Спецможливості
Новини

Мінекономіки радить звернути увагу на прибалтійський і польський досвід

05.12.2016
1305
Мінекономіки радить звернути увагу на прибалтійський і польський досвід фото, ілюстрація
Олігархи стали зловживати своїми можливостями і привілеями для розширення свого впливу і для того, щоб уникати вільної та чесної конкуренції, констатує експерт

Стару систему зламали, але не збудували нову, життєздатну ринкову економіку. В результаті склалася дисфункціональна система, яка не створює умов для вільної та чесної конкуренції. Таку думку висловив головний економічний радник прем’єр-міністра Іван Міклош в інтерв'ю day.kyiv.ua, пише propozitsiya.com.

За його словами, частка державної власності, як і раніше, висока. Зберігається велика зарегульованість, наприклад в енергетичному секторі. Це призвело до того, що олігархи домоглися казкового багатства і впливу. А далі вони стали зловживати своїми можливостями і привілеями для розширення свого впливу і для того, щоб уникати вільної та чесної конкуренції, констатує експерт.

І.Міклош також додав, що економіку можна будувати на двох моделях поведінки — отриманні ренти або зароблянні прибутку. Перша модель формується, коли люди заробляють не за рахунок конкуренції та вільного ринку, а завдяки отриманим привілеям — за рахунок зв’язків, зловживання владою, монопольного становища, підкупу суддів і прокурорів, рейдерству. Якщо сказати просто — за рахунок корупції. Поведінка, заснована на отриманні прибутку, передбачає, що гроші можна заробити за рахунок вільної та чесної конкуренції на відкритому ринку приватних підприємців.

Також експерт назвав країни, які можуть слугувати прикладом првильних реформ - три балтійські країни, Польща, Словаччина і Грузія. Їхній успіх можна виміряти завдяки багатьом індикаторами, каже І.Міклош, але найбільш показовим буде зростання ВВП на душу населення.

Протягом 2000-2012 рр. в середньому, якщо не брати Грузію, вони скоротили своє відставання від розвинених країн ЄС на 21,4 процентного пункту. Тобто якщо у якоїсь країни на початку цього періоду ВВП становив 50% від західноєвропейського рівня, то зараз він досяг 71,4%.

У кожній з цих держав відставання скоротилося більш ніж на 20 процентних пунктів. А в Угорщині в цей же час — лише на 7%. У Словенії — на 3%. Значнішого успіху досягли ті країни, в яких проводилося більше реформ, що сприяють розвитку вільного ринку,— це приватизація, дерегуляція, відкритість, все, що приваблює іноземних інвесторів.

Інтерв'ю
Олег Вагін найбільш примітний своєю відкритістю і готовністю ділитися секретами вирощування багатьох рослин. В останні роки він повністю сконцентрувався на вирощуванні лохини, перейшовши від вирощування саджанців до закладки власної... Подробнее
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся

1
0