Спецможливості
Агробізнес

Слава українській аграрній статистиці — джерелу добробуту українського народу!

05.06.2008
594
Слава українській аграрній статистиці — джерелу добробуту українського народу! фото, ілюстрація
Слава українській аграрній статистиці — джерелу добробуту українського народу!

29 січня ц.р. в Державному комітеті статистики України пройшов семінар “Статистичний облік виробництва зернових культур в Україні у 2003 році”. Сама назва може здатися дещо дивною: хіба методика обліку змінюється з року в рік?

Але про це далі. Спочатку наведемо основні офіційні результати господарювання нашого сільського господарства.

Обсяг продукції сільського господарства за 2003 рік в усіх категоріях господарств становив, за розрахунками, 64,5 млрд грн. Проти 2002 року сільськогосподарське виробництво зменшилося на 10,2%, у тому числі у сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності — на 25,5%, а в господарствах населення воно дещо збільшилося — на 0,2% (про ці господарства населення ми ще поговоримо пізніше).

За 2003 рік обсяги виробництва валової продукції тваринництва проти попереднього року зменшилися на 3,0%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах — на 11,5%, у господарствах населення зросли на 0,5%.

Отака невтішна статистика аграрного господарювання. І якби не африканізація країни під назвою “розвиток особистих підсобних господарств населення”, то цифри виглядали б взагалі вбивчо.

Якщо серйозно віднестися до тих цифр, то вийде, що наші особисті підсобні господарства купаються як сир у маслі. Наприклад, комбікормові заводи протягом останніх років виробляють десь 2–2,5 млн тонн концкормів, а на корми використано 11,2 млн тонн зерна. Про жодні концкорми в господарствах населення не може йти мови, а тому 5,6 млн тонн зерна, виробленого в них, згодовуються безпосередньо худобі, що й дає кращий результат порівняно з сільськогосподарськими підприємствами.

Навіть застосування ручної праці на вирощуванні зернових в господарствах населення має свої переваги (дає можливість “підійти” до кожної зернини, ефективно використати кожен грам гною тощо), які й втілилися в те, що, згідно з офіційними даними, урожайність зернових культур в господарствах населення на 3,1 ц/га вища, ніж в сільськогосподарських підприємствах.

У 2003 році вирощено 18,5 млн тонн картоплі. Оскільки 98 відсотків картоплі вирощується в особистих господарствах, тому й не видно отих териконів з картоплі по всій країні: самі їдять ще й худобу нею годують, тому в отих ОПГ такі прирости та надої.

А подивіться на продукцію тваринництва. Вироблено 13,7 млн тонн молока. Сільськогосподарські підприємства виробили усього 2,6 млн тонн. На переробку надійшло 4,5 млн тонн, тобто ще 2 млн тонн молока дали ОПГ. Навіть якщо половину з решти вироблених 11 млн тонн молока ОПГ продали, то виходить, що вони спожили самі й згодували худобі 4,5 млн тонн — більше ніж переробила вся молокопереробна галузь. І нехай тепер хтось скаже, що наше село вмирає — та воно ж жиріє просто на очах. І все завдяки “науковообгрунтованій і вчасно проведеній” аграрній реформі.

P.S. У Держкомстаті збираються найближчим часом запровадити кілька перевіряючих механізмів. По-перше, ширше почне використовуватися космо- та аерофотозйомка. По-друге, з липня 2004 року особисті підсобні господарства населення щомісячно звітуватимуть про рух зерна на подвір’ї.

Юрій Михайло

Інтерв'ю
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про
vitaliy skotsyk
20 вересня заплановано розпочати всеукраїнський страйк аграріїв. Про його причини та вимоги аграріїв  розповів один з ініціаторів, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик.  

1
0