Спецможливості
Техніка та обладнання

Обладнання для миття автомобілів сільгосппризначення

07.04.2010
2426
Обладнання  для миття автомобілів сільгосппризначення  фото, ілюстрація

Важливе значення для АПК України має спеціалізований рухомий склад для перевезення сільськогосподарських вантажів. До основних типів автомобільного рухомого складу, який використовують для сільськогосподарських перевезень, належать: вантажні автомобілі; зерновози; цистерни для транспортування харчових продуктів, хімікалій (добрив, засобів для обробки деталей), нафтопродуктів; автопоїзди для перевезення великої рогатої й дрібної худоби. Останніми роками аграрії й машинобудівники акцентують увагу на розробці технологій і засобів для транспортування риби, продукції птахівництва, бджіл та інших вантажів. 

Важливе значення для АПК України має спеціалізований рухомий склад для перевезення сільськогосподарських вантажів. До основних типів автомобільного рухомого складу, який використовують для сільськогосподарських перевезень, належать: вантажні автомобілі; зерновози; цистерни для транспортування харчових продуктів, хімікалій (добрив, засобів для обробки деталей), нафтопродуктів; автопоїзди для перевезення великої рогатої й дрібної худоби. Останніми роками аграрії й машинобудівники акцентують увагу на розробці технологій і засобів для транспортування риби, продукції птахівництва, бджіл та інших вантажів. 

Водночас з ефективним використанням рухомого складу в сільському господарстві виникають питання його сервісного обслуговування. Особливого значення при цьому набувають питання миття та очищення автомобілів і транспортних засобів. Ці ремонтно-обслуговувальні дії призначені не лише для того, щоб утримувати автомобіль у чистому вигляді, забезпечувати збереження лакофарбових покриттів і сприяти вчасному виявленню несправностей, вони є однією з обов'язкових умов дотримання санітарних правил під час перевезення пасажирів і транспортування різних вантажів. Зважаючи на це, в процесі щоденного обслуговування рухомого складу здійснюють роботи з прибирання, миття, сушіння й періодичного полірування кузова. Крім того, кузов і причепи автомобілів спеціального призначення й автобусів періодично слід дезінфікувати, мити стіни та підлогу. Для прибирання, миття й очищення автомобілів використовують стаціонарне та переносне мийне обладнання, щітки, скребки, допоміжні матеріали.
Варто пам'ятати, що автомобілі миють холодною або теплою (25...30°С) водою. Для збереження лакофарбового покриття кузова різниця між температурою води та поверхнею миття не повинна перевищувати 18...20 градусів.
Заслуговують на увагу автоматичні мийки автотранспорту портального й тунельного типів. Портальні мийки (ПМ), призначені для легкового транспорту, дають змогу мити також джипи й мікроавтобуси, а для вантажного транспорту - дають можливість мити транспорт заввишки до 4,8 м: вантажні автомобілі, мікроавтобуси та легкові автомобілі, автобуси, вантажні автомобілі, вантажні автомобілі з причепами. Портальні автоматичні мийки мають П-подібну конструкцію, яка пересувається відносно нерухомого автомобіля, виконуючи при цьому різні мийні функції (нанесення піни, миття під високим тиском, миття днища, колісних дисків, миття щітками з нанесенням шампуню, нанесення воску, сушіння та інші операції) залежно від обраної програми. Портальні мийки можуть бути щіткові, безщіткові або безконтактні та комбіновані.
Заслуговують на увагу безщіткові автоматичні мийки, які не мають щіток взагалі, а миття автомобілів здійснюють струменями води під високим тиском. Характерною особливістю автоматичної портальної мийки є її велика продуктивність порівняно з ручними мийками (10-15 автомобілів/год), менша собівартість миття одного автомобіля та відсутність людського чинника. Крім того, ПМ вирізняється тим, що призначена для миття автомобілів із рівною закритою поверхнею, тож слід уникати заїзду на мийку автомобілів з багажниками та таких, що мають додаткові конструкції і антени.
Серед мийного обладнання, передусім, слід згадати машини німецької фірми KARCHER. Мити можна з використанням щіток або ж у безконтактний спосіб з використанням активної піни, яка змивається водою під високим тиском. Фірма KARCHER пропонує цілу гаму стаціонарних ПМ для вантажних автомобілів та автобусів, тягачів із причепами: RBS 6012; RBD 5200; RBD 6400; RBE 4200; RHP 6000; RBG 6300; RHP 6300; RRW 7000; RHD 6000. Розглянемо технічні характеристики окремих мийок (див. табл. 1 і 2).
Автоматична портальна мийка для вантажних автомобілів і автобусів АЕ (Італія) містить портал з оцинкованою рамою і двома щітками. Можливі дві висоти миття - 4000 та 4500 мм. Довжина рейок установки - 24 м. Мінімальна потужність - 3,2 кіловата.
Автоматичні портальні мийки TK.E.23/TK.E.25/TK.E.28 (Італія) - це мийки, які мають три щітки, управління здійснюється за чотирма програмами. Можливі три висоти миття: відповідно, 2300 мм, 2500 і 2800 мм. Довжина рейок установки 10 м (9 м - для моделей TK.E.23/TK.E.25 та 11 м - для TK.E.28). Потрібно зазначити, що верхня та бічні щітки можуть повторювати контур автомобіля.
На міжнародний рівень вийшли автомобільні ПМ іспанської компанії ISTOBAL. Завдяки своїм технологічним досягненням, обладнання компанії ISTOBAL посідає провідне місце в галузі миття транспортних засобів та обробки води, його експортують більш ніж у 60 країн світу. Більшість портальних мийок оснащено двовертикальними щітками, які здійснюють подвійне очищення передньої і задньої частин транспортного засобу, та горизонтальною щіткою, яка забезпечує максимум надійності й можливість контролю. Крім того, якість миття забезпечується додатковими щітками, які рухаються у вертикальному напрямку й дають змогу домогтися кращих результатів миття на верхніх і бічних частинах автомобіля, оскільки вони регулюються залежно від висоти транспортного засобу. Обсушують транспортний засіб за допомогою чотирьох турбовентиляторів, які забезпечують ефективність, якість і мінімальний шум завдяки сукупній потужності 12 кіловат.
Окремі модифікації ПМ компанії ISTOBAL оснащено додатковим обладнанням для переміщення брудних і сольових відкладень під шасі автомобілів. Технічні характеристики ПМ іспанської компанії ISTOBAL економічного, середнього та найвищого рівня наведено в табл. 3.
Особливо актуальним стає використання зазначеного обладнання як захисту від корозії, яка виникає взимку через сіль, яку використовують проти ожеледі.
Портальні мийки моделей Istobal M4 - це економічні лінії із стандартною високою якістю Istobal, моделі Istobal M7 та Istobal M12 є, відповідно, високими та найвищими лініями з широкою гамою програм і функцій. Мийка Istobal M14 належить до безконтактних мийок з електричною помпою 12 кВт. Представлена безконтактна автомобільна мийка під високим тиском із використанням розпилюваних на машину хімічних засобів, змішаних із гарячою водою з температурою 50°С і тиском 80 бар, можливим нанесенням воску й сушінням кузова. Портальні мийні установки ISTOBAL наведено на рис. 1.
Для вантажних і легкових автомобілів Rainbow Classic можуть бути використані автомобільні ПМ TAMMERmatic (фінського виробництва). В Україні таке обладнання реалізує приватне підприємство "Радонія". Вони можуть помити автопоїзд за 10 хв. Базова модель складається з двох бічних та однієї верхньої щітки. Повний цикл містить два зворотно-поступальні цикли: миття й ополіскування. Ширина мийки дає змогу мити автомобілі завширшки до 2850 мм, довжина порталу - 25 метрів.
Нова установка Rainbow Ultima Fleet Washer поєднує в собі переваги мийки як з використанням, так і без використання щіток і може бути застосована для миття широкого діапазону транспортних засобів: від автомобілів до тракторів і причепів складної конструкції. Установку Rainbow Ultima обладнано системою попереднього миття під високим тиском. Вона забезпечує профільований перемінний за напрямком твердий потік води, використовуючи відповідні насадки, що призначені для створення найкращого ефекту очищення для автоцистерн, кузовів і причепів, а також транспортних засобів із складною поверхнею. Мийна установка TAMMERmatic для важких вантажних автомобілів XJ-800 теж використовує струмені високого тиску.
Інша ПМ TAMMERmatic призначена для важких вантажних автомобілів серії XJ-404 і XJ-405. Проїзні автомийки із чищенням щітками серії XJ-404 найпридатніші для миття автобусів і кузовів-фургонів. Максимальна висота транспортного засобу - 3200-4400 мм, ширина - 2600 мм. Швидкість миття - від 40 до 60 машин за годину.
Заслуговує на увагу TAMMERmatic система UltraLux, яка поєднує в собі унікальні можливості безконтактного миття, що представлене системою UltraJet, і чудові властивості щіткового миття, які має система Ultra. Як свідчить аналіз і досвід роботи автомобільних мийок у багатьох країнах, система UltraLux здобула заслужене визнання всіх замовників, незалежно від кліматичних умов, завдяки високій якості обслуговування із застосуванням м'яких методів очищення.
Варто звернути увагу на портальну мийну установку TAMMERmatic для важких вантажних автомобілів Rainbow Nova. Це - нова модель всесвітньо відомої лінійки Rainbow. Розширені програмні можливості рухомої рами з трьома щітками забезпечують її придатність для миття автомобілів різноманітних форм і розмірів. Rainbow Nova теж обладнана системою попереднього хімічного очищення й системою для високонапірного миття, що ще більше розширює її можливості: вона може бути використана не лише для миття та очищення, а й для дезінфекції спеціального автотранспорту. Виробники Rainbow Nova наголошують, що ця модель може працювати за 15 програмами та ідеально придатна для миття фургонів, автобусів, туристичних автобусів, кузовів-фургонів, тракторів, тягачів і контейнеровозів.
Зразки портальних мийних установок TAMMERmatic наведено на рис. 2.
В Україні широко використовують портальні мийки систем Christ німецького виробництва.
Тунельна мийка з портальною різниться тим, що на першій автомобіль рухається на конвеєрі весь час уперед, а на другій - автомобіль зафіксовано, і над ним уперед-назад рухається портал із щітками. У тунельній мийці (ТМ) зі щітками є один недолік: заглибини на поверхні кузова можуть бути недомитими, оскільки авто весь час рухається вперед, а притиснути щітки сильніше до поверхонь не завжди можливо.
Мийки тунельного типу призначено, здебільшого, тільки для легкових автомобілів. У ТМ можна помити від 24 до 100 автомобілів за годину. ТМ - це комплекс пристроїв, через які автомобіль послідовно провозять на транспортері. Обов'язковий мінімум - дві пари вертикальних щіток, що обертаються в протилежні боки, одна поперечна горизонтальна щітка, устаткування для нанесення мийного засобу, устаткування для нанесення рідкого воску - поліролі та сушильний пристрій. До цього можна додати щітки для колісних дисків, горизонтальні повздовжні щітки для нижньої частини бічних поверхонь автомобіля (на рівні порогів), пристрій для миття днища, устаткування для попереднього обмивання й нанесення активного мийного засобу. Довжина тунелю залежить від складу мийного комплексу і сягає 10-45 м. Через кожний тунель автомобіль проходить тільки один раз.
У мийних системах Christ німецького концерну Otto Christ AG використовують найпередовіші технології та матеріали, які гарантують якість миття й забезпечують надійність роботи обладнання. ТМ цієї фірми представляють клас найпродуктивніших автоматичних мийок, продуктивність яких, залежно від комплектації та довжини конвеєра, може змінюватися в діапазоні від 25 до 150 автомобілів за годину. Із середини XX століття компанія зосередила всі наукові й виробничі зусилля на створенні високоефективного мийного обладнання. Різноманітність компонентів тунельних систем Christ, що налічує кілька десятків позицій, дає змогу сформувати установку, яка задовольняє вимоги будь-якого замовника щодо миття транспортних засобів. Найпоширенішими є тунельні системи: Kontur, Transversal і Hybrid. Усі вони містять зону попереднього та основного миття, системи миття порогів і коліс з використанням високого тиску, зон полоскання, полірування й сушіння.
Заслуговує на увагу контурна технологія миття Kontur системи Christ (наведена на рис. 3), яка може гарантувати високий результат миття в поєднанні з економічністю та якістю.
У мийній системі технології Christ, за технологією Transversal, бічні вертикальні щітки та горизонтальна щітка рухаються в поперечному напрямку до руху конвеєрної стрічки. Модульна система комбінації мийних компонентів дає можливість поєднувати систему Transversal із комплексом мийних і сушильних апаратів Christ.
Слід також розглянути високоефективну гібридну технологію Hybrid системи Christ. Дана технологія містить щітки з текстильними стрічками (замість горизонтальної) та системи миття коліс під високим тиском.
Однією з не менш відомих фірм, яка займається виробництвом і реалізацією автоматичного мийного обладнання, є компанія SONNY'S. На сьогодні ця компанія - один із найбільших виробників тунельних автоматичних мийок. Залежно від продуктивності й наповнення спеціальним оснащенням, модельний ряд тунельних мийок SONNY'S містить такі тунельні системи: безконтактні, гібридні, середні та великі. Слід зазначити: якщо продуктивність більшості безконтактних ТМ становить 30-40 автомобілів за годину (SONNY'S 50-XTF, SONNY'S 60-TF), гібридних (компактних) - 30-55 автомобілів за годину (SONNY'S 60-MT, SONNY'S 45-MT, SONNY'S 50-XTB ), середніх - 65-75 автомобілів за годину (100-MT, 95-TB, 80-MT), то великі ТМ можуть за одну годину помити 85-150 автомобілів (170-TB, 135-TB, 120-TB, 120-MT). Практичний інтерес становлять безконтактні та гібридні ТМ компанії SONNY'S, технічні характеристики яких наведено в табл. 4.
Для поліпшення роботи фірми та розширення кількості клієнтів компанія SONNY'S створила мережу сервісних компаній, яка дістала назву SONNY'S Select Service Organization (SSO). Основний девіз фірми: "Наші переваги = Доступні ціни + Якість + Персональний сервіс".
Одним із недоліків тунельних мийок є те, що їх здебільшого використовують для миття легкових автомобілів.
Характеризуючи автомобільні автоматичні мийки, слід пам'ятати: це - складні агрегати, які потребують особливої уваги фахівців під час монтажу та налаштування, під'єднання до комунікацій, електромережі (380 В). Для скорочення витрати води потрібно обладнати систему її рециркуляції та очищення.
Україна посідає одне з чільних місць у Європі за зростанням кількості автомобілів. Зі збільшенням попиту на автомобілі збільшується й потреба в сервісних підприємствах для їхнього обслуговування, зокрема в автоматичних мийках.
Звичайно, чимало українців, заради економії власних коштів, миє своє авто самостійно, дуже часто вручну. Але кількість тих, хто довіряє це професіоналам, постійно зростає. Практики зазначають, що за ручного миття істотно пошкоджується полірування автомобіля, через деякий час на його поверхні можна помітити чималу кількість мікроскопічних ліній. Натомість машинне миття значно ефективніше й безпечніше для здоров'я людини. 

С. Карабиньош,
А. Новицький,
доценти,
Національний університет біоресурсів і природокористування України

Інтерв'ю
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0