Спецможливості
Статті

ДИВО-МЕДОДАЙ,КОРМ ТА СИДЕРАТ —фацелія пижмолиста (повна версія)

05.06.2008
6148
ДИВО-МЕДОДАЙ,КОРМ ТА СИДЕРАТ —фацелія пижмолиста   (повна версія) фото, ілюстрація
Фацелія пижмолиста (Phacelia tanacetifolia Benth) належить до родини водолистих. За надзвичайно високі медоносні якості її по праву вважають найулюбленішою трав’янистою рослиною бджіл. Стебло прямостояче, заввишки 70–100 см. Зацвітає через 40–50 днів після висівання. Квітки синьо-фіолетові або ясно-сині, зібрані в густі суцвіття-закрутки, в яких їх налічується близько 75, а на добре розгалуженій рослині — 750 і більше. Завдяки великій кількості їх на рослині й неодночасному розкриванню, створюється тривалий (близько 50 днів) період цвітіння. Нектар виділяють залози навколо зав’язі. До речі, фацелія виділяє нектар за будь-якої погоди, тому бджоляр завжди буде з медом. Одна квітка фацелії виділяє від 0,15 до 5 мг нектару і функціонує 1–2 дні. Медопродуктивність 1 га фацелії — від 180 до 1500 кг (Атлас медоносних рослин України, с. 187).

Бджоли носять також багато темно-фіолетового обніжжя. Фацелію сіють широкорядним способом із міжряддями завширшки 45 см, нормою висіву насіння 6-8 кг/га і стрічковим: міжряддя — 15 см, норма висіву — 15–20 кг/га. Глибина загортання — 2–3 см.
Звичайним рядковим способом медонос можна висівати у міжряддях молодого саду. Фацелія добре сусідить із різними культурами: горохом, соняшником, кукурудзою тощо. Вона зовсім невибаглива, дає хороші врожаї на суглинкових, супіщаних, чорноземних, торф’яних та інших грунтах. Сіяти її можна в кілька строків. Перший, ранній, — як тільки зійде сніг, другий — тижнів через два після першого, третій — через два тижні після другого. Так створюється безперервний медодайний конвеєр. Фацелія не боїться заморозків — ні весняних, ні осінніх, витримує до -9 °С. А пізньолітнє висівання 10 липня є добрим джерелом взятку для нарощування молодих бджіл на зиму.
Для ранньовесняного головного взятку фацелію можна посіяти на зиму, приблизно 20 листопада, щоб насіння не встигло зійти. Вона почне квітувати навесні, всередині травня, тобто ще перед акацією, щедро даючи бджолам нектар і пилок.
Якщо ви сіятимете фацелію широкорядним способом, то тільки-но вона підросте приблизно на 30 см, перш ніж зімкнуться рядки, бажано пройти між ними культиватором чи обробити гербіцидами. Тоді рослина довше квітуватиме, добре кущитиметься, та й урожай насіння буде значно вищий. Якщо цього не зробити, то в міжряддях ростиме бур’ян, щоправда фацелії він не заб’є.
До другого періоду цвітіння фацелію можна використовувати на зелену масу та силос, її добре їсть худоба. Фацелія добрий сидерат, на зелене добриво її приорюють у середині — кінці цвітіння, це дорівнює 20 тоннам перегною на 1 га. Коли фацелія відцвіла, вона годиться не лише на насіння, її згодовують козам, баранам та вівцям. Насіння фацелії збирають у фазі побуріння нижніх коробочок, що майже збігається з кінцем цвітіння. її скошують уранці, щоб не висипалося насіння, через 4–5 днів, коли висохне, підбирають і обмолочують комбайном та чистять. Якщо бажаєте засіяти цю саму площу вдруге, її треба переорати.
У нашому господарстві є близько 5 тонн насіння фацелії на продаж.

Інтерв'ю
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0