Спецможливості
Новини

Немецкая молодежь отказывается от цветов. Голландия в шоке

02.02.2017
1742
Немецкая молодежь отказывается от цветов. Голландия в шоке фото, ілюстрація

Голландські квіткарі стурбовані: молоді німці майже не купують квітів, тоді як прихильниками їхньої продукції залишаються лише люди старшого покоління. Про це повідомляє propozitsiya.com з посиланням на голландське видання vakbladvoordebloemisterij.nl.

Голландські експерти пояснюють, що квіти в Німеччині купують переважно як подарунок. Сучасна молодь воліє дарувати інші речі. Відтак молодих німців із квітами в руках можна побачити хіба що в день жалоби, наприклад, за жертвами терактів у Франції чи нещодавно в Берліні.

Квіткарі Голландії постали перед викликом відродити інтерес до квітів у молодих європейців.

Перш ніж розпочати кампанію з просування своєї продукції, квіткарі зосередилися на пошуку чогось близького до досвіду та інтересів молоді. Це стосується не лише популярності тих чи інших видів квітів або декоративних рослин, а й каналів збуту.

Експерти відзначають, що споживча поведінка у молодих європейців суттєво відрізняється від звичок старших співвітчизників. Молодь суттєво орієнтована на цифровий світ. І тут німецькі продавці квітів і декоративних рослин сильно відстають від своїх голландських колег. Так, продажем цієї продукції через інтернет займаються лише 2 компанії.

Взагалі-то, німецька молодь все-таки купує квіти. Фокус-група у віці 18-30 років віддає перевагу декоративним рослинам у вазонах, купуючи їх, як правило, для себе, а не для когось іншого. Причини покупки декоративних рослин, які називають молоді люди, — здатність рослин очищати повітря та як декор для прикраси інтер’єру.

Нагадаємо, Нідерланди є світовим лідером із вирощування та реалізації квітів. Найбільшим і найближчим ринком збуту голландських квітів є Німеччина. 

 

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0