Спецможливості
Новини

Нідерландські вчені підвищуватимуть урожайність культур за рахунок збільшення ефективності фотосинтезу

14.03.2020
1604
Нідерландські вчені підвищуватимуть урожайність культур за рахунок збільшення ефективності фотосинтезу фото, ілюстрація

Вчені з Вагенінгінського університету (Нідерланди) виявили, що рослини використовують не більше 0,5-1% доступного сонячного світла, а тому вони хочуть збільшити врожайність культур, підвищивши ефективність фотосинтезу.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на на www.wur.nl.

Дослідники виявили, що навіть окремі рослини одного виду відрізняються за ефективністю використання фотосинтезу – одні більш ефективно використовують сонячну енергію, ніж інші. Впливаючи на природні генетичні варіації, вченим вдалося поліпшити процес фотосинтезу.

Вчені замінили хлоропласт з однієї рослини на інший без зміни генетичного матеріалу хромосом. Завдяки цьому дослідники можуть порівнювати оригінальні рослини з рослинами, які мають «нові» хлоропласти.

Деякі з нових комбінацій дають рослини з поліпшеним зростанням, у порівнянні з вихідними комбінаціями.

«Це нове розуміння дає змогу селекціонерам створювати культури, що забезпечують більш високий урожай. Ми вважаємо, що зможемо виростити рослини, здатні використовувати до 1,5% доступного сонячного світла замість нинішніх 0,5%. Це величезне поліпшення», – зазначив професор генетики рослин Вагенінгінського університету Марк Артсен.

На сьогодні дослідники з Вагенінгена беруть участь у проєкті фотосинтезу ЄС, що вивчає генетичні зміни у проса, томатів і кукурудзи.

Також вчені вивчають процес, який називається нефотохімічним гасінням – коли при великій кількості сонячного світла, його частина не використовується для фотосинтезу, а випромінюється у вигляді тепла.

Вони хочуть з’ясувати, які гени відповідальні за цей процес і чи існують генетичні відмінності в цьому відношенні.

У перспективі вони планують навчитися знижувати нефотохімічне гасіння, не пошкоджуючи рослину.

 

Інтерв'ю
Новітні системи обробітку ґрунту, насіннєвий матеріал від найкращих оригінаторів, нові підходи до живлення рослин, інтегровані системи захисту із залученням сучасних ЗЗР — все це стало звичним і пріоритетним для багатьох господарств... Подробнее
Ця мо­ло­да краси­ва дівчина гордо на­зи­ває се­бе донь­кою ферме­ра. Їхнє госпо­дарст­во «Геліос-1», що розта­шо­ва­не по­близу Каховки на Хер­сонщині, два ро­ки займається ви­ро­щу­ванням черво­ної квасолі, а торік стало навіть ліде­ром... Подробнее

1
0