Спецможливості
Статті

Мастит у нетелей

12.12.2013
3335
Мастит  у нетелей фото, ілюстрація

Нині проблемою маститу у нетелей в Україні займаються лише окремі господарства. Адже традиційно вважають, що вим’я у тварин цієї вікової групи не інфіковане збудниками через відсутність контакту з доїльним обладнанням і недорозвиненість залозистої тканини. Тому молочну залозу не досліджують до першого доїння або до появи клінічних випадків запалення.

Нині проблемою маститу у нетелей в Україні займаються лише окремі господарства. Адже традиційно вважають, що вим’я у тварин цієї вікової групи не інфіковане збудниками через відсутність контакту з доїльним обладнанням і недорозвиненість залозистої тканини. Тому молочну залозу не досліджують до першого доїння або до появи клінічних випадків запалення.

І. Плахотнюк, канд. вет. наук,
Білоцерківський НАУ

Кількість нетелей, які можуть бути інфіковані мікроорганізмами, що викликають мастит, сягає в деяких випадках 95%. Серед них близько 75% тварин — мають субклінічну або клінічну форму перебігу запалення хоча б один раз до родів. А це означає, що кожна третя-четверта корова-первістка розпочинає лактацію, маючи хронічні запальні процеси у молочній залозі до отелення.
Чим небезпечний
мастит у нетелей?
Така поширеність маститу в нетелей може спричинювати збільшення рівня соматичних клітин у молоці і появу у 12–45% корів-первісток клінічної форми запалення вим’я відразу після отелення та ставить під загрозу продуктивність тварин протягом усієї наступної лактації. Перехворівши маститом у ранньому віці, корова назавжди втрачає частину запрограмованого природою генетичного потенціалу молочної продуктивності.
Оскільки паренхіма молочної залози найінтенсивніше розвивається під час першої тільності, запалення вимені в цей фізіологічний період призводить до часткового заміщення залозистої тканини, здатної продукувати секрет, на сполучну, таким чином зменшуючи кількість паренхіми, що виробляє молоко, й продуктивність таких тварин до вихідного рівня, даного телиці від народження, в наступних лактаціях уже ніколи не відновлюється.

Причини появи
маститу у нетелей
   Серед збудників, що викликають мастит у нетелей, найчастіше виділяють коагулазнонегативного стафілокока (coagulase-negative Staphylococci), значно рідше реєструється золотистий стафілокок, стрептокок та коліформні мікроорганізми. Нерідко до цієї мікрофлори приєднується Arcanobacterium pyogenes, який в асоціації зі стрептококами здатний викликати так званий літній, або біогенний, мастит.
Коагулазнонегативний стафілокок, відомий як ранова, або сечогенітальна, інфекція, після потрапляння до молочної залози нетелей спроможний викликати запалення із хронічним, субклінічним перебігом. Ефективність лікування тварин за такого маститу не перевищує 70%. Однак такі мікроорганізми перешкоджають розвитку небезпечніших мікробів, таких як золотистий стафілокок та стрептокок.
Літній мастит у нетелей зазвичай має гострий перебіг та проявляється у корів на пасовищі у другу половину року внаслідок травмування шкіри сосків. Суттєву роль у передаванні збудника від тварини до тварини відіграють різноманітні комахи, що мають ротовий апарат колючо-сисного типу і створюють мікротравми на шкірі вим’я, особливо в місцях із рідким волосяним покривом.
   Молоко від хворих на мастит корів, що випоюють телятам, зазвичай не має органолептичних змін і не завжди спричинює розлади травлення та інші захворювання, оскільки більшість мікроорганізмів гине у сичузі. Але та частина збудників, що залишилася, може спричинити негативні зміни у здоров’ї телят відразу після годівлі та мати віддалені наслідки. Серед останніх можуть бути: мастит у нетелей та розвиток стійкості мікрофлори, здатної викликати запальні процеси у молочній залозі корів, до дії антибіотиків.

   Одним із факторів ризику для виникнення клінічного маститу у нетелей є випоювання молока телятам до відлучення шляхом підсисання та утримання телиць разом із коровами, особливо за високої поширеності запальних процесів молочної залози у дійному стаді.

   Травми вим’я у нетелей можуть виникати з різних причин, але найчастіше мікроорганізми, що здатні зумовлювати появу маститу, потрапляють до молочної залози тварин унаслідок нанесення мікротравм після взаємного ссання сосків телятами й нетелями та укусів мух, мошок, комарів тощо.
   У нетелей в останню третину тільності рівень поширення маститу найвищий. До виникнення запальних процесів у молочній залозі тварин перед та відразу після отелення призводять такі фактори:
   руйнування кератинового корка у сосковому каналі;
   зниження захисних механізмів унаслідок гормональної перебудови організму;
   незадовільні умови утримання;
   неповноцінність годівлі;
   виникнення передродового
набряку;
   вади генетики;
   сезон року;
   триместр тільності тощо.
Більшість випадків виникнення клінічного маститу у корів-первісток підкреслюють важливість імунної перебудови організму тварин перед отеленням, а також указують на можливу роль умов вирощування та повноцінності годівлі телят і телиць. Так, ризик виникнення клінічного маститу у нетелей збільшується за високого вмісту білка у раціонах новонароджених телят за індивідуального їхнього утримання, згодовування надлишку концентрованих кормів телицям 11–16-місячного віку та під час переведення нетелей до дійного стада корів перед отеленням. З іншого боку, недостатня годівля теличок та нетелей також може бути фактором ризику виникнення клінічного маститу у корів-первісток. Неповноцінна годівля призводить до розладу обміну речовин, зниження резистентності організму та розвитку передотільного патологічного набряку, який може ускладнювати перебіг запального процесу, що слід враховувати під час розробки терапевтичних заходів.
Захворювання нетелей на клінічний мастит та збільшення кількості соматичних клітин у молоці пов’язане також із сезоном року. Так, частота виникнення запальних процесів у молочній залозі цих тварин збільшується з квітня по червень й істотно знижується з вересня по грудень.
Також на ризик виникнення клінічного маститу у нетелей впливає ставлення обслуговуючого персоналу та керівництва господарства до проблеми маститу.

Діагностуємо вчасно
Діагностику запальних процесів молочної залози в нетелей проводять методом огляду і пальпації вим’я та візуальної оцінки секрету. За декілька тижнів до отелення у здорових тварин здоюють невелику кількість секрету солом’яного кольору, що за консистенцією нагадує мед. Перед отеленням секрет набуває кольору і консистенції молозива. У тварин, хворих на мастит, секрет молочної залози має водянисту консистенцію з грудками або пластівцями.

Лікування без шкоди для здоров’я
Під час лікування хворих тварин антибіотики застосовують парентерально, оскільки внутрішньоцистернальне введення протимікробних засобів пролонгованої дії малоефективне, особливо за гострого запалення молочної залози, і часто пов’язане із небезпекою пошкодження соскового каналу. Перед отеленням застосовують протимікробні засоби, що добре проникають у паренхіму вим’я та не мають негативного впливу на плід. Слід дотримувати рекомендованих доз і курсу лікування згідно з інструкцією щодо їхнього використання. Найкращий лікувальний ефект отримують після ін’єкцій тилозину та комбінації пенетамату гідройодиду і пеніциліну.
Однак терапевтичні заходи за маститу у нетелей не завжди дають добрий лікувальний ефект, тому особливу увагу слід приділяти профілактиці. Вона має включати: виявлення нетелей-сисунів, налагодження повноцінної годівлі та гігієни утримання, осіменіння тварин за досягнення ними фізіологічної зрілості, регулярний контроль стану вимені і за необхідності — початок доїння до отелення, захист від комах на пасовищі, системне лікування тварин антибіотиками перед отеленням.
Для боротьби з комахами застосовують інсектициди (бутокс, неостомазан, себацил та ін.) і препарати для відлякування комах — репеленти (бай-о-флай, tectonik, flectron тощо). Для забезпечення максимального ефекту слід обробляти всіх тварин у стаді. Одним із заходів профілактики маститу в нетелей є використання за вісім тижнів до отелення штучних внутрішніх соскових корків.

N.B.! Ветеринарні обробки можуть стати сильними стресовими факторами для тварин, тому їх слід проводити з особливою обережністю.
Так, за заниженої резистентності організму грубі лікувальні заходи можуть, навпаки, навіть сприяти розвитку запальних процесів у молочній залозі нетелей та корів-первісток.

Інтерв'ю
Фінансування по-новому. Як міжнародний бізнес допомагає малим та середнім агрогосподарствам України втриматися на ногах у надскладних умовах. Будьмо відвертими: українських фермерів ніхто особливо не «балував» пільговими умовами співпраці... Подробнее
Люди, які в усьому шукають позитив, відзначають, що нинішньої весни на полях хоча б хвороби не дошкуляють. «І так, і ні», — коментує ситуацію менеджер з технічної підтримки напряму захисту насіння компанії «Сингента», фітопатолог, кандидат... Подробнее

1
0