Спецможливості
Статті

Вегетаційний автоматизований гідропонний комплекс як джерело вітамінізованих зелених кормів узимку

05.06.2008
1529
Вегетаційний автоматизований гідропонний комплекс як джерело вітамінізованих зелених кормів узимку фото, ілюстрація
Використання індустріальної екологічно контрольованої агробіотехнології виробництва гідропонного зеленого корму допомагає інтенсифікувати виробництво продукції тваринництва та птахівництва взимку як на рівні підсобних, фермерських господарств, так і великих агропромислових комплексів. Таке застосування дає змогу знизити собівартість продукції та зменшити збитки в тваринницькій галузі, зробивши її значно конкурентоспроможнішою та прибутковішою.

Вегетаційний автоматизований гідропонний комплекс (ВАГК) має широку сферу використання. На ньому можна вирощувати салат, лікарські рослини, кінзу, зелену цибулю, гриби, пророщені злаки та інші рослини. Найдоцільніше використовувати його для вирощування зеленого гідропонного корму для годівлі тварин і птиці.
Численні наукові та практичні дослідження, проведені в колишньому СРСР, Німеччині, Франції, США, Австрії, Бельгії, Ізраїлі, Іспанії, Швеції, ПАР та інших країнах, показали, що корм, вирощений гідропонним способом, є важливим джерелом вітамінів, ферментів та мінеральних речовин.


З еколого-економічної точки зору, виробництво кормів на ВАГК є ресурсозберігаючим і  енергоощадним, а найголовніше, екологічно контрольованим процесом. На малих промислових площах закритих приміщень, за практично повної незалежності від зовнішніх джерел кормів, комплекс дає змогу щоденно та ритмічно виробляти зелений вітамінізований корм. Застосування ВАГК дає змогу забезпечувати тварин і птицю високоякісним збалансованим кормом натурального походження незалежно від кліматичних умов та пори року.
Розроблена нами запатентована агробіотехнологія і комплекс, який ми виробляємо, базуються на модульному принципі побудови і забезпечують автоматичний режим вирощування рослин (світловий, зволожувальний, температурний, аераційний). Основним елементом гідропонного комплексу є вегетаційна поверхня, де відбувається ріст і розвиток зелених проростків та одержання з сухого насіння зеленої фітомаси, що є кінцевим результатом роботи гідропонного обладнання.


У загальному вигляді склад комплекту обладнання, взаємодію його елементів, потоки основних матеріалів та енергії відображено в структурній схемі.
Встановлюють та використовують ВАГК в опалюваних електрифікованих вентильованих приміщеннях, обладнаних центральним чи автономним водозабезпеченням. Кількість і номенклатура окремих вузлів та комплектів комплексу змінюється залежно від потрібної продуктивності.
Як відомо, рівень продуктивності, швидкість росту, репродуктивна здатність тварин значною мірою залежать від забезпеченості протеїном. У тваринництві тільки одна з восьми одиниць рослинного білка переходить у тваринний білок, а у ВРХ це співвідношення ще гірше і становить 21:1. Використання гідропонного корму дає змогу підвищити кількість засвоєного білка в раціоні “зелений корм з соломою” більш ніж у 2,5 раза за тих самих витрат насіння.
У свіжій траві поживні речовини перебувають у легкоперетравній та добре засвоюваній формі, що зумовлює її високі кормові якості. Цей корм містить мало клітковини, що сприяє введенню в раціон значної кількості соломи, яка разом з зеленим гідропонним кормом (завдяки ферментному складові останнього) гідролізується в організмі тварин та легко ними засвоюється.


Використання пропонованого корму знижує собівартість тваринницької продукції в середньому на 15–25%. Досягається це здебільшого внаслідок:
- підвищення засвоюваності корму;
- скорочення затрат на дорогий комбікорм, синтетичні вітаміни та ветеринарне обслуговування;
- зменшення рівня захворюваності й падежу худоби;
- підвищення резистентності та репродуктивної спроможності тварин;
- скорочення обсягу польових і заготівельних робіт.


Гідропонний зелений корм якісно вирізняється з-поміж усіх відомих промислових концентратів. Рівномірність та стабільність зелених вітамінізованих раціонів, особливо в зимовий період та рано навесні, помітно підвищує продуктивність тварин. Вводять його у кормові раціони як балансуючу вітамінну добавку або основний корм і згодовують одразу після збирання, без проміжного зберігання.


Використання ВАГК має такі переваги:
- з 50 м2 промислової площі можна одержати стільки ж корму за рік, скільки з 6 га, засіяних люцерною;
- 1 м2 вегетаційної поверхні може дати щоденно 20–25 кг зеленої маси;
- з 1 т насіння можна отримати 5–6 т зеленої маси;
- 1 м2 виробничої площі у разі додавання в гідропонний корм соломи здатен нагодувати одне теля з коровою, забезпечуючи щодобовий приріст теляти до 1,0 кг і доведення його маси до 550 кг;
- фуражна маса за 7–8 діб збільшується уп’ятеро-вшестеро, а поживна цінність — більш ніж удвічі-втричі;
- термін відгодовування бичків зменшується до 10–12 місяців за витрат 6–8 к. о. на 1 кг приросту;
- середньорічні надої зростають до 4–6 тис. літрів за зменшення витрат кормів до 0,8–0,95 к. о. на літр молока;
- собівартість 1 т гідропонного корму становить у середньому 120–200 грн, тобто 12–20 коп./кг;
- модульний принцип побудови комплексу дає змогу використовувати його як приватним споживачам, фермерам, так і на тваринницьких комплексах з продуктивністю від 150 кг і до 10 т на добу;
- підвищення ефективності використання ВАГК відбувається мірою погіршення кліматичних умов, які ускладнюють проблему забезпечення тварин кормами (що гірші умови, то більша потреба у виробництві вітамінізованих кормів).


Задані умови годівлі включають такі допущення:
- дійна корова відповідає стандарту породи молочно-м’ясна; за добу споживає 14,0–14,2 к. о.; дає 25 л молока жирністю 3,6%;
- маса корови — близько 500 кг, приріст — 600 г на добу;
- період лактації — в середньому 300 днів;
- вартість кормів приведена виходячи з біржових цін 2002 року.
Отже, порівняння економіки двох способів годівлі матиме такий вигляд. За традиційного способу (25 л x 300 днів х 0,7 грн = 5250 грн) дотації на одну корову становитимуть 338 грн. Для того, щоб компенсувати дотацію з мінімальним прибутком 412 грн на одну голову ВРХ, ціна продажу молока має бути 0,80 грн/л (25 л x 300 днів x 0,80 грн = 6000 грн). Молоко за такою ціною має нижчу конкурентоспроможність.
У разі годівлі з використанням зеленого гідропонного корму (25 л x 300 днів x 0,7 грн = 5250 грн) за ціною 180 грн/т прибуток на одну молочну корову становить 789 гривень.
Досліди, проведені на високопродуктивних коровах (4–6 тис. літрів молока за період лактації), показали, що найефективнішою є соковита малоконцентратна годівля. Концентратну годівлю рекомендують використовувати тільки в перші три місяці лактації.
Вітаміни не синтезуються в організмі молочної корови, тому в зимовий період вона повинна отримувати їх із зеленими гідропонними кормами.


В. Леонтович,
ст. науковий співробітник ІТ УААН, канд. с.-г. наук,
Н. Ларіна,
мол. науковий співробітник ІТ УААН

Інтерв'ю
Вже третій рік поспіль у квітні починається масова загибель бджіл. Цього року бджолярі влаштували низку акцій протесту і написали чимало звернень до органів влади. Організатором трьох акцій протесту і автором звернення до президента... Подробнее
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее

1
0