Спецможливості
Новини

Об’єднання заради успіху: молочні перспективи України

08.05.2009
856
Об’єднання заради успіху: молочні перспективи України фото, ілюстрація

Протягом останнього десятиліття світове виробництво молока збільшується за рік у середньому на 1,3%. Причому попит на молочні продукти щорічно зростає на 3-4%. Лише за останні п'ять років виробництво сиру збільшилося на 39%, морозива - на 30, йогуртів - на 21%. Європейський союз зменшує квоти для збільшення виробництва, а нас, українських виробників молока, лякають перевиробництвом. Виходить парадокс. Щоб з ним розібратися, подивімося, завдяки чому виграють інші країни - виробники молока.

Протягом останнього десятиліття світове виробництво молока збільшується за рік у середньому на 1,3%. Причому попит на молочні продукти щорічно зростає на 3-4%. Лише за останні п'ять років виробництво сиру збільшилося на 39%, морозива - на 30, йогуртів - на 21%. Європейський союз зменшує квоти для збільшення виробництва, а нас, українських виробників молока, лякають перевиробництвом. Виходить парадокс. Щоб з ним розібратися, подивімося, завдяки чому виграють інші країни - виробники молока.

Щоб посприяти збільшенню виробництва молока в господарствах України, компанія "Дикун Глобал Консалт" упродовж останніх років організувала низку закордонних бізнес-семінарів у таких країнах, як Данія, Голландія, Німеччина, Франція, Канада та Бразилія, - країнах, які займають лідируючі позиції в світі з виробництва молока.
Історична батьківщина голштино-фризької породи та світовий лідер виробництва молочних продуктів - Голландія. Країна, третина території якої міститься нижче рівня моря, а загальна площа території становить 0,008% поверхні землі, є третім найбільшим експортером сільськогосподарської продукції після США та Франції. Тут популярні молочні ферми сімейного типу з середньою кількістю поголів'я 50 голів.
Об'їздили ми голландські молочні ферми по всій країні й зрозуміли головні секрети успіху молочної індустрії Голландії:
n голландські фермери об'єднані в кооперативи, яким належать переробні підприємства "Фрісланд Каміна";
n всі ферми високопродуктивні: понад 9500 літрів на одну корову за рік;
n молочна промисловість вузькоспеціалізована, завдяки чому - конкурентоспроможна (голландський сир Гауда відомий в усьому світі).
Скандинави пішли ще далі. Щоб вистояти в конкурентній боротьбі на світовому ринку молочних продуктів, фермери Швеції та Данії об'єдналися. Тепер близько 98% молока, виробленого в цих країнах, переробляють на заводах компанії "Арла Фоодс", яка, до речі, є власністю фермерів.
У 2008 році молочні кооперативи Голландії ("Фрісланд Кампіна") та Данії ("Арла Фоодс") досягли фінансового обігу 8,8 та 6,4 млрд євро, що поставило їх, відповідно, на четверте та сьоме місце в світі. Беззаперечним лідером виробництва молочних продуктів є швейцарський концерн "Нестле" з обігом понад 16 млрд євро.
Багато хто скаже, мовляв, наші реалії дещо інші, адже переробні підприємства виробникам молока в Україні не належать. Не належать вони і в Франції та Канаді. Та ніщо не заважає французьким компаніям "Данон" та "Лакталіз" посідати, відповідно, друге й третє місце в світовому заліку виробників молочних продуктів. Фермери цих країн не володіють переробними підприємствами, але вони, об'єднавшись,  створили низку споживчих кооперативів, консультаційні служби і разом з переробними підприємствами виборюють своє право на існування.
Ми, виробники молока, не повинні конкурувати один з одним, боротися з переробними підприємствами за ціну, нам слід разом боротися за кінцевого споживача, тобто за громадянина, який споживає молоко і є нашим клієнтом. Об'єднавшись із переробними підприємствами, маємо конкурувати з виробниками пива, соків, води. Пригадайте останню рекламу на національному телебаченні молочних продуктів. Пригадали? Отож бо...
А реклама пива, соків, води - щодня.
Ми інвестуємо мільйони в засоби виробництва й жодної копійки - в рекламу. Можна сказати, що реклама й збут кінцевого товару - це проблема заводу. В тій самій Канаді кожен фермер платить близько 10% від прибутку з кожного проданого літра молока на рекламу. А в нас?
А в нас усі чекають чарівної палички у вигляді дотацій, державних програм і вважають що переробка живе за рахунок виробника.
Україна зі своїми грунтами, погодно-кліматичними умовами є однією з небагатьох країн, яким визначено розвивати сільське господарство й виробництво молока. Наше молоко сьогодні потрібне Китаю, Японії, Мексиці та Росії. Вийти на ринки цих країн якомусь одному підприємству-виробникові чи навіть молокозаводу неможливо. Єдиний шлях - об'єднання. В глобальній економіці немає місця відокремленому підприємству, хоч би яким ефективним воно було - це аксіома.
Гідним прикладом є Бразилія, молочна галузь якої тільки після об'єднання змогла конкурувати на світових ринках. Щороку приріст експорту молочних продуктів із Бразилії становить 6%. Це найкращий показник у світі.
Ми щасливі, що живемо в період змін, у період, коли можна творити історію. Тож я з гордістю сповіщаю вам, що й в Україні вже створено Асоціацію виробників молока. Створено не за наказом чи розпорядженням "згори", а з ініціативи керівників провідних господарств.
Головна мета Асоціації наразі - підняття рівня надоїв до 7500 літрів на одну корову до кінця 2010 року в усіх господарствах асоціації та зменшення собівартості виробництва одного літра молока. Лише за кілька місяців роботи асоціації надої на підприємствах зросли на 20-50%. Завжди знайдуться песимісти, які скажуть: "Почалися масові розтелення, ось вам і надої". Тільки я їх розчарую. Спілкуючись із керівниками підприємств, розумієш, завдяки чому збільшуються надої. Це - зменшення часу доїння, збільшення білка в структурі раціону, правильне групування тварин, програма вакцинації та багато іншого.
Виступаючи під час Другого всеукраїнського молочного конгресу, який відбувся наприкінці лютого в Києві, члени асоціації Шишкунов Олег Федорович, директор ПСП "Родина" з Харківської області, та Колоша Валерій Петрович, керівник ПСП "Пісківське" з Чернігівщини, на прикладі своїх підприємств розповіли учасникам конференції, як, завдяки спільній праці в асоціації, їм вдалося підвищити продуктивність та зменшити собівартість виробництва.
Та найголовніше - очі керівників світилися гордістю за свою справу й вірою в її перспективність. Бо вони довели, що ми нічим не гірші за американців чи голландців, нам такі досягнення теж під силу. Головне - бажання. Бажання працювати разом заради спільної мети. А вона в нас одна - лідерство на світовому ринку виробництва молока. Завдяки спільним зусиллям засновників асоціації вдалося залучити кращих світових та Українських консультантів, таких як Оруджев Ельман Гасанович.
Варто зазначити, що з ініціативи членів Асоціації виробників молока компанія "Дикун Глобал Консалт" уже вдруге проводить Всеукраїнську конференцію "Молочний конгрес", учасниками якої цього року були близько 200 керівників та спеціалістів.
Для інформаційної підтримки членів асоціації відкрито Інтернет-портал, на якому можна прочитати останні новини галузі, знайти відповіді на технологічні питання ведення молочного бізнесу, довідатися про поточні ціни на молоко та інші продукти. Ця інформація безплатна для всіх виробників молока - будь ласка, заходьте й читайте: www.milkua.info.
На завершення хочу відзначити комерційні компанії, які не тільки  словом, а й ділом підтримують виробників, організовуючи практичні семінари та навчання. Адже вони розуміють, що молочна індустрія має працювати спільно, як це роблять у всьому світі. Серед таких компаній слід відзначити ТОВ "Пьоттінгер Україна", ТОВ "ВестфаліяСьордж Україна", ТОВ "СП"АгроІнМаш", "Інтервет Шерінг-Плау Енімал Хелс", Голландсько-Український проект молочного сектору "Інфомолоко", ТОВ "КЕТ Україна", ТОВ "Німецькі технології у тваринництві" (офіційний представник компанії SHAUMANN в Україні), ТОВ "Bralens", "Viking Genetics", "UniformAgri", "Peter Prinzing GmBH".
Асоціація відкрита для всіх виробників молока, бажаючих взяти участь в її роботі. Там немає більших чи менших, сильніших або слабших - усі рівні й об'єднані однією справою.

А. Дикун,
"Дикун Глобал Консалт"

Інтерв'ю
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  
Богдан Шаповал, директор UFEB
Хто з сільгоспвиробників (навіть невеликих за обсягами виробництва) не мріє експортувати продукцію та отримувати за неї тверду валюту? Порадити кому варто розпочинати експорто-орієнтовану діяльність,

1
0