Спецможливості
Статті

Українська Асоціація Захисту Рослин: досягнення і плани на майбутнє (повна версія)

05.06.2008
925
Українська Асоціація Захисту Рослин: досягнення і плани на майбутнє   (повна версія) фото, ілюстрація
Загальні Збори Української Асоціації Захисту Рослин, які відбулися 15 лютого цього року, було присвячено підбиттю підсумків роботи за 2004 рік та обговоренню планів на майбутнє.

Серед досягнень Асоціації, наведених у доповіді її виконавчого директора Петрунека Володимира Лукича, робота із вдосконалення нормативної бази, що була здійснена завдяки внесенню пропозицій щодо змін і доповнень до Постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють захист рослин та поводження з пестицидами й агрохімікатами.
Так, у зв’язку з набранням чинності нового Митного кодексу України Українська Асоціація Захисту Рослин разом із Агрохімічним комітетом Європейської Бізнес Асоціації та представниками Державної митної служби України провели круглий стіл, присвячений актуальним питанням упровадження нових процедур розмитнення товарів. Зокрема, це такі питання, як:
q визначення списку засобів захисту рослин за назвою та кодом митного класифікатора кожного препарату, на які введено 6,5% ставки ввізного мита;
q можливість вилучення товарів позиції 3808 із групи ризику;
q можливість визнання митними органами коду за УКТЗЕД, встановленого Торгово-промисловою палатою України;
q можливість визнання всіма регіональними митницями актів, які видала одна регіональна митниця України.
По деяких із розглянутих питань було прийнято позитивні рішення Державної митної служби України. Так, засоби захисту рослин, на які встановлено ставку ввізного мита 0,5%, були виведені з групи ризику. Щодо інших препаратів, які при ввезенні оподатковуються за нульовою ставкою ввізного мита, — надано доручення здійснювати контрольні заходи, включаючи й лабораторні дослідження, в максимально стислі строки.
Асоціація протягом 2004 року брала участь у складі робочих груп Міністерства аграрної політики, Мінприроди та деяких інших центральних органів виконавчої влади з розробки проектів постанов Кабінету Міністрів України про внесення змін і доповнень до діючих постанов Кабміну, які належало зробити в зв’язку з прийняттям змін і доповнень до низки Законів України щодо пестицидів та агрохімікатів:
q “Про державний нагляд і державний контроль за додержанням законодавства про пестициди і агрохімікати”
q “Про затвердження Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами”
q “Про затвердження Порядку забезпечення органів, що здійснюють державний контроль за застосуванням пестицидів і агрохімікатів, стандартними зразками пестицидів і агрохімікатів, методиками визначення їх залишкових кількостей”
q “Про затвердження Порядку надання дозволу на ввезення та застосування незареєстрованих пестицидів і агрохімікатів іноземного виробництва”
q “Про затвердження Порядку проведення державних випробувань державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”
Не менш важливим кроком є ініціатива щодо поновлення чинності Постанови КМУ від 01.10.1997 року №1104 “Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України”, за якою платники ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України можуть надавати органам митного контролю простий вексель на суму податкового зобов’язання.
На запит щодо цього питання одержали роз’яснення Кабінету Міністрів, що постанова Кабміну №1104 не втратила чинності, однак Закон України “Про Державний бюджет України на 2005 рік”, як і бюджети попередніх років, починаючи з 2002 року, забороняє здійснення розрахунків із бюджетом не в грошовій формі, в т. ч. шляхом застосування векселів, що унеможливлює використання цього механізму відстрочки сплати ПДВ.
Зважаючи на важливість позитивного вирішення цього питання, планується в поточному році продовжувати роботу в цьому напрямі з новим складом Кабінету Міністрів.
Не випали з поля зору Асоціації і питання боротьби з фальсифікацією пестицидів. У вересні 2004 року Асоціація спільно з Головною державною інспекцією захисту рослин Мінагрополітики за фінансової підтримки фірм-постачальників пестицидів провела низку вибіркових перевірок господарств Конотопського р-ну Сумської обл., Томашпільського р-ну Вінницької обл. та Красилівського р-ну Хмельницької обл. щодо виявлення фальсифікованих пестицидів та дотримання господарствами чинного законодавства в сфері захисту рослин, використання пестицидів та агрохімікатів.
Загалом було перевірено 19 господарств і виявлено такі основні порушення:
q недотримання санітарних та екологічних вимог під час зберігання, транспортування та використання пестицидів;
q відсутність потрібної документації: журналів реєстрації, отримання та використання засобів захисту рослин;
q порушення технологічних регламентів застосування пестицидів.
Мали місце факти продажу підприємницькими структурами сільгосптоваровиробникам препаратів з надміру завищеними цінами (вдвічі-втричі  вищі за середньоринкові). Фактів застосування господарствами фальсифікованих пестицидів не виявили, але вони мали місце в попередні роки.
У подальшому планується продовжувати подібні заходи, щоб підняти рівень безпеки та культури використання пестицидів, виявити слабкі сторони в організації захисту рослин та розробити практичні рекомендації для їх усунення.
Нині розпочато переговори з представниками Європейського Союзу щодо спільної розробки проектів боротьби з фальсифікацією пестицидів та участі в них Асоціації.
Проаналізувавши здобутки Асоціації та її плани на майбутнє, можна з упевненістю стверджувати: роль Української Асоціації Захисту Рослин в аграрному секторі економіки України — посилилась.

Інтерв'ю
Новообрана Верховна Рада за швидкістю прийняття законів змагається з Верховною Радою УРСР комуністичних часів, коли будь-яке питання голосувалося за хвилину: «Хто за? Хто проти? Хто утримався? — Одноголосно». Блискавично розробили і внесли... Подробнее
Сьогодні аграрії країни постали перед численними викликами: здорожчанням матеріальних ресурсів, здешевленням продукції, неможливістю реалізувати її у повному обсязі, руйнуванням налагоджених процесів і логістичних ланцюжків тощо. Утім,... Подробнее

1
0