Спецможливості
Статті

Закритий грунт відкриває сезон

05.06.2008
965
 Закритий грунт відкриває сезон фото, ілюстрація
Закритий грунт відкриває сезон

Тепличне господарство, що належить обухівськму ВАТ “Київський картонно-паперовий комбінат” (ККПК), доволі молоде: йому лише три роки. Вирощують у ньому здебільшого огірки та томати, менше — зелень, перець, баклажани, квіти. Загальна площа закритого грунту — 5000 м2, штат — 17 працівників. І хоча обухівці зірок з неба ще не хапають, проте триразове підвищення врожайності, досягнуте ними цього року, свідчить про правильність обраного напряму розвитку. А нині, коли в господарстві розпочали роботи з підготовки до наступного сезону, кореспондет “Пропозиції” Павло Коротич розпитував керуючого Олександра Клименка про тонкощі тепличної справи. Ось стислий виклад його відповідей.

Тепличне господарство було створене з ініціативи генерального директора картонно-паперового комбінату Володимира Превера з метою, передусім, обслуговування працівників підприємства ранньою овочевою продукцією, а також для її комерційної реалізації. Навіть нинішнього рекордного за врожайністю року на внутрішні потреби ККПК пішло 40% продукції, причому зі знижками у ціні. Зрозуміло, що за такої торгівлі на економічний ефект тепличникам сподіватися важко.
У перші два роки квадратний метр корисної площі теплиць давав лише 8 кг продукції. Низька врожайність пояснювалася двома чинниками: по-перше, недосконалими технологіями, по-друге, низьким рівнем підготовки спеціалістів. Надолужувати брак знань і досвіду доводилося у спілкуванні з фахівцями тепличної справі — як науковцями, так і виробничниками. Отримавши знання, бралися за нові технології. Результат виявив себе нинішнього року, коли врожайність підвищилась утричі: помідорів з квадратного метра корисної площі було зібрано 24 кг, огірків — 22,85 кг.

***

Поштовх для стрибка урожайності надала, зокрема, фірма “Цеоліт”, що спеціалізується на тепличних технологіях. За рекомендацією і під методичним супроводом фірми у теплицях було замінено грунти (основна пропорція нової грунтосуміші має такий вигляд: 4 частини торфу, 3 — цеоліту, 3 — чорнозему, 1 — агроперліту), а також впроваджено крапельне зрошення дозованими розчинами високоякісних міндобрив. Рецептуру і графік внесення добрив розраховує керуючий на підставі відповідних методик. У господарстві ведуться журнали, де занотовуються усі виконані підживлення. Застосування крапельного зрошення обухівські тепличники вважають “дуже сильним ривком” у технологічному зростанні підприємства.
До цього у теплицях ККПК поливали за допомогою звичайного шланга, а як добрива використовували традиційні нітроамофоску та курячий послід. Грунт являв собою суміш чорнозему, піску і торфу, проте співвідношення субстрату, кореневої маси і повітря в ньому не витримувалося: від поливання він твердішав, наче цемент. Тепер же, як каже Олександр Клименко, у грунт можна встромити долоню, і вона входить як ніж у масло.
З початком застосування крапельного зрошення стало очевидним, що коріння рослин не прагне розкинутися широко: воно зосереджується уздовж трубки зрошення, де йому вистачає усіх необхідних компонентів живлення. Це зайвий раз свідчило про сенс переходу на малооб’ємну технологію, за якою нині працюють усі серйозні тепличні господарства. Отож і в Обухові малооб’ємку планують запровадити вже під урожай 2003 року. Для цього у місцях висадки рослин буде викопано і встелено перфорованою плівкою траншеї; у траншеї засипатиметься грунтосуміш. Завдяки ізольованості маси субстрату, розчин добрив під час поливання потраплятиме лише у зону живлення рослин, а не в необмежений простір під теплицею.
Найбільш передові тепличні підприємства застосовують нині малооб’ємні технології на штучному субстраті, де обсяг субстрату величезного 8–10-метрового томата становить лічені квадратні децименти. Такі технології дають змогу значно економити на добривах і корисній площі теплиці, одержуючи з квадратного метра 50–55 кг продукції. Але і лабораторні аналізи, емпіричний досвід споживачів свідчать, що помідори, вирощені на грунті, все ж таки корисніші і смачніші.
***

Тепловий режим у тепличному господарстві ККПК регулюється за допомогою фрамуг. Відкриває і зачиняє їх оператор за допомогою електорприводу. Маніпулювати фрамугами треба з урахуванням напрямку вітру, тому при теплицях є невеличка метеостанція. Контролю вологості і вмісту вуглекислого газу в господарстві ККПК поки що не роблять. Для зниження температури під час літньої спеки застосовували також верхове зрошення.
***

Виробничий цикл у теплицях починається у листопаді з висіву розсади томатів. Для її вирощування спочатку використовували місцевий торф, але його якість дуже низька: низинний, карбонатний, практично це — мокра земля. З нинішнього року торф до Обухова почали завозити з Озерян Житомирської області: там торфи верхові, малокарбонатні, дуже пухкої консистенції.
Під висів насіння готують спеціальні короби. На дно засипають тирсу, на неї стелять перфоровану плівку. З торфу, чорнозему і агроперліту готують грунтовий субстрат. На плівку насипають 2,5–3-сантиметровий його шар; субстрат заправляють розчином добрив. Насіння висівають по одній насінині і присипають 1–1,5-сантиметровим шаром субстрату. Засіяний грунт обробляють протруйником, присипають вермікулітом, і, врешті, отримують сходи, які не хворіють.
У перші дні після появи сходів розсаді роблять досвічування лампами: перші три дні цілодобово, потім — по 18 годин. Після цього скидають температуру в приміщенні з 22 до 18°С, щоб рослини загартовувалися. У розсадному відділенні підтримують санітарний режим, сторонні туди не допускаються.
Після пікирування рослини пересаджують у контейнери з таким самим складом субстрату, де розсада росте 8 тижнів. Потім рослини пересаджують на свої “робочі місця” у грядах.
***

Як і всюди, у господарстві ККПК шукають “свої” гібриди овочів. Томати перепробували різні, проте половину площ завжди займала Раїса. Порівняно з іншими гібридами, вона стійкіша до хвороб, зокрема, борошнистої роси і фітофторозу. Урожай дає більший, смакові якості плодів високі, їх лежкість дуже добра. До того ж, Раїса краще витримує літню спеку. В умовах тепличного господарства ККПК стебла цього гібрида сягають 9 м завдовжки, на них розміщуються до 30 китиць. До того ж, нинішнього року було випробувано технологію вирощування томатів у два стебла, яка дала чудові результати.
Щодо огірків, то зупинилися на російському гібриді Естафета через його високу урожайність. Висаджували також огірки корнішонного типу Вокал і Мотіва, дуже добрі для засолювання: саме за такі плоди можна взяти найбільшу ціну.
***

Хімзахист у тепличному господарстві має здебільшого профілактичний характер. Нинішній рік був доволі благополучний: спалахів хвороб і росту чисельності шкідників не спостерігалося. У минулі роки заводилася білокрилка (через недотримання санітарного режиму). Також серед можливих шкідників тепличних культур можна назвати павутинного кліща, трипса і мінуючу муху.
Огірки можуть хворіти на борошнисту росу і фузаріоз. На томатах хвороб майже не буває, фітофтороз виявляється переважно наприкінці вегетації, коли урожайність іде на спад. Обробка здійснюється дрібнодисперсними електрообприскувачами.
***

Метою наступного року для тепличного господарства ККПК є вихід на плюсову рентабельність. Для цього, вважає Олександр Клименко, треба виконати кілька завдань. По-перше, збільшити урожайність овочів принаймні до 30 кг/м2. По-друге, збільшити питому вагу томатів у структурі площ, адже за більшої урожайності помідори мають і більшу реалізаційну вартість: нинішнього року вони продавалися за 3,28 грн/кг, огірки ж — за 2,84. Крім того, помідори, на відміну від огірків, можуть до місяця зберігатися в холодильнику, що дає змогу нагромаджувати товарні партії продукції. По-третє, удосконалювати технологію. По-четверте — підвищувати рівень технологічної дисципліни.
Дуже бажали б тепличники мати своє автономне тепло, адже господарство залежить від міської котельні, якій платить щороку по 150 тис. грн.
***

І насамкінець кілька порад для початківців. Перш ніж будувати теплицю, треба подумати про її опалювання: газ купляти вигідніше, ніж готове тепло. Теплицю треба правильно розмістити: вона має орієнтуватися з півночі на південь (в Обухові ж її збудовано зі сходу на захід), щоб бічний ряд рослин не затіняв решту рядів від сонячних променів. Треба продумати, як краще розвести труби системи опалення. За старими проектами, згідно з якими збудовано і теплиці ККПК, труби проводили по-під самим дахом (сенс такий: як випаде сніг, щоб швидше танув); тепер же прагнуть покласти їх якнайнижче, при цьому навіть дещо підіймаючи гряди. Снігу ж боятися не варто: тепле повітря само собою тече під дах і розтоплює сніг. Система живлення рослин має відпочатку орієнтуватися на застосування крапельного зрошення. Має бути продумана система мікроклімату, у тому числі передбачено зашторювання даху теплиці на ніч: це значно зекономить тепло. За змоги треба застосовувати при будівництві теплиці сучасні теплозахисні і міцні матеріали.
Записав Павло Коротич

Інтерв'ю
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее
ВВП Угорщини в 2016 році зросло на 3,5-5% і вона потрапила в число 7 країн ЄС, чий дефіцит бюджету склав менше 3%. «Україна - одна з найбільших наших сусідніх держав. У 2016 році двосторонні україно

1
0