Спецможливості
Новини

«Ноу-тілл» — це творчість, це філософія, це майбутнє України

19.07.2013
1377
«Ноу-тілл» —  це творчість, це філософія,  це майбутнє України  фото, ілюстрація

19–21 червня модельне агрокультурне підприємство «Агро-Союз» організувало Міжнародний практичний форум із самовідновлюваного ефективного землеробства на основі системного підходу до впровадження технології «ноу-тілл». У заході взяло участь понад 100 аграріїв з України, Росії та Молдови, які цікавляться сучасними агротехнологіями.

19–21 червня модельне агрокультурне підприємство «Агро-Союз» організувало Міжнародний практичний форум із самовідновлюваного ефективного землеробства на основі системного підходу до впровадження технології «ноу-тілл». У заході взяло участь понад 100 аграріїв з України, Росії та Молдови, які цікавляться сучасними агротехнологіями.

Цього року формат звичної конференції з питань «ноу-тілл» було змінено. Причини пояснив співвласник холдингу «Агро-Союз» Володимир Хорішко:
- Конференція - це формат навчальний, мета якого - дати знання, донести до учасників цікаву інформацію. Втім, період ознайомлення з технологією, її пропагування пройшов, нині настав «час форуму» - відвертого і часом гострого діалогу, живого спілкування, визнання наявних проблем і спільного пошуку їхнього вирішення.
Минуло 10 років від початку освоєння «Агро-Союзом» технології «ноу-тілл». Є певні проблеми, але ми, як і раніше, впевнені, що землеробство із бережним ставленням до грунту - це єдиний можливий шлях за сучасних економічних і кліматичних умов. Втім, «ноу-тілл» - це шлях не для слабких. Досвід роботи аграріїв СНД за цією технологією - максимум 10 років. Причому найчастіше, через незнання багатьох нюансів і елементів технологічної системи, ці спроби завершуються невдало. Наш сільгоспвиробник може «спробувати» «ноу-тілл» протягом одного сезону, розчаруватися і повернутися до традиційного обробітку. Натомість тільки глибоке і системне освоєння технології, завзятість у її впровадженні та належна увага до деталей здатні принести очікуваний результат. Відверто кажучи, «ноу-тілл» - не просто технологія, це - ціла філософія, це і стиль роботи, і творчість та майстерність. Такий обробіток грунту буде економічно успішним лише в тих господарствах, де працюють творчі, схильні до аналізу, часто навіть - до ризику чи здорових авантюр керівники.
Це доводить досвід фермерів США та країн Латинської Америки, які успішно працюють за «нульовою» технологією вже багато десятиліть.
На Міжнародному практичному форумі в «Агро-Союзі» виступили фермери-практики зі США: Рік Бібер, Рафік Іслам, Рендалл Рідер.
Рік Бібер - фермер із північної частини Південної Дакоти, який застосовує технологію «ноу-тілл» протягом 26 років (вирощує яру й озиму пшеницю, кукурудзу, льон, горох, сою, сафлор і люцерну). Протягом останнього року є президентом Асоціації фермерів Південної Дакоти, які застосовують технологію «ноу-тілл».
У своєму виступі експерт розповів про величезну роль сівозміни та покривних культур у даній системі. Він не сумнівається в ефективності «нульової» технології, позаяк щороку бачить результат на своїх землях. Завдяки використанню покривних культур і збереженню пожнивних решток, відновлюється грунт, знижується потреба в застосуванні гербіцидів і фунгіцидів, а врожайність зростає. Так, урожайність кукурудзи у господарстві Ріка Бібера становить у середньому 8,2 т/га, тоді як у сусідів, які практикують традиційний обробіток, - не більш ніж 3-4 т/га. «Якщо ми не дбатимемо про землю, вона перестане нас годувати. Ми не можемо собі дозволити інтенсивного обробітку грунту», - запевняє Рік Бібер.
Тему покривних культур продовжили наступні доповідачі. Рафік Іслам, директор програм із вивчення і збереження грунту, води і біоенергетичних ресурсів в Університеті штату Огайо, має багаторічний досвід досліджень грунту із використанням «коктейлів» покривних культур у поєднанні з різними операціями обробітку грунту й у сівозмінах.
Рафік Іслам розповів, що «коктейлі» із покривних культур як біологічний стимулятор підвищують ефективність використання сонячної енергії, збагачують грунт різноманітними органічними рослинними рештками, поліпшують технологічні показники «ноу-тілл» і підсилюють екосистему.
Рендалл Рідер, доцент і інженер програми інтенсивного ведення сільського господарства штату Огайо (США), зробив доповідь із управління ущільненням грунту. «Найкращий спосіб боротьби із ущільненням грунту - постійне, незмінне застосування "ноу-тілл"», - висловив упевненість експерт.
Своїм досвідом з отримання високих урожаїв культур у посушливих умовах, порадами щодо системи живлення рослин та тонкощами економіки «ноу-тілл»-технології поділилися провідні фахівці «Агро-Союзу» Едуард Романьков, Олена Дудкіна та Наталія Скоробогата.
Багато уваги на форумі приділяли практиці, адже саме в ній - відповіді на багато актуальних питань, що хвилюють аграріїв. Половину робочого часу було відведено на польові заняття, де експерти на дослідних ділянках демонстрували учасникам заходу вимірювання щільності грунту, аналізували його склад, вивчали приклади висівання «коктейлів» сидеральних культур.
Великий інтерес учасників форуму викликали виступи сільгоспвиробників, що практикують технологію «ноу-тілл» уже впродовж кількох років: Михайла Драганчука, Олександра Макаркова, Алана Ренара. Жвава дискусія велася в рамках круглого столу «Актуальні питання впровадження та застосування системи "ноу-тілл"».

Інтерв'ю
AgroGeneration є одним із провідних агрохолдингів України не лише за обсягами виробничих площ, а й за операційною ефективністю. Головний напрямок діяльності компанії – виробництво зернових та олійних
Нинішнього року Асоціацію фермерів та приватних землевласників України очолив новий президент. Ним став Віктор Гончаренко, який з 2013 р. очолював Черкаську обласну асоціацію фермерів, а з 2016 р. був одночасно також віце-президентом АФПЗУ... Подробнее

1
0