Спецможливості
Статті

Запорізьке НОУ-ХАУ — гарбузозбиральний комбайн

05.06.2008
3850
Запорізьке НОУ-ХАУ — гарбузозбиральний комбайн фото, ілюстрація

Саме так по праву можна назвати результат спільної праці ВАТ “Мотор-Січ” і ДП “Гуляйпільський механічний завод” (Запорізька область). Фахівці цих підприємств створили перший в Україні (!) гарбузозбиральний комбайн. Його випробування відбулося на полях фермерського господарства Олександра Юртаєва, що в Якимівському районі Запорізької області.

Красень-комбайн — це порівняння першим спадає на думку, коли бачиш агрегат на полі, комбайн для збирання гарбузів. До речі, одним із ініціаторів проекту створення комбайну для збирання гарбузів стало підприємство “Продхолод” (Волинь). Річ у тому, що його керівництво прийняло рішення орендувати землю в Якимівському районі нашої області під вирощування гарбузів для їх дальшого експорту на європейський ринок. Чому саме Запоріжжю випала честь стати батьківщиною цього технічного дива- комбайну для збирання гарбузів? За словами Олександра Юртаєва, саме тут існують всі можливості та умови для доведення гарбузів до їхньої повної технологічної стиглості. У західних областях вони ростуть добре, але в тамтешньому кліматі не достигає насіння. На питання, чому саме його господарство стало полігоном для випробування агрегату, фермер відповів так: “Бо я перший звернувся до фахівців із пропозицією щодо його створення”.. І не лише автора цих рядків вразило те, як вправно працював комбайн для збирання гарбузів. Аграрії із сусідніх районів, які також приїхали подивитися на новинку сезону, на “відмінно” оцінили придбання свого колеги. І не тільки оцінили, а й загорілися бажанням мати в себе таку техніку. Та й недарма. Адже на демонстраційному показі вони  побачили, наскільки ефективно та продуктивно працює машина -комбайн для збирання гарбузів. Спочатку фермерам продемонстрували процес подрібнення плодів на великі та дрібні шматки (до пюреподібної маси). А після цього кожен бажаючий міг на власні очі переконатися в стовідсотковому вибиранні насіння з гарбузів, а також в його повному очищенні від м’якоті. Крім того, гостям показали процес миття та автоматизованого сушіння отриманого насіннєвого матеріалу. Всі присутні дійшли висновку, що такий агрегат -комбайн для збирання гарбузів, потрібний у кожному господарстві. Водночас фермери висловили побажання розробникам проекту вдосконалити свій винахід, доповнивши його обладнанням для автоматичного підбирання стиглих плодів із землі та віджимання соку. Це, на їхню думку, дасть змогу прискорити та зробити ефективнішими й економічнішими процеси збирання врожаю та отримання кінцевого продукту, а отже, й  більшого прибутку.

— Погодьтеся, крок був доволі ризикованим. Що вас підштовхнуло на це?
— Знаєте, своє є своє. Австрійські машини дорогі, та й не по кишені. А ті агрегати, що нам пропонують під маркою турецького та ізраїльського виробництва, насправді є підробками. Тож потрібно робити своє — міцне, надійне.
— У чому ж перевага нашого комбайна перед наявними існуючими аналогами?
— По-перше, аналогічні машини обладнані посиленими валами, які завозять з Туреччини. З власного досвіду скажу, що ці деталі довше 2–3 днів не працюють. По-друге, на нашому агрегаті ( комбайну для збирання гарбузів) встановлено подовжені мийки, завдяки чому насіння виходить дуже чистим. Крім того, насіння стовідсотково вибирається з плодів і потрапляє в тару абсолютно чистим. Ще один технічний плюс у конструкції комбайна для збирання гарбузів — можливість його використання у трьох варіантах: з електродвигуном, у рухомому та нерухомому складі (тобто з колесами та без них).
— Скільки робочих рук вивільнюється в разі використання комбайна?
— Тридцять, за умови, що агрегат (комбайн для збирання гарбузів) обслуговують п’ять робітників.
— За скільки сезонів комбайн окуповується?
— За один сезон, а може,  й швидше.
— Яка виробнича потужність машини?
—Теоретично вона має за 1 світловий робочий день обробляти 7 га. Економічна вигода тут беззаперечна:  набагато швидше та дешевше працювати комбайном для збирання гарбузів, аніж 30 робітників за 1 робочий день оброблятимуть 1 га.
— Якщо у вас з’явиться бажання вдосконалити комбайн, де будете замовляти потрібні деталі?
— Наразі Гуляйпільський механічний завод уже працює над вирішенням проблеми вдосконалення машини. Дальшим кроком заводчан буде випуск комбайна для збирання гарбузів, який сам закидатиме гарбузи та підбиратиме їх у перемеленому вигляді. І це станеться незабаром.
— На вашу думку, які перспективи очікують агрегат ( комбайн для збирання гарбузів) на українському та закордонному ринках?
— Увесь насіннєвий матеріал, одержаний на гарбузових ланах України,  експортують. Географія його збуту дуже широка — від Тель-Авіва до Будапешта, від Сан-Франциско до Санкт-Петербурга. Хоча я не фахівець, але  впевнено стверджую, що це зумовлено корисністю насіння, адже в ньому значно більше вітаміну С, ніж у цитрусових. Тому гарбузове насіння має такий великий попит за кордоном, чого, на жаль, не спостерігається в Україні. Крім того, не останню роль відіграє й той факт, що гарбуз є добрим попередником для багатьох культур.

Отже, відповідно, на високий попит очікує й гарбузозбиральний комбайн.
Цікаво, що від китайського гарбуза європейські споживачі відмовилися, незважаючи на те, що Китай постачав величезну кількість насіння на ринок Європи. Через це попит на українське насіння зростає, як кажуть, щодня.
— Погодні умови мають значення для роботи на агрегаті?
— За непогоди людям важче працювати.  А взагалі дощ навіть стане в пригоді для змочування, бо полегшить умови відмивання насіння.
— Власник якої кишені може придбати такий комбайн?
— Агрегат ( комбайн для збирання гарбузів) розраховано на фермера із середнім достатком,  який вирощує гарбузи на площі 250–300 гектарів. Що важливо, машину можна брати в оренду для обробітку 5–10 га посівів. У цьому разі  фермерам краще об’єднатися по 5–6 господарств.
За прогнозами фахівців, машину вже очікують аграрії Луганщини, Донеччини, Дніпропетровщини, Запоріжжя, Миколаївщини, Херсонщини, Одещини, оскільки основний регіон вирощування гарбузів — Південно-Східний. За попередніми підрахунками, до сезону буде випущено 10 машин, одна з яких  повністю автоматизована. Річна потреба в гарбузозбиральних комбайнах — близько 50 машин.
P.S. Отже, перший крок зроблено. Відтепер запоріжці можуть пишатися не тільки тим, що вони — нащадки славетних козаків, а й тим, що саме тут пущено на поле гарбузозбиральний комбайн-первісток. Хочеться сподіватися, що він є лише передвісником того великого майбутнього, яке очікує українських аграріїв на всесвітньому товарному ринку. А розробникам ми бажаємо нових творчих здобутків і натхненого злету інженерної думки.

Підготувала Наталія Юр'єва

Інтерв'ю
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее
В лютому, саме під час роботи виставки «АгроВесна 2020», в Україну на запрошення проекту Києво-Могилянської бізнес-школи Ukrainian Food Valley приїздив колишній фермер сенатор парламенту Нідерландів, де він очолює Комітет з питань... Подробнее

1
0