Спецможливості
Новини

McDonald’s в Україні: постійне нарощування використання продукції українського виробництва

05.06.2008
3056
McDonald’s в Україні: постійне нарощування використання продукції українського виробництва фото, ілюстрація
McDonald’s в Україні: постійне нарощування використання продукції українського виробництва

Юрій Михайлов. Отже, що таке McDonald’s в Україні?

Аркадій Поляк. Найбільша мережа підприємств швидкого обслуговування в світі McDonald’s нещодавно відсвяткувала п’ять років своєї діяльності в Україні: 24 травня 1997 року в Києві поблизу станції метро “Лук’янівська” відкрився перший McDonald’s. Тепер у 16 містах України працюють 49 таких закладів із персоналом понад 3 тисячі працівників. За п’ять років McDonald’s відвідали понад 100 млн відвідувачів. Послугами “МакДрайв” щомісяця в Україні користується понад 150 тисяч українських автомобілістів.
Компанія McDonald’s є одним із найбільших іноземних інвесторів в Україні, що вклала у розвиток нашої держави понад 76 млн дол. США. До кінця цього року компанія планує відкрити ще 5 ресторанів McDonald’s, чисельність персоналу сягне понад 3300 робітників. А взагалі McDonald’s планує протягом 5 років збільшити кількість своїх закладів удвічі.
Пріоритетним напрямом діяльності McDonald’s в Україні є розвиток і підтримка вітчизняних компаній-постачальників. Сьогодні українські підприємства виробляють понад 50 відсотків найменувань продукції для McDonald’s. Загалом, McDonald’s працює з більше ніж 40 українськими компаніями-постачальниками. Стратегічна мета компанії — постійне нарощування використання продукції українського виробництва там, де це можливо.
Юрій Михайлов. 50 відсотків — це скільки в абсолютних цифрах?
Віктор Ейдеміллер. Я можу сказати, що українськими виробниками виробляється більше 100 найменувань продукції.
Великими вітчизняними постачальниками McDonald’s є Київський молочний завод “Галактон”, який виробляє два найменування продукції — молочні суміші для коктейлів і морозива. Іншим великим постачальником є компанія “Чумак”: мариновані огірки, які входять до складу багатьох сендвічів, кетчуп, майонез (який входить до салату та як соус до “картоплі по-селянськи”). Крім того, зараз “Чумак” планує освоїти виробництво нових соусів для наших сендвічів.
Юрій Михайлов. Давайте пройдемо по всій гамі напівфабрикатів для McDonald’s в Україні…
Віктор Ейдеміллер. З лютого 2001 року випіканням булочок для наших сендвічів займається Дніпропетровська пекарня. Це — чудовий приклад того, як McDonald’s може залучати інвестиції в Україну. Із зростанням обсягів реалізації ми набрали той мінімально необхідний обсяг булочок, який робить виправданими інвестиції — у даному випадку будівництво заводу конкретно “під McDonald’s”, оскільки тут потрібна специфічна технологія. Спільно із нашим глобальним партнером “Іст Болт Бейкеріз” ми здійснили спільний проект загальною вартістю понад 4 млн дол. Збудований завод може задовольнити потребу у булочках не тільки нашої мережі в Україні, але й експортувати їх до інших країн, наприклад, до Білорусі та Росії. У 2001 році підприємство виробило 29 млн булок, чверть з яких експортувало.
Три роки тому ми розпочали в Україні виробництво вафельних стаканчиків для морозива. Спеціально для цього було створене підприємство “Еверест” у м. Буча.
Юрій Михайлов. Свіжі овочі теж українські?
Віктор Ейдеміллер. Як тільки McDonald’s приходить в нову країну, найперше, що він здійснює, — це налагоджує постачання продуктів з дуже коротким терміном зберігання, в першу чергу, — свіжих овочів. Фактично проблема забезпечення наших ресторанів свіжими овочами вирішується навіть до відкриття першого McDonald’s: приблизно за півроку до відкриття першого ресторану ми відбираємо фермерів або сільгосппідприємства, які можуть вирощувати овочі спеціально для нас. Тобто, коли в травні 1997 року в Україні відкрився перший McDonald’s, спеціально для нього в Криму вже виріс салат.
Виробництво свіжих овочів для нас в Україні здійснюється в Криму та Київській обл. Спеціально для цього була створена фірма “Славянский дом”, яка з 1997 року поставляє салат-латук, огірки, помідори, капусту, моркву.
Юрій Михайлов. А хто поставляє сир для славнозвісних чізбургерів?
Віктор Ейдеміллер. Сьогодні сир імпортується з Росії. Питання не в якості сировини, а в обсягах поставок такого сиру, які б виправдали прихід фірми-виробника для будівництва фабрики. Чому? Ми використовуємо не просто сир, а сир у вигляді пластинок. Наші вимоги до якості є досить високими, і для оснащення підприємств вимагається дороге обладнання, яке окуповується тільки за певних обсягів продукції. Тому McDonald’s створив єдину мережу постачання сиру, яка охоплює три країни: Україну, Росію та Білорусь. Постачання здійснюється з заводу в Росії.
Юрій Михайлов. А м’ясо?
Віктор Ейдеміллер. Проект щодо м’яса ми розпочали ще кілька років тому. Проблема знову ж полягає в досягненні мінімального обсягу для виправдання інвестицій. Так от, на початку 2002 року ми цю критичну межу перетнули — проект перейшов у стадію реалізації: до кінця цього року ми плануємо запустити виробництво котлет в Україні.
Треба зазначити, що собівартість українського м’яса є більшою за західноєвропейську. Проте ми розраховуємо на економію за рахунок транспортних витрат. Хоча ціна українських м’ясних напівфабрикатів все ж таки буде дещо вищою за імпортовані до цього часу.
Юрій Михайлов. Для української кухні традиційною є свинина. McDonald’s якось пропонував у своєму меню вироби зі свинини (наприклад, “МакКантрі” та “МакБекон”), проте зараз їх у меню немає. У чому справа?
Віктор Ейдеміллер. У McDonald’s є основне меню, яке задля різноманітності регулярно доповнюється новими продуктами. Сендвічі із свинини саме і є таким продуктом. Наприклад, “МакБекон” стає вже традиційним продуктом в Україні. Тому не варто турбуватися: сендвічі із свинини будуть з’являтися в нашому меню й надалі.
Юрій Михайлов. Нарешті, останній продукт — картопля. З одного боку, Мінагрополітики звітує просто про фантастичні обсяги виробництва картоплі (які в 4–5 разів перевищують рівень споживання), з іншого боку, McDonald’s, здається, картоплю імпортує. Що за парадокс?
Аркадій Поляк. З картоплею ситуація є одночасно простою і складною. Ідеальним сортом картоплі для McDonald’s є Рассет бербанк. Проте, що стосується України, то, хоча теоретично, Рассет бербанк вирощувати можливо, проте він відрізнятиметься властивостями: меншою врожайністю, дрібнішим розміром бульби. Наприклад, для смаженої картоплі “фрі” в McDonald’s встановлені досить жорсткі вимоги щодо довжини: не менше 40% “соломки” повинні бути довшими за 7,5 см.
У нас є глобальний партнер, який спеціалізується на вирощуванні великої картоплі, — компанія “МакКейн”, яка протягом п’яти років займається сортовипробуванням картоплі в Україні (окрім еталонного сорту Рассет бербанк, є ще кілька сортів, які задовольняють наші вимоги, наприклад Інноватор і Сантана).
З іншого боку, знову ж таки, ми впираємося в обсяги виробництва. У західних країнах заводи з переробки картоплі обслуговують не тільки McDonald’s, а й цілу мережу інших закладів харчування і навіть пропонують продукти для роздрібної торгівлі. В Україні ж ринок напівфабрикатів із картоплі (порізана заморожена картопля) є занадто вузьким і поки що не виправдовує будівництво спеціалізованого заводу. Поки що картоплю ми завозимо з Польщі.
Юрій Михайлов. Перейдімо тепер до стандартів якості продуктів. Здається, немає ніякої різниці в якості продуктів McDonald’s по всьому світі. Чи є якийсь свій внутрішній стандарт якості McDonald’s , чи він спирається на якісь міжнародні стандарти?
Аркадій Поляк. Справді, по всьому світі продукти McDonald’s є однаковими за якістю. Є специфікація McDonald’s на продукт, у якій зазначається, яким параметрам цей продукт має відповідати (наприклад, довжина картоплі). З іншого боку, в кожній країні ми повинні дотримуватися місцевого законодавства. З погляду безпеки та санітарних норм, уся наша продукція відповідає стандартам України. Якщо ж між місцевими та міжнародними стандартами є різниця, ми дотримуємося більш жорстких стандартів.
Юрій Михайлов. Як українська компанія може стати партнером McDonald’s?
Аркадій Поляк. Філософія McDonald’s визначає постачальника як частку цілісної системи “стільця на трьох ніжках”, у якій McDonald’s, люди, які в ньому працюють, та постачальники є “ніжками”, на яких тримається вся Система. Якщо одна з ніжок не витримає — стілець перекинеться. Тому ми дуже ретельно підходимо до відбору постачальників. Вони насамперед мають поділяти наші цінності — чесність, порядність, відвертість у стосунках, довгостроковий підхід до партнерства.
Юрій Михайлов. Наприклад, у Західній Україні відкрито кілька ресторанів McDonald’s. Чи можуть фермери із Західної України постачати вам свою продукцію, наприклад, овочі?
Віктор Ейдеміллер. Оскільки ми повинні на 100 відсотків гарантувати якість споживачу нашої продукції, все постачання у нас є централізованим — окремий ресторан не має права самостійно здійснювати закупівлю. Цим займається окремий відділ, який працює із сертифікованими McDonald’s постачальниками. Ми маємо два дистрибуційних центри — у Києві та Дніпропетровську, — звідки й здійснюються поставки всіх продуктів по всій Україні, саме для гарантування 100-відсоткового контролю за якістю.
Якщо йдеться про сільгосппродукцію у непереробленому вигляді, необхідно звертатися до наших постачальників, які перероблюють цю продукцію: молоко — АТ “Галактон” (Київ), борошно — пекарня “Іст Болт Юкрейн” (Дніпропетровськ), томати та огірки для промислової переробки — компанія “Чумак” (м. Каховка), капусту, томати, огірки для споживання у свіжому вигляді — компанія “Славянский дом” (смт Бородянка). Нині ми також ведемо переговори з компанією “Поділля Обст” (Вінниця), яка проводить дуже значні закупки ягід та плодів на Вінниччині.
Юрій Михайлов. Тепер у Західній Європі встановлені жорсткі умови щодо використання генетично модифікованих культур і продуктів із них, наприклад, олій. А от в Україні: яку, наприклад, олію використовує “МакДональдз Юкрейн”?
Аркадій Поляк. В Україні ми використовуємо олію, отриману з ріпаку традиційних сортів.
Використання біотехнологій у виробництві продуктів споживання є надзвичайно складним питанням, яке стосується сільського господарства та переробної промисловості у всьому світі. Ми будемо продовжувати спиратися на висновки сільськогосподарських експертів, науковців та на законодавчі рішення, що стосуються цього питання. Деякі з цих інгредієнтів вважаються безпечними і дозволені для споживання закладами охорони здоров’я країн Європейського Союзу. Проте, зважаючи на перестороги споживачів, ми працюємо з постачальниками, які не використовують генетично модифіковані культури та продукти з них.
На закінчення я хотів би додати ще кілька слів. З перших кроків розвитку McDonald’s у 50-х роках її засновником Реєм Кроком було закладено один із основних принципів компанії — допомога суспільству, де вона працює. Протягом останніх п’яти років компанія спрямувала в Україну понад 3 млн дол. на підтримку благодійних акцій та важливих соціальних проектів. McDonald’s допомагає не тільки столичним дитячим лікарням, школам-інтернатам, товариствам захисту дітей-інвалідів. Так, McDonald’s фінансово підтримав будівництво медамбулаторії в селищі Биківня, дошкільний дитячий будинок у Черкасах, дитячий будинок “Сонечко” в Одесі, здійснив фінансову допомогу дітям Новозаводського району міста Чернігова, які позбавлені батьківського піклування. І ще є багато-багато прикладів. До дня п’ятої річниці своєї діяльності в Україні McDonald’s придбав ультразвукову діагностичну систему вартістю 378 тис. гривень для Київської міської ендокринологічної лікарні. Це найсучасніше обладнання допоможе покращити здоров’я тисячам людей.

Інтерв'ю
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее
Віктор Шеремета, заступник Міністра АПК з питань фермерства
На початку жовтня в Міністерстві аграрної політики та продовольства була введена окрема посада заступника міністра з питань фермерства. Ним став Віктор Шеремета, який раніше обіймав посаду Віце-президента Асоціації фермерів і... Подробнее

1
0