Спецможливості
Новини

Несподівано сильні заморозки пошкодили практично всю городину

15.05.2020
1236
Несподівано сильні заморозки пошкодили практично всю городину фото, ілюстрація

Ранок 13 травня багатьом селянам Західної України приніс справжню біду: через мороз уночі, який у деяких районах сягав 3−5 градусів, померзло усе: яблуні, вишні, полуниця, які саме почали цвісти… 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на wz.lviv.ua.

А ще обмерзла та зів’яла практично вся картопля, яка встигла зійти. Якщо без полуниці можна обійтись, то картопля у цей скрутний час є для багатьох людей є другим хлібом.

«Ще вчора так гарно було видно рядочки, а зараз — чорне поле, — каже пані Ганна. — Померзли картопля, кукурудза, буряки. На одному городі, що ближче до річки, кукурудзу доведеться пересівати. Добре, що насіння ще є. А кормові буряки треба докупити. А це не дешево — кіло насіння коштує 170 гривень. На іншому городі, який ближче до лісу, заморозки, певно, були не такі сильні. Листочки тільки зверху покрутились, то, сподіваюсь, все відійде. Аби тільки більше такого морозу не було». 

Жінка тішиться, що звечора понакривала грядки агроволокном, тому принаймні моркву, червоний буряк та огірки врятувала. Каже, приморозки у травні — не дивина, але переважно більше одного градуса морозу не буває. Цього ж разу її термометр о п’ятій ранку показував три градуси морозу.

Такої температури достатньо, аби загинув буряк, який встиг посходити, каже керівник фермерського господарства «Ярко», голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Львівщини Ярослав Кардаш. 

«Зараз важко оцінити рівень завданих збитків, але шкода серйозна, — стверджує пан Ярослав. — На присадибних ділянках ще можна було зреагувати й накрити грядки плівкою чи агроволокном, але у промислових масштабах це зробити нереально. Якщо говорити про ранню картоплю, то 100% обмерзло. Це не значить, що вона загинула. Картопля відросте, але її розвиток піде з великим запізненням. Ті фермери, які розраховували на ранню картоплю, збиратимуть урожай пізніше. Більші проблеми у тих, хто займається полуницею. Уся зав’язь, яка уже була, — обмерзла. Зверху виглядає, наче все нормально, але серединка квітки почорніла, отже, ягоди там уже не буде. Єдина надія на те, що ще не розцвіло».

За словами фермера, через зміни клімату та брак вологи працювати на землі стає усе важче. Через м’які безсніжні зими на полях сухо. Тож аграрії намагаються швидше висадити урожай, аби захопити хоч трохи вологи. Каже, цього року була настільки посушлива весна, що злакові культури не встигли наростити достатню вегетативну масу. Пшениця та ячмінь уже починають йти у «трубку», а стебла ще не доросли до тієї висоти, яка потрібна для нормального розвитку. Тому навіть без заморозків прогнози на урожай цього року були не найкращими.

Тепер аграрії мають проблему — що робити з тими площами, де посіви повністю знищили заморозки?

«Пересівати зерновими вже запізно. Єдине, що ще можна посіяти, — гречка. Теоретично, можна посіяти горох, але якщо фермер цією культурою не займався, то навряд чи він на це піде. Ще картоплю не пізно садити, але треба мати насіннєвий матеріал. Столовий буряк, моркву можна. Але загалом буде серйозний недобір урожаю ріпаку, а соя могла й зовсім загинути».

Ключові слова: заморозки, городина, овочі

Інтерв'ю
Виробники добрив та аграрії не можуть дійти згоди у питанні справедливого ціноутворення на добрива вітчизняного виробництва. Ця ситуація викликає занепокоєння.
Засновник Генріх Драйєр з історичним логотипом компанії з часів  заснування та найновіша сівалка точного висіву Amazone Precea
Засновник сучасної групи Amazone (на той момент підприємство називалось «Фабрика з виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь H. Dreyer») Генріх Драйєр почав свою діяльність у 1883 році з виробництва зерноочисної машини. Незадовго... Подробнее

1
0