Спецможливості
Статті

На “Русі” добре знаються на свинях

15.07.2008
539
На “Русі” добре знаються на свинях фото, ілюстрація
За даними Держкомстату, торік в Україні істотно збільшилося поголів’я свиней, завдяки чому вже цього року на ринок надійде більше м’яса. Як відбувається відродження свинарської галузі, добре видно на прикладі ВАТ “Русь” Золотоніського району Черкаської області.

Відкрите акціонерне товариство “Русь” створено на базі колишнього радгоспу “Росія”. Станом на 1 січня 2006 року під сільськогосподарськими угіддями тут було зайнято 4,6 тис. га, або 95% загальної земельної площі. У їх структурі ріллі — 93%.
Підприємство спеціалізується на вирощуванні зернових і зерно-бобових культур, цукрових буряків, насіння соняшнику та кормовиробництві, в тваринництві займаються молочним скотарством та племінним свинарством.
Щорічно (2003–2005 рр.) господарство виробляє в середньому 10,8 тис. т зерна (разом із кукурудзою), близько 4,5 тис. т цукрових буряків, понад 600 т насіння соняшнику, близько 2,1 тис. т молока та 635 т м’яса всіх видів, у т. ч. 388 т свинини, питома вага якої становить 61%.
Останніми роками підприємство значно збільшило виробництво та продаж свинини. Якщо 2001 року господарство реалізувало 40,5 т свиней у живій масі, 2003 — 268 т, то в 2005 році — 415 т. За п’ять останніх років реалізація свиней в живій масі збільшилася в десять разів.
Цього досягнуто завдяки правильному утриманню, передусім науково обгрунтованій годівлі різних вікових груп свиней, чіткій системі відтворення поголів’я, цілеспрямованій селекційно-племінній роботі, якісному ветеринарному забезпеченню, чіткому виконанню всіх технологічних процесів та високій організації праці на виробничих ділянках.
Завдячуючи всьому зазначеному та сталій кормовій базі, в господарстві досягнуто високих показників розвитку свинарства. Темпи його інтенсифікації за 2003–2005 рр. характеризуються такими показниками (табл.).
Основні технологічні вимоги з інтенсивного свинарства, що їх розробив Інститут свинарства УААН у 2005 році, господарство виконує так: середня жива маса поросят у двомісячному віці становить 16,5–17 кг за нормативу 16 кг; одержано поросят на 1 опорос, відповідно, 9 і 9–10 голів; інтенсивність використання основних свиноматок становить 2,1 за нормативу 2 і більше опоросів за рік; середньодобовий приріст живої маси свиней на відгодівлі — 530 і 450 г; вироблено (вирощено) свиней у живій масі з розрахунку на одну голову свиней, наявних на початок року, — 186 і 100 кг та вироблено (вирощено) свиней у живій масі на одну основну свиноматку — 22,9 і 18 центнерів.
Як відомо, інтенсивність ведення тваринництва залежить від багатьох чинників, але основний із них — раціональне використання кормів. У господарстві застосовують концентратний тип годівлі свиней у сухому вигляді. Зернові кормосуміші з добавкою преміксів та білково-вітамінних домішок готують у своєму кормоцеху. Премікси закуповують в організаціях системи “Укрзооветпромпостач”.
Зернові кормосуміші готують за сімома рецептами: для свиноматок першої половини супоросності, свиноматок другої половини супоросності, підсисних свиноматок, поросят 0–2-місячного віку, поросят 2–4-місячного віку, для відгодівлі свиней першого періоду (живою масою майже 65 кг) та відгодівлі свиней другого періоду (живою масою понад 65 кг).
Раціони годівлі всіх вікових груп свиней збалансовано за обмінною енергією, перетравним протеїном, за амінокислотами, мікро- і макроелементами та вітамінними групами В, А, Д3, Е і К. Рецепти зерносумішей для різних груп свиней складають за допомогою комп’ютерної програми з годівлі свинопоголів’я на ВАТ “Виробничо-наукове підприємство” (філія “Дослідного заводу з виробництва ветеринарних препаратів”, Київська область, Макарівський район, с Плахтянка).
Корми для свиней вирощують здебільшого свої. У структурі посівних площ зернові культури (з кукурудзою) протягом останніх трьох (2003–2005) років у середньому займали 50–51%, кормові (без зернофуражних) — 39 та технічні (соняшник) — 10 %.
На значне збільшення обсягів виробництва свинини вплинула й організація селекційно-племінної роботи. Спільним наказом Мінагрополітики та УААН ВАТ “Русь” присвоєно статус племрепродуктора з розведення свиней великої білої породи. Племінний облік на свинокомплексі ведуть з моменту народження поросят і до їх реалізації згідно з вимогами до племрепродуктора. Ведуть і виробничу картку свиноматок та кнурів-плідників. За свиноматками закріплюють кнурів, обліковують опороси, відлучення поросят від свиноматок, а також видають племінні свідоцтва. Крім того, проводять аналіз класності молодняку та дають відповідну оцінку маткам і кнурам.
У господарстві вирощують одну породу свиней — велику білу за чистопородного розведення. Водночас для отримання помісних поросят (на відгодівлю й реалізацію на м’ясо) є кнури породи ландрас, і в “Русі” щорічно отримують половину помісних поросят від усіх, що народжуються.
Виробництво свинини організовано практично на одній свинофермі — промсвинокомплексі, і ведуть його за туровою системою. Опороси основних свиноматок і тих, що перевіряють, проводять у свинарниках-маточниках на 40 станкомісць.
Поросят у господарстві вирощують за такою технологією. Відлучають поросят від свиноматок у 35-денному віці середньою живою масою 11–12 кг; проте відлучених поросят залишають у своїх станках ще на три тижні. Потім їх групують за статево-віковими групами по десять голів у кожному станку. Свинок биркують для власного відтворення, а інших ставлять на вирощування для реалізації на племінні цілі.
Поновлення генофонду кнурів (через 2–3 роки) проводять за рахунок купівлі кнурів на племзаводі “Степовий” Запорізької та в одному із племгосподарств Арцизького району Одеської областей.
Для ремонту маточного стада щорічно відбирають свинок у співвідношенні 1:2 (свиноматки і ремсвинки). Свинок відбирають під час відлучення від свиноматок, при цьому вони повинні мати міцну конституцію, не менше чотирнадцяти розвинутих сосків та живу масу не менше 12 кг. Парування ремонтних свинок проводять у 8-місячному віці за досягнення ними живої маси 115–120 кг. На свинокомплексі працює пункт штучного осіменіння свиней, на якому беруть сім’я кнурів-плідників та осіменяють усіх свиноматок. Слід відмітити, що значну увагу ветеринарні спеціалісти приділяють виконанню основних ветеринарно-профілактичних заходів із одержання та вирощування здорового молодняку свиней.
Заробітну плату господарство виплачує щомісяця, без затримки. Торік середньомісячний заробіток працівників тваринництва становив 650 грн. ВАТ “Русь” своєчасно сплачує й податки, боргів перед державою не має.
Велику увагу приділяють людям, безпосереднім виконавцям технологічних процесів виробництва. Одними з кращих за результатами роботи в 2005 році можна назвати свинарок Г. Мотаєву та Л. Чередніченко, які обслуговують по 650 голів свиней на відгодівлі й отримали, відповідно, 650 і 630 г середньодобових приростів живої маси; свинарок із обслуговування свиноматок з поросятами О. Кислу та Н. Усачову, які обслуговують по 40 свиноматок і одержали, відповідно, 900 і 920 голів приплоду поросят та по 280 і 305 г середньодобових приростів їх живої маси; свинарку О. Токар, яка обслуговувала 620 голів ремонтних свинок і отримала по 585 г середньодобових приростів живої маси та інших.
Серед спеціалістів слід відмітити начальника цеху відтворення стада свиней Н. Третяк та ветфельдшера О. Іваненко, які працюють понад 20 років кожна та вносять вагомий внесок у розвиток племінного свинарства.
Зваживши свої можливості, працівники свинокомплексу та спеціалісти господарства намітили збільшити чисельність свинопоголів’я на кінець 2006 року до 15 тис. голів, одержати не менше 20 тис. голів приплоду поросят та реалізувати на м’ясо 1500 т свиней у живій масі.
Досягнуті показники ВАТ “Русь” у розвитку галузі свинарства свідчать про можливість виживання і зміцнення економіки господарства. Нині створилися умови для різкого зростання подібних господарств, що дасть можливість повніше забезпечувати населення продуктами харчування тваринного походження вже в поточному році.


С. Гнатюк,
генеральний директор корпорації “Тваринпром”
С. Кир’яченко,
голова правління ВАТ “Русь”, кандидат наук, заслужений працівник сільського господарства України
М. Геймор,
учений зоотехнік Мінагрополітики України


 

Інтерв'ю
Зернові колосові культури, такі як пшениця, ячмінь та інші, відіграють важливу роль у світовому сільському господарстві та продовольчій безпеці. Ці культури щороку висівають на мільйонах гектарів землі по всьому світі, де це дозволяють... Подробнее
За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології... Подробнее

1
0