Спецможливості
Статті

Рижій — альтернативна олійна культура та перспективи його використання

05.06.2008
8335
Рижій — альтернативна олійна культура та перспективи його використання фото, ілюстрація
Рижій — альтернативна олійна культура та перспективи його використання

Правильний набір культур у сівозміні сприяє якнайраціональнішому використанню земельних ресурсів, зниженню енерговитрат на вирощування одиниці продукції, зниженню пестицидного навантаження, тим самим поліпшуючи екологічний стан та зберігаючи корисну ентомофауну. Однією з культур, що дає змогу позитивно вирішувати ці питання, зокрема стосовно насиченості сівозміни під соняшником та зерновими культурами, збереження рівня виробництва олії, а також ефективного використання зайнятих парів, є рижій.

Рижій належить до родини капустяних роду Camelina та включає 15 видів, з яких найбільш широко культивується у виробництві рижій посівний — найменш вибагливий до умов вирощування порівняно з іншими олійними культурами. Він характеризується високою холодостійкістю (насіннєвий матеріал проростає при 1°С, а сходи легко витримують заморозки до мінус 12°С) і водночас посухостійкістю. Добре росте на всіх видах грунтів, окрім глинистих.
Однією з основних біологічних особливостей рижію є короткий вегетаційний період, який у більшості регіонів вирощування культури становить 80–85 днів (завдяки цьому він достигає, і його з успіхом можна вирощувати в усіх регіонах України), що дає змогу не лише ефективно використовувати запаси вологи осінньо-зимових опадів, а й сформувати врожай за рахунок опадів, що випадають у період вегетації.
Короткий вегетаційний період рижію дає змогу після його збирання вирощувати інші культури, а використання його для зайнятого пару дає змогу добре підготувати грунт та накопичити вологу до посіву озимих.
Окрім цього, на відміну від інших культур родини капустяних, він практично не заселяється шкідниками та не уражується хворобами, а це в період постійного збільшення цін на енергоносії та пестициди дає можливість значно знизити рівень витрат на його вирощування.
Рижій достатньо врожайна культура. Потенційна врожайність його перевищує 30 ц/га, в умовах півдня країни за ретельного виконання всіх агротехнічних прийомів вона може досягати 20 ц/га.
Насіння його містить понад 40% олії та 30% сирого протеїну. Олія рижію широко використовується в багатьох галузях народного господарства, а завдяки унікальному співвідношенню жирних кислот, має великі перспективи для використання в харчовій промисловості та застосування в медицині для лікування ран, що довго не загоюються, та інших тяжких захворювань.
Макуха рижію багата на азотисті речовини та олії, що дає змогу відносити її до високопоживних кормів, які не поступаються за своєю харчовою цінністю іншим видам макух.
В Інституті олійних культур виведено нові сорти рижію — Степовий 1 та Міраж, які мають високу пластичність та можуть давати високий урожай у всіх природно-кліматичних зонах України. Розроблено технологію їх вирощування.
Агротехніка вирощування рижію
Порівняно з багатьма олійними культурами, рижій менш вибагливий до родючості грунту, в той же час максимальний урожай його можна отримати за ретельного дотримання агротехнічних умов вирощування.
При виборі попередника треба мати на увазі те, що ідеальним попередником є пар. З інших для нього підійде будь-яка культура, яка дає можливість з осені добре підготувати та вирівняти грунт. На полях, засмічених багаторічними бур’янами та з незагорненими під час обробітку грунту рослинними залишками, високий урожай отримати важко. Тому для посіву рижію краще добирати поля максимально очищені від бур’янів.
У боротьбі з бур’янами можна використовувати гербіциди суцільної дії до посіву насіння під час вегетації рослин.
Вибір необхідного гербіциду залежить від видового складу бур’янів, а також механічного складу грунту, що потребує індивідуального підходу до кожного окремого поля.
Підготовку грунту проводять за такою ж технологією, як і для інших хрестоцвітих олійних культур.
Рижій добре реагує на забезпеченість грунту поживними речовинами. Кількість добрив, які потрібно внести, розраховують балансовим методом на основі даних агрохімічного аналізу забезпечення грунту поживними речовинами, адже їх кількість і співвідношення не тільки по природнокліматичних зонах, але і по окремих полях може сильно різнитися.
Посів рижію можна проводити в ті самі строки, як і посів ранніх ярих культур, тобто при природній готовності грунту до сівби. В районах, де волога не є лімітуючим фактором, посів можна проводити пізніше, бо у цьому випадку при передпосівній культивації поля звільняються від бур’янів, що позитивно впливає на дальший ріст і розвиток рижію.
Сіяти рижій можна як суцільним способом, так і широкорядно. Широкорядно краще висівати на насіннєвих ділянках, а також на полях, які недостатньо забезпечені вологою.
Якщо поле добре підготувати восени, то при ранньому посіві достатньо передпосівного боронування.
При пізніших строках висіву проводять культивацію з одночасним боронуванням та передпосівним коткуванням.
В оптимальні строки посіву глибина висівання — від 1 до 3 см, а при пізніших строках та підсиханні верхнього шару грунту насіння висівають на глибину 3–4 см з обов’язковим післяпосівним коткуванням.
Висівання краще проводити сівалками “Клен”, “Містраль”, а також іншими сівалками вітчизняного та зарубіжного виробництва, які можна відрегулювати на необхідну норму висіву та рівномірне розподілення насіння в грунті.
Збирання рижію проводять роздільно або прямим комбайнуванням. Збирають його зерновими комбайнами, обов’язково обладнаними для дрібнонасіннєвих культур. Найкращими для цього є комбайни “Славутич”, а також імпортні типу “Джон Дір”. Відразу ж після збирання проводять первинне очищення від домішок зелених рослин та соломи, а потім уже кінцеве очищення та, за необхідності, доводять до кондиційної вологи.
З питань технологій вирощування треба звертатися за адресою:
Запоріжжя, селище Сонячне, вул. Весняна, Інститут олійних культур.
В. Рожкован,
канд. біол. наук, завлаб
хрестоцвітих культур,
І. Комарова, наук. співробітник,
ІОК УААН

Інтерв'ю
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее

1
0