Спецможливості
Статті

Микола Миронюк: «Якщо тварини — найкращий “опалювальний прилад” у свинарнику, на прирости не чекайте…»

17.12.2015
1289
Микола Миронюк:  «Якщо тварини — найкращий “опалювальний прилад”  у свинарнику, на прирости не чекайте…» фото, ілюстрація

Для створення оптимального температурного мікроклімату слід забезпечити якісну систему опалення та вентиляції свиноферми. Як цього досягти? Насамперед треба брати до уваги, що використання тих чи тих методів та матеріалів значною мірою  залежить від природних умов регіону, підлогового покриття, розташування приміщень і, звичайно, від віку свиней.

Для створення оптимального температурного мікроклімату слід забезпечити якісну систему опалення та вентиляції свиноферми. Як цього досягти? Насамперед треба брати до уваги, що використання тих чи тих методів та матеріалів значною мірою  залежить від природних умов регіону, підлогового покриття, розташування приміщень і, звичайно, від віку свиней.

Отже, для досягнення високої ефективності вирощування свиней потрібно забезпечити їм оптимальні кліматичні умови утримання. Найсприятливішою температурою для самопочуття свиней, як відомо, є така, за якої тварина не витрачає великої кількості своєї життєвої енергії на підтримання оптимальної температури свого тіла.
Так, утримання свиней у холодних приміщеннях призводить до підвищених витрат корму, а в занадто жарких і задушливих — до зниження апетиту  тварин і втрати їхньої маси. Численні практичні спостереження підтвердили, що значне відхилення температури навколишнього середовища від оптимальної призводить до помітного зниження продуктивності свиней — на 15-30% і перевитрати кормів  на 25-50%.
Не завжди найдешевший варіант системи обігріву зможе повністю виправдати очікування замовника від суттєвого (особливо в непростих умовах сьогодення) капіталовкладення в модернізацію свинарника. Ще складнішою буде ситуація за встановлення теплосистеми, яка потребує  великих фінансових витрат і значної перебудови у самому свинарнику. Її не­­від­повідність вимогам господарства, пов’язана із невиконанням по­­кла­­дених на неї функ­­цій у разі не­­правильного розрахунку потреби в обігріванні при­­міщення або невиправдано високою вартістю експлуатації, практично зведе нанівець усі зусилля й обернеться для замовника марною витратою коштів. Як правильно облаштувати системи вентиляції та обігрівання в свинарнику, на чому варто акцентувати увагу під час створення оптимального температурного мікроклімату в тваринницькому при­­­­міщенні, а також практичні поради, які стануть в пригоді тим, хто планує такі ро­­боти, надасть Ми­­кола Миронюк, заступник ди­­рек­тора ТОВ «Фрідом Фарм Бекон».

Для початку, да­­вайте назвемо оптимальні температурні показники для різних вікових ка­­тегорій свиней.
— Одна з аксіом у свинарстві, яка, як ви самі розумієте, є неспростовним правилом, — це вимірювання температури у тваринницькому приміщенні. Отже, всі температурні показники слід вимірювати тільки у робочих зонах, тобто там, де перебувають тварини, а не там, де зручно комусь розташувати градусник або температурний датчик. Тож якщо ви розмістите градусник під стелею, то, відповідно, отримаєте температуру, що відповідає саме цьому місцю. Погодьтеся, це неінформативно і не принесе користі, адже не відповідає реальній картині загального мікроклімату у приміщенні. Тому на нашому підприємстві вимоги щодо правильного контролю температурного режиму, звичайно ж, строго виконуються.
Виходячи з особистого досвіду я б рекомендував дотримуватися на свинарських підприємствах відповідних температурних показників, зокрема у приміщенні, де утримуються:
 свиноматки на підсисанні — 18…20°С;
 поросята на дорощуванні — 18…25°С (до того ж у перші дні після їхнього відлучення потрібно утримувати максимально високу температуру, підіймаючи її до 28°С або хоча б організувати локальне обігрівання  тварин у брудерах. Надалі температуру слід поступово знижувати таким чином, щоб на момент переведення молодняку на відгодівлю температура була 18°С);
 відгодівельні поросята і ремонтний молодняк — 16…18°С (завважте, що протягом перших днів після переведення на відгодівлю потрібно встановити дещо вищу температуру — до 21°С);
 холості і поросні свиноматки —
15…16°С;
 кнури — 14…16°С.

Від чого залежить тип обігрівання у свинарниках?
— Перш ніж визначитися з типом обігрівання, потрібно чітко знати важливу для прийняття оптимального рі­­шення інформацію, а саме: параметри тваринницького приміщення, його геометричні розміри, товщину стін і стелі, матеріали, з яких вони виготовлені. Зазвичай  під час вибору опалення слід враховувати такі фактори, як:
 висота приміщень;
 гіпотетична можливість виникнення пожежі і спалахування конструкцій;
 ліміти підприємства щодо використання електроенергії  у разі застосування електроопалення;
 встановлення газових котлів (або топок для спалювання твердого палива) потребує додаткового оформлення документів щодо шкідливих викидів в атмосферу.

На яких етапах будівництва або реконструкції свинарника по­­трібно вирішувати питання щодо встановлення тепловентиляційних систем?
— Відразу скажу, проводити такі роботи у приміщеннях із тваринами — не кращий варіант. Тому моя порада така: ідеально робити це на стадії проектування, оскільки в такому разі можна  максимально правильно підготувати приміщення до встановлення у свинарнику  тепловентиляції.

Як правильно розрахувати опалювальну площу в тваринницькому приміщенні?
— Під час проведення розрахунку опалювальної площі потрібно враховувати не площу, а загальний обсяг приміщень. Таким чином, залежно від типу приміщення і конкретних завдань потребу в обігріванні можна розрахувати або на всю будівлю, або локально. Також обігрівання  може бути двоступінчастим: із доведенням температури до необхідного її показника в окремих секціях.
Рішення про те, на якому із видів джерел енергії працюватиме опалювальна система, приймається залежно від конкретних умов. А на Ваш погляд, що краще: масло, природний або скраплений газ?
— На сьогодні, як відомо, газ — досить «дороге задоволення» для по­­треби опалення. Особливо це відчувається останнім часом. Звичайно ж, якщо є можливість провести природний газ — краще рішення, аніж використовувати скраплений газ (це пов’язано більше з експлуатацією). Скажімо так, що за використання скрапленого газу виникне більше проблем як документального характеру, так і безпосередньо під час його експлуатації.
Застосування масла як паливного джерела завжди приваблювало доступністю використання завдяки своїй дешевизні. Але, на мій погляд, це, напевно, єдина його перевага перед газом. Водночас виникають такі проблеми, як виникнення нагару або часте забивання форсунок. Я б сказав так: масло можна використовувати, але якщо у вашому господарстві дуже вмілий кочегар. Котли, що працюють на маслі, потребують постійної уваги і частого технічного обслуговування. І якщо ви не доберете відповідальний персонал, який якісно і сумлінно виконуватиме свої обов’язки, то… або створіть дублюючу опалювальну систему, або взагалі відмовтеся від масла як палива.

Як відомо, система опалення у свинарнику має бути синхронізована із системою вентиляції — вони повинні працювати злагоджено. Чого можна очікувати, якщо така робота належним чином не налагоджена або ці вимоги взагалі не дотримуються?
­— Давайте уявимо, що неналежним чином змонтована  система обігрівання «нагнала» температурні показники у приміщенні до критичних. Це, своєю чергою, створює дискомфорт для тварин, що може спричинити зниження їхнього апетиту і, відповідно, приростів. Однак якщо така температура (вища за критичну) певний час продовжуватиме утримуватись, то очікуйте у тварин теплового стресу, а то й найгіршого — їхньої смерті. Така неконтрольована щодо температурного режиму  ситуація є прямою загрозою їхньому життю —  врятувати тварин від перегріву може тільки вентиляція.
 
Яким чином можна попередити скупчення теплого повітря під стелею і його втрати з вентиляцією?
— Закони фізики ніхто не відміняв. Тому, природно, гаряче повітря  у будь-якому разі підніматиметься вгору. Якщо в приміщенні є підпідлогова вентиляція, то з її допомогою, звісно, можна зменшити тепловтрати через стелю. Зазвичай узимку використовують тільки такий тип вентиляції, тоді тепле повітря з-під стелі,  перемішане із холодним зовнішнім, опускається нижче — у такому разі витрати на опалення зменшуються. Можна також досягти перемішування повітря за допомогою вентиляторів усередині приміщення, однак цей спосіб менш ефективний.
Також варто визначитися із застосуванням сезонної підвісної стелі: на зиму для утеплення можна виконувати тимчасові стелі з агроволокна. Зви­­чайно ж, це не кращий варіант, але досить ефективний. Однак слід пам’я­тати, що це разова акція: із приходом тепла така допоміжна стеля знімається, і повторно агроволокно використати вже не можна. Наступного разу для цього потрібно буде запастися новим полотном.

Tип інфрачервоного обігрівання визнано одним із кращих для опалення приміщень свинарників. Але, як відомо, абсолютно ідеального не бу­­ває... Чи є недоліки в цій технології?
— Інфрачервоний обігрівач нагріває предмети, а не повітря. Причому нагріта буде тільки та частина, яка повернена до нього. Припустимо, що в приміщенні холодно, а зони обігрівання  недостатньо, тоді поросята лежатимуть гіркою під обігрівачем. Тому треба застосовувати таку кількість обігрівачів, яка забезпечить достатню обігрівальну зону для всіх тварин. Також слід зважати на те, що електричні обігрівачі споживають до­­сить велику кількість електро­енергії. Багато зарубіжних підприємств застосовують газові інфрачервоні обігрівачі, які дуже економічні і водночас досить ефективні. Однак я не впевнений, що сьогодні ця продукція сертифікована в Україні. Відповідно, застосування таких обігрівачів у нас може бути незаконним.

Відносно недавно почали застосовувати так звані темні випромінювачі. Кілька слів про це ...
— Зазвичай це газові пальники, приховані у трубах. Температура на поверхні труби становить близько 600°С, тобто вона нижча, ніж у звичайного інфрачервоного обігрівача із відкритим пальником. Також ці випромінювачі обладнані відбивачами тепла, і принцип їхньої роботи практично однаковий зі звичайним обігрівачем. Проте вони мають перевагу — працюють без відкритого полум’я, але й недоліки теж є — можливе прогорання труб та утворення конденсату і нагару всередині них.

Які на сьогодні є системи опалення і які з них найчастіше використовують в українських свинарських підприємствах?
— Можливо, це комусь видасться дещо смішним, але найдосконаліше джерело тепла у цій ситуації — самі тварини. Я б сказав, що саме цей «обігрівальний прилад» найбільше до вподоби свинарям. Однак, як ви самі розумієте, тварина, яка витрачає свою енергію на обігрівання приміщення, у якому перебуває, практично не дає приросту. Тому завдання господаря — створити найкомфортніші умови, які забезпечать тварині приріст, а йому — прибуток.
 Сучасний ринок пропонує різні системи опалення, і доцільність вибору того чи іншого типу  обігрівання приміщення здебільшого орієнтується на врахування місцевих умов.
 Водонагрівальні котли (працюють на будь-яких видах палива, в т.ч. на електриці)
 Теплогенератори із примусовою циркуляцією повітря (електричні, газові, такі, що працюють на твердому і рідкому паливі)
 Обігрівачі інфрачервоного випромінювання (газові та електричні)
 Обігрівачі темного випромінювання
Усі ці системи за правильного облаштування ними приміщень зможуть забезпечити комфорт тваринам. І все ж таки найширшого застосування набули сьогодні водонагрівальні котли і теплогенератори. Який принцип їхньої роботи?
Так, із водонагрівальних котлів гаряча вода подається безпосередньо до труб та радіаторів опалення. Краще надавати перевагу застосуванню окремих регістрів, аніж застосуванню просто труб великого діаметра, проведених через усе приміщення.
Можливі деякі варіації, коли тепло від котла подається на радіатор, обладнаний вентилятором. Таке поєднання дає змогу за  потреби максимально швидко підняти температуру в приміщенні.
 Теплогенератори за допомогою вентиляторів спрямовано подають підігріту повітряну масу в потрібне  приміщення. Основна проблема їхнього використання  полягає у забезпеченні обігрівання максимально віддалених ділянок, оскільки нагріте повітря не завжди доходить до крайніх секцій. Іноді труби, якими подається повітря, доводиться додатково утеплювати.
 Також дуже непогано показали себе в роботі мобільні теплові гармати: як газові, так і ті, що працюють на рідкому паливі. Однак у разі їхнього застосування слід подбати про систему відведення відпрацьованих газів із приміщення.

Найефективнішою теплосистемою, успішно застосовуваною для обігрівання приміщення із відлученими поросятами, є тепла підлога. Чи згодні Ви з цим твердженням і якщо так, то чому?
Ще раз повернімося до поняття «робоча зона». Справа в тому, що при народженні поросята дуже вимогливі до тепла. Якісне обігрівання поросят у перші місяці життя — запорука того, що подальший їхній розвиток відбуватиметься без будь-яких відхилень, а значить, вони будуть швидко набирати вагу. Отже, новонароджені поросята тільки що перенесли стрес «появи на світ». Само собою зрозуміло, що вони шукатимуть тепле місце. І цим місцем є тепла підлога. Оскільки обігрівачі розміщені під підлогою, то, природно, температура буде комфортною саме у робочій зоні. Однак, це зовсім не означає, що в приміщенні можна допускати низьку температуру, що не відповідає фізіологічним потребам новонароджених поросят. Температурні показники мають бути комфортними для цієї групи! І якщо тепла підлога не справляється із підтриманням оптимального температурного режиму, потрібно налагодити додаткове обігрівання приміщення  (але недопускати перегрівання!). Спостерігайте за тваринами! Якщо поросята тікають із зони теплої підлоги, можливо, їм там некомфортно — занадто жарко.
 Слід також пам’ятати, що тепла підлога — не панацея у вирішенні всіх питань. Оскільки вартість її облаштування дуже висока, то в господарствах зазвичай намагаються зекономити: зменшують площу обігрівання або ж закладають у розрахунки дешевшу вартість конструктивних елементів (на жаль, забуваючи при цьому знамениту приказку, що скупий платить двічі). Згодом виявляється, що тепла підлога зі своїм завданням не справляється…
На мій погляд, успішною комплектацією для приміщень із поросятами після відлучення є та, де змонтовано щілинні пластикові підлоги — у такому разі зона комфорту легко створюється завдяки застосуванню інфрачервоних обігрівачів.
Теплу підлогу дуже часто накривають брудерами — ясна річ, що під ними відбувається, видно не завжди. Давайте уявимо, що в одного із поросят починається діарея. Цілком імовірно, що його калові маси потраплять під брудер, і ми цього вчасно не помітимо. У результаті надалі нас очікує проблема зі здоров’ям тварин у всій секції. Тому я й кажу, що щілинна підлога — менш проблематична.
Знову-таки, не останнє питання — персонал. Якщо люди, що працюють на свинофермі, досить навчені і відповідальні, то тепла підлога буде одним із найкращих варіантів. Але якщо із персоналом є проблеми, то краще не ризикувати й обрати інший варіант комплектації.

Інтерв'ю
Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Нині його фермерське господарство — одне з найпрогресивніших у регіоні. Тут, незважаючи на несприятливі погодні умови... Подробнее
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька

1
0