Спецможливості
Статті

Вирощування ріпаку — професійно стабілізуємо високі врожаї!

05.06.2008
1430
Вирощування ріпаку — професійно стабілізуємо високі врожаї! фото, ілюстрація
Останні два роки в українських сільськогосподарських підприємствах спостерігається помітний прогрес в урожайності ярого та озимого ріпаку. Так, в багатьох господарствах в 2003 році урожайність ярого ріпаку становила до 38,0 ц/га, а озимого — в 2004 році більш ніж 55,0 ц/га. Завдяки таким результатам ріпак наряду з цукровим буряком став найрентабільнішою культурою. Високі ціни на ріпак виправдовують застосування інтенсивних технологій вирощування для стабілізації досягнутих високих результатів урожайності.

1. Нові сорти та гібриди забезпечують прогрес в урожайності!
Значну роль в підвищенні виробничих результатів відіграє впровадження нових гібридів від "НПЦ Лембке" з генетично високим потенціалом урожайності. В грудні 2004 Державною службою з охорони прав на сорти рослин України від "НПЦ Лембке" було зареєстровано ще три нових високоврожайних гібриди озимого ріпаку та один сорт ярого.
Для посіву навесні в 2005 році пропонується в асортименті 4 сорти та 2 гібриди ярого ріпаку. Завдяки такому широкому спектру успішне його вирощування стає можливим фактично в кожному кліматичному регіоні України. Новий середньорослий сорт ярого ріпаку ГАЙДН надзвичайно високоврожайний  і завдяки своїй середньостиглості  є відмінною рекомендацією для достатньо вологих кліматичних регіонів Полісся та Лісостепу України.
2. І надалі високий рівень азотного живлення з доступними за ціною рідкими добривами!
Досвід 2004 року довів, що озимий ріпак відмінно перетворює високі дози азотних добрив в високу урожайність. При аналізі її результатів в понад 35 господарствах, в яких було зібрано 45,0-55,0 ц/га, встановлено, що ці господарства в середньому вносили по 120-150 кг азоту в д.р. в 2 внесення.
На противагу картоплі, бурякам та кукурудзі, ріпак, як і зернові, добре реагує на внесення рідких азотних добрив в період вегетації. Озимий ріпак може повністю споживати всю потребу в них через листовий апарат. При цьому перше внесення (50-60 % від потреби) проводять в кінці періоду вегетативного спокою по вкритих інеєм посівах. Загрозу становлять лише перепади температур (вдень до +10 °С, вночі до -5 °С)!
Друге внесення (40-50 % від потреби) проводять на початку фази стеблування. Щодо ярого ріпаку, то перше внесення приблизно 70 % від загальної потреби (50-70 кг азоту в д.р.) потрібно вносити перед посівом з заробкою в грунт. Друге внесення проводять також на початку фази стеблування.
Загалом, рідкі  добрива вносять на сухі рослини (наявність воскового нальоту) при температурі не вище 20 °С  і не під час сильного сонячного випромінювання. Добре зарекомендували себе оприскувачі обладнані розпилювачами з кількома   отворами ( до 5-8), які використовуються з низьким робочим тиском (розпилювачі AD - 1,5-2,0 бар та розпилювачі ID 2,0 -4,0 бар).
3. Впровадження інновацій в захист рослин!
В 2004 році в Україні на ріпакові було зареєстровано новий відомий у всій Європі успішний  гербіцид Комманд, що відрізняється дуже сильною дією проти таких проблематичних бур'янів, як підмаренник чіпкий, мокрець середній (зірочник), грицики звичайні і навіть  частково проти осоту.  Внесення Комманду проводять на протязі до 3 днів після посіву. В 2004 році більше ніж в 40 місцях на посівах ярого та озимого ріпаку спостерігався дуже добрий ефект цього недорогого (до 25 дол. США на 1 га) препарату.
Ще одним стандартним заходом в системі догляду за посівами озимого ріпаку в Центральній Європі навесні - є обробка посівів Фолікуром. Препарат Фолікур (250 г д.р. Тебуконазолу) діє проти основних хвороб ріпаку, таких як фомоз, а також сірої гнилі. Окрім цього Фолікур є регулятором росту. Висота рослин загалом вкорочується десь на 10,0 см. Це покращує стійкість до вилягання, і тим самим - збирання врожаю. 
Додатково цей захід впливає на формування бокових стебел і тим самим має прямий вплив на урожайність. Рекомендовано проводити його особливо  за різкого настання високих температур, що провокує надто швидкий розвиток генеративних органів. Внесення препарату проводять при висоті рослин від 20 до 40 см при наростанні температур (вище 12 °С). Для гібридів озимого ріпаку КРОНОС, НПЗ 9800, АРТУС та ВЕ 18098 норма внесення складає 0,75 - 1,5  л/га, а для сортів ярого ріпаку ОЛЬГА, БАЙКАЛ та гібриду СІЄСТА - 0,4 - 0,8  л/га.
4. Підсумок
В 2003 - 2004 роках в багатьох українських сільськогосподарських підприємствах урожайність ріпаку досягла західноєвропейського рівня. Вирощування сильних гібридів ріпаку від "НПЦ Лембке" з використанням поліпшеної технології вирощування - є суттєвим внеском для досягнення високих та стабільних врожаїв цієї культури. Цілеспрямоване застосування нових засобів захисту рослин  допомагає суттєво покращити та стабілізувати урожайність. Цінові прогнози на ріпак врожаю 2005 року, що становлять  приблизно 210,0 Євро/т  на умовах franko Німеччина,  із застосуванням інтенсивних технологій,  роблять процес вирощування ріпаку високорентабельним.


Олаф Гауе,
"НПЦ Лембке"

Інтерв'ю
Ігор Чечітко, директор компанії  HZPC Ukraine
Після того, як запрацювала Угода про вільну торгівлю з ЄС, низка українських сільгоспвиробників спробували вийти на європейський ринок. Стало зрозуміло, що продукцію, яка продається у свіжому вигляді,
Трохи історії… SDHI — це новітній клас фунгіцидів (інгібіторів сукцинатдегідрогенази), що належать відповідно до FRAC до групи 7. Препарати цього класу фунгіцидів почали з'являтися на ринку в кінці 1960-х років. Однак більш сучасні SDHI,... Подробнее

1
0