Спецможливості
Статті

На другий рік роботи — 250 тонн свинини

05.07.2009
594
На другий рік роботи — 250 тонн свинини фото, ілюстрація

У "Райку" вирощують свиней полтавської м'ясної породи на купованих кормах. І мають успіх.

У "Райку" вирощують свиней полтавської м'ясної породи на купованих кормах. І мають успіх.

ТзОВ "Райок" створено 10 березня 2006 р. на базі колишнього сільськогосподарського товариства з центральною садибою на околиці м. Бібрка, Перемишлянського району Львівської області. Нині - це одне з найбільших в області спеціалізованих підприємств з виробництва свинини.
Господарство орендує 4,5 га ріллі. Виробнича база на свинофермі складається поки що з трьох технологічних приміщень: для опоросів свиноматок, утримання холостих і поросних свиноматок та кнурів; для дорощування поросят і відгодівлі свиней; для зберігання зерна та комбікормовий цех. На 1 травня 2009 року на підприємстві утримували 1359 голів свиней, у тому числі 137 голів основних свиноматок.
 ТзОВ "Райок" уже протягом першого року роботи досягло непоганих показників. Від реалізації 67 тонн свиней у живій масі одержали близько 920 тис. грн (з дотацією), чистий прибуток становив 179 тис. грн, а рентабельність свинини - 24 відсотки.
 Для підвищення продуктивності свинопоголів'я в господарстві впроваджують прогресивні технології, передовсім науково обгрунтовану годівлю різних вікових груп свиней, чітку систему відтворення стада.
Годівля
Усі складові раціону свиней закуповують на ринках України. На підприємстві застосовують концентратний тип годівлі свинопоголів'я сухими комбікормами, які виготовляють у власному комбікормовому цеху за п'ятьма рецептами: для підсисних свиноматок з поросятами, холостих і поросних свиноматок, стартерні комбікорми для поросят на дорощуванні середньою живою масою від 10 до 25 кг. Свиням на відгодівлі середньою живою масою 25-50 кг дають комбікорм "Гровер", а для заключної відгодівлі свиней середньою живою масою від 50 до 110 кг - комбікорм "Фінішер". Підсисним поросятам із десятого дня від народження згодовують готовий комбікорм "Предстартер" польського або голландського виробництва. Премікси та білково-вітамінні добавки закуповують в українсько-польській фірмі "Провімі" (Львів). Зерно завозять у господарство для переробки, обов'язково здають на аналіз у лабораторію Львівського державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок.
Сільгосппідприємство тісно співпрацює з наукою. Так, розробником рецептури комбікормів є Львівський державний університет ветеринарної медицини ім. Гжицького.
 
Відтворення та селекція
 Значне збільшення обсягів виробництва свинини великою мірою визначається організацією селекційно-племінної роботи.
Відповідно до наказу Мінагрополітики України УААН від 30 грудня 2008 року №906/157, ТзОВ "Райок" присвоєно статус племінного репродуктора з розведення свиней полтавської м'ясної породи. Щоб одержати гібридних поросят для відгодівлі, місцеві селекціонери почали використовувати чистопородних кнурів породи ландрас, закуплених на племзаводах України.
 Племінний облік на свинофермі ведуть із моменту народження поросят і до їхньої реалізації згідно з вимогами до племгосподарства.
Поросят тут вирощують за такою технологією. Кнурців каструють на третю-п'яту добу після народження. Від свиноматок поросят відлучають у 28-30-денному віці середньою живою масою 7,5-8 кг. Перед цим відбирають поросят для вирощування на племінні цілі та для ремонту основного стада. Свинок биркують для власного відтворення, а інших свинок та кнурців ставлять на вирощування для реалізації на племінні цілі. Ікла та хвостики у поросят відрізають на другий-третій день після народження.
 Для ремонту маточного стада відбирають свинок у співвідношенні 1:2 (свиноматки та ремсвинки). Свинок відбирають з урахуванням міцності конституції та наявності не менше 14 розвинутих сосків. Природне парування та штучне осіменіння ремонтних свинок здійснюють у семи- восьмимісячному віці, коли вони досягають середньої живої маси 115-120 кг.
На свинофермі вже підготовлено місце для обладнання пункту штучного осіменіння свиней, який планують увести в дію в кінці поточного року.
Свиноматок після парування або штучного осіменіння (закуповують спермодози) 20-22 доби утримують в індивідуальних станках, потім - у групових. За 10-14 діб до настання терміну їх переводять на опорос. Свиноматки поросяться цілорічно. Кожна льоха має індивідуальний номер (татуювання), бирку та племінну картку, яку прикріплюють над станком. Картка з відповідними помітками супроводжує їх протягом усього технологічного циклу.

Умови утримання
 Неабияке значення має чітке виконання всіх технологічних процесів виробництва та висока організація праці на виробничих ділянках. У цьому господарстві в усіх приміщеннях дотримуються оптимального мікроклімату завдяки вентиляційним установкам. Для підтримання потрібного температурного режиму в зимовий період у всіх приміщеннях використовують теплогенератори німецького виробництва.
 Корми на свинофермі поки що роздають уручну. В свинарники їх завозять автотранспортом і висипають у мішки, а працівники роздають їх різним групам свиней дозовано відповідно до раціону годівлі. Для водонапування застосовують соскові напувалки.
Чітко та злагоджено здійснюють лікувально-профілактичні заходи спеціалісти ветеринарної служби. На всіх виробничих ділянках ферми підтримують високий рівень ветеринарно-санітарної культури виробництва, працюють за принципом "все зайнято - все вільно".

Д. Микитюк,
канд. с.-г. наук,
А. Марковський,
генеральний директор ТзОВ "Райок"
М. Геймор,
учений зоотехнік

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее
Ле­онід Ко­за­чен­ко, на­род­ний де­пу­тат, пре­зи­дент Ук­раїнської аг­рар­ної кон­фе­де­рації
Чи ре­аль­но «за­пу­с­ти­ти» земельну реформу вже за рік? Як дер­жа­ва має за­хи­с­ти­ти влас­ників паїв і аг­раріїв? Що че­кає на них 2017 ро­ку? Чи вдасть­ся по­до­ла­ти ко­рупцію в дер­жаві? На ці

1
0