Спецможливості
Статті

Кормові боби — цінна кормова культура

05.06.2008
7600
Кормові боби — цінна кормова культура фото, ілюстрація
Кормові боби — цінна кормова культура

Серед зернових і бобових культур кормові боби відзначаються високою врожайністю. Урожай зерна з одного гектара становить 50 ц і більше і до 500 ц зеленої маси. У зерні кормових бобів міститься 25–35% білка, а на 1 к. о. припадає близько 200 г перетравного протеїну. Білок кормових бобів містить більшість незамінних амінокислот, великий процент його фракції належить до водорозчинних. Це свідчить про те, що він добре засвоюється тваринами.
Кормові боби можна з успіхом вирощувати на зелений корм у посівах, сумісних з кукурудзою, викою та вівсом. Завдяки своїй властивості зв’язувати вільний азот з повітря за допомогою бульбочкових бактерій і залишити його в грунті, вони є добрим попередником для наступних культур сівозміни. Зелену масу можна з успіхом використовувати на зелене добриво.
Селекцією цієї цінної кормової культури займається відділ селекції Коломийської дослідної станції.
До Реєстру сортів рослин України занесено три сорти кормових бобів, створені селекціонерами станції спільно з Інститутом кормів УААН. Два з них — нові.
Оріон. Форма рослини — кущова. Стебло сизо-зелене, опушення відсутнє. Висота рослин — 100–130 см, 20–24 міжвузля, кінчик прямий. Листки складні парноперисті, еліптичної форми, сизо-зеленого кольору.
Облистяність — 50–60%. Суцвіття — китиця. Квіти великі — по 8–12 у суцвітті. Кількість бобів на рослині — 60–72 шт., при достиганні набувають темно-бурого кольору, насіння світло-жовте з чорним рубчиком. Маса 1000 насінин — 400–480 г. Вміст сирого протеїну в насінні — 28,7–30,2%. Урожайність насіння — 34–41 ц/га, зеленої маси — 418–445 ц/га.
Сорт характеризується скоростиглістю та дружністю достигання. Придатний до механізованого збирання. Довжина вегетаційного періоду — 98–102 дні. Рекомендований для вирощування в областях Західного регіону лісостепової зони України.
Білун. Форма рослини — кущова. Стебло сизо-зелене, опушення відсутнє, висота — 130–150 см, 35–38 міжвузлів з прямим закінченням. Листки сизо-зелені, еліптичної форми, цільнокраї. Облистяність — 60–70%, кількість бобів на рослині — 58–80 шт. Боби циліндричні, 4–6-насінні, завдовжки 8–10 см. Насіння середнє, світло-жовте, плоскоциліндричне. Маса 1000 насінин — 430 г. Вміст сирого протеїну в насінні — 26,4%. Урожайність насіння — 28,8–35,8 ц/га, зеленої маси — до 500 ц/га. Реагує на дефіцит вологи. Вегетаційний період —98–103 дні.
Рекомендований для використання на кормові цілі в областях Західного регіону і Лісостепу України.
Для отримання високих і сталих урожаїв важливе значення має науково обгрунтована технологія вирощування кормових бобів.
Кращими попередниками для них є просапні культури: картопля, цукрові та кормові буряки, кукурудза, а також озима пшениця та ячмінь.
Основний обробіток грунту — традиційний для зони вирощування. Під зяблеву оранку вносять по 60 кг/га фосфору і калію та під час весняного обробітку — 45–60 кг/га азоту. Норми добрив можуть змінюватися залежно від вмісту поживних речовин у грунті. Кормові боби добре ростуть на слабокислих і нейтральних грунтах, тому з огляду на надмірну кислотність грунтів у наших умовах перед посівом їх слід вапнувати. Весняний передпосівний обробіток грунту має сприяти оптимальному збереженню та витрачанню вологи, знищенню бур’янів, шкідників та збудників хвороб. Раннє боронування зябу треба проводити в період визрівання грунту і тим самим зберегти максимум вологи, потребної насінню для проростання (115–120% ваги насіння). Крім раннього боронування, треба провести культивацію на глибину 10–12 см, передпосівну культивацію з боронуванням на глибину загортання насіння (3–5 см). Кормові боби слід висівати якомога раніше і високоякісним насінням. За два-три тижні до сівби насіння обробляють Фентіурамом (3–4 кг препарату на 1 т); Вітаваксом 200 ФФ (2–3 кг препарату на 1 т), а в день посіву — Ризоторфіном (200 г на гектарну норму).
Оптимальна норма посіву — 600 тисяч схожих насінин на 1 га (вагова норма — 180–200 кг/га, залежно від маси 1000 зерен) за звичайного рядкового способу сівби, за широкорядного (0–45 см) — норма висіву зменшується на 25%.
У комплексі агротехнічних заходів з вирощування кормових бобів особливе місце відводиться догляду за посівами.
Сходи за сприятливих умов з’являються через 7–10 днів, а в холодному грунті — на 15–20-й день. У такі роки до появи сходів площі двічі боронують: через 5–6 днів після сівби і з таким самим інтервалом вдруге. Перше боронування після сходів проводять у фазі 3–4 листочків, друге — через 5–6 днів. Посіви боронують легкими або середніми боронами впоперек чи по діагоналі посіву в другій половині дня, коли спаде їх тургор. На широкорядних посівах перший міжрядний обробіток проводять через 10–12 днів після появи сходів, а наступні — у міру потреби і до змикання рядків. Ефективним є також хімічний метод боротьби з бур’янами (Трефлан — 3–4 кг/га та Зенкор — 300–500 г/га). Щоб запобігти пошкодженню посівів попелицею, обприскуємо їх наявними інсектицидами.
Збирають кормові боби прямим комбайнуванням за вологості 18–19%, при цьому, щоб зерно не пошкоджувалося, підбарабання опускають, а число обертів барабана зменшують до 450–500 на хвилину.
Після збирання насіння очищають і просушують, вологість його не повинна перевищувати 14–15%.
Я. Осадець,
зав. лабораторії селекції,
В. Вівчарик,
науковий співробітник,
Коломийська дослідна станція

Інтерв'ю
Олена Березовська, президент громадської спілки «Органічна Україна»
Громадська Спілка виробників органічних сертифікованих продуктів «Органічна Україна» була створена у 2012 році. Її ініціаторами стали шість підприємств, що виробляли молоко, бакалію, овочі, чай та
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся

1
0