийних технологій, обладнання та матеріалів, вони завжди готові чітко і швидко відреагувати на найнестандартніші вимоги замовників, створюючи якісні та ексклюзивні продукти.
Обладнання для миття та видалення забруднень можна класифікувати за такими ознаками:
n за функціями, які виконують машини у технологічному процесі (зовнішнє миття машини, очищення агрегатів і деталей);
n за типом мийних машин (струминні, моніторні, заглибні, комбіновані, спеціальні);
n за ступенем впливу на сільгосптехніку: обладнання з контактним впливом, обладнання з безконтактним впливом, обладнання для миття парою;
n за призначенням залежно від типу виробництва (ремонтне виробництво, станція технічного обслуговування, автомобільна мийка).
Поряд із представленою класифікацією слід акцентувати увагу на тому, що нині ремонтні та сервісні підприємства, дільниці миття машин не можна уявити без систем очищення води.
Огляд розпочнемо з машин для зовнішнього миття техніки. Обладнання для зовнішнього миття в Україні реалізують велику кількість, і, у разі потреби, можна купити мийні машини та обладнання німецького, італійського, англійського та іспанського виробництва. За словами фахівців, значне місце на українському ринку машин та обладнання для миття та видалення забруднень посідає продукція фірми Ka..rcher (Німеччина). Водночас за останні роки дедалі більшого поширення набуло мийне обладнання таких фірм-виробників, як: Weidner, Wesumat, Kranzle, California Kleindiest Trommelberg (Німеччина), Istobal (Іспанія), Carebridge (Велика Британія), Ceccato, Comet, Oma, MAGIDO, FLEXBIMEC, RAV (Італія), Butler (Польща-Італія), SEONGJIN ENGINEERING (Південна Корея), STEAMRATOR OY (Фінляндія), AirCast (Білорусь), "Фора" (Україна), промислова група "Дюкон" (Росія) тощо.
Для зовнішнього миття можуть бути використані три типи мийок: апарати високого тиску (АВТ), портальні мийки (ПМ) й тунельні мийки (ТМ). Переважна більшість мийних дільниць в Україні (близько 70-80%) оснащена апаратами високого тиску, а на портальні й тунельні припадає, відповідно, 15-20 і 5-10%. АВТ бувають стаціонарні та пересувні. Вони можуть різнитись один з одним наявністю систем підігрівання води, типом насоса та набором різноманітних насадок, які дають змогу підвищити продуктивність мийного обладнання та якість виконання мийних операцій. Використання апаратів дасть змогу швидко видаляти не лише легкі забруднення, а й лід, і плями олив з поверхні сільгосптехніки.
Мийка портального типу являє собою П-подібну конструкцію, на якій змонтоване мийне обладнання, пара вертикальних щіток, одна горизонтальна щітка та вентилятори для сушіння. У ПМ автомобіль заїжджає на платформу, а мийка сама переміщується щодо авто, процес автоматизовано, з програмним керуванням. Є окремі модифікації ПМ, які можуть мити колісні диски, кузов автомобіля знизу та наносити піну. Заслуговують на увагу безщіткові портальні мийні машини, на яких процес очищення здійснюється під сильним напором води. Залежно від висоти конструкції ПМ, портальні мийки можуть бути використані для миття вантажних і легкових автомобілів, автобусів. Їх можна розмістити на площі 45-60 м2, для обслуговування достатньо одного працівника, їхня продуктивність становить від 8 до 25 автомобілів за годину. Портальні мийки в країнах Європи є своєрідним засобом для підвищення іміджу розважальних центрів, супермаркетів, корпорацій, де їх встановлено.
Тунельні мийки мають інший принцип роботи. У цих мийках автомобіль рухається вздовж жорстко закріплених пристроїв, кожен з яких виконує певну функцію. Рух автомобіля здійснюється з використанням спеціального конвеєра. Продуктивність ТМ залежить від типу, набору пристроїв і характеристик оснащення, обраної програми миття і становить 35-120 автомобілів за годину.
Звичайно, сільгосптехніку можна помити й вручну, але для цього слід використати різноманітні щітки, скребки, губку для миття, що в підсумку призводить до пошкодження лакофарбового покриття. Складно дати відповідь на питання, яка частка техніки миється вручну, а яка з використанням мийок, але статистика свідчить, що в Німеччині 85% легкових автомобілів миють на автоматичних мийках, а 15% - вручну, безпосередньо власники. Лише використання сучасного обладнання, видалення забруднень із мийними засобами збережуть час, зусилля і забезпечать якість технологічних операцій миття.
Серед мийного обладнання, насамперед, слід згадати апарати високого тиску німецької фірми KA..RCHER. Миття можна здійснювати з використанням спеціальних щіток або ж безконтактним способом з використанням активної піни, яка змивається водою під високим тиском. Фірма KA..RCHER пропонує широку гаму апаратів високого тиску без підігрівання: HC10; HD 5/11 C; HD5/14C; K2.90М plus; HD 13/12-4 ST; HD 1050 B; HD 10/25-4 S; HD 801 B тощо. Розглянемо технічні характеристики окремих АПТ без підігрівання води (див. табл. 1).
Слід звернути увагу на АВТ HC10, яка може працювати як від мережі, так і від вмонтованої акумуляторної батареї, що дає змогу використовувати міні-мийку в дорожніх умовах. Окремі зразки мийних апаратів високого тиску подано на рис. 1.
Фірма KA..RCHER також пропонує мийні апарати високого тиску без підігрівання води з бензиновим двигуном: HD 1050 B; HD 801 B; HD 10/35 P B тощо. Представлені апарати належать до професійного обладнання, надійно захищені для роботи в складних умовах експлуатації і можуть бути ефективно використані в сільському і лісовому господарстві. АВТ оснащено бензиновими двигунами Honda з ручним реверсивним стартером та пістолетом Easy Press із м'яким налагодженням. Технічні характеристики АВТ фірми KARCHER подано в таблиці 2. Мийний апарат HD 10/35 P B оснащено рамою для захисту компонентів та підвіскою для крана і 4 колесами з пневматичними шинами. Вказаний апарат характеризується високою продуктивністю завдяки пасовому приводу колінчастого вала.
Серед АВТ із бензиновим двигуном без підігрівання води можна виділити мийки модельного ряду промислової групи "Дюкон" серії 88. Для АВТ 850 - такі технічні параметри: продуктивність - 906 л/год; тиск - 240 бар/24 МПа; потужність - 13 Нм за 1750 об/хв; маса - 52 кілограми.
Зразки мийних апаратів високого тиску з бензиновим двигуном подано на рис. 2.
 На особливу увагу працівників сервісних і ремонтних підприємств у сільському і лісовому господарстві заслуговують мийні апарати високого тиску з підігріванням води як - стаціонарні, так і мобільні. Вони гарантують високу продуктивність і характеризуються широкою номенклатурою оснащення.
Професійні мийні апарати високого тиску мобільного типу здебільшого мають конструкцію, яка не передбачає нагрівання води. Виняток становлять стаціонарні мийки високого тиску. Технічні характеристики мийок високого тиску з підігріванням води фірми KA..RCHER і мийок, які представляє промислова група "Дюкон", висвітлено в таблиці 3. Мийки високого тиску промислової групи "Дюкон" являють собою модельний ряд мийного обладнання, включаючи машини з підігріванням води серій: 15; 25; 22; 35; 45; 55; 66; 78; 88. Продуктивність машин серії 15 (модель - 1550, продуктивністю 370 л/год; під тиском 110 бар/11 МПа; потужністю 1,8 кВт; масою 44 кг). Серед машин промислової групи найпродуктивнішою є машина серії 88 (модель - 8860, продуктивністю 1260 л/год; під тиском 200 бар/ 20 МПа; потужністю 9,3 кВт; масою 135 кг). У таблиці 3 представлена технічна характеристика мийки серії 7710.
Мийки HDS 9/14-4 ST Eco та HDS 12/14-4 можуть використовуватися не тільки для миття техніки теплою або ж гарячою водою належної температури, а й для видалення важких забруднень пароводяною сумішшю. Це вказує на можливість їхнього використання в умовах ремонтних майстерень. Особливістю стаціонарного апарата високого тиску HDS 12/14-4 є те, що котел працює на зрідженому газі. Зразки мийок високого тиску з підігріванням води подано на рис. 3.
Ефективне очищення невеликих і середніх вузлів і деталей, елементів обладнання та інструментів можна здійснювати в апаратах PC 60/115 T (німецької фірми KA..RCHER) і VE 800 М (італійської фірми RAV), у які можна завантажити деталі масою, відповідно, 115 і 120 кг. Для очищення забруднених вузлів, деталей та елементів обладнання середніх і великих розмірів можна використати апарати: PC 70/230 F (німецької фірми KA..RCHER), VE 1000М та VE1200М (італійської фірми RAV), L152 (італійської фірми MAGIDO). Маса деталей, яку можна завантажити в мийні апарати, становить для перших двох машин 200 кг, для третьої машини - 300 кг та для четвертої - 350 кг. Для підвищення якості видалення забруднень більшість мийних апаратів обладнані додатковим оснащенням. Так, апарати PC 60/115 T та PC 70/230 F мають трирівневу систему сопел із розпилювачами та корзину для миття дрібних деталей, яка встановлюється на рухомий диск. Крім того, для підвищення продуктивності миття та очищення деталей мийні апарати мають відокремлювачі олив, які забезпечують майже повне очищення використаного розчину від олив і мастил та підтримують їхнє тривале використання без заміни. Характеризуючи мийну машину VE 800 М, можна акцентувати увагу на таких параметрах: потужність водяного насоса становить 0,55 кВт; потужність нагрівача - 4,0 кВт; місткість бака - 100 л; робоча напруга - 380 (220) В; маса - 170 кілограмів.
Для видалення різного виду забруднень деталей і великих агрегатів можна використати мийне обладнання з автоматичним очищенням і підігріванням італійської фірми MAGIDO: L190E та L210E. Температурний режим машин становить 0-700С. Машини можуть забезпечувати підігрівання води газом, дизельним паливом та електричними нагрівальними елементами.
Технічні характеристики апаратів для очищення деталей і вузлів подано в таблиці 4.
Однією з передових мийних технологій нині є миття парою. Її використовують для якісного миття та швидкого видалення різного виду забруднень. Технологія миття парою спрямована не лише на охорону природи та навколишнього середовища, а й значно знижує витрату води, зберігаючи при цьому якість покриття машини, не потребуючи спеціального полірування. Очищення парою може використовуватися не лише в ремонтному виробництві, а й для очищення салонів автомобілів та автобусів, приміщень та для їхньої дезінфекції. Товариство з обмеженою відповідальністю "СтімПро" (Росія) є офіційним представником фірми SEONGJIN ENGINEERING (Південна Корея) і пропонує парові генератори з електричним нагрівальним приладом (моделей Optima EDS, Optima EST3, Optima EST1) та парові генератори з джерелом тепла  завдяки згорянню палива (моделей Optima DM(F) та Optima DS). Парогенератори Optima DM(F) та Optima DS потужністю 0,3 кВт, масою 70 кг, об'ємом бойлера 17 л можуть подавати пару температурою 85...120°С, тиском 8 кг/см2. Парогенератори Optima EDS, Optima EST3 потужністю 12,2 кВт, масою 85 кг, об'ємом бойлера 20 л можуть подавати пару температурою 85...120°С, тиском 8 кг/см2. Парогенератори можна ефективно використовуватися для миття двигунів внутрішнього згоряння.
Заслуговують на увагу мобільні парогенератори акціонерного товариства STEAMRATOR OY (Фінляндія) МН-700, МНТ-700, МНС-700 (тепловою потужністю 200 кВт, продуктивністю 350-450 кг/год, напругою 220 Вт), Steam 800 (тепловою потужністю 530 кВт, продуктивністю 800 кг/год, напругою 380 Вт), Steam mate (тепловою потужністю 40 кВт, продуктивністю 80-100 кг/год, напругою 220 Вт). Представлені універсальні машини можуть використовуватися в сільському та комунальному господарствах, під час ремонту та сервісного обслуговування. Високу температуру і потужну пару використовують для очищення поверхонь і видалення в'язких забруднень. Зразки парових генераторів фірми STEAMRATOR OY подано на рис. 4.
Обираючи обладнання для очищення машин, слід орієнтуватися на фірми, які займаються розробкою технологій, виробництвом, постачанням, монтажем і сервісним обслуговуванням автоматичного мийного обладнання.
Ця стаття, звичайно, не вирішить усіх вказаних проблем, але буде одним із кроків для того, щоб поліпшити ситуацію. Доцільно також розглянути, які модифікації мийок портального і тунельного типу можуть бути використані для миття сільгосптехніки. Адже наразі сільгосптехніка - це: легкові та спеціальні автомобілі сервісних служб, вантажні автомобілі великої вантажопідйомності для транспортування різних видів продукції, високопродуктивні комбайни, енергонасичені трактори, посівні комплекси, обприскувачі та інші види машин. Одним із напрямів забезпечення їхньої працездатності завжди залишається якісне сервісне обслуговування, включаючи миття та видалення забруднень.

С. Карабиньош
А. Новицький,
доценти,
Національний університет біоресурсів і природокористування України

Інтерв'ю
Трохи історії… SDHI — це новітній клас фунгіцидів (інгібіторів сукцинатдегідрогенази), що належать відповідно до FRAC до групи 7. Препарати цього класу фунгіцидів почали з'являтися на ринку в кінці 1960-х років. Однак більш сучасні SDHI,... Подробнее
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0