Спецможливості
Статті

Нові сорти соняшнику адаптовані до несприятливих умов вирощування

23.09.2008
1756
Нові сорти соняшнику  адаптовані до несприятливих умов вирощування фото, ілюстрація

Соняшник є однією з рентабельних культур, досить часто його висівають на одному полі через короткий проміжок часу, що викликає розповсюдження карантинного бур’яну — вовчка соняшникового — та низку хвороб, які спричиняють втрати врожаю. На основі цих проблем створені та зареєстровані нові сорти соняшнику   Всеросійського НДІ олійних культур ім. В.С. Пустовойта.

Соняшник є однією з рентабельних культур, досить часто його висівають на одному полі через короткий проміжок часу, що викликає розповсюдження карантинного бур’яну — вовчка соняшникового — та низку хвороб, які спричиняють втрати врожаю. На основі цих проблем створені та зареєстровані нові сорти соняшнику   Всеросійського НДІ олійних культур ім. В.С. Пустовойта.

Як відомо, геніальний російський учений-селекціонер Василь Степанович Пустовойт (1886-1972), який працював у Краснодарі й майже все своє життя присвятив соняшнику, був першопрохідцем у введені соняшнику в культуру як олійної рослини і вперше в світовій практиці створив культурні сорти соняшнику, придатні для виробництва. Вчені всього світу вчилися у В.С. Пустовойта методів селекції соняшнику.
Тому селекційні доробки як самого В. С. Пустовойта, так і його учнів мають неперевершене значення й нині.
Сьогодні Всеросійський НДІ олійних культур ім. В. С. Пустовойта є не тільки провідним селекційним центром соняшнику в Росії та СНД, але й одним з найвідоміших, найавторитетніших у світі.
В умовах сьогодення колектив цього інституту успішно працює над створенням нових сортів і гібридів, що мають неперевершені господарсько-технологічні характеристики, які особливо проявляються під час вирощування цієї культури в недостатньо сприятливих умовах. Приміром, у генотипі нових сортів закладено підвищену жаро-посухостійкість, слабке сприйняття весняних заморозків, а також підвищений вміст олії в насінні. Найкращими і найпоширенішими сортами в Росії та інших країнах близького й далекого зарубіжжя є середньостиглі сорти Флагман, Мастєр, Лакомка та ранньостиглий сорт Роднік.
Порівняльну характеристику цих сортів наведено в таблиці.
Названі вище сорти соняшнику, завдяки високій врожайності, високій олійності, невибагливості до умов вирощування, мають реальну питому вагу в посівних площах соняшнику Росії — понад 50%. Ці сорти дуже популярні в СНД, Китаї, Ірані та інших країнах світу, в тому числі і в Україні.
Флагман. Середньостиглий сорт соняшнику. Вегетаційний період — 92 дні. Стійкий проти несправжньої борошнистої роси, вовчка та соняшникової молі як за штучного інфікування, так і в польових умовах. Має підвищену стійкість проти фомопсису.
Висота рослин сягає 210 см. Олійність значно вища, ніж у більшості інших сортів і гібридів, і становить 53–56%. У разі висівання до 15 травня передзбиральне дозрівання настає до 15 вересня. Сорт є екологічно найстабільнішим серед усіх середньостиглих сортів.
Максимальна врожайність у виробничих умовах — 43,6 ц/га.
Сорт внесено в Держреєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2006 року.
Мастєр. Новий середньостиглий сорт соняшнику, якому властиві комплексна стійкість проти несправжньої борошнистої роси, вовчка, соняшникової молі, фомопсису. Сорт створено на основі гібридів культурного соняшнику та одного з дикоростучих видів.
Дозріває за 92–94 дні. Високоолійний, вміст олії сягає 56%. Рослини вирівняні за висотою та за фенологічними фазами. Сорт екологічно пластичний. Жаро- та посухостійкий.
Максимальна врожайність у виробничих умовах — 40,5 ц/га.
Сорт внесено в Держреєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2006 року.
Лакомка. Високопродуктивний, середньостиглий сорт соняшнику універсального призначення — на олійні та кондитерські цілі. В разі вирощування звичайним способом дає в середньому 35 ц/га звичайного олійного насіння з вмістом олії близько 50 відсотків.
За густоти стояння рослин 25–35 тис./га сорт Лакомка дає великі, виповнені насінини з масою 1000 штук 120–130 г, які добре обрушуються, і ядро має неперевершені смакові якості.
Сорт має високу стійкість проти несправжньої борошнистої роси, комплексу рас вовчка та соняшникової молі.
За дружністю цвітіння та дозрівання, вирівняністю за висотою рослин Лакомка — кращий з усіх сортів ВНДІОК ім. В. С. Пустовойта і практично не поступається гібридам.
Сорт добре пристосований до безпестицидних технологій. Призначений для всіх зон вирощування соняшнику.
Сорт Лакомка внесено в Держреєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні з 2006 року.
Роднік. Цей сорт соняшнику найпоширеніший в СНД. Його внесено в Держреєстр сортів рослин, придатних для вирощування в Україні з 2006 року.
Сорт дуже ранній. Тривалість вегетаційного періоду від сходів до фізіологічної стиглості — 77–83 дні. Олійність насіння — 53%. Дуже стійкий проти несправжньої борошнистої роси та вовчка. Середня врожайність — 24–30 ц/га, а максимальна врожайність у виробничих умовах — 34,8 ц/га в заліковій вазі на площі 104 га. В разі висівання в оптимальні строки дозріває до збирання в першій половині серпня. На півдні дуже добрий попередник під озиму пшеницю.
Завдяки своїм біологічним особливостям, здатний давати повноцінний урожай і в умовах літньої посухи. За потреби Роднік можна сіяти до 10 червня.

М. Васюк,
директор НВ ТОВ “Агро-Інтер”   
І. Бокоч,
головний агроном

Інтерв'ю
Чому українські агровиробники обирають програми товарного кредитування від ADAMA? Відповідь проста — вони допомагають їм вчасно забезпечити свої потреби у засобах захисту рослин і добривах, впевнено працювати та відчувати підтримку... Подробнее
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее

1
0