Спецможливості
Архів

Кращий господар в Україні: репортаж з Житомирщини, Харківщини, Полтавщини

10.08.2010
1401
Кращий господар в Україні: репортаж з Житомирщини, Харківщини, Полтавщини фото, ілюстрація
Кукурудзяне поле

Продовжуємо розповідь про "сіль землі" нашої - про справжніх її господарів.

 

ПП "Імпак" Андрушівського району Житомирської області
Анатолій Нечепа вважає, що з роботою йому пощастило. І за це вдячний передусім керівникові свого підприємства - Сергію Васильовичу Малиновському.

Анатолій Нечепа, працівник ПП "Імпак":
- Це чудова людина, яка дає людям роботу, турбується про них. Побільше б таких керівників - і державі буде набагато краще.

Тамара Полінкевич, так само як і Анатолій Нечепа, працює у приватному підприємстві "Імпак":
- Виплачує зарплату без затримки, і дуже хороша людина: звертаємося з будь-яких питань - він завжди допомагає.
Сергій Малиновський тут, в Андрушівському районі Житомирської області, працює вже 15 років.

Олександр Гайдобас, начальник управління агропромислового розвитку Андрушівського району:
- Всі ми пам'ятаємо, з чого починав Сергій Васильович. З кількох гектарів картоплі. На це ми тоді дивилися не дуже серйозно, вважали, що чоловіку просто це подобається, тому він цим займається.

Сьогодні Малиновський цим займається вже на площі в 3 тисячі гектарів. Розширився і діапазон сільгоспкультур, що їх вирощує підприємство.

Сергій Малиновський, директор ПП "Імпак":
- У сівозміні - овочі, зернові, люпин, ріпак. І це - хороша сівозміна. У сівозміні кожна із культур має бути прибутковою. А для цього ретельно вивчається все, що пов'язано з отриманням урожаю: від особливостей вирощування до реалізації вирощеного врожаю.

Володимир Добровінський, головний агроном ПП"Імпак":
- Основний секрет нашого успіху - це те, що ми глибоко вивчаємо всі технологічні процеси, дотримуємося їх і на основі цього отримуємо відповідні результати.

У нинішньому сезоні картоплю посіяли на більш ніж 600 га, із яких 250 га - репродукційні посадки з понад 20 новими сортами культури. Слідом за картоплярством динамічно розвивається й овочівництво. У цьому році під нього виділили 100 га. І відразу встановлюють поливні системи. Без поливання, переконані спеціалісти, добрих урожаїв не виростити. Прийнятна у господарстві система поливу розрахована одночасно на поливання 2 кліток по 4 га із внесенням мінеральних добрив.

Цієї весни ми побували на полях господарства, коли тут якраз саджали картоплю. Робота просувалася злагоджено й швидко. Люди задоволені: працюється добре, техніка не підводить. У технічне оснащення вкладаються чималі кошти. Техніка, справді, вся нова, ретельно підібрана відповідно до обраних для вирощування сільгоспкультур. У цьому році у "Амако", з якою починали працювати в сегменті запасних частин, придбали чергову новинку - самохідний обприскувач.

Володимир Добровінський, головний агроном ПП "Імпак":
- Цю техніку укомплектовано системою космічної навігації. Тракторист може, навіть не торкаючись руля, спостерігати за технологічними процесами.
Як на оновлення техніки, так і на інші напрями розширення виробництва підприємство витрачає до 90% своїх прибутків. За ці роки цей показник сягнув 20 млн грн. У новому овочесховищі одночасно може зберігатися до 10 тис. т продукції, яку потім упродовж року фасують і поставляють у торгові мережі. Щоб будувати нові виробничі потужності, Сергію Васильовичу потрібні кредити.

Сергій Малиновський, директор ПП "Імпак":
- На мою думку, обов'язково має дотуватися відсоткова ставка банківського кредиту. Тоді стане легше людині, яка займається сільськогосподарським виробництвом. Перш за все, слід надавати допомогу тим, хто працює на землі. І пріоритет має бути наданий українському товаровиробникові.

"Краєвид-агро", Харківська область.
Механізатор Геннадій Карасьов на землі працює вже понад 40 років:
- Десь 44 роки, пора уже й відпочивати, як кажуть, та, за звичкою, мене в поле тягне. Коли працюєш у полі, відчуваєш себе людиною, розумієш, що ти комусь потрібен. А так дома сидіти...
Дома без роботи Геннадію Леонідовичу все-таки довелося просидіти кілька років - коли місцеве сільгосппідприємство після реформування переходило від одних засновників до інших. Роботи не було, економічний стан господарства   погіршувався, а землі заростали бур'янами.

Володимир Кравченко, заступник генерального директора ТОВ "Краєвид-агро":
- Це тепер ця пшениця така чистенька, а що було раніше... Земля дуже була занедбана, бур'янами "засаджено" було відсотків 80 земель, придатних для обробітку.
Товариство "Краєвид-агро" утворилося 4 роки тому. За останні три з половиною роки земельні площі господарства збільшилися більш ніж до 9 тис. га - це земельні паї місцевих селян Барвенківського та Близнюківського районів Харківської області. Люди отримують у рахунок орендної плати по 3% вартості земельних паїв. Перші два роки нові орендарі наводили порядок на полях, оновлювали технічний парк.

Володимир Булига, головний інженер ТОВ "Краєвид-агро":
- Із нової техніки придбали цьогоріч сівалку "Грін Плейн" і дві сівалки "Массей Фергюсон", є плуг "кунівський". Техніка в цілому непогана. Придбали її через компанію "Амако", вони завжди йдуть нам назустріч: і кредитами допомагають, і запчастинами. Ми з ними перебуваємо в тісній співпраці.
Загалом за цей період у розвиток господарства вже вкладено близько 10 млн доларів - кредитні кошти інвесторів.
На результат працює і трудовий колектив господарства - у сезон тут працює близько ста осіб. Середня зарплата механізаторів - 2 тис. гривень.

Геннадій Карасьов, механізатор:
- Як робиш - так і заробиш. Буває, і по 3,5 і по 2,5 тис. грн. Найкраще оплачують польові роботи: висівання, прополювання, культивація. Звичайно, - збирання врожаю.
Усі культури у господарстві вчасно підживили, і це, за підрахунками спеціалістів, підвищить урожайність на 2-5 ц/га. В цьому році тут розраховують на валовий збір зерна в межах 10 тис. т (середня врожайність - 45-50 ц/га). Якщо навесні

Харківська область пересівала 40% озимини, "Краєвид-агро" озиму пшеницю не пересівав узагалі. Врятували, як стверджують спеціалісти господарства, оптимальні терміни висіву восени, навесні ж підживили рослини мінеральними добривами і стимуляторами росту.

Віктор Тесанюк, головний агроном ТОВ "Краєвид-агро":
- Такої пшениці немає ні в кого. У нас пшениця в належному стані. Зберемо, і потім уже все залежить від ціни, щоб вдало продати і мати добрі гроші.
Гроші потрібні і на дальший розвиток товариства, в найближчих планах - докупити ще машин, хочуть і зарплату працівникам підвищити, з пайовиками розрахуватися. На допомогу і підтримку розраховує і сільська громада.

Сергій Постніков, сільський голова села Алісівка:
- Скільки разів не зверталися до керівництва агрогосподарства- ні разу не відмовили. З їхньою допомогою утримується футбольна команда, відкрили дитсадок, - усім допомагають.

А директор місцевої школи розповіла, як спеціалісти товариства охоче зустрічаються з учнями, розповідають про сучасні аграрні професії.

Ганна Боброва, директор школи села Алісівка:
- Нині 11 клас закінчило 11 учнів, і 5 із них вступають у цьому році в сільськогосподарські навчальні заклади Харкова.

ФГ "Козубівське" Новосанжарського району Полтавської області
Дитячий майданчик у селі Шовкопляси Новосанжарського району Полтавської області було збудовано на кошти місцевого фермера Михайла Васюти. За його ж ініціативи вже два роки поспіль на Спаса влаштовують і День села.

Світлана Донченко, продавець сільського магазину с. Шовкопляси:
- Це - людина душі, яка вболіває за нас, за село, і допомогою його всі задоволені: і пенсіонери, і працюючі. Село живе, нам тут подобається.

Село Шовкопляси - невелике, по-домашньому затишне. У місцевій початковій школі така ж атмосфера. Завідувачка закладу Людмила Миколаївна Шовкопляс розповідає, що з різними питаннями часто звертається до Михайла Васильовича: то школу підремонтувати, то допомогти транспортом.

На території місцевої Великокобелячківської сільської ради , що об'єднує кілька сіл, загалом працює сім фермерських господарств. "Козубівське", очолюване Михайлом Васютою, за словами сільського голови, надає найбільш відчутну допомогу. Так, минулого року за кошти Васюти (понад 10 тис. грн) було відновлено водопровідну мережу.
Михайло Васюта спочатку як приватний підприємець надавав односельцям послуги з обробітку землі. Потім, з 2003-го, селяни почали пропонувати йому взяти їхню землю в оренду. Починалося все із 100 га, потім - ще 200. На сьогодні, крім 300 га фермерської землі, Михайло Васильович орендує у трьох довколишніх селах ще понад 1000 га - паї місцевих селян. Виплачує по 5% орендної плати.

Загалом трудовий колектив фермерського господарства налічує 10 осіб. Заробляють тут непогано. Так, заробіток механізаторів у жнива сягає і 6 тис. грн. Тож є за що трудитися.
Нині господарство жнивує. Вирощують тут як зернові, так і технічні культури.

Михайло Васюта, голова фермерського господарства "Козубівське":
- На якійсь одній культурі не зациклюємося. І все через те, що в державі немає стабільних цін. Була б стабільна ціна, наприклад, на соняшник чи кукурудзу, то можна було б вирощувати їх і більше.
Розвивається господарство на ті кошти, які заробляє. Вистачає їх, звичайно, не на все, що хотілося б придбати чи оновити. І банківські кредити через високі відсотки - поки що не фермерська тема. Щоб не продавати вирощений урожай за копійки, місцеві фермери планують об'єднатися і на ринок виходити вже з великими партіями продукції. А взагалі-то, рецепт рентабельності від Михайла Васюти звучить так:
- Треба працювати. Працювати на совість самому, я дуже відповідально ставлюсь до роботи і так само вимагаю від людей. Треба робити і думати. Враховувати ситуацію в державі. Легко не буває.

"Хортиця-агро", Попільнянський район Житомирської області
Історія створення цього сільгосппідприємства типова для початку 2000-х років. Одного дня в селі Миролюбівка Попільнянського району Житомирської області з'явилося двоє молодих людей, Юрій та Сергій Карнаухи.

Галина Кіндерес, заступник директора ТОВ "Хортиця-агро":
- Після реформування нашого господарства в селі з'явилися інвестори. Запропонували укласти договори на земельні ділянки із власниками земельних паїв. Почалася співпраця...
Ні Юрій, ні Сергій до цього у сільському господарстві не працювали.

Юрій Карнаух, фінансовий директор ТОВ "Хортиця-агро":
- Коли вирішили освоювати сільське господарство, ми рік сиділи в бібліотеці, півроку їздили в Інститут цукрових буряків.
Сергій Карнаух, генеральний директор ТОВ "Хортиця-агро":
- Їздили і в Німеччину переймати досвід, вчилися і в наших передових господарств.

Агроном Віктор Рачинський у товаристві з перших його днів.

Віктор Рачинський, агроном ТОВ "Хортиця-агро":
- Ми починали з 350 га цукрових буряків. На сьогодні площі посіву розширилися до 6,5 тис., і, крім цукрових буряків, сіємо зернові, кукурудзу, сою.

Цукрові буряки відпочатку було обрано як стратегічну культуру. Ним тут засівали понад 1000 га, вкладаючи на етапі вирощування в кожен гектар до 5 тис. грн. І врожаї були відповідні. Та цукрові цінові перипетії останніх років не могли не зачепити і ці поля. Сьогодні найближчий від Миролюбівки працюючий ще цукровий завод - за 70 кілометрів. Та зовсім відмовлятися від культури господарство не збирається. І технологію вирощування теж витримує - хоч і на менших площах.

Ніна Самко, агроном ТОВ "Хортиця-агро":
- У цьому році під буряками - всього 10% площ. Це через те, що ціна на цукор упала, а затрати на вирощування залишаються великими.
Затрати справді чималі. Тільки засобами захисту обробили посіви вже чотири рази. Самохідний обприскувач купили цієї весни. За 10-12 годин робочої зміни машина обробляє 200 га посівів. Крім обприскувача, придбали у компанії "Амако", з якою ТОВ добре співпрацює  останні роки, ще дві зернові сівалки, грунтообробні машини.

Григорій Рашфал, агрохімік ТОВ "Хортиця-агро":
- Вже не один рік співпрацюємо з цією фірмою, вона добре зарекомендувала себе, і ми маємо плани й надалі співпрацювати з "Амако".
Віктор Рачинський, агроном ТОВ "Хортиця-агро":
- Як кажуть англійці, "ми не такі багаті, щоб купувати дешеве". Краще один раз купити дорожче, але щоб воно себе виправдало роками ефективного користування.
Пайовики товариства за бажання мати в рахунок орендної плати зерно отримують його за найнижчими цінами. За ці роки місцеві селяни вже переконалися в тому, що від результатів їхньої роботи напряму залежить і заробітна плата, і допомога селу. А це не лише робочі місця, податки, а й сприяння у газифікації села, підтримка соціальних об'єктів, допомога ветеранам і школі.

Неля Вершиленко, директор Миролюбівської школи:
- Кожного року "Хортиця-агро" допомагає з ремонтом школи. Перераховують кошти на магазин, і ми беремо там фарби, весь необхідний матеріал для ремонту - тож кожного року школа одна із перших здійснює ремонт.
Микола Довгань, сільський голова с. Миролюбівка:
- Добре, що господарство базується тут, у селі Миролюбівка. Це - 50 робочих місць для наших жителів, і всі податки платять сюди. Дай Бог і далі хай вдається нарощувати їм свої темпи, виробничі потужності і щоб вони тут навіки оселилися, то була б для села і для громади велика користь.

Інтерв'ю
Геннадій Юдін, віце-президент ВГО "Українська горіхова Асоціація"
Горіхівництво за останній час уже встигло стати однією із найбільш скандальних галузей аграрного виробництва. Після всім відомого  розголосу  із «горіховою мафією» цікавість до саджанців та
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про

1
0