Спецможливості
Техніка та обладнання

Машини для рослинництва на міжнародній виставці сільгосптехніки “Агротех’2002” (Чехія)

05.06.2008
987
Машини для рослинництва на міжнародній виставці сільгосптехніки “Агротех’2002” (Чехія) фото, ілюстрація
Машини для рослинництва на міжнародній виставці сільгосптехніки “Агротех’2002” (Чехія)

Читачі “Пропозиції” вже знають, що навесні цього року в м. Брно відбулася чи не найбільша в Європі виставка сільгосптехніки. Нижче наведено коротку інформацію про машини для рослинництва, які експонувалися на виставці.
Енергозасоби
На виставці у Брно було представлено багато енергозасобів відомих світових фірм: John Deerе, Massey Ferguson, Сlaas, Renault, Fendt.
Чеською фірмою Zetor також була представлена експозиція Zetor VR III-Fortterra, Zetor VR I Super, Zetor VR III Fortterra Turbo, Zetor Super.
Параметричний ряд потужностей Zetor VR I Super становить 58,5 (модель 4341), 62,5 (модель 5341) та (модель 6341) 77,5 к.с. (модель 7341). Для Zetor VR III-Fortterra потужність становить, к.с.: 82 (модель 8641); 92 (модель 9641); 103 (модель 10641); 110 (модель 11441) та 120 к.с. (модель 11741).
Для трактора Zetor VR III Fortterra Turbo потужності становлять, к.с.: 82 (модель 8641); 93 (модель 9641) та 103 (модель 10641). Для трактора Zetor Super — 60 (модель 4321); 64 (модель 5321); 70 (модель 6321); 73 к.с. (модель 7321).

Чеська фірма Farmet представила енергомодульну платформу багатофункціонального призначення (монтаж розкидача міндобрив, обприскувача тощо).(фото)
Дилерська фірма Тоkо демонструвала британський трактор Factrac серії 3000 як один із напрямів вирішення концепції розвитку тракторів. Міст передніх коліс з’єднаний із рамою з допомогою амортизаторів і ресор, а міст задніх коліс — із допомогою гідроциліндрів. Гідроциліндри, крім амортизаторів, дають змогу регулювати положення трактора при навішуванні знарядь. Система амортизації дає можливість розвивати швидкість, як в автомобіля. Практично всі трактори оснащені пристроями повороту не тільки напрямних коліс, а й мостів указаних коліс.
Грунтообробіток
Огляд експозиції виставки свідчить, що в Чехії налагоджено номенклатуру якісної грунтообробної техніки власного виробництва. Плуги фірми Sukov, Ross уже стають відомими в Європі.
За останні два роки фірми перейшли на складні оборотні плуги, які мають високу якість виготовлення та, за відгуками спеціалістів, — якісні показники, що можуть конкурувати з аналогічними показниками німецьких та австрійських фірм. Ціна чеських плугів за високих якісних показників удвічі–втричі нижча, ніж ціна плугів провідних світових фірм.
З відомих грунтообробних зарубіжних фірм на виставці були представлені Horsch, Horsch Simba, Pцttinger, Kockerling (Німеччина), Techmasem (Франція). Перспективними для використання є прикочувальні котки вібраційної дії.
Машини для внесення органічних і мінеральних добрив
Для внесення органічних добрив підприємства Чехії виробляють якісне обладнання. Тут слід назвати фірми ZDT, Agrostroy Pelhrimov, Agrostar spo s.r.o., Zemedelska tecnica Beroun a.s.
Остання фірма виробляє скоармовану ємкість, яка практично за відсутності механічних пошкоджень має подовжений, порівняно з оцинкованими аналогами, термін експлуатації.
Австрійська фірма Einnbock пропонувала машини для перемішування компостів. Якісні розкидачі мінеральних добрив пропонує чеська фірма ZDT. Із відомих світових фірм—виробників машин для внесення рідких добрив були через посередницькі структури представлені фірми: “Вакуумат”, Bauer, “Фіното” (обладнання для обприскування виноградників, кущів тощо), Boegballe.
Обприскувачі
Чеські обприскувачі Ekosystem Santovka були представлені фірмами Petr Bria-agro, Agromecanica. Продаж Zlin s.r.o. Великий вибір обприскувачів представляли фірми Hardi, Tecnoma, Gombetti Bars.
Зернозбирання
Зернозбиральні комбайни експонувалися фірмами Sampo, Claas, Massey Ferguson, John Deere, Wintersteiger.
На всіх зернозбиральних комбайнах встановлено системи копіювання рельєфу поля. На тракторі John Deere 8020 і на комбайнах Landini встановлено системи регулювання висоти ведучих коліс. Комбайн фірми John Deere серії 9000 ВТС обладнаний додатковим барабаном у зоні соломотрясу для підвищення якості відокремлення зерна та прискорення проходження соломи.
Грунтообробнопосівні машини
Найбільший інтерес у цій царині являли фірми Jolk і чеська фірма Farmet. Сівалки обладнані висівними ліцензійними агрегатами, виробленими в Чехії та Словаччині.
Машини для картоплярства і технічних культур гірського землеробства
Із техніки для гірського землеробства були представлені тільки машини для заготівлі сіна: косарки, граблі, прес-підбирачі. Ці машини здебільшого використовуються для заготівлі кормів на рівнинах, але можуть і працювати на схилах до 15°.
Серед експонатів виставки були представлені трактори для використання в гірському землеробстві провідних тракторобудівних фірм Європи.
На виставці експонувалися комплекси машин і машини для вирощування картоплі таких фірм, як Grimme i Cramer (Німеччина), POL-Agro (Польща), Zeta i Beltech (Чехія).
Визнаним лідером у розробці та виготовленні машин для вирощування картоплі є фірма Grimme. На виставці вона представила сепаратор для видалення каміння CS 1700, дворядний картоплезбиральний комбайн SE 150-160, який дає змогу проводити копання картоплі без попереднього видалення бадилля, подрібнювачі бадилля KS 3000 та KS 1500.
Фірма Grimme спеціалізується на виготовленні картоплесаджалок. На виставці нею представлена картоплесаджалка типу Junior, яка на замовлення випускається 2-, 4-рядною.
Фірма POL-Agro пропонує дворядний картоплекопач Z 628/1 та однорядні картоплезбиральні комбайни Z 643 Bolko i Z 644 ANNA.
З огляду на постановку виробництва картоплі на промислову основу дедалі більшого попиту набувають комплекси машин для закладання картоплі в спеціалізовані сховища. Такі комплекси машин на виставці були представлені чеськими фірмами Zeta i Beltech.
Машини для заготівлі кормів
Машини для заготівлі кормів на виставці представили фірми Krone (Німеччина), Kuhn (Франція), Kverneland (Норвегія), Lely-Welger (Німеччина), Feraboli (Італія), John Deere (США) тощо. Експонували косарки, граблі, прес-підбирачі, візки-підбирачі, кормозбиральні комбайни, обмотувачі рулонів поліетиленовою плівкою, агрегати для консервування кормів у поліетиленових мішках.
Для ворушіння і згрібання у валки пров’яленої трави експонувались одно-, дво- і багатороторні граблі.
Для формування рулонів використовують пасові, барабанні та ланцюгові рулоноформувальні механізми.
Кормозбиральні комбайни експонували фірми John Deere (США), Elho (Фінляндія), JF (Данія), Kemper (Австрія).
Із машин для заготівлі кормів заслуговує на увагу обладнання для обмотування рулонів плівкою та агрегат для силосування в поліетиленових мішках.
Обладнання для консервування кормів у довгих поліетиленових мішках
На виставці в Брно фірми Ag-Bag (США), AMITI (Чехія) тощо експонували обладнання для консервування кормів у довгих поліетиленових мішках. Безумовним лідером з виробництва такого обладнання на світовому ринку є фірма Ag-Bag (США). Високий технологічний рівень має також обладнання AMITI (Чехія), яке широко застосовується в господарствах Чехії і вже впроваджено в Україні в агрофірмі “Шахтар” Донецької області.
Фірма Zemash (Чехія) виробляє дві моделі агрегатів для силосування кормів у довгих поліетиленових мішках — СПМ 9 і СПМ 10, продуктивність яких становить, відповідно, 132 і 156 т/год.
На думку керівника одного із господарств Чехії, яке відвідала група спеціалістів з України, пана Сисола, вагому надбавку в надоях на корову — 2–3 тис. л молока — господарство отримало завдяки впровадженню в господарстві технології пізнього силосування кукурудзи у поліетиленових мішках, яка дає змогу отримати високоякісний некислий фураж.
Широко на виставці було представлено обладнання для обгортання рулонів сінажу поліетиленовою плівкою фірми Krone (Німеччина), Kverneland (Норвегія), Lely (Німеччина), Sipma, Polmot-Wafma (Польща), John Deere (США) тощо. Причому обладнання експонувалось від найпростіших за конструкцією установок, коли обмотувач агрегатується з трактором і в нього слід завантажувати рулон, до найскладніших, коли прес і обмотувач виконані в одному агрегаті (фірма Kverneland) і обмотування рулона проводиться безпосередньо в пресі, що дає змогу працювати на схилі.
Однією з проблем при пресуванні кормів є збір рулонів і паків, їх навантаження і транспортування. Вітчизняна промисловість не виробляє такого обладнання. З огляду на це заслуговують на увагу самозавантажувачі-транспортувальники рулонів і паків фірми Hosticka (Чехія), які обладнані автономним грейферним навантажувачем.
Переробка і зберігання продукції
Експозиції переробки були широко представлені чеськими фірмами Walter (транспортування та очищення картоплі), Zeta (очищення зерна), Taurus (очищення зерна), Agromega (дробарки комбікормоприготування), Stoza SRO (борошномельне, комбікормоприготувальне обладнання), ROmiLL (комбікормоприготувальне обладнання), Kubart (очищення маку).
Із відомих світових фірм на виставці в Брно були представлені: Riela (сушарки), Damas (очищення зерна), Agroel (охолодження і зволоження овочесховищ), Skiold (зерноощення), Kongskilde (зерноочищення, зернотранспортування), Dina (обладнання для зберігання зерна, Іспанія), Agronig (обладнання для зберігання і післязбиральної підготовки зерна, Польща), I-MA (очищення), Zemont (сховища зерна).
Перспективним та спрощеним за своїм конструкційним виконанням є обладнання первинного очищення зерна.
Машини для садівництва і виноградарства
Серед машин для роботи в садах і виноградниках викликають інтерес машини та обладнання, які представлені на виставці підприємством Ostraticky s r.o., Чехія. Це:
- машини та обладнання з різноманітними розпушувальними робочими органами та прикочувальними котками для міжрядного обробітку грунту;
- машини та обладнання з різноманітними розпушувальними органами для суцільного міжрядного обробітку та міжкущового обробітку за допомогою рухомого робочого органу;
- машини та обладнання для міжкущового обробітку з дисковими, стрільчастими, плоскорізальними робочими органами, з рухомою робочою секцією та обертовою боронкою для розпушування і вичісування бур’янової рослинності між кущами;
- обладнання для суцільного скошування рослинності у міжряддях і рухомою секцією для міжкущового скошування;
- плужний корпус для укривання і подальшого підривання штамбу з одночасним міжкущовим обробітком;
- обладнання для однобічного і двобічного обрізування і чеканення куща;
- обладнання для очищення штамба;
- обладнання для встановлення шпалерних стовпів.
Представлені машини та обладнання прості в експлуатації, мають оптимальну масу, легко агрегатуються і навішуються на трактор. Обладнання для міжкущового обробітку грунту може виконувати обробіток як одного ряду, так і двох, без переобладнання і переїзду. Машини та обладнання агрегатуються з трактором Zetor моделі 5213. Привід робочих органів здійснюється від гідросистеми трактора за допомогою встановлених на обладнанні гідромоторів.
Фірма New Holland представила самохідний комбайн для збирання винограду Braund моделі SB-55. Комбайн працює на виноградниках із шириною міжрядь не менше 2,0 м.
Основними вузлами комбайна є: шасі, збиральний апарат вібраційного типу, вловлюючий пристрій і транспортувальна система, гідросистема, місткості для зібраного винограду (технологічного матеріалу).
Шасі — висококліренсне, портального типу.
Збиральний апарат вібраційного типу двосекційний. Уловлювальний пристрій складається з лівої і правої секції пелюстків.
Зібраний із куща технологічний матеріал транспортується у встановлені на комбайні місткості. З них він вивантажується у спеціальні транспортні засоби для доставки на переробні підприємства.
Фірмою International з Фінляндії були представлені технології збирання чорної і червоної смородини, чорноплідної горобини за допомогою самохідного комбайна Ionas 1500. Шасі комбайна висококліренсне, портального типу, збиральний апарат вібраційного типу. Під час роботи комбайна обтрушені ягоди вловлюються спеціальними пристроями й транспортуються в пакувальну тару (пластмасові ящики), розміщені на платформі комбайна, встановленій справа. Завантаження ягід у тару, заміну тари здійснюють два оператори, які перебувають на тій же платформі.
Представлені на виставці машини та обладнання для міжрядного і міжкущового обробітку грунту
Комбайни для збирання смородини та винограду можуть використовуватися для роботи у профільних господарствах України.
Зрошувальні установки
Техніка для зрошування на виставці була представлена фірмами Bauer та HStop (Чехія). Ці фірми розробляють і виготовляють як дощувальні машини та установки, так і конструкційні елементи для подачі води і розподілення її по зрошуваному масиву.
Фірма Bauer представила шлангові дощувальні установки, широкозахватні дощувальні машини, елементи для крапельного зрошування, далеко- і середньоструминні дощувальні апарати й дощувальні короткоструминні, низьконапірні дефлекторні насадки з регуляторами тиску, відцентрові насоси з приводом від ВВП трактора.
Дощувальні шлангові установки, які випускає фірма, можуть бути використані як у невеликих фермерських господарствах, так і для зрошування масивів із великими площами.
Процес зрошування полягає у пересуванні візка з далекоструминним дощувальним апаратом по масиву завдяки намотуванню шланга на барабан. Отже, дощування здійснюється у русі.
Залежно від культур, які підлягають зрошуванню, і потрібної якості дощування, замість дощувального апарата, можна використовувати дощувальне крило, на якому встановлені низьконапірні короткоструминні дефлекторні насадки.
Фірма Bauer випускає установки з довжиною шланга від 190 до 650 м із шириною смуги зволоження від 53 до 118 м і витратами води від 14 до 124 м3/год.
Широкозахватні дощувальні машини також мають великий діапазон конструкцій, серед них машини, які працюють по колу, фронтально.
Забезпечення машин водою може здійснюватися від гідранта закритої зрошувальної мережі, від відкритого каналу за допомогою власного насоса, від шланга, який під’єднується до напірної закритої зрошувальної мережі. Пересування під час поливу здійснюється завдяки мотор-редукторам.
Машини обладнані приладами синхронізації курсу, синхронізації у лінію, приладами для запобігання критичному вибіганню, відставанню опірних візків.
Дощувальні машини випускаються з різною висотою ферми — від 2,9 до 4,0 м та з різною шириною прольотів — від 41 до 58 м.
Насоси, які випускає фірма, можуть використовуватися для подачі води з джерела водозабору до дощувальної машини чи установки. Привід здійснюється від ВВП трактора з частотою обертання вала від 540 до 1000 хв, витрата води різних марок насосів — від 60 до 1150 м3/год.
Дощувальні апарати можуть використовуватися як безпосередньо на зрошувальній мережі, так і в складі дощувальних установок.
Фірма HStop представила шлангові дощувальні установки, швидкорозбірні дощувальні шлейфи, широкозахватну дощувальну машину.
Шлангові дощувальні установки випускають з довжиною шланга від 60 до 220 м, смуга зволоження може бути від 10 до 51 м.
Швидкорозбірні дощувальні шлейфи легко доставляються на зрошувальні ділянки та монтуються на місці використання. Можуть використовуватися для зрошування як садів, виноградників, так і польових культур та парників.
Широкозахватна машина, яку представила фірма, працює по колу з приводом візків від мотор-редукторів.
Представлена на виставці техніка фірм Bauer, HStop може використовуватися для механізації процесів зрошення у господарствах України, як на наявних мережах, так і на тих, які будуватимуться.
Транспортні напівпричепи
Для транспортування кормів, зерна, коренебульбоплодів та іншої сільгосппродукції на виставці експонувалася широка гама транспортних причепів і напівпричепів. Із них заслуговують на увагу тракторні напівпричепи великої вантажопідйомності, які Україна не виробляє.
Аналіз, виконаний фахівцями УкрНДІПВТ, свідчить, що для забезпечення ефективного використання потужних кормозбиральних комбайнів доцільно використовувати тракторні напівпричепи вантажопідйомністю 14 і більше тонн. Вітчизняна промисловість не виробляє тракторні напівпричепи великої вантажопідйомності. З огляду на це заслуговують на увагу напівпричепи великої вантажопідйомності (17 і більше) чеської фірми ZDT, які на ринку України реалізує фірма ZDT-L (Чехія). Маркетингові дослідження, проведені УкрНДІПВТ, свідчать, що напівпричепи великої вантажопідйомності фірми ZDT на 25–50% дешевші, ніж західноєвропейські. Водночас випробування, проведені в УкрНДІПВТ, підтвердили високий технічний рівень тракторних напівпричепів фірми ZDT.
Окремо слід відзначити впровадження на сільськогосподарських агрегатах систем регулювання параметрами технологічних процесів, наприклад, систему Hydro N Sensor, яку демонструвала фірма Leanding Farmers CZ. Принцип системи оснований на вимірюванні вмісту хлорофілу в рослинах (колір рослин) і збільшенні або зменшенні внесення добрив на певну ділянку поля.
Елементи системи DLC-Drint Control демонструвала фірма Walterscheid. Використання системи дає змогу підвищити на 30% ефективність завантаження двигуна. Вказана система грунтується на встановленні в елементи трансмісії (карданні вали, редуктори тощо) датчиків крутних моментів і частоти обертання. Крім оптимізації технологічних процесів і оптимального завантаження двигунів енергозасобів, на увагу заслуговує вирішення проблеми довгострокової роботи струмозйомів.
У цілому виставка в Брно “Агротех’2002” заслуговує на увагу фахівців сільського господарства України, там можна ознайомитися, насамперед, з кращими зразками чеської техніки, яка за технічним рівнем не поступається кращим західноєвропейським аналогам, а за вартістю значно дешевша.
В. Ясенецький, заст. директора УкрЦВТ,
заввідділенням “Тваринництво”, канд. техн. наук, член-кореспондент АІНУ,
Л. Шустік, заввідділенням “Рослинництво” УкрЦВТ, канд. техн. наук,
В. Горбатов, заввідділенням інженерно-технічної оцінки УкрЦВТ

Інтерв'ю
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее

1
0