Спецможливості
Новини

Про що слід пам’ятати, сіючи соняшник

12.04.2021
1124
Про що слід пам’ятати, сіючи соняшник фото, ілюстрація

Через побоювання посухи навесні, яка останніми роками стає нормою в Україні, дехто намагається сіяти соняшник якомога раніше. Однак ранні строки сівби «квітки Сонця» мають не лише переваги, а й явні недоліки, пише propozitsiya.com.

Як нагадав менеджер з технологічного супроводу олійних культур компанії «Євраліс» Сергій Вітцівський, ранніми строками сівби соняшнику в Україні вважається друга декада квітня, оптимальними — 20 квітня – 5 травня, пізніми — 10–25 травня.

Ранні строки сівби дають змоги уникнути ризику весняної ґрунтової посухи, яка трапляється в Україні регулярно. Водночас раніші строки сівби — це нижча температура ґрунту, а, отже, — більш тривалий строк отримання сходів. Так, за температури ґрунту 4–6°С він становить 25–30 днів, за температури ґрунту 8–10°С — 15–20 днів.

Оптимальною вважається температура ґрунту 10–12°С. В цьому випадку сходів доводиться очікувати 12–14 днів. За температури ґрунту 15–16°С сходи отримуємо за 9–10 днів, а за температури ґрунту 19–20°С — за 6–8 днів.

Сергій Вітцівський зауважив, що на практиці посіви соняшнику, виконані в пізні та пізньооптимальні строки, дають урожайність на 7–8, а інколи й на 12 ц/га вищу, ніж ранні. «За низьких температур під час сівби не спостерігається ефекту від внесення стартових добрив», — додав він.

Якщо ж господарство все-таки сіє соняшник у ранні строки, рекомендується збільшити норму висіву на 10–15%. Густота — теж дуже важливий фактор сівби. Оптимальні показники густоти висіву змінюються залежно від багатьох факторів. Зокрема, вони дуже залежать від запасів ґрунтової вологи. Так, якщо в метровому шарі ґрунту продуктивні запаси вологи становлять 90–110 мм, оптимальна густота до збирання має становити 35–40 тис. рослин/га, якщо 110–120 мм — тоді 40–45 тис./га, 120–160 мм — 45–50 тис. шт./га, а якщо раптом вона перевищить 160 мм — то 50–55 тис. шт./га. С. Вітцівський додає, що соняшник має хорошу компенсаторну здатність.

Запаси вологи в ґрунті, в свою чергу, суттєво залежать від обробітку ґрунту. Вважається, що з кожним сантиметром глибини весняного ґрунтообробітку запаси вологи в ґрунті знижуються на 1 мм. Тому в південних областях намагаються уникнути не тільки оранки, а й культивацій навесні, поєднуючи ґрунтовий гербіцид із гліфосатом. І на всій території України фахівці радять ґрунтообробіток під соняшник по максимуму перенести на осінь.

Також спеціалісти не рекомендують додатково протруювати в господарствах насіння соняшнику. Зазвичай насіння надходить сільгоспвиробникам уже протруєним у заводських умовах. І додаткове протруювання інсектицидами, як розповів С. Вітцівський, може обертатися масштабним пригніченням сходів.

Також фахівець порадив не сіяти соняшник після ріпаку й бобових через уражуваність цих культур такою спільною для них хворобою, як склеротиніоз, і наголосив на важливості дотримання глибини висіву з точністю до сантиметра.

Ключові слова: посев подсолнечника

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.

1
0