Спецможливості
Агробізнес

Майбутнє — за оптовими ринками

07.10.2009
1085
Майбутнє —  за оптовими ринками фото, ілюстрація

Нинішній рік відзначився прийняттям Верховною Радою України довгоочікуваного Закону "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції"

Нинішній рік відзначився прийняттям Верховною Радою України довгоочікуваного Закону "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції"

Вже стало звичним, що в період масового збирання врожаю ціни на сільськогосподарську продукцію, особливо плодоовочевої групи, знижуються. Відтак, знаходження сприятливої ціни збуту продукції та зменшення супутніх витрат є спільною проблемою для великих підприємств і дрібних виробників аграрного сектору. Одним із шляхів покращання існуючої ситуації є розбудова інфраструктури аграрного ринку, зокрема оптових ринків сільськогосподарської продукції.
Навіщо потрібний
оптовий ринок?
Вітчизняний аграрний сектор характеризується зосередженням основного виробництва сільськогосподарської продукції в особистих селянських господарствах. За підсумками минулого року, ними було вироблено 80% молока, 98% - картоплі, 86% - овочів, 85% - плодів і ягід. Переважна більшість селянських господарств виробляє надлишкову продукцію з метою подальшого продажу. Але які ж нині умови її збуту?
Сільські трудівники мають небагато варіантів продажу продукції. Одним із них є реалізація продукції самотужки на продовольчих ринках районних центрів або інших прилеглих міст. Але це пов'язано із додатковими витратами коштів та часу, які не завжди компенсуються отриманим від продажу результатом.
Іншим варіантом є продаж продукції посередникам. Такі структури за зниженими цінами придбавають вирощений урожай або пропонують в обмін на інші продукти харчування чи товари повсякденного вжитку. При цьому існуюче співвідношення цін обміну далеко не на користь селян.
Отже, вибір можливих варіантів збуту для власників товарної продукції невеликий. Проте і такі можливості все одно є кращими порівняно з тим, що за відсутності належних умов для тривалого зберігання ця продукція взагалі може зіпсуватися..
Розв'язання таких проблем здебільшого полягає в розбудові та функціонуванні сучасної інфраструктури аграрного ринку, зокрема обслуговуючих кооперативів та оптових ринків.
Досвід успішного функціонування оптових ринків за кордоном став доступним для вітчизняних аграріїв та підприємців.
Майже кожна країна, велике місто Європи, Австралії, Східної Азії, Північної та Південної Америки, Африки має оптові ринки. В Іспанії - це система підприємств "Меркса", що об'єднує 22 ринки, у Франції - "Ронжі", що є одним із найбільших ринків Європи.
Через оптові ринки у Франції реалізується понад 50% м'яса великої рогатої худоби, 75% - овець, 20% - свиней. Частка торгівлі на оптових ринках у загальному обороті овочів досягає 50%. У Японії обсяги продажу продовольства на оптових ринках становлять 75% загального товарообороту, в тому числі морепродуктів - близько 85%. Це не поодинокі приклади. Торгівля на оптових ринках домінує порівняно з іншими каналами збуту продукції в усіх розвинених країнах світу.
Слід відзначити, що Організація Об'єднаних Націй наголошувала на необхідності створення оптових продуктових ринків по всьому світу для упередження наслідків глобальної економічної кризи. До того ж, актуальність швидкого вирішення питання розбудови мережі оптових ринків зростає у зв'язку зі вступом України до Світової організації торгівлі, оскільки вітчизняна сільськогосподарська продукція може бути витіснена з ринку іноземними аналогами через її низьку конкурентоспроможність.
Попри світовий досвід діяльності оптових ринків та існуючі передумови для їхнього створення, в Україні ще не дійшли розуміння того, що таке сучасний оптовий ринок сільськогосподарської продукції. Нерідко їх просто плутають зі звичайними продовольчими ринками.

Що таке оптовий ринок?
Основною діяльністю звичайних продовольчих та оптових ринків сільськогосподарської продукції є надання послуг з організації торгівлі. Можливо, саме тому часто зустрічається ототожнення поняття таких ринків. Усі звикли до того, що продуктові ринки міст і великих сіл обладнані спеціально відведеними місцями або цілими павільйонами для продажу молока та молочної продукції, м'яса та продуктів його переробки, овочів та фруктів тощо. На цих ринках можна вроздріб придбати продукцію пересічним споживачам.
Оптовий ринок сільськогосподарської продукції відрізняється від звичних продовольчих ринків. Основною відмінністю є те, що на ринку здійснюється торгівля великими обсягами продукції між господарюючими суб'єктами не для власного споживання, а для подальшого її продажу кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого чи іншого використання. А продовольчі та оптові ринки в своїй основі надають послуги із здійснення торгівлі.
Оптовий ринок має велику площу, яка може нараховувати декілька десятків, а то й сотень тисяч квадратних метрів та має розвинену інфраструктуру. Вона складається із обслуговуючих структур, споруд і будівель, складських приміщень і сховищ, у тому числі з регульованим газовим середовищем, торгових майданчиків для торгівлі з автомобілів і павільйонів, обладнання, транспорту, під'їзних та внутрішніх шляхів, засобів зв'язку, - тобто всього, що потрібно для функціонування такого господарюючого суб'єкта, як великий логістичний центр.
На оптовому ринку продавці можуть орендувати торгові зали та приміщення для зберігання продукції. Крім того, ринок надає послуги з фасування, пакування, калібрування сільськогосподарської продукції. Покупцям надається можливість познайомитися на місці із запропонованою продукцією, оформити супроводжувальні документи. Саме на таких ринках формуються великі партії товару для забезпечення наявного попиту.
Наразі оптові ринки сільськогосподарської продукції розглядаються не просто як місце торгівлі, а як регіональні аграрно-маркетингові центри, що, крім своїх основних функцій, виконують ще й цілу низку додаткових. Перш за все, це пов'язано з інформаційним забезпеченням учасників аграрного ринку. У зв'язку із щоденним збиранням, обробкою, аналізом інформації про попит, пропозицію, ціни укладених угод щодо широкого спектру товарів, такі центри мають можливість інформувати суб'єктів аграрного бізнесу про ситуацію на ринку основних видів продукції і цим самим запобігти укладенню сумнівних за цінами угод поза межами таких ринків.
До того ж, на території аграрно-маркетингових центрів виробники сільськогосподарської продукції матимуть змогу отримати інформацію про нові технології в галузі агровиробництва, скористатися послугами дорадчих та консалтингових служб. На таких ринках виробникам можна буде отримати замовлення на виробництво продукції, здійснити митне оформлення, податкові та банківські платежі за угодами, сформувати із дрібних оптові партії продукції для подальшого переміщення їх в інші регіони або за кордон.
Оптові ринки сільськогосподарської продукції бувають виробничого та споживчого призначення. Особливістю виробничих оптових ринків є те, що вони створюються у місцях формування великих товарних пропозицій. Їх ще називають фермерськими ринками. Це місце, де можна придбати потрібну партію товару здебільшого у виробника цієї продукції. Тому такі ринки є привабливими для комерційних підприємств, які займаються продажем продукції в інших регіонах.
Оптові ринки споживчого спрямування розміщуються поблизу великих міст. Особливістю таких ринків є забезпечення регіонального споживчого попиту. Як правило, асортимент продукції на них є більш широким і передбачає не лише сільськогосподарську продукцію, а й продовольство.

Державна підтримка
оптових ринків
Нинішній рік відзначився прийняттям Верховною Радою України довгоочікуваного Закону "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції", який виокремив оптові ринки сільськогосподарської продукції із загального числа продовольчих ринків, передбачив можливість таким ринкам отримувати державну підтримку, пільги при оподаткуванні та отриманні земельних ділянок для розміщення інфраструктури.
Цьому передувало прийняття урядом Державної цільової програми створення оптових ринків сільськогосподарської продукції, затвердженої постановою від 3 червня поточного року за № 562. Але робота уряду та Мінагрополітики на цьому не завершилася.
З метою реалізації положень Закону України "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції" був підготований проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку надання юридичній особі статусу оптового ринку сільськогосподарської продукції", розроблені проекти наказу Мінагрополітики: "Про затвердження Порядку та складу Комісії з визначення місць розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції", "Про затвердження Типових правил роботи оптового ринку сільськогосподарської продукції", "Про затвердження Порядку надання Асоціації оптових ринків сільськогосподарської продукції статусу саморегулівної організації" та інші.
Для формування мережі оптових ринків сільськогосподарської продукції Міністерством аграрної політики проведено низку заходів. Зокрема, розроблено методичні рекомендації щодо створення оптових ринків сільськогосподарської продукції різних організаційних форм та щодо розвитку сільськогосподарської обслуговуючої (заготівельно-збутової) кооперації на базі оптових ринків сільськогосподарської продукції. Такі матеріали сприятимуть створенню мережі заготівлі, логістики та реалізації сільськогосподарської продукції повсякденного споживання: овочів, фруктів, молока та м'яса - за європейськими стандартами.
Разом з тим, для прискорення розбудови оптових ринків сільськогосподарської продукції розроблено типові установчі документи (статути) оптових ринків різних організаційно-правових форм, типові договори учасників таких ринків. Тобто сформовано необхідну методичну базу для створення та функціонування оптових ринків сільськогосподарської продукції.
Окрім цього, у рамках реалізації Проекту з надання технічної допомоги Європейського Союзу "Виконання Україною зобов'язань щодо членства в СОТ та реалізації політики добросусідства в сільському секторі" розроблено три варіанти типових проектів оптових ринків сільськогосподарської продукції. Згідно з даними типового проекту, вартість будівництва оптового ринку з благоустроєм території становить від 1,6 до 2,0 млн дол. США на 1 га залежно від території, яку займає ринок.
Відповідно до Державної цільової програми створення оптових ринків сільськогосподарської продукції, у 2010 році планується розпочати будівництво 9 оптових ринків, для чого з Державного бюджету передбачається виділити 250 млн гривень.

Розвиток оптових ринків
В Україні вже функціонують оптові ринки плодоовочевої продукції у Львові, Херсонській та Хмельницькій областях. У місті Жашкові Черкаської області працює ринок "Чародій", який є першим і поки  єдиним в Україні місцем оптової торгівлі худобою, вирощеною переважно в особистих селянських та дрібнотоварних господарствах.
Найбільшим і найсучаснішим оптовим ринком сільськогосподарської продукції є регіональний агро-маркетинговий центр "Шувар", розміщений у Львові, який сприяє розвитку гуртової торгівлі сільськогосподарською продукцією не тільки на Львівщині, але й далеко поза її межами. На цьому ринку реалізують свою продукцію сільськогосподарські товаровиробники з 18 областей України. Останніми роками в сезон тут продається 1000-1200 тонн свіжої плодоовочевої та іншої сільськогосподарської продукції за добу, тут формуються прозорі умови ціноутворення, за потреби постійно проводять заходи щодо стабілізації цін на сільськогосподарську продукцію.
Національною сільськогосподарською палатою України спільно з "Беарз Логістік Центр" реалізується проект Украгроринок, який передбачає створення мережі з шести оптових ринків сільськогосподарської продукції в різних областях України. Крім цього, за підтримки Мінагрополітики в Одеській області реалізовується проект із створення "Південноукраїнського регіонального оптового продовольчого ринку".
Приклади розбудови та діяльності оптових ринків сільськогосподарської продукції свідчать про очевидність вигоди від їхнього функціонування. Тож сподіваємося, в Україні буде створено мережу оптових продовольчих ринків сільськогосподарської продукції.

В. Гордієнко,
головний спеціаліст відділу інфраструктури аграрного ринку Міністерства аграрної політики України
О. Маслак,
канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського
національного аграрного університету

Інтерв'ю
Новообрана Верховна Рада за швидкістю прийняття законів змагається з Верховною Радою УРСР комуністичних часів, коли будь-яке питання голосувалося за хвилину: «Хто за? Хто проти? Хто утримався? — Одноголосно». Блискавично розробили і внесли... Подробнее
Максим Тарапата
Україна є лідером з експорту олії в світі. Один з перспективних ринків для української олії - КНР, на якому інтерес до соняшниковій олії постійно зростає. Які складнощі очікують українських імпортерів, розповів Максим Тарапата, генеральний... Подробнее

1
0