Спецможливості
Агробізнес

Надійний захист соняшнику з Проманом® 600

18.03.2019
5237
Надійний захист соняшнику з Проманом® 600 фото, ілюстрація

У сільгоспвиробників, які вирощують значні обсяги соняшнику, гостро постає питання щодо захисту культурних рослин від бур'янів. Адже посіви соняшнику засмічують багато злісних бур'янів, серед яких: види щириць і лободи, галінсога дрібноквіткова, небезпечний карантинний об'єкт — амброзія полинолиста, а також види злакових бур'янів. Усе це значно зменшує врожаї та прибутки аграріїв.

 

Захищаючи поля від бур'янів, аграрії нерідко стикаються з гострою проблемою фітотоксичності препаратів (побічною негативною дією їх на культурну рослину) і післядії гербіцидів. Особливо це актуально для надто чутливих культур до впливу деяких груп гербіцидів. Зокрема, такою чутливістю відзначається й соняшник.

Надійно захистити від бур'янів рослини соняшнику, уникаючи їхнього пригнічення хімічними препаратами та запобігаючи післядії останніх на наступні культури, можна за допомогою гербіциду Проман® 600 SC, КС, виробництва бельгійської компанії «Белхім Кроп Протектшен Н.В.». Це досходовий системний гербіцид для захисту посівів соняшнику, який містить діючу речовину метобромурон, 600 г/л, і належить до хімічної групи похідних фенілсечовини. На разі ми зібрали з різних регіонів країни відгуки спеціалістів із технологічної підтримки та аграріїв, які спробували застосовувати на своїх посівах соняшнику цей гербіцид і поділилися досвідом його використання.

Святослав Нереуцький, спеціаліст відділу технологічної підтримки фірми «Ерідон»:

Проман® 600 SC, КС, випробовували на демополі з посівом соняшнику. Застосовували препарат у нормі 2,5 л/га. Соняшникові поля дуже засмічені амброзією, і це становить велику проблему. На відміну від кукурудзи, амброзію на соняшнику дуже важко знищити, особливо, якщо соняшник культивують за класичною технологією. Ми переконалися: де є засмічення амброзією, то там найкраще застосувати Проман® 600 SC, КС. Він дуже ефективний проти амброзії полинолистої та «м'який» щодо культури, тобто практично не має фітотоксичності.

Проман® 600 SC, КС, у нормі 2,5–3,0 л/га добре контролюватиме ще й злакову групу бур'янів. На демополі я бачив на власні очі, що на сильно засміченій ділянці гербіцид попрацював дуже добре. Амброзію знищили повністю. Урожайність соняшнику, порівняно з контролем, економічно досить відчутна: оброблені ділянки дали 2,5 т/га, а необроблені — 1,5 т/га. Мої колеги в Дніпропетровській області також випробовували цей препарат і дуже задоволені його ефективністю.

Основна рекомендація, якої треба дотримуватися, така: після внесення гербіциду бажано провести боронування, тобто загорнути препарат у ґрунт. За таких умов захисний ефект триває близько місяця — амброзії до кінця вегетації, як правило, не буде. Поле соняшнику після його застосування було чисте від бур'янів.

Досліджуване мною поле було дуже засмічене, посів у Дніпропетровській обл. — трохи менше, а на момент збирання обидва поля були ідеально чисті від бур'янів. Якщо соняшник вирощують за класичною технологією, то використання Проману® 600 SC, КС, є найкращим рішенням у боротьбі з амброзією у посівах культури. Звичайно, це рішення не для системи Клеарфілд («Чисте поле») та сульфонілстійкої технології. Тепер, виходячи із вищевказаного, ми добре розуміємо, що, порівняно із системами Клеарфілд і сульфонілстійкими технологіями, «класика» показує кращі результати з урожайності.

Сергій Заврайський, регіональний експерт із технологічної підтримки фірми «Ерідон»:

— Торік декілька господарств у якості експерименту застосовували Проман® 600 SC, КС. Поряд з ними були й такі господарства, які вже працювали з ним на великих площах.

У чому ж його переваги? Він «м'який» щодо культури соняшнику. Тобто є гербіциди, які дають фітотоксичність або післядію, а в Проману® 600 SC, КС, такого нема. Також він не справляє післядії на наступну культуру — це його значна перевага.

Ще один актуальний аспект — Проман® 600 SC, КС, не промивається в ґрунт. Після випадання опадів діючі речовини деяких гербіцидів здатні промиватися на глибину насіннєвого ложа й, відповідно негативно впливають на культурну рослину, що створює ефект фітотоксичності. У цього ж препарату такого немає.

Переваги цього гербіциду в тому, що Проман® 600 SC, КС, за внесення у вологий ґрунт не потребує загортання, але якщо він надто сухий — краще все-таки загорнути. Тобто тут є можливість вибору: проводити або не проводити додатковий механічний обробіток ґрунту.

Цей гербіцид тривалий час випробовували вологою, жорсткою посухою, потім знову вологою — і за весь цей період упродовж вегетації соняшнику засміченості посівів бур'янами не відзначали. Тоді як після внесення інших гербіцидів щось-таки виявляли, оскільки в кожного з них є свій гарантійний термін дії, але після Проману® 600 SC, КС, поле було чисте.

Цей гербіцид можна застосовувати як самостійно, так і в якості бакового партнера з іншим. Коли застосовують тільки Проман® 600 SC, КС, то норма має бути — 1,7–3,3 л/га. Таким чином відпадає потреба внесення грамініцидів проти злакових бур'янів, позаяк цей гербіцид добре з ними справляється.

Також, порівняно з іншими гербіцидами, Проман® 600 SC, КС, дуже добре діє на амброзію полинолисту й лободу білу, тоді як далеко не всі препарати-конкуренти справляються з цим завданням.

Є господарства, які торік уперше його спробували, а цього річ повторно закуповують його вже на великі площі. Таких господарств 2018 року було чотири, а на разі — вже вісім.

Юрій Каній, менеджер із агрономічних питань фірми «Ерідон» у західному регіоні України:

— Гербіцид Проман® 600 SC, КС, відрізняється від інших тим, що справляє м'яку дію на культурну рослину, зокрема соняшник. На ринку є дуже багато препаратів, і хоч за ефективністю вони добрі, та водночас залишаються ризики щодо появу опіків на культурних рослинах. А після дощу відбувається промивання препарату, та ще й, якщо агроном неправильно визначить норму витрати гербіциду, то соняшник наче «підгорає ». А рослини соняшнику від цього особливо страждають.

Натомість Проман® 600 SC, КС, відрізняється від тих препаратів саме «м'якістю» дії на такі вразливі культури, як соняшник, соя тощо. Проман® 600 SC, КС, має здатність реактивації, тобто якщо дощ пройде через два тижні, то препарат починає працювати повторно. Це трапляється навіть у випадку, коли вже є невеликі сходи бур'янів і пройшов невеликий дощик чи випала сильна роса. Це здатність до реактивації — досить ефективна відмінність препарату від інших гербіцидів.

Також Проман® 600 SC, КС, дуже ефективно знищує такі специфічні бур'яни, як амброзія, хоча вона в Західній Україні й мало поширена, проте в деяких місцевостях цей злісний бур'ян є. І більшість препаратів не можуть знищити цього конкурента культурних рослин. Можна сказати, що Проман® 600 SC, КС, — це еталон у боротьбі з амброзією полинолистою.

Ще він добре контролює різні види гірчаку, що вигідно вирізняє препарат серед інших гербіцидів. Проман® 600 SC, КС, ефективно бореться з широким спектром бур'янів — від однорічних злакових до дводольних. А за максимальної норми внесення він самостійно контролює більшість бур'янів, що робить недоцільним повторне застосування гербіцидів.

Я рекомендую цей препарат, бо він ефективно знищує найзлісніших засмічувачів посівів, що іноді не під силу іншим, та є хорошим партнером для застосування з іншими гербіцидами. Його дія за будь яких умов відзначається «м'якістю» та ефективністю. А для посушливих зон західного регіону здатність гербіциду до реактивації дуже важлива. Адже, спочатку подіявши на сходи бур'янів, через декілька тижнів (після випадання опадів) діюча речовина повторно діє на їхні рослини, роблячи поле чистим від засмічувачів.

Роман Іваськів, головний агроном-технолог ПАТ «Агроінвест», Тернопільська обл.:

— Маємо в обробітку 2800 га землі, де вирощуємо цукрові буряки, кукурудзу, озимі пшеницю та ріпак, ячмені, соняшник, сою та інші культури. Торік уперше застосували Проман® 600 SC, КС, на соняшнику і на сої. Це було пробне застосування — по 15 га на кожній культурі для визначення ефективності препарату.

На соняшнику Проман® 600 SC, КС, вносили в ґрунт у нормі 1,9 л/га + Пропоніт, 2 л/га + прилипач МультиМайстр, 0,3 кг/га. Обробку проводили на третій день після сівби (до сходів культури). Працювали вночі, препарат вносили разом із 200 л/га води. Гербіцид спрацював на 100%. Після обробки аж до збирання врожаю не використовували жодних гербіцидів. Тобто за період вегетації ми лише раз обробили соняшник проти бур'янів.

Ми також використовували бакову суміш з іншими препаратами, проте, на жаль, на рослинах відмічали прояв фітотоксичності гербіцидів. А суміш із Проман® 600 SC, КС, діяла на рослини м'якше.

Врожайність соняшнику після обробки сумішшю з Проман® 600 SC, КС, була 37 ц/га, і це за важких погодних умов — посушливі весна й літо з сильними вітрами та високими температурами. Порівняно із результатами застосування інших препаратів, прибавка врожаю становила 400 кг/га.

Сам препарат м'яко діє на культуру та ефективний за складних погодних умов. Мені Проман® 600 SC, КС, порекомендували колеги, і я вирішив спробувати. Результатами задоволений, тож поточного виробничого сезону також його використовуватиму.

І таким буває поле соняшнику, якщо вчасно не знищити амброзіюВигляд поля після застосування Проману® 600 SC, КС200 л води + Проман® 600 SC, КС, 3 л/гастан поля у фазі 6-8 справжніх листків після внесення 200 л води + Проман® 600 SC, КС, 3 л/гастан поля перед збиранням після внесення 200 л води + Проман® 600 SC, КС, 3 л/гастан поля перед збиранням після внесення 200 л води + Проман® 600 SC, КС, 3 л/гаСоняшник, засмічений злаковими бур`янамиСтан поля на кінець вегетації після застосування Проману® 600 SC, КСГербіцид спрацював на 100%

Інтерв'ю
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0