Спецможливості
Статті

На порядку денному — подальший розвиток молочного скотарства

05.06.2008
741
На порядку денному — подальший розвиток молочного скотарства фото, ілюстрація
Статистика свідчить, що більша частина с.-г. підприємств уже не має дійної череди. Втрата молочних корів — це втрата стратегічних ресурсів на селі, а їх відновлення займе не один рік. Тому стабілізація й розвиток молочного скотарства повинні стати важливим пріоритетом аграрної політики.

Серед сучасних агроформувань Одещини чинне місце займає ТОВ “Авангард-Д”Овідіопольського району.


Господарство міститься на околиці Одеси. Земельна площа займає 1855 гектарів. Тут утримують понад 800 голів великої рогатої худоби, в тому числі 250 дійних корів та 2600 голів свиней, щороку виробляють близько 900 т молока і 100–130 т м’яса, що становить майже 60% грошових надходжень.


Господарство має 60-річну історію та традиції в розвитку галузей тваринництва й богарного рослинництва. Особлива гордість колективу — молочна ферма, яку в 2002 році атестували як суб’єкт племінної справи, її внесли в Держреєстр і надали статус племрепродуктора з розведення червоної степової породи. В кращі роки, за доброго забезпечення кормами, надій на корову сягав по стаду 4000 кг молока, а по групі корів селекційного ядра — 4317 кг.


Прийняття Закону України “Загальнодержавна програма селекції в тваринництві на період до 2010 року”сприяло посиленню уваги до селекційної роботи. На фермі ефективно застосовують штучне осіменіння корів і телиць спермою плідників-поліпшувачів із високим генетичним потенціалом у молочній продуктивності. Вихід телят за роками — 86–95 голів на 100 корів, за майже 100% їх збереження. Добре організоване спрямоване вирощування телиць забезпечує своєчасний і повноцінний ремонт основного стада та його збільшення. За матеріалами чітко налагодженого племінного обліку в господарстві щорічно проводять бонітування маточного поголів’я з індивідуальною екстер’єрною оцінкою корів. Так, за даними 2004 року, оцінку “відмінно”, “дуже добре”й “добре”одержали понад 62% пробонітованих корів. Способом відбору маточного поголів’я й цілеспрямованого підбору плідників на фермі поступово формують своєрідний екстер’єрно-конституціональний тип молочних тварин (із залученням англерської і червоно-рябої голштинської порід). Значну кількість корів у стаді фахівці зараховують до створеної на Півдні України нової української червоної молочної породи.


Під науково-методичним керівництвом учених Одеського ДАУ детально проаналізовано попередню селекційну роботу, визначено основні її етапи, розроблено селекційну програму, накреслено головні організаційно-селекційні та технічні заходи її впровадження для прискорення удосконалення продуктивних і племінних якостей тварин племрепродуктора. Так, уже два роки поспіль для оцінки якості молока в господарстві використовують сучасний електронний прилад “Екомілк”, з допомогою якого протягом лактації в пробах молока від кожної корови визначають уміст білка й жиру.


Регулярне визначення вмісту білка в молоці корів дало змогу встановити рейтинг бугаїв-плідників за цим показником у їх дочок та враховувати цей факт під час підбору до стада. На основі проведених досліджень формують родини корів із підвищеною білковомолочністю, що відповідає сучасним світовим тенденціям у селекції молочної худоби. Моніторинг умісту в молоці токсичних елементів (передбачено новим Держстандартом ДСТУ — 3662–97) засвідчив, що ці показники в господарстві перебувають нижче за гранично допустимий рівень.


Крім селекції тварин, у центрі уваги керівництва й фахівців — турботи про удосконалення існуючої на фермі технології прив’язного утримання корів. Під час капітального ремонту тваринницьких приміщень (за останній рік витрачено близько 1 млн грн) реконструйовано окремі будівельні елементи, дахові перекриття, стелі, замість дерев’яної, зробили довговічнішу цегляну підлогу, змонтували витяжну систему вентиляції. Встановили надійні в експлуатації металеві ворота. Заново обладнали цех отелення: дородова й післяродова секції під прив’язне утримання, родова — у вигляді окремих денників з безприв’язним утриманням, які зсередини обклали керамічною плиткою світлих кольорів, що дає можливість підтримувати ветсанітарний стан на високому рівні. В профілакторії для новонароджених (з використанням металевих труб) змонтовано індивідуальні клітки, а для телят до шестимісячного віку — обладнано групові станки з годівницями і водопійними коритами. Усі металеві елементи пофарбовано, що створює привабливий внутрішній вигляд приміщень, особливо якщо увімкнені 200-ватні електролампи. Крім підстилки, в приміщенні широко використовують гашене вапно. Спостереження показали, що після ремонту й часткової реконструкції в корівниках і телятниках створено оптимальний мікроклімат та значно сприятливіші умови для роботи обслуговуючого персоналу, а це — понад 90% жінок. У господарстві збудовано зручний для обслуговування літній табір для телят молочного періоду вирощування (до шестимісячного віку). На черзі обладнання наметами вигульно-кормових майданчиків для корів, що зменшить негативний вплив надмірного сонячного опромінення.


Враховуючи реалії сьогодення, господарство облаштувало власний молочний цех, в якому встановлено обладнання для зберігання продукції та технологічні лінії для виготовлення вершків, вершкового масла, м’якого сиру, молочнокислих продуктів. Окремі технологічні лінії глибокої переробки молока працюють за виробничою потребою, залежно від попиту й рівня цін, що складаються на регіональному ринку молочної продукції. За наявності покупців, які пропонують дещо вищі заготівельні ціни, ферма реалізує молоко в натуральному вигляді. В цьому плані досить плідно господарство співпрацює з фірмою “Агроком”(“Салюс”).


Підвищений попит ринку на молочну сировину, зростання закупівельних цін прискорили вирішення питання про будівництво нового тваринницького приміщення та збільшення поголів’я корів на кінець поточного року на 20% за рахунок власного відтворення.


За останні роки розвинулась також галузь свинарства на основі розведення свиней великої білої і червоної білопоясної порід. Так, за 2004 рік одержано понад 2210 поросят.


Господарство щорічно бере активну участь у підготовці й проведенні обласної виставки-аукціону племінних тварин, експонуючи кращих корів, телиць і свиней, яких високо оцінює експертна комісія.


Ситуація, що склалась у 2003 році, примусила здійснити докорінні організаційні заходи щодо зміцнення кормової бази та створення перехідного запасу основних кормів для ВРХ. Так, торік на зимівлю господарство заготувало 400 т високоякісного сіна, 600 т люцернового сінажу і 4600 т кукурудзяного силосу з качанами, сформувало фуражні фонди зерна власного виробництва, додатково закупило кормові буряки. Як наслідок, на 1 умовну голову було виділено кормів загальною поживністю близько 50 ц к. о.


Це стало можливим завдяки цілеспрямованій роботі всіх підрозділів господарства, якими керують висококваліфіковані, віддані загальній справі спеціалісти.


За підсумками роботи в 2004 році, від галузі молочного скотарства господарство одержало 143 тис. грн прибутку. В цілому минулий рік закінчили з прибутком понад 540 тис. грн.


І все ж проведений економічний аналіз виробничої діяльності окремих галузей засвідчив наявність ще невикористаних резервів. Так, потребує удосконалення структура витрат на виробництво молока та яловичини. Годівлю окремих технологічних груп тварин треба організувати за раціонами, складеними (з допомогою сучасних комп’ютерів) з урахуванням потреби в основних елементах поживних речовин за деталізованими нормами. В економічному плані “вузьким”місцем у скотарстві м’ясного напряму є відгодівля понадремонтного молодняку. Середньодобовий приріст живої маси на рівні 600 г за рік в умовах сьогодення не забезпечує прибуткового ведення галузі.


Слід зазначити, що здійснення за останній час цілого комплексу організаційно-господарських заходів у скотарстві вже позначилось на продуктивності дійної череди. За перші чотири місяці цього року виробництво молока збільшилось на 123 т, а надій на корову зріст на 449 кг проти відповідного періоду торік.


Звичайно, що, крім виробничих проблем, вирішуються питання соціально-побутової сфери. За рахунок коштів господарства створено і в належному стані утримуються лікувальні та культурно-побутові заклади.


Так, на території тваринницького комплексу вже кілька років функціонує медичний профілакторій зі стоматологічним, фізіотерапевтичним, гінекологічним кабінетами, оснащеними сучасною апаратурою, в яких висококваліфіковані лікарі обслуговують передусім тваринників.


У селищі збудовано Будинок культури, дитячий комбінат, приміщення селищної ради, комплекс православної церкви, аналогів якому немає в Україні. Значні кошти господарство витрачає на допомогу місцевій школі, пенсіонерам, які раніше працювали на полях, у майстернях і на фермах господарства.


Підсумки та аналіз роботи виробничих підрозділів у минулому дали можливість визначити пріоритетні напрями роботи в новому сільськогосподарському році.


В колективі є розуміння того, що розбудова держави, підвищення добробуту наших людей можливі за умов високоефективної роботи кожного трудівника, кожного агропідприємства й регіону в цілому.


 


В. Добрянський,
керівник ТОВ “Авангард-Д”,


Г. Талько,
заст. керівника з питань тваринництва,


В. Іванов,
доцент Одеського ДАУ

Інтерв'ю
Ольга Вергелес, менеджер проекту CUTIS
Верховна Рада України 14 березня ратифікувала Угоду про вільну торгівлю з Канадою. Тепер, щоб угода набрала чинності, її має підписати президент України, а також остаточно ратифікувати Сенат і
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее

1
0