Спецможливості
Статті

Поповнення ринку сортів рослин: горох посівний (Pisum sativum L.)

09.12.2008
1893
Поповнення ринку сортів рослин: горох посівний (Pisum sativum L.) фото, ілюстрація

Серед зернобобових культур, які вирощують в Україні, найбільше значення має горох культурний (посівний).

Серед зернобобових культур, які вирощують в Україні, найбільше значення має горох культурний (посівний).

Горох культурний поділяють на чотири підвиди: горох культурний посівний (sativum Gov.), польовий (arvense L.), закавказький (transcaucasicum Gov.) та азіатський (asiaticum Gov.).

Академік П. М. Жуковський вважає, що горох культурний посівний і польовий, який ще називають пелюшка, належать до самостійних видів. Переважна більшість сортів гороху належить до виду культурного (горох посівний), а менша частина — до польового. Сорти обох підвидів використовують як для зернового, так і овочевого напрямів використання.
Горох — цінна харчова, кормова та агротехнічна культура. Насіння гороху добре розварюється, має високі харчові якості, а саме: білка — 20–36%, крохмалю — 29–54, цукру — 4–10, жиру — 0,7–1,6% та вітаміни А, В1, В2, В6, С, РР, К, холін, а також солі калію, марганцю, фосфору, кальцію й амінокислоти (метіонін). Особливо багато вітамінів у зеленому горошку, який використовують як овочеву культуру свіжим або консервованим.

Засвоювання білків гороху організмом людини нижче, ніж білків м’яса або риби. Із насіння гороху готують перші та другі страви, а добавка 10%-го горохового борошна до житнього та пшеничного підвищує харчову цінність хліба без помітного зниження хлібопекарської якості.

Горох відіграє значну роль у лікувальному харчуванні. Так, відвар насіння гороху (як і всієї рослини) має сильну сечогінну дію, він сприяє виведенню та розчиненню каменів у нирках. Горох рекомендовано використовувати в харчовому раціоні за серцевих захворювань. У народній медицині горохове борошно застосовують під час лікування наривів та фурункулів, щоб пришвидшити їхнє дозрівання, а також як косметичний засіб (маска на обличчя).
Формування сортових ресурсів сільськогосподарських культур, зокрема й гороху посівного як зернового, так і овочевого напряму використання, в Україні здійснюють відповідно до Методики проведення експертизи на відмінність, однорідність і стабільність (ВОС). Визначено 72 ідентифікаційні ознаки (33 — якісні, з яких 7 — визначення стійкості сортів гороху проти окремих хвороб та їхніх рас і патотипів, але, на жаль, сьогодні визначення ознак стійкості сортів проти хвороб не проводять; 7 — псевдоякісні та 32 — кількісні).

У Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні 2008 року, записано 43 сорти гороху посівного зернового напряму використання за період з 1993 року, зокрема, в 2008 р. — 4 сорти: Глянс, Кадді, Петроніум і Царевич. Регулярно реєструвались сорти гороху посівного, починаючи з 1999 року. 
До 2003 року включно в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, налічується 19 сортів гороху посівного (44,2 %). Решту, 24 сорти (55,8%), записано в Реєстр, починаючи з 2004 року (рис. 1). При цьому 28 сортів (65,1%) із всієї зареєстрованої кількості — сорти вітчизняної селекції, 15 — сорти іноземного походження (34,9%).
Найбільш плідними за кількістю зареєстрованих сортів гороху посівного є 2004, 2006 та 2008 роки (відповідно, зареєстровано: 6, 9, та 4 сорти). Починаючи з 1996 року, кількість зареєстрованих та підтримуваних сортів була більша одиниці, за винятком 2001 року.

Усього в нашій державі в групі зернобобових культур налічується п’ять видів (горох, сочевиця, нут, чина та квасоля звичайна). На 2008 рік зареєстровано 67 сортів зернобобових культур, у тому числі гороху — 43 сорти. Це перше місце.
 Щодо інших зернобобових культур, то розподіл їхньої кількості такий: нут — 12 сортів, квасоля звичайна — 7, сочевиця — 3, чина — 2 сорти. Тобто питома вага сортів гороху в арсеналі ресурсів сортів серед зернобобових культур дорівнює 65%.

Увесь вегетаційний період гороху, залежно від сорту й умов зовнішнього середовища, коливається від 75 до 115 діб. Усі сорти гороху, зареєстровані в Україні, в тому числі й посівного, за тривалістю вегетаційного періоду розподілено на чотири групи:

  •  ранньостиглі: Елегант, Менгір;
  •  середньоранні: Дамир 2, Кардіфф, Кео, Луганський, Мадонна, Харківський еталонний, Явор;
  •  середньостиглі: Глянс, Готівський, Девіз, Дамир 1, Ефективний, Зекон, Йезеро, Красноградський 8, Конто, Камерон, Камлот, Кадді, Комбайновий 1, Лазер, Модус, Міленіум, Норд, Неосипаючий 1, Напарник, Надійний, Намисто, Полтавець 2, Ріалто, Степовик, Санта, Світ, Труженик, Фаргус;
  •  середньопізні: Вінець, Дамир 3, Комет, Петроніум, Харді, Царевич.
  • Щодо зон вирощування сортів гороху посівного зернового напряму використання розподіл сортів такий:
  •  СЛП: Вінець, Зекон, Комет, Мадонна, Менгір, Норд, Неосипаючий 1, Надійний, Труженик, Харді;
  •  СЛ: Глянс, Полтавський, Дамир 2, Кардіфф, Кео, Луганський, Степовик;
  •  СП: Девіз;
  •  ЛП: Ефективний, Камертон, Камелот, Петроніум, Аргус, Царевич, Явор;
  •  Л: Дамир 3, Елегант, Йезеро, Конто, Комбайновий 1, Лазер, Модус, Міленіум, Полтавець 2, Ріалто, Сантана;
  •  С: Дамир 1, Кадді, Напарник, Харківський етелонний;
  •  П: Красноградський 8, Намисто, Світ.
  •  Нові сорти гороху посівного зернового напряму використання, запропоновані потенційним споживачам у 2008 році
  •  Глянс — заявник: Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва Української академії аграрних наук.

Автори: І. М. Безуглий, А. Д. Бекоревич, А. О. Василенко, М. П. Луценко, В. І. Сердюк, П. М. Чекригін.

Рослини сорту низькорослі, без антоціанового забарвлення та вторинних листочків, з двома квітками на вузлі, мають середній час як цвітіння, так і достигання.
Стебло нефасційоване, середньої довжини, із середньою кількістю вузлів.Черешок листка середньої довжини. Прилисток добре розвинений, жовто-зеленого кольору, з наявною формою “кролячих вух”, без воскового нальоту, середньої довжини та ширини, з малою плямистістю.

Квітка із середньою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, із середньої ширини чашолистком і загостреною формою верхівки верхнього чашолистка. Колір паруса білий, із середньою максимальною його шириною, піднесеною формою основи та слабкою інтенсивністю хвилястості паруса.
Біб має середню кількість насіннєвих зачатків, середньої довжини та ширини, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, зі слабким ступенем вигину та випуклим типом його прояву.
Насінина округлої форми, з простими крохмальними зернами та сім’ядолями жовтого кольору, без зморшкуватості та з чорним забарвленням рубчика.
Маса 1000 насінин — середня.
Тип розвитку ярий. Напрям використання зерновий. Середньостиглий, вегетаційний період — 79–85 діб. Напівінтенсивного типу, придатний для механізованого збирання. Різновид — констекстум. За даними Заявника, норма висіву — 1,1–1,2 млн/ га схожих насінин.
Агротехніка звичайна для зони вирощування. Урожайний. За роки випробування в обласних державних центрах експертизи сортів рослин отримали такий середній урожай: 35,8–36,9 ц/га, що на 3,5–5,5 ц/га більше за стандарт.
Вміст сирого протеїну — 19–20%. Сорт має підвищену стійкість до посухи. Стійкий проти аскохітозу та кореневих гнилей.
Рекомендовано для поширення в зонах Степу та Лісостепу.

Кадді — заявник: товариство з обмеженою відповідальністю “Верес”.
Автор: Ларс Андерсен.
Рослини сорту середньої висоти, без антоціанового забарвлення й вторинних листочків (вусаті), з двома квітками на вузлі, цвітуть дуже рано й рано достигають.
Стебло нефасційоване, середньої довжини, з дуже великою кількістю вузлів.
Черешок листка середньої довжини. Прилисток добре розвинений, зеленого кольору, із середньою інтенсивністю забарвлення, не має сіруватого відтінку й форми “кролячих вух”, але з наявним восковим нальотом. Довжина й ширина — середні, дуже щільна плямистість.
Квітка з малою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка із загостреною формою верхівки верхнього чашолистка. Колір паруса білий, із малою максимальною його шириною, прямою формою основи та середньою інтенсивністю хвилястості паруса.
Біб жовтого кольору, має середню кількість насіннєвих зачатків, середньої довжини, вузький, із наявною пергаментністю, з відсутнім або дуже слабким ступенем вигину та увігнутим типом його прояву.
Насінина сферичної форми, з простими крохмальними зернами та сім’ядолями жовтого кольору, без ямкуватості й зморшкуватості сім’ядолей і з чорним забарвленням рубчика.
Маса 1000 насінин середня.
Тип розвитку — ярий. Напрям використання — фуражний. Середньостиглий, вегетаційний період — 82 доби. Сорт інтенсивного типу, придатний для механізованого збирання. За даними заявника, норма висіву — 1,0–1,2 млн/га схожих насінин. Різновид — екадукум.
Агротехніка звичайна для зони вирощування. Урожайний. За роки випробування на обласних державних центрах експертизи сортів рослин одержали середній урожай 34,5 ц га, що на 5,3 ц/га більше за стандарт. Вміст білка — 22,6 відсотка.
Стійкий до посухи. Аскохітозом та кореневими гнилями уражується нижче за стандарт.
Рекомендовано для поширення в зоні Степу.

Петроніум — заявник: товариство з обмеженою відповідальністю “Науково-виробнича агрокорпорація “Степова”.
Автори: Л. П. Бойко, М. І. Петрик, С. М. Петрик, М. І. Цикаленко.
Рослини сорту середньої висоти, без антоціанового забарвлення й вторинних листочків (вусаті), з максимальною кількістю квіток на вузлі (від двох до трьох), мають середній час і цвітіння, й достигання.
Стебло нефасційоване, коротке, з середньою кількістю вузлів.

Черешок листка середньої довжини. Прилисток добре розвинений, зеленого кольору середньої інтенсивності забарвлення з сіруватим відтінком, із наявною формою “кролячих вух” та восковим нальотом, середній за довжиною й шириною, із середньою плямистістю.

Квітка із середньою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка із загостреною формою верхівки верхнього чашолистка. Колір паруса білий із середньою максимальною його шириною, піднятою формою основи та слабкою інтенсивністю хвилястості паруса.
Біб має велику кількість насіннєвих зачатків, довгий, середньої ширини, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, зі слабким ступенем вигину та випуклим типом його прояву.
Насінина сферичної форми, з простими крохмальними зернами та сім’ядолями жовтого кольору, без ямкуватості та зморшкуватості сім’ядолей, з чорним забарвленням рубчика.
Маса 1000 насінин середня.
Напрям використання — фуражний. Середньопізній, вегетаційний період — 89–96 діб. Сорт інтенсивного типу. Придатний для механізованого збирання.
Агротехніка звичайна для зони вирощування. Урожайний. За роки випробування на обласних державних центрах експертизи сортів рослин отримали середній урожай 35,2–36,6 ц/ га, що на 3,1–3,8 ц/га більше за стандарт.
Високобілковий, вміст білка — 23,7–25,6%. Стійкий до посухи. Сорт стійкий проти аскохітозу та антракнозу. Кореневими гнилями уражується на рівні стандартів.
Рекомендовано для поширення в зонах Лісостепу та Полісся.

Царевич — заявник: Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва Української академії аграрних наук.
Автори: І. М. Безуглий, А. Д. Бекоревич, А. О. Василенко, М. П. Луценко, В. І. Сердюк, П. М. Чекригін.
Рослини сорту низькорослі, без антоціанового забарвлення та вторинних листочків (вусаті), мають дві-три квітки на вузлі, ранній час цвітіння та середній час достигання.
Стебло нефасційоване, коротке, із середньою кількістю вузлів.
Листок помірно-зелений, без сіруватого забарвлення, із середньої довжини черешком — від пазухи до першого вусика.
Прилисток добре розвинений, з наявною формою “кролячих вух”, без воскового нальоту, середньої довжини та ширини, з малою щільністю плямистості.
Квітка з малою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка із загостреною формою верхівки верхнього чашолистка.
Парус має білий колір із середньою максимальною його шириною, піднятою формою основи та помірною інтенсивністю хвилястості.

Біб — жовтого кольору, має середню кількість насіннєвих зачатків, довгий, середньої ширини, з наявною пергаментністю, з увігнутим типом вигину та слабким ступенем його прояву.
Насінина сферичної форми, має прості крохмальні зерна, сім’ядолі жовтого кольору без зморшкуватості. Інтенсивність зеленого забарвлення нестиглих насінин слабка. Без чорного забарвлення насіннєвого рубчика.
Маса 1000 насінин середня.
Тип розвитку ярий. Напрям використання фуражний. Сорт належить до групи цінних сортів. Середньостиглий, вегетаційний період — 84–92 доби. Різновид — екадукум. Напівінтенсивного типу, придатний для механізованого збирання. За даними заявника, норма висіву становить 1,1–1,3 млн/га схожих насінин.
Агротехніка звичайна для зони вирощування. Урожайний. За роки випробування на обласних державних центрах експертизи сортів рослин отримали середній урожай 34,4–35,2 ц/га, що на 0,9–3,7 ц/га більше за стандарт.
Вміст сирого протеїну — 22,6– 23,6%. Сорт стійкий проти аскохітозу та антракнозу. Кореневими гнилями уражується на рівні стандартів.
Рекомендовано для поширення в зонах Лісостепу та Полісся.

За період з 1994 року в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні, занесено лише 20 сортів гороху посівного овочевого напряму використання, зокрема, в 2008 р. — шість сортів: Бастіон, Вада, Женева, Каріна, Ода та Стриж. При цьому реєстрація сортів гороху овочевого напряму використання була нерегулярною: у 2000, 2002, 2004 та 2006 роках не зареєстровано жодного сорту.

Найпліднішими за кількістю зареєстрованих сортів гороху овочевого напряму використання є 2001 та 2008 роки (відповідно, 4 та 6 сортів). Тобто за два роки зареєстровано 50% сортів від загальної їхньої кількості.
Нові сорти гороху овочевого характеризуються високою насіннєвою продуктивністю, стислим періодом дозрівання, придатні для переробної харчової промисловості. Придатні вони й для вживання свіжими, приготування різних страв з недостиглого зерна та для домашнього консервування.
За тривалістю вегетаційного періоду всі сорти гороху овочевого напряму використання розподілено на три групи:
n ранньостиглі — Авола С, Віолена, Вікма, Гермес, Гунтер, Дінга, Добриня, Каріна, Ода, Салют ДТР, Стригунок, Уладовський харчовик;
n середньоранні: Бастіон, Вада, Женева, Стриж;
n середньостиглі: Каскад, Овочеве диво, Пегас, Селена.
Щодо зон вирощування розподіл сортів гороху посівного овочевого напряму використання такий: сорти Гунтер, Салют ДТР і Стригунок рекомендовано для вирощування в зоні Полісся, а всі інші — в зонах Степу, Лісостепу та Полісся.
Нові сорти гороху овочевого напряму використання запропоновані потенційним споживачам у 2008 році.

Бастіон — заявник: фірма “Нунза Б. В.”, Нідерланди.
Автор: Ханс Коуле.
Рослини сорту низькі, без антоціанового забарвлення, з наявними вторинними листочками, двома квітками на вузлі, середнього часу цвітіння й достигання.
Стебло нефасційоване, коротке, має середню кількість вузлів.
Листки помірно-зеленого кольору без сіруватого відтінку. Вторинні листочки не мають воскового нальоту на верхніх листочках, їх небагато; розміри пластинки середні, як і довжина та ширина; відстань від найширшої частини до основи — коротка. Ступінь зубчастості вторинних листочків дуже слабкий.
Прилисток добре розвинутий, без наявної форми “кролячих вух” та з восковим нальотом на його поверхні, короткий і широкий, з помірною плямистістю.
Квітка з короткою квітконіжкою, від стебла до першої квітки має середню ширину чашолистка й загострену форму верхівки верхнього чашолистка на другому квітучому вузлі.
Колір паруса білий із середньою максимальною його шириною, піднятою формою основи та слабкою інтенсивністю хвилястості.
Біб має велику кількість насіннєвих зачатків, середньої довжини й дуже вузький, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, випуклим типом вигину та середнім ступенем його прояву.
Насінина сферичної форми, має просту форму крохмальних зерен та сильної зморшкуватості сім’ядолі зеленого кольору. Без чорного забарвлення насіннєвого рубчика.
Маса 1000 насінин мала.
Напрям використання універсальний. Товарна врожайність бобів — 8,8 т/га, вміст загального цукру — 11%, вітаміну С — 50 мг/100 г. Дегустаційна оцінка свіжих і перероблених плодів — по 9 балів. Дружність дозрівання — 90 відсотків.

Вада — заявник: фірма “Нунза Б. В.”, Нідерланди.
Автор: Ханс Коуле.
Рослини сорту низькі, без антоціанового забарвлення, з наявними вторинними листочками, з двома квітками на вузлі, раннього часу цвітіння та середнього достигання.
Стебло нефасційоване, середньої довжини, із середньою кількістю вузлів.
Листки помірно-зеленого кольору без сіруватого відтінку. Вторинні листочки характеризуються такими ознаками: не мають воскового нальоту на верхніх листочках, їх небагато; розміри пластинки середні, як і довжина, ширина та відстані від найширшої частини до його основи. Ступінь зубчастості вторинних листочків дуже слабка.

Прилисток добре розвинутий, без наявної форми “кролячих вух” та з восковим нальотом на його поверхні, короткий і широкий, з помірною плямистістю.
Квітка з середньою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка із загостреною формою верхівки верхнього чашолистка на другому квітучому вузлі.
Колір паруса білий із середньою максимальною його шириною, прямою формою основи та помірною інтенсивністю хвилястості.

Біб має велику кількість насіннєвих зачатків, довгий і вузький, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, випуклим типом вигину з відсутнім або дуже слабким ступенем його прояву.
Насінина неправильної форми, має просту форму крохмальних зерен та середньої зморшкуватості сім’ядолі зеленого кольору. Без чорного забарвлення насіннєвого рубчика.
Маса 1000 насінин середня.
Напрям використання — консервація. Товарна врожайність бобів — 10,4 т/га, вміст загального цукру — 11%, вітаміну С — 50 мг/100 г. Дегустаційна оцінка свіжих і перероблених плодів — по 9 балів. Дружність дозрівання — 90 відсотків.
  
Женева — заявник: фірма “Нунза Б. В.”, Нідерланди.
Автор: Ханс Коуле.
Рослини дуже низькі, без антоціанового забарвлення, з наявними вторинними листочками і двома квітками на вузлі, мають середній час цвітіння і достигання. Стебло нефасційоване, коротке, кількість вузлів середня.
Листки помірно-зеленого кольору без сіруватого відтінку. Вторинні листочки характеризуються такими ознаками: наявним восковим нальотом на верхніх листочках, малою їхньою кількістю, середніми розміром, довжиною, шириною та відстанню від найширшої частини до основи. Ступінь зубчастості вторинних листочків дуже слабкий.
Прилисток добре розвинутий, без наявної форми “кролячих вух” та з восковим нальотом на поверхні, має середні довжину й ширину, з помірною плямистістю.
Квітка з короткою квітконіжкою від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистика із загостреною формою верхівки верхнього чашолистка на другому квітучому вузлі.
Колір паруса білий із середньою максимальною його шириною, піднятою формою основи та слабкою інтенсивністю хвилястості.
Біб має велику кількість насіннєвих зачатків, довгий і вузький, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, з увігнутим типом вигину та слабким ступенем його прояву.
Насінина неправильної форми, має просту форму крохмальних зерен і сім’ядолі зеленого кольору. Без чорного забарвлення насіннєвого рубчика.
Маса 1000 насінин мала.
Сорт універсального використання. Товарна урожайність бобів — 8,8 т/га, вміст загального цукру — 11%, вітаміну С — 50 мг/100 г. Дегустаційна оцінка свіжих плодів і перероблених — по 9 балів. Дружність дозрівання — 90 відсотків.

Каріна — заявник: фірма “Нунза Б. В.”, Нідерланди.
Автор: Ханс Коуле.
Рослини сорту низькі, без антоціанового забарвлення, з наявними вторинними листочками від одної до двох квіток на вузлі, з раннім часом цвітіння й достигання.
Стебло нефасційоване, коротке, з малою кількістю вузлів.
Листки помірно-зеленого кольору без сіруватого відтінку. Вторинні листочки не мають воскового нальоту на верхніх листочках, їх небагато; розміри пластинки середні, як і її довжина, ширина та відстань від найширшої частини до основи, з наявною дуже слабкою зубчастістю.
Прилисток добре розвинутий, без наявної форми “кролячих вух” та з восковим нальотом на його поверхні, має середні параметри довжини, широкий, з помірною плямистістю.
Квітка з середньою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка із загостреною формою верхівки верхнього чашолистка на другому квітучому вузлі.
Колір паруса білий із середнім показником максимальної його ширини, прямою формою основи та помірною інтенсивністю його хвилястості.
Біб із середньою кількістю насіннєвих зачатків, середньої довжини, вузький, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, випуклим типом вигину та відсутнім або дуже слабким ступенем його прояву.
Насінина циліндричної форми, має просту форму крохмальних зерен та помірної зморшкуватості сім’ядолі зеленого кольору. Чорне забарвлення насіннєвого рубчика відсутнє.
Маса 1000 насінин середня.
Сорт універсального використання. Товарна урожайність бобів — 10,4 т/га, вміст загального цукру — 11%, вітаміну С — 50 мг/100 г. Дегустаційна оцінка свіжих і перероблених плодів — по 9 балів. Дружність дозрівання — 90 відсотків.

Ода — заявник: ТОВ “Ярд”, Росія. Автори: М. О. Самарін; С. М. Самарін; Л. М. Самаріна.
Рослини сорту низькі, без антоціанового забарвлення, з наявними вторинними листочками і двома квітками на вузлі, з раннім часом цвітіння й достигання.
Стебло нефасційоване, середньої довжини, з великою кількістю вузлів.
Листки помірно-зеленого кольору без сіруватого відтінку. Вторинні листочки характеризуються наявним восковим нальотом на ве рхніх листочках, малою їхньою кількістю; середніми розмірами пластинки, довжини, ширини та з середньою відстанню від найширшої частини до основи, без зубчастості.
Прилисток добре розвинутий, без наявної форми “кролячих вух” та з восковим нальотом на його поверхні, має середні параметри довжини й ширини, з дуже щільною плямистістю.
 Квітка із середньою довжиною квітконіжки від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка з округлою формою верхівки верхнього чашолистка на другому квітучому вузлі.
Колір паруса білий із середнім показником максимальної його ширини, прямою формою основи та помірною інтенсивністю хвилястості.
Біб має велику кількість насіннєвих зачатків, має середні показники довжини й ширини, зеленого кольору, з наявною пергаментністю й увігнутим типом вигину та відсутнім або дуже слабким ступенем його прояву.
Насінина неправильної форми, має складну форму крохмальних зерен та сильної зморшкуватості сім’ядолі зеленого кольору. Без чорного забарвлення насіннєвого рубчика.
Маса 1000 насінин велика.
Напрям використання універсальний. Товарна врожайність бобів — 11,7 т/га, вміст білка — 27,1%, загального цукру — 7,2%, вітаміну С — 31,8 мг/100 г. Дегустаційна оцінка свіжих плодів — 4,7, а перероблених — 4,6 бала. Дружність дозрівання  висока, період плодоношення — шість діб. Ураженість аскохітозом становить 6,6%, а кореневими гнилями — 35,8 відсотка.

Стриж — заявники: Ніжинський агротехнічний інститут НАУ, Національний аграрний університет.
Автори: В. С. Лукач; З. Д. Сич; В. М. Стригун; О. П. Стригун.
Рослини сорту низькі, без антоціанового забарвлення, з наявними вторинними листочками і двома квітками на вузлі, з середнім часом цвітіння й достигання.
Стебло нефасційоване, коротке, з великою кількістю вузлів.
Листки помірно-зеленого кольору без сіруватого відтінку. Вторинні листочки характеризуються наявним восковим нальотом на верхніх листочках, малою їхньою кількістю; малими розмірами пластинки та її довжини, середньою шириною та короткою відстанню від найширшої частини до основи, без зубчастості.
Прилисток добре розвинутий, без наявної форми “кролячих вух” та з восковим нальотом на його поверхні, має середні параметри довжини й ширини, з малою плямистістю.
Квітка з короткою квітконіжкою від стебла до першої квітки, має середню ширину чашолистка з округлою формою верхівки верхнього чашолистка на другому квітучому вузлі.
Колір паруса білий із середнім показником максимальної його ширини, піднятою формою основи та слабкою інтенсивністю його хвилястості.
Біб із середньою кількістю насіннєвих зачатків, середньої довжини, вузький, жовтого кольору, з наявною пергаментністю, увігнутим типом вигину та відсутнім або дуже слабким ступенем його прояву.
Насінина неправильної форми, має просту форму крохмальних зерен та сильної зморшкуватості сім’ядолі зеленого кольору. Без чорного забарвлення насіннєвого рубчика.
 Маса 1000 насінин середня.
Напрям використання універсальний: сушіння, консервування, споживання в свіжому вигляді. Товарна врожайність бобів — 16 т/га, вміст білка — 6%, загального цукру — 6,5%, вітаміну С — 34 мг/100 г. Дегустаційна оцінка свіжих плодів — 4,8, а в разі переробки — по 4,6 бала. Дружність дозрівання — 92%, період плодоношення — вісім діб.

 

О. Безручко, ст. наук. співробітник лабораторії аналітичних досліджень кваліфікаційної експертизи сортів рослин на відмінність, однорідність і стабільність
М. Загинайло, завідувач відділу досліджень кваліфікаційної експертизи сортів рослин
О. Шовгун, завідувач лабораторії визначення біохімічних та технологічних показників якості, Український інститут експертизи сортів рослин

 

Інтерв'ю
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року

1
0