Спецможливості
Статті

Насіння соняшнику: європейській державі — європейську якість

05.06.2008
721
Насіння соняшнику: європейській державі — європейську якість фото, ілюстрація
Гості номера: кандидат біологічних наук, провідний науковий співробітник лабораторії фітопатології Інституту захисту рослин Алла Іванівна Парфенюк та Віктор Павлович Януль директор ТОВ НВТ “Насіння” — компанії — виробника посівного матеріалу соняшнику селекції Інституту рільництва та овочівництва (м. Нові Сад, Сербія і Чорногорія).

Кор. Прогнозується, що в 2005 році виникне дефіцит насіння соняшнику для висівання.


Ваша думка щодо цього?


В.П. У цьому році виробниками насіння отримано низький, порівняно з минулим роком, урожай на ділянках гібридизації соняшнику. Основні причини: несприятливі погодні умови, що склалися в період вегетації та цвітіння соняшнику та хвороби рослин, що впливають як на врожайність, так і на якість самого насіння.


Кор. Як же досягти високої якості посівного матеріалу?


В.П. По-перше — це підбір високопродуктивних та стійких до хвороб гібридів провідних селекційних центрів, наприклад, таких як Днєстр, Днєпр, Тіса, які добре себе зарекомендували в Україні. Хочеться звернути увагу на нові гібриди Златибор селекції Інституту рільництва та овочівництва (м. Нові Сад, Сербія і Чорногорія) та Партнер селекції російської компанії “Еліта Дона”, які проходять випробування в системі Державного сортовипробування і демонструють добрі результати.
По-друге — це суворе дотримання технології вирощування на ділянках гібридизації, що включає в себе сівозміну, просторову ізоляцію посівів, комплекси агротехнічних та агрохімічних заходів, рекомендованих вченими, та якісну доробку сировини на насіннєвих заводах.
Так, насіння, яке висівають на ділянках гібридизації, обов'язково обробляють одним з таких інсектицидів, як Круізер, Гаучо або Престиж, залежно від потрібного спектру дії. У період вегетації проводиться обробіток посівів сумішшю фунгіцидів (Колфуго Супер або Дерозал у фазі бутонізації та після цвітіння) та комплексним добривом Кристалон жовтий.
Ділянки гібридизації протягом вегетаційного періоду відвідують такі фахівці, як селекціонер Інституту рільництва і овочівництва (м. Нові Сад, Сербія і Чорногорія) професор Драган Шкорич та присутня тут Алла Іванівна Парфенюк. Ми з увагою прислухаємось до їх порад та намагаємося виконувати всі рекомендації.


Кор. Що це за хвороби і яким чином вони впливають на врожайність та якість насіння?


А.І. Обстеження проводились на полях ТОВ НВТ “Насіння” в Київській та Черкаській областях на ділянках гібридизації соняшнику сербської селекції Тіса, Днєпр, Днєстр, Златибор.
У період цвітіння в незначній кількості виявлено такі захворювання, як плямистість листя, яка спричинена збудниками альтернаріозу, септоріозу, аскохітозу, фомозу. Поодиноко зустрічались рослини з захворюваннями несправжньою борошнистою росою та іржею.
У період фізіологічної стиглості продовжували накопичуватись основні хвороби: плямистості листя, — які незначною мірою впливають на якість насіння, але можуть впливати на врожайність. Такі ж шкодочинні хвороби, як кошикова та прикоренева форми білої гнилі, зустрічались дуже рідко або були відсутні.


Кор. Як керівник господарства може вибрити на насіннєвому ринку України справді якісний і стандартизований посівний матеріал?


В.П. Перш за все, реалізація насіннєвого матеріалу здійснюється організаціями, які мають на це відповідні ліцензії. Бажано попросити у фірм-виробників показати документи, що підтверджують походження батьківських ліній.
Що ж стосується НВТ “Насіння”, то ділянки гібридизації, на яких вирощується гібридний соняшник, обстежуються контролюючими органами в особі насіннєвих та карантинних інспекцій із складанням відповідних актів. На батьківські форми, що імпортуються з Сербії і Чорногорії, є міжнародні насіннєві та карантинні сертифікати.
Рівень гібридності першого покоління соняшнику, отриманого на насіннєвих ділянках, визначається як під час польових обстежень (Акт польових обстежень), так і лабораторним шляхом (Експертний висновок із результатів аналізу методом електрофорезу запасних білків).
Сировина для виробництва посівного матеріалу проходить переробку на сертифікованих насіннєвих заводах з застосуванням для протруювання та фарбування сучасних високоефективних препаратів.
Так, для передпосівного протруювання соняшнику ми зупинились на новому препараті “Вінцит SC 050” фірми “Кемінова”  (Данія), який охоплює ширший спектр хвороб порівняно з вже відомими протруйниками.
Нами обрані барвники нового покоління фірми “Кромптон”, що вирізняються високою якістю та широкою палітрою кольорів на перламутровій основі. Саме за допомогою оригінальних барвників та ексклюзивного мішка з 4-ма рівнями захисту ми захищаємося від підробок та гарантуємо якість нашого посівного матеріалу.


Кор. Як ви вважаєте, при сумлінному господарському підході можна кожного року отримувати високі врожаї як посівного так і товарного соняшнику?


В.П. На жаль, сільське господарство — це ризикова галузь. Наприклад, кліматичні умови цього року не однаково вплинули на різні гібриди. Так, для гібриду Візит — національного стандарту в групі ранньостиглих гібридів — склалась набагато гірша ситуація із врожайності , ніж для гібридів Днєстр, Тіса, Днєпр та Златибор.
Найкращі результати щодо врожайності показав гібрид Днєстр. Цей гібрид щороку дає стабільно високі врожаї у різних агрокліматичних зонах.
Особливої уваги заслуговує гібрид Златибор, що має спільну з такими відомими в Україні гібридами, як Гена (Сербія і Чорногорія) і Аламо (Франція), материнську лінію НА 26 OR. У той самий час, гібрид має більш короткий період вегетації, стійкий до вилягання і до 5-ти рас вовчка. На товарних посівах цього року середня врожайність гібрида становила 23 ц/га.
Взагалі для товарних посівів краще обирати не один, а декілька гібридів з різними періодами вегетації. Гібриди з різним вегетаційним періодом можливі несприятливі впливи зовнішнього середовища витримають у різних фазах розвитку і тому по-різному відреагують. Тому, в середньому, можна вийти на досить високі показники щодо врожайності.
Спеціалісти НВТ “Насіння” докладають максимум зусиль щодо виробництва якісного насіння, і його якість усе більше наближається до європейських стандартів.

Інтерв'ю
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про

1
0